Ľubomír Klimek
16.04.10,08:35
Dobrý deň, už tu toho bolo veľa, vďaka čmu si viem vyrátať spotrebu za PHL aj paušálnu náhradu, ale ešte stále to neviem zaúčtovaťďo PD. Môžem to robiť napr tak, že mesačne si budem uzatvárať evidenciu jázd a v posledný deň v mesiaci to aj zaúčtujem podľa výpočtu do prevádzkovej réžie, samozrejme cenu PHL, ale neviem kam zaúčtujem paušálnu náhradu.Ďalej vystavím VPD a pripnem blok z tankovania. Ale na bloku je vyššia suma, ako som skutočne prejazdil, takže odrátam iba toľko, koľko som prejazdil.Môže byť tento blok zo starším dátumom, alebo vždy na konci mesiaca, keď robím uzávierku jázd ísť natankovať presne toľko, koľko som si vyrátal a v tento deň to aj zaúčtovať? Poraďte prosím ako to čo najjednoduchšie dostať do peňažného denníku.Ďakujem za rady.Auto nie je zaradené, ale je nahlásené na DÚ.
dalilada
16.04.10,21:05
Podľa textu predpokladám účtovanie v jednoduchom účtovníctve a automobbil nie je v majetku firmy.

Mesačné účtovanie na základe evidencie jázd je v poriadku, ale cena PHL musí byť preukázaná v zmysle § 19 Zákona o D z P:

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze,

čo znamená, že doklad o nákupe PHL musí predchádzať jazde a môže byť prejazdených len toľko km, koľko je možné na počet litrov na doklade. Ak sa prejazdí menej, výdavok sa prepočíta.

Náhrada za použitie vozidla sa rovnako preplatí prostredníctvom VPD mesačne podľa počtu najazdených km (v podstate sa môže aj z účtu) ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.
Ľubomír Klimek
19.04.10,15:18
Ďakujem za odpoveď, toto mi je jasné, ale neviem kedy to zaúčtovať.Napr. mám blok o nákupe z 22.3.10, ale keď som tankoval, tak som nevedel koľko prejazdím na služobné účely. Čiže je možné, aby som to robil napr. masačne, alebo do ďalšieho tankovania a v PD uvediem dátum nie 22.3., ale na VPD dám dátum dňa zaúčtovania a z bloku odpíšem len toľko PHL, koľko som prejazdil na služobné účely? A paušálnu náhradu zaúčtujem v ten istý deň na iný VPD a taktiež to pôjde do réžie?Ďakujem
veronikasad
19.04.10,15:25
Ďakujem za odpoveď, toto mi je jasné, ale neviem kedy to zaúčtovať.Napr. mám blok o nákupe z 22.3.10, ale keď som tankoval, tak som nevedel koľko prejazdím na služobné účely. Čiže je možné, aby som to robil napr. masačne, alebo do ďalšieho tankovania a v PD uvediem dátum nie 22.3., ale na VPD dám dátum dňa zaúčtovania a z bloku odpíšem len toľko PHL, koľko som prejazdil na služobné účely? A paušálnu náhradu zaúčtujem v ten istý deň na iný VPD a taktiež to pôjde do réžie?Ďakujem
Pokial auto nemáš zahrnuté v obchodnom majetku, nákup PHM neúčtuješ v peňažnom denníku.

Na konci mesiaca cez interný doklad účtuješ náhradu za používanie súkr. mot. vozidla, ktorá sa skladá z 2 častí

- spotreba PHM = počet najazdených km : 100 x normovaná spotreba x cena PHM

- sadzba základnej náhrady = počet najazdených km x 0,183 €
Ľubomír Klimek
19.04.10,17:34
Ten interný doklad na konci mesiaca zaúčtujem v PD, alebo nie? Ak nie, tak ako sa mi to objaví na výdavkoch ovplyvňujúce daňový základ?Alebo to zaúčtujem až na konci roku? Tomuto stále nerozumiem, ale už som múdrejší, ďakujem za odpovede.
Zita5
19.04.10,17:40
Ten interný doklad na konci mesiaca zaúčtujem v PD, alebo nie? Ak nie, tak ako sa mi to objaví na výdavkoch ovplyvňujúce daňový základ?Alebo to zaúčtujem až na konci roku? Tomuto stále nerozumiem, ale už som múdrejší, ďakujem za odpovede.

Môžete účtovať na konci mesiaca dvomi spôsobmi :

a/cez pokladňu výdavok - výdavky ovplyvňujúce ZD prevádzková réžia
b/ ako nepeňažnú operáciu - interným dokladom účtujete výdavky ovplyvňujúce ZD - Prevádzková réžia
veronikasad
19.04.10,17:42
Ten interný doklad na konci mesiaca zaúčtujem v PD, alebo nie? Ak nie, tak ako sa mi to objaví na výdavkoch ovplyvňujúce daňový základ?Alebo to zaúčtujem až na konci roku? Tomuto stále nerozumiem, ale už som múdrejší, ďakujem za odpovede.
ID učtuješ mesačne v PD ako VOZD v členení prévádzková réžia (nepôjde o uzávierkové operácie)