stanco007
15.04.10,21:22
Chcem sa opytat, ze ked vyplatim v banke dlznu sumu a banka mi da potvrdenie, ze je tym zmluva padla a je to vyplatene (asi sa to vola kvitancia ), tak ako dlho trva na katastri kym mi vymazu z listu vlastnictva tarchu?
plada
16.04.10,05:04
Máme s tým obdobné skúsenosti, katastru trvalo pol roka dokiaľ Ti vymaže ťarchu z listu vlastníctva. Ja bývam v Ba, možno niekde inde to trvá menej, opýtaj sa, alebo sa ozvú z iných kútov Slovenska.
Plada
Žabinka
16.04.10,07:20
Ja som mala skôr opačný problém. Úver splatený 30.11.2009, banka až po mojich viacnásobnýchh urgenciách poslala na kataster potrebné dokumenty až niekedy koncom marca 2010. Tam už to netrvalo dlho, práve som to pozrela, už to mám vymazané.
Aankaa
16.04.10,07:46
A nerobí sa to takou formou, že podám návrh na nový vklad vlastníctva, doložím zmluvu, zaplatím kolok?
Tým pádom by lehota mala byť maximálne 60 dní, resp. keď si priplatím, tak do 30 dní.
Robila som tak pri výmaze ťarchy predkupného práva. Síce kým som sa dopracovala ku správnemu postupu, trvalo mi to mesiac, ale potom už ok.
Ak nie, rada si prečítam správny postup - tiež ma čaká banka a kataster....:confused:
stanco007
16.04.10,08:41
No, ja mam pocit, ze kataster musi do 30dni max odstranit tarchu z listu vlastnictva po slplneni podmienok na jej odstranenie. Pokial je na pozemku blomba, tak do 60dni ju musi odstranit od jej zalozenia... Ja tu tarchu potrebujem v co najrychlejsej dobe odstranit kvoli dalsiemu vybavovaniu... Tu asi pomozu len dobre znamosti :)
buchač
16.04.10,08:57
A nerobí sa to takou formou, že podám návrh na nový vklad vlastníctva, doložím zmluvu, zaplatím kolok?
Tým pádom by lehota mala byť maximálne 60 dní, resp. keď si priplatím, tak do 30 dní.
Robila som tak pri výmaze ťarchy predkupného práva. Síce kým som sa dopracovala ku správnemu postupu, trvalo mi to mesiac, ale potom už ok.
Ak nie, rada si prečítam správny postup - tiež ma čaká banka a kataster....:confused:


No, ja mam pocit, ze kataster musi do 30dni max odstranit tarchu z listu vlastnictva po slplneni podmienok na jej odstranenie. Pokial je na pozemku blomba, tak do 60dni ju musi odstranit od jej zalozenia... Ja tu tarchu potrebujem v co najrychlejsej dobe odstranit kvoli dalsiemu vybavovaniu... Tu asi pomozu len dobre znamosti :)

Ani nie známosti , stačia peniaze ...lebo v konečnom dôsledku aj tej známosti nejaký revanš musíš dať ...a takto to je oficiálne ...aj sťažovať sa potom môže človek .
Bez zbytočných pripomienok , aby sme nezklzli do debaty o ničom ...ale aj tak , stačí len vedieť správne hľadať ...;)



Správny orgán vyberie poplatok podľa tejto položky vo výške 8 000 Sk / 265,50 € , ak účastník konania pri doručení návrhu na vklad do katastra nehnuteľností žiada rozhodnúť o vklade urýchlene do 15 dní. Ak sa konanie prerušilo, lehota prestáva plynúť dňom vydania rozhodnutia o prerušení konania. Príplatok za urýchlené rozhodnutie je splatný v deň doručenia návrhu na vklad. Ak sa konanie zastavilo alebo návrh na vklad bol zamietnutý, poplatok sa nevracia. Ak správny orgán v skrátenom termíne o vklade práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností nerozhodne, vráti rozdiel medzi poplatkom zaplateným podľa splnomocnenia za urýchlené rozhodnutie o návrhu na vklad a poplatkom určeným podľa tejto položky.
http://katasternehnutelnosti.sk/98-spoplatnovanie-informacii-z-katastra-nehnutelnosti/
stanco007
16.04.10,09:03
Ani nie známosti , stačia peniaze ...lebo v konečnom dôsledku aj tej známosti nejaký revanš musíš dať ...a takto to je oficiálne ...aj sťažovať sa potom môže človek .
Bez zbytočných pripomienok , aby sme nezklzli do debaty o ničom ...ale aj tak , stačí len vedieť správne hľadať ...;)

http://katasternehnutelnosti.sk/98-spoplatnovanie-informacii-z-katastra-nehnutelnosti/
Buchac ale to si pisal o vklade (zapis majtelov novej nehnutelnosti na katastri). Ale mna zaujima, ze kolko ma bude stat vymazanie tarchy z LV a ako dlho to trva po predlozeni papierov k tomu potrebnych... Tam sa tiez robi vklad? Alebo ako to vlastne cele prebieha?
dalid
16.04.10,09:03
stanco - kataster ma 30 dni na zapisanie vkladu zo zakona, to ze to niekde nedodrzuju kvoli vytazenosti (?) je ina vec. Oficialnou cestou, mozes poziadal o zrychlené vybavenie, za vyssi poplatok...

Na vymazanie tarchy z LV som na nete nasiel vyjadrenie pravnika z r 2008, ze na to maju 60 dni... :(
stanco007
16.04.10,09:09
stanco - kataster ma 30 dni zo zakona, to ze to niekde nedodrzuju kvol vytazenosti (?) je ina vec. Oficialnou cestou, mozes poziadal o zrychlené vybavenie, za vyssi poplatok...
To mi je jasne, ze to malo kde tak funguje... Asi budem musiet siahnut hlbsie do vrecka... Ale ako to funguje? Mam hyposku, ktoru vyplatim cca 3 maja. Na tu hyposku je zatazena nehnutelnost. Po vyplateni hyposky dostanem z banky potvrdenie, ze je to cele vyrovnane-myslim, ze sa to valo kvitancia alebo nejak tak. Pojdem s tym na kataster a....????:confused: Tu uz neviem co nasleduje. Poziadam o vymazanie tej tarchy z danej nehnutelnosti ci ako? Kolko sa plati a ako to prebieha? To ma zaujima
dalid
16.04.10,09:16
Mozno ti pomozu tieto linky:
http://reality.etrend.sk/reality-rady-odbornikov/kupa-bytu-a-nesplatena-hypoteka.html
http://www.optimalnahypoteka.sk/vasa-hypoteka/kupa-nehnutelnosti-s-tarchou-banky

Ja som takto na jesen presuval hypouver do inej banky. Najdlhsie trvalo, kym povodna banka vycislila zostatok hypouveru a vydala kvitanciu, potom vymaz na katastri bol uz rychli. ALE mal som na to cloveka co mi to obehaval, takze detaily (poplatok na kataster) presne uz neviem..
buchač
16.04.10,09:23
Buchac ale to si pisal o vklade (zapis majtelov novej nehnutelnosti na katastri). Ale mna zaujima, ze kolko ma bude stat vymazanie tarchy z LV a ako dlho to trva po predlozeni papierov k tomu potrebnych... Tam sa tiez robi vklad? Alebo ako to vlastne cele prebieha?

Výmaz ťarchy je v podstate taký úkon ako by sa robil nový vklad ...ide predsa o zmenu údajov a povedal by som , že veľmô dôležitý ...veľmô...

a

Chobot vraví ....

IV.
K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu sa vyžaduje vklad do katastra nehnuteľností. Účastníci s vkladom do katastra na základe tejto zmluvy súhlasia.
a ďalej ...
http://www.porada.sk/815364-post3.html
stanco007
16.04.10,09:23
Mozno ti pomozu tieto linky:
http://reality.etrend.sk/reality-rady-odbornikov/kupa-bytu-a-nesplatena-hypoteka.html
http://www.optimalnahypoteka.sk/vasa-hypoteka/kupa-nehnutelnosti-s-tarchou-banky

Ja som takto na jesen presuval hypouver do inej banky. Najdlhsie trvalo, kym povodna banka vycislila zostatok hypouveru a vydala kvitanciu, potom vymaz na katastri bol uz rychli. ALE mal som na to cloveka co mi to obehaval, takze detaily (poplatok na kataster) presne uz neviem..
No ja sa v maji na uvere preklapam, cize ho mozem hned vyplatit. Pracovnik mi povedal aby som prisiel hned 3 maja, vycisli mi zostatok, ten vyplatim a daju mi tu kvitanciu. Toto beriem za vybavene. Problem je s tym katastrom kedy odstrani po doruceni kvitancie tu tarchu z nehnutelnosti a co k tomu treba a kolko sa plati, toto neviem. Ale potrebujem to dost rychlo odstranit lebo predavam dom a na nom je tracha...
kunkelovaa
16.04.10,10:30
Pred pár dňami mi prišlo oznámenie o vymazaní ťarchy. Dávala som na KU kvitanciu z banky, bez akéhokoľvek poplatku a žiadosti. Povedali mi, že na to majú 60 dní, trvalo to v skutočnosti asi mesiac.
stanco007
16.04.10,13:05
Pred pár dňami mi prišlo oznámenie o vymazaní ťarchy. Dávala som na KU kvitanciu z banky, bez akéhokoľvek poplatku a žiadosti. Povedali mi, že na to majú 60 dní, trvalo to v skutočnosti asi mesiac.
Presne ako pises je to bez akehokolvek poplatku to vymazanie tarchy! V mojom pripade som prisiel na uplne jednoduche riesenie a bez poplatkov, co mi uz aj udobrila banka, ze to nebude problem...
stanco007
19.04.10,18:00
Kolko zmluv sa dava na kataster pri vklade nehnutelnosti? Dve?
sarasara
19.04.10,18:57
Pri zrušení ťarchy, keď sa zapisuje kvitancia z banky sa neplatí nič. Doba zápisu je 60 dní. Stačí doniesť kvitanciu, ktorú ti dá banka, nepotrebuješ žiadosť.
sarasara
19.04.10,18:58
Kolko zmluv sa dava na kataster pri vklade nehnutelnosti? Dve?

Pri vklade na kataster sa dávajú dve zmluvy.
stanco007
20.04.10,04:11
Pri zrušení ťarchy, keď sa zapisuje kvitancia z banky sa neplatí nič. Doba zápisu je 60 dní. Stačí doniesť kvitanciu, ktorú ti dá banka, nepotrebuješ žiadosť.
A moze sa dat aj tak, ze donesiem nove zalozne zmluvy z banky na kataster na dotycnu nehnutelnost aj s kvitanciou predoslej tarchy a pod jednym staru tarchu na zaklade kvitancie na katastri vymazu a zapisu novu na zaklade zaloznych zmluv? Bolo mi povedane, ze s tym nie je problem...
A da sa nejak ta doba zapisu 60 dni skratit???
sarasara
21.04.10,21:58
Môžeš to tam priniesť naraz. Týmto sa ti doba skráti, lebo nečakáš na zrušenie zapísanej ťarchy.
vlcica1
13.03.11,16:40
ahojte
vyplatila som hypoteku v novembri a este teraz v marci sa tarcha nachadza v liste vlastnictva, bratislavsky kataster....viem, ze navrh na zrusenie tarchy banka urcite podala....zajtra volam na kataster aj do banky, som sa tak trochu nastvala
misoft
13.03.11,16:57
Dnes bola o tom Lampáreň. A konkrétne o slávnom bratislavskom katastrálnom úrade. Oni si tam totiž ani tie zákony poriadne neprečítali a stále si ich vykladali po svojom. Dokonca žiadali radu od MV a výmazy ťarchy z LV robili, až keď sa o to začala zaujímať Markíza. A takíto "úradníci" tam sedia a berú peniaze daňových poplatníkov za nekvalitnú a lajdácku prácu. Hlavná vec, že majú platy 1500€ (a možno aj viac), kým väčšina obyvateľov Slovenska musí vyžiť z OVEĽA menšieho príjmu a kvôli neschopákom musia behať, trpieť škodu, ničiť si nervy. Čo vlastne robia naši mocipáni tam hore, že to nevidia? NIČ, len berú tie svoje pos(r)lanecké a ministerské platy a na ostatných zvysoka kašlú.