ivanya
15.04.10,15:35
Pls poradte. Vlastnime s manzelom byt, ktory sme kupili este pred uzavretim manzelstva (mame 50 % podiely). Chceli by sme ho predat. Este ho nevlastnime 5 rokov, manzel ma trvaly pobyt uz vyse 2 roky, ja este nie.
Musime pockat s predajom, kvoli oslobedeniu od dane z predaja nehnutelnosti, az pokial aj ja nebudem mat trvaly pobyt 2 roky?

dakujem
Miichaela
15.04.10,13:47
Pri predaji nehnuteľností sú niektoré príjmy z tohto predaja oslobodené. Tieto výnimky stanovuje zákon v § 9 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmu.

Z predaja sú oslobodené príjmy z predaja bytu alebo domu najviac s dvoma bytmi ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt aspoň 2 roky alebo ho vlastnil aspoň 5 rokov. Za podmienky, že nebol zahrnutý v obchodnom majetku aspoň 5 rokov pred predajom nehnuteľnosti.

Pokiaľ bola nehnuteľnosť dedená v priamom rade alebo manželom, je predaj tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane z príjmu ak poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť aspoň 5 rokov, alebo v nej mal trvalý pobyt aspoň 2 roky. Teda lehota trvalého pobytu 2 roky, alebo vlastníctva 5 rokov nehnuteľnosti sa prenáša na dediča.

Oslobodené sú tiež predaje oprávneným osobám na základe osobitných predpisov (reštituenti, vysporiadanie vzťahov v družstvách, …), majetok v konkurznej podstate a prevod členských práv a povinností v bytovom družstve ak predajca užíval byt na bývanie aspoň 5 rokov.

Pri predaji je predávajúci povinný túto skutočnosť oznámiť správcovi dane z nehnuteľnosti (obecný alebo mestský úrad) do 30 dní od rozhodnutia správy katastra o vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Zároveň je treba podať daňové priznanie do 31. januára príslušného zdaňovacieho obdobia správcovi dane z nehnuteľnosti.

Kupujúci musí podať daňové priznanie správcovi dane z nehnuteľnosti do 31.januára príslušného zdaňovacieho obdobia (obecný alebo mestský úrad).
ivanya
15.04.10,14:15
dakujem :) toto som uz nasla aj ja, ale na moju otazku to neodpoveda...ci musia mat obidvaja vlastnici trvaly pobyt 2 roky...
-Dana-
15.04.10,15:05
Ak chcete, aby celá čiastka bola oslobodená od dane, tak je lepšie počkať. Teraz by bola oslobodená od dane len manželova časť, teda len polovica príjmu z predaja.
Miichaela
15.04.10,16:06
Z predaja sú oslobodené príjmy z predaja bytu alebo domu najviac s dvoma bytmi ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt aspoň 2 roky.
Je to tam napísané - musíte mať trvalý pobyt 2 roky = ak chcete predať byt s oslobodením od dane, musíte podmienku spĺňať obaja. Inak bude oslobodená len polovica z ceny.
Pekný zvyšok dňa a veľa šťastia pri predaji :-)
ivanya
16.04.10,08:21
dakujem :)