blogger
15.04.10,20:41
Zdravím, potreboval by som poradiť.

Už tri 3 roky mám živnosť "Sprostredkovanie obchodu, služieb a reklamy v rozsahu voľnej živnosti".
Teraz rozmýšľam o možnosti. Sprostredkoval by som úvery a požicky od spoločností. S klientom by som uzavrel mandátnu zmluvu, aby som mohol v jeho mene získavať informácie. So samotnou spoločnosťou by som nemal zmluvný vzťah. Od klienta by som z inkasoval manipulačný poplatok cca 100, eur pri podpise mandátnej zmluvy. samozrejme ak by k realizácii úveru nedošlo z mojej strany, poplatok by bol v vrátený.

1, dá sa to v rámci zákona realizovať?
2, stačí mi táto živnosť, alebo by som ju mal rozšíriť?
3, aké záležitosti by mala obsahovať tá mandátna zmluva

Ďakujem zatiaľ pekne.
profesional
15.04.10,19:04
tato nestaci.. na sprostredkovanie uverov od 1.1.2010 potrebujes licenciu NBS.
blogger
15.04.10,19:12
tato nestaci.. na sprostredkovanie uverov od 1.1.2010 potrebujes licenciu NBS.

Áno, ale to platí len v tom prípade, ak by som mal zmluvu s sprostredkovaní s tou danou spoločnosťou, nemám pravdu?

Mojou činnosťou by bolo na základe zmluvy s klientom mu nájsť najvýhodnejšie a najlepšie produkty, ktoré potrebuje, pomôžem pri vybavovaní a pod.
profesional
16.04.10,13:06
Nemas. Zakon rozlisuje ako sprostredkovatela, tak agenta. Ak robis na zaklade zmluvy s poskytujucou spolocnostou, si sprostredkovatel. Ak na zaklade zmluvy s klientom si agent. Na agenta su este ovela prisnejsie podmienky ako len na sprostredkovatela. De facto sa zaviedlo to, ze agentom uz nemoze byt FO.
Ice dive
18.04.10,16:22
myšlienka nie je zlá, avšak realizácia bude o to ťažšia, keďže očakávaš "odmenu" od klienta a tento samozrejme pri poskytnutí úveru bude musieť zaplatiť spracovateľský poplatok za úver banke... defacto bude platiť za poskytnutie 2x... a pri súčasnom svete internetu kde je porovnávacích kalkulačiek neúrekom myslím, že by si mal slabú klientelu...
Keď to porovnáš s poiťovňami tam tiež zákon rozlišuje agentov a maklérov... avšak nikto nie je maklérom, lebo veľmi by nepochodil, ak by ho mal klient platiť v hotovosti za poradensto... radšej zaplatí poistné za poistku a z toho mu potom poisťovňa odvedie províziu... (čo klienta až tak nebolí...) a myslím, že ešte veľmi dlho potrvá kým sa to zmení...
mee
13.04.11,10:46
Dobrý deň.Som PFA pre GEPARD FINANCE.Až ešte nemáte fundovane odpovedané,tak:živnosť nepotrebujete,stačí ohlasovacia povinnosť po zaregistrovaní u SFA,ako napr.naša spoločnosť je,vtedy ste podľa zákona PFA a môžete vykonávať túto činnosť,napr.u nás: úvery pre všetky banky.Ako PFA máte u nás veľmi zaujímavé provízie.Ďalšia možnosť je byť típerom,vtedy stačí típerská zmluva,ale provízie sú podstatne menšie,vtedy dávate iba tipy pre PFA,ktorý komplexne spracuje úverový prípad až po načerpanie fin.prostriedkov klientom.