miska7
15.04.10,22:14
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť. Som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi trvá do októbra 2010. Zamestnávateľ mi ponúka od 01. 05. 2010 nové pracovné miesto, keďže moje predošle pracovné miesto bude po skončení mojej RD zrušené. Miesto mi ponúka zatiaľ za nejasných podmienok, aká práca?, za aké peniaze? keďže je všetko v štádiu riešenia. Ale vyžaduje odo mňa žiadosť o ukončení rodičovskej dovolenky, aby sa veci pohli.
Chcem sa opýtať, ak odošlem túto žiadosť, v ktorej oznámim zámer ukončiť RD a požiadam o znovuzaradenie do PP k 1.5.2010, a potom pracovnú ponuku odmietnem a ostanem na RD, ovplyní táto moja žiadosť nejak to, že po skončení RD v októbri 2010 dostanem vlastne výpoveď a na to odstupné. Je nejak to oznámenie o ukončení RD z mojej strany nejak záväzné a ovplyvní mi nárok na odstupné?
ivka70
16.04.10,04:59
Ak sa vratis do prace na vlastnu ziadost co len na jeden den, prestavas byt chranena pred vypovedou a mozes ju dostat kvoli zrusenemu pracovnemu miestu hned v ten prvy den.
Narok na odstupne to neovplyvni.
Pripada mi to tak, ze tvoj zamestnavatel spekuluje.
Ja by som ziadala najskor od zamestnavatela na podpis zmenu pracovnej zmluvy od 1.5. (so zmenenym pracovnym miestom, mzdou a pod., kde to kludne moze podmienit nastupom do prace od 1.5.) a az po tom, ked ju budem mat v rukach platnu podpisanu by som zamestnavatelovi odovzdala ziadost o predcasne skoncenie rodicovskej dovolenky.
Chobot
16.04.10,06:05
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť. Som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi trvá do októbra 2010. Zamestnávateľ mi ponúka od 01. 05. 2010 nové pracovné miesto, keďže moje predošle pracovné miesto bude po skončení mojej RD zrušené. Miesto mi ponúka zatiaľ za nejasných podmienok, aká práca?, za aké peniaze? keďže je všetko v štádiu riešenia. Ale vyžaduje odo mňa žiadosť o ukončení rodičovskej dovolenky, aby sa veci pohli.
Chcem sa opýtať, ak odošlem túto žiadosť, v ktorej oznámim zámer ukončiť RD a požiadam o znovuzaradenie do PP k 1.5.2010, a potom pracovnú ponuku odmietnem a ostanem na RD, ovplyní táto moja žiadosť nejak to, že po skončení RD v októbri 2010 dostanem vlastne výpoveď a na to odstupné. Je nejak to oznámenie o ukončení RD z mojej strany nejak záväzné a ovplyvní mi nárok na odstupné?

Vrátením sa do práce nič nestratíš. Je síce riziko, že dostaneš výpoveď, ale ty na druhý deň môžeš znovu nastúpiť na RD obyčajným písomným oznámením zamestnávateľovi a zase si v ochrannej dobe. Keby ti takto dal výpoveď a ty sa vrátiš na RD, tak PP ti skončí v posledný deň RD, pričom nárok na odstupné ti zostáva.

Takže ja v tom návrate do práce nevidím riziko. AK chce s tebou skončiť PP, tak je jedno, či ti výpoveď doručí po skončení RD alebo teraz, keby si prerušila RD. PP neskončí skôr, ako v novembri 2010.
seda
25.07.10,20:25
Dobrý večer, ja mám tiež chrobáka v hlave. Som na RD do 11/2012. Ozval sa mi zamestnávateľ, že po ukončení sa nebudem mať kde vrátiť do práce. Navrhol mi, že do konca roka mám ukončiť RD, nastúpiť späť na 1 mesiac, a že mi dá výpoveď a odstupné. Som slobodná matka a peniaze navyše by sa mi zišli. Len neviem čo potom ďalej. Neviete mi poradiť, budem sa môcť vrátiť na RD, alebo pokiaľ si nenájdem nejakú robotu musím ísť na Úrad práce a dostanem nejakú podporu? Neviem čo mám robiť. Ďakujem.
veronikasad
25.07.10,20:35
Dobrý večer, ja mám tiež chrobáka v hlave. Som na RD do 11/2012. Ozval sa mi zamestnávateľ, že po ukončení sa nebudem mať kde vrátiť do práce. Navrhol mi, že do konca roka mám ukončiť RD, nastúpiť späť na 1 mesiac, a že mi dá výpoveď a odstupné. Som slobodná matka a peniaze navyše by sa mi zišli. Len neviem čo potom ďalej. Neviete mi poradiť, budem sa môcť vrátiť na RD, alebo pokiaľ si nenájdem nejakú robotu musím ísť na Úrad práce a dostanem nejakú podporu? Neviem čo mám robiť. Ďakujem.
To nie je pre teba dobré riešenie. Ukončením prac.pomeru ti zanikne poistenie v nezamestnanosti, po skončení RD (ak si ho nebudeš platiť dobrovolne), nebudeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Nárok na rodičovský príspevok budeš mať aj v prípade skončenia prac.pomeru.

Počas čerpania rod. dovolenky ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď.
Ruší sa len tvoje pracovné miesto, alebo zaniká zamestnávatel ?
seda
25.07.10,21:14
To nie je pre teba dobré riešenie. Ukončením prac.pomeru ti zanikne poistenie v nezamestnanosti, po skončení RD (ak si ho nebudeš platiť dobrovolne), nebudeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Nárok na rodičovský príspevok budeš mať aj v prípade skončenia prac.pomeru.

Počas čerpania rod. dovolenky ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď.
Ruší sa len tvoje pracovné miesto, alebo zaniká zamestnávatel ?

Vrátila sa na po RD pracovníčka, na ktorej mieste som bola ja. Viem, že ma na silu nemôže prepustiť, mám zmluvu na dobu neurčitú. Vlastne on sa má chce zbaviť ale chce mi dať ako "odmenu" odstupné už teraz. Vie, že na RD s peniazmi to dobré nie je. Takže ak urobím to čo chce on, tak sa potom môžem vrátiť na RD, ale s tým, že nebudem mať poi. v nezamestnanosti a keď mi skončí v 11/2012 RD a nenájdem si robotu, tak nedostanem žiadnu podporu v nezamestnanosti. Vlastne keď tomu dobre rozumiem tak do 3. roku života dieťaťa sa nemôžem prihlásiť na UP ako nezamestnaná, ale sa stále môžem sa vrátiť na RD. Už som aj špekulovala, že ak by som teraz odišla z RD, a boli by ma evidovali ako nezamestnanú na UP, tak by som požiadala o podporu v podnikaní a robila by som doma. Len takto sa to nedá. No neviem.