petacuckova
16.04.10,07:38
Dobrý deň. Mám na Vás prosbu. ZC mal pracovný úraz, seklo ho v krížoch, bol na PN od 17.2 do 31.3.2010 a dnes za mnou prišiel, že podľa nového zákonníka práce platného od 1.3.2010 má nárok na vyplatenie bolestného od zamestnávateľa. Nič mi to nehovorí, nestretla som sa s tým... naozaj je to tak ?
A v ktorom paragrafe to je ?

Ďakujem za odpoveď.
VERONIKA6
16.04.10,05:45
Dobrý deň. Mám na Vás prosbu. ZC mal pracovný úraz, seklo ho v krížoch, bol na PN od 17.2 do 31.3.2010 a dnes za mnou prišiel, že podľa nového zákonníka práce platného od 1.3.2010 má nárok na vyplatenie bolestného od zamestnávateľa. Nič mi to nehovorí, nestretla som sa s tým... naozaj je to tak ?
A v ktorom paragrafe to je ?

Ďakujem za odpoveď.
Skús pozrieť tu:
http://moje.hnonline.sk/node/1840
hanelie
16.04.10,05:56
seknutie v krížoch nie je pracovný úraz
petacuckova
16.04.10,06:03
No ale sa mu to stalo v práci, tak mu to lekár dal do PN ako pracovný úraz...
VERONIKA6
16.04.10,06:04
No ale sa mu to stalo v práci, tak mu to lekár dal do PN ako pracovný úraz...
Lekár mu to mohol dať, no sociálka si ten pracovný úraz veľmi dobre preverí, hlavne keď bude mať vyplatiť stratu na zárobku.
erzet
16.04.10,06:08
seknutie v krížoch nie je pracovný úraz
To by som tak jednoznačne netvrdil
erzet
16.04.10,06:12
No ale sa mu to stalo v práci, tak mu to lekár dal do PN ako pracovný úraz...
Lekár neurčuje či to je pracovný úraz. Určuje to zamestnávateľ. Úraz sa môže stať v práci a nemusí to byť pracovný úraz. Viď zákon o soc. poist. a BOZP
ivka70
16.04.10,06:12
No ale sa mu to stalo v práci, tak mu to lekár dal do PN ako pracovný úraz...

A vy ste spisali zapis o pracovnom uraze a splnili vsetky nalezitosti okolo toho?
petacuckova
16.04.10,06:23
Spísal sa zápis v práci, bezpečnostný technik spísal záznam o úraze, všetko sa poslalo tam kde sa má ( IP, SP.... ), vyplatili sme mu prvých desať dní a to je všetko. On mi teraz prišiel povedať, že on volal na Inšpektorát práce a tam mu povedali, že má nárok na bolestné od ZĽ. Prečítala som si to HN v linku, ale veľmi múdrejšia som nie.
hanelie
16.04.10,06:36
zdroj: http://www.ipbb.sk/vyhlaska.php
§ 2

Pracovný úraz

(1) Za pracovný úraz sa pokladá akékoľvek poškodenie zdravia alebo smrť, spôsobené pracovníkovi nezávisle od vlastnej vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. 1)
(2) Za pracovný úraz podľa odseku 1 sa na účely tejto vyhlášky pokladá aj úraz, ktorý utrpel pracovník na pracovisku alebo v priestoroch organizácie pri činnosti, ktorá nesúvisí s plnením pracovných úloh, alebo iná osoba, ktorá sa s vedomím organizácie zdržiava na jej pracoviskách alebo v priestoroch, ktoré inak nie sú verejne prístupné.
(3) Pracovným úrazom nie je úraz, ktorý sa pracovníkovi prihodil na ceste do zamestnania a späť. 2)
erzet
16.04.10,09:18
zdroj: http://www.ipbb.sk/vyhlaska.php
§ 2

Pracovný úraz

(1) Za pracovný úraz sa pokladá akékoľvek poškodenie zdravia alebo smrť, spôsobené pracovníkovi nezávisle od vlastnej vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. 1)
(2) Za pracovný úraz podľa odseku 1 sa na účely tejto vyhlášky pokladá aj úraz, ktorý utrpel pracovník na pracovisku alebo v priestoroch organizácie pri činnosti, ktorá nesúvisí s plnením pracovných úloh, alebo iná osoba, ktorá sa s vedomím organizácie zdržiava na jej pracoviskách alebo v priestoroch, ktoré inak nie sú verejne prístupné.
(3) Pracovným úrazom nie je úraz, ktorý sa pracovníkovi prihodil na ceste do zamestnania a späť. 2)
A ako môže, aj, vzniknúť seknutie v krížoch
erzet
16.04.10,09:37
Spísal sa zápis v práci, bezpečnostný technik spísal záznam o úraze, všetko sa poslalo tam kde sa má ( IP, SP.... ), vyplatili sme mu prvých desať dní a to je všetko. On mi teraz prišiel povedať, že on volal na Inšpektorát práce a tam mu povedali, že má nárok na bolestné od ZĽ. Prečítala som si to HN v linku, ale veľmi múdrejšia som nie.
Tak takto. Teda berieme to ako pracovný úraz. Zamestnanec má nárok na náhradu za bolesť a náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia (§ 99 zákona č. 461/2003 o sociálnom postení) aj keď zamestnanec nemá PN a lekár mu stanoví body (Zákon č. 437//2004). Zamestnanec si žiada úrazové dávky v sociálnej poisťovni sám na prepísaných formulároch (sú na stránke http://www.socpoist.sk/476/1180s#%C3%9Arazov%C3%A9%20poistenie). "Bodové ohodnotenie" sa prikladá tiež na predpísanom formulári (súčasť zákona č. 437//2004). Na uvedenej stránke soc. poist sú aj vysvetlenia.
Džipák
20.04.10,19:40
Dobrý deň. Potreboval by som od niekoho poradiť . Bratova dcéra je evidovaná na úrade práce bez nároku na podporu. Privyrába si v obchode na dohodu o vykonaní práce. Dnes sa jej tam stal úraz, na základe ktorého musela podstúpiť operáciu. Dobu liečenia jej lekár stanovil tak na 6 až 8 týždňov. Môže to byť ako pracovný úraz, keď tam je zamestnaná len na dohodu ? Asi nie , že ? Ona je teraz v nemocnici, ale vlastne na PN nebude mať vôbec nárok, nakoľko nebola momentálne nikde zamestnaná na TPP.
DNP si platila 4 roky kvôli tomu, že si myslela že zostane tehotná, ale keď sa im doteraz nepodarilo, tak to akurát pred 2 týždňami odhlásila, pretože 4 roky len platila a nikdy to nevyužila. Takže už ani z DNP nemôže mať vystavenú PN. Len mi prosím Vás niekto potvrďte, či je to tak, ako si to myslím ja, či som im to dobre vysvetlil.
Ďakujem
veronikasad
20.04.10,19:47
Dobrý deň. Potreboval by som od niekoho poradiť . Bratova dcéra je evidovaná na úrade práce bez nároku na podporu. Privyrába si v obchode na dohodu o vykonaní práce. Dnes sa jej tam stal úraz, na základe ktorého musela podstúpiť operáciu. Dobu liečenia jej lekár stanovil tak na 6 až 8 týždňov. Môže to byť ako pracovný úraz, keď tam je zamestnaná len na dohodu ? Asi nie , že ? Ona je teraz v nemocnici, ale vlastne na PN nebude mať vôbec nárok, nakoľko nebola momentálne nikde zamestnaná na TPP.
DNP si platila 4 roky kvôli tomu, že si myslela že zostane tehotná, ale keď sa im doteraz nepodarilo, tak to akurát pred 2 týždňami odhlásila, pretože 4 roky len platila a nikdy to nevyužila. Takže už ani z DNP nemôže mať vystavenú PN. Len mi prosím Vás niekto potvrďte, či je to tak, ako si to myslím ja, či som im to dobre vysvetlil.
Ďakujem
Informuj sa v sociálnej poisťovni, či na dcéru sa nevzťahuje ochranná doba v zmysle § 32 Zákona o sociálnom poistení. Od ukončenia DNP ešte neuplynulo 42 dní, len nie som si istá, či platí aj pre DNP.

§ 32
Ochranná lehota
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.


Trvaj na spísaní pracovného úrazu, aj počas výkonu práce na dohodu zamestnávatel platí za zamestnancov-dohodárov úrazové poistenie.
Džipák
20.04.10,19:57
Informuj sa v sociálnej poisťovni, či na dcéru sa nevzťahuje ochranná doba v zmysle § 32 Zákona o sociálnom poistení. Od ukončenia DNP ešte neuplynulo 42 dní, len nie som si istá, či platí aj pre DNP.

§ 32
Ochranná lehota
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.


Trvaj na spísaní pracovného úrazu, aj počas výkonu práce na dohodu zamestnávatel platí za zamestnancov-dohodárov úrazové poistenie.

Brat sa bol v tom obchode na to majiteľky spýtať, či to môže spísať ako prac. úraz a ona mu povedala, že nie , lebo nebola u nej zamestnaná v TPP a ani sama nevie kto by to mal spísať a kde by to mali poslať, že sa s tým ešte nestretla a či by potom z toho nemala nejaké opletačky kvôli tomu, že ona jej dá radšej nejakú korunu, keď sa vylieči.
Katy a R
20.04.10,20:09
Brat sa bol v tom obchode na to majiteľky spýtať, či to môže spísať ako prac. úraz a ona mu povedala, že nie , lebo nebola u nej zamestnaná v TPP a ani sama nevie kto by to mal spísať a kde by to mali poslať, že sa s tým ešte nestretla a či by potom z toho nemala nejaké opletačky kvôli tomu, že ona jej dá radšej nejakú korunu, keď sa vylieči.

... však pre takéto prípady sa platí úrazové poistenie pre dohodárov..

Ke´d by bola v riadnom PP, tak dostane aj dávku NP aj dávku z úrazového poistenia. keď je na dohodu ... tak len z úrazového.
..a z DNP má tiež nárok - je v ochrannej lehote
Džipák
20.04.10,20:31
... však pre takéto prípady sa platí úrazové poistenie pre dohodárov..

Ke´d by bola v riadnom PP, tak dostane aj dávku NP aj dávku z úrazového poistenia. keď je na dohodu ... tak len z úrazového.
..a z DNP má tiež nárok - je v ochrannej lehote

A to sa bude musieť opäť potom prihlásiť na DNP alebo po skončení PN jej to zanikne ? Lebo by si to chcela začať platiť už až keď bude tehotná. Aspoň tak spomínala. A viete mi povedať z akej sumy sa jej bude rátať úraz. poistenie ? Z toho čo zarobila ? A z DNP sa PN ako ráta ? A mňa by ešte zaujímala jedna vec. Ja keď som z roboty na PN tak mi môže prísť kontrola aj z roboty aj zo sociálky. A keď je niekto na PN len z DNP tiež chodia kontroly ? A odkiaľ. Ďakujem
Katy a R
20.04.10,20:49
A to sa bude musieť opäť potom prihlásiť na DNP alebo po skončení PN jej to zanikne ? Lebo by si to chcela začať platiť už až keď bude tehotná. Aspoň tak spomínala. A viete mi povedať z akej sumy sa jej bude rátať úraz. poistenie ? Z toho čo zarobila ? A z DNP sa PN ako ráta ? A mňa by ešte zaujímala jedna vec. Ja keď som z roboty na PN tak mi môže prísť kontrola aj z roboty aj zo sociálky. A keď je niekto na PN len z DNP tiež chodia kontroly ? A odkiaľ. Ďakujem


Takto polopatisticky:
Dobrovoľné NP a úrazové poistenie sú dve samostatné poistenia.
DNP jej síce už skončilo, ale nárok na nemocenské bude mať v ochrannej dobe .. podľa toho, ako platila (aký bol VZ):confused: ak bude chcieť, môže (a nemusí) sa prihlásiť znova - aj počas PNky ... alebo neskôr

úrazové poistenie platil len zamestnávateľ .. tak podľa zárobku (nuž nebude to asi ktoviečo :confused:, ale každý centík sa zíde)
Ešte som sa s tým nestretla (pri brigáde)... tak neviem - či úrazový príplatok nie je podmienený vyplácaním nemocenskej dávky :confused::confused:
- nuž prinajhoršom zamietnu...:rolleyes:
Bude treba dva krát pýtať PNku jednu zamestnávateľovi (poist vzťah 1)

A druhú PNku dáva sama do SP - ako dobrovolne poistená osoba (poistný vzťah 3) - žiadosť o nemocenské (myslím, že červený list je to) .. a z tejto prvý list môže odovzdať na UPSVaR (alebo kópiu) - aby sa nemusela hlásiť.

S kontrolami je to rovnako ... dodržiavať liečebný režim treba;)
Džipák
20.04.10,21:12
Takto polopatisticky:
Dobrovoľné NP a úrazové poistenie sú dve samostatné poistenia.
DNP jej síce už skončilo, ale nárok na nemocenské bude mať v ochrannej dobe .. podľa toho, ako platila (aký bol VZ):confused: ak bude chcieť, môže (a nemusí) sa prihlásiť znova - aj počas PNky ... alebo neskôr

úrazové poistenie platil len zamestnávateľ .. tak podľa zárobku (nuž nebude to asi ktoviečo :confused:, ale každý centík sa zíde)
bude treba dva krát pýtať PNku ... jednu zamestnávateľovi (1) - tú časť na úrazové poistenie ....

A druhú PNku dáva sama do SP (poistný vzťah 3) - žiadosť o nemocenské (myslím, že červený list je to) .. a z tejto prvý list môže odovzdať na UPSVaR - aby sa nemusela hlásiť.


S kontrolami je to rovnako ... dodržiavať liečebný režim treba;)

Ďakujem, ďakujem. Rád by som pridal bodík, ale neviem ako !!!!
zdenka131
20.04.10,21:19
Ďakujem, ďakujem. Rád by som pridal bodík, ale neviem ako !!!!


mimotemy Bodík sa pridáva kliknutím na užitočné- pod príspevkom.
Džipák
20.04.10,21:49
mimotemy Bodík sa pridáva kliknutím na užitočné- pod príspevkom.

A kde pod príspevkom. Veď ja tu mám pod príspevkom len zábavné, mimotémy, neužitočné a nevhodné. Ale nevidím tu užitočné. Ešte raz mi to poraď, lebo tá Katy a R si ten bodík zaslúži.
Džipák
20.04.10,21:53
A kde pod príspevkom. Veď ja tu mám pod príspevkom len zábavné, mimotémy, neužitočné a nevhodné. Ale nevidím tu užitočné. Ešte raz mi to poraď, lebo tá Katy a R si ten bodík zaslúži.
A už to tu teraz mám, ale predtým som to tu nemal. Tak som hneď na to klikol a čosi mi tam vyhodilo, že musím mať 10 bodov
Katy a R
20.04.10,21:55
A kde pod príspevkom. Veď ja tu mám pod príspevkom len zábavné, mimotémy, neužitočné a nevhodné. Ale nevidím tu užitočné. Ešte raz mi to poraď, lebo tá Katy a R si ten bodík zaslúži.
.. nerob si vrásky;) veď si sa po´dakoval:) , ak som pomohla, tak sa cítim lepšie;)
....a "tá" sa tu tiež nieveľmi orientuje v týchto novinkách ;):D:D:D
veronikasad
21.04.10,06:13
... však pre takéto prípady sa platí úrazové poistenie pre dohodárov..

Ke´d by bola v riadnom PP, tak dostane aj dávku NP aj dávku z úrazového poistenia. keď je na dohodu ... tak len z úrazového.
..a z DNP má tiež nárok - je v ochrannej lehote
Katy, zamestnávatel síce platí úrazové poistenie aj za dohodárov, len neviem či im vznikne v prípade pracovného úrazu nárok na úrazový príplatok

§ 85
Podmienky nároku na úrazový príplatok
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

Zamestnanec okrem sudcu, prokurátora a zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2, ktorý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania bol uznaný za dočasne práceneschopného, má nárok na úrazový príplatok od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ak má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti podľa osobitného predpisu51) alebo nárok na výplatu nemocenského z nemocenského poistenia.
Džipák
21.04.10,06:50
Katy, zamestnávatel síce platí úrazové poistenie aj za dohodárov, len neviem či im vznikne v prípade pracovného úrazu nárok na úrazový príplatok

§ 85
Podmienky nároku na úrazový príplatok
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

Zamestnanec okrem sudcu, prokurátora a zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2, ktorý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania bol uznaný za dočasne práceneschopného, má nárok na úrazový príplatok od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ak má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti podľa osobitného predpisu51) alebo nárok na výplatu nemocenského z nemocenského poistenia.


Dobrý deň. Tak si teda nemá ísť dávať vypisovať PN ? Dnes jej vedúca telefonovala, že jej spíšu prac. úraz, že si to niekde preverovala,či to s ňou musí spísať keď je na dohodu , a poradili jej že áno. Len si ešte musí zistiť či to stačí poslať len do soc. alebo aj na inšpektorát práce.
VERONIKA6
21.04.10,06:52
Dobrý deň. Tak si teda nemá ísť dávať vypisovať PN ? Dnes jej vedúca telefonovala, že jej spíšu prac. úraz, že si to niekde preverovala,či to s ňou musí spísať keď je na dohodu , a poradili jej že áno. Len si ešte musí zistiť či to stačí poslať len do soc. alebo aj na inšpektorát práce.
Záznam o pracovnom úraze sa zasiela na IP, soc. poisťovni, zdravotnej poisťovni a 1 x pracovníkovi. Po 10. dni DPN sa odovzdáva spolu s dielom II. žiadosť aj kopia pracovného úrazu.
veronikasad
21.04.10,07:00
Dobrý deň. Tak si teda nemá ísť dávať vypisovať PN ? Dnes jej vedúca telefonovala, že jej spíšu prac. úraz, že si to niekde preverovala,či to s ňou musí spísať keď je na dohodu , a poradili jej že áno. Len si ešte musí zistiť či to stačí poslať len do soc. alebo aj na inšpektorát práce.
Nech si dá vypísať 2 PN-ky, jednu ako dobrovolne poistená osoba, druhú ako dohodár, kde uvedie adresu zamestnávateľa. Na Pn-ke musí byť zaškrtnuté, že ide o pracovný úraz.
Džipák
21.04.10,07:18
Záznam o pracovnom úraze sa zasiela na IP, soc. poisťovni, zdravotnej poisťovni a 1 x pracovníkovi. Po 10. dni DPN sa odovzdáva spolu s dielom II. žiadosť aj kopia pracovného úrazu.

Ja som včera večer pozeral na stránke soc. poisť. tlačivá, ktoré sú potrebné k prac. úrazu a tam som našiel len oznámenie poistnej udalosti - t.j. vlastne to tlačivo na spísanie úrazu ? , ďalej tam bolo tlačivo " Žiadosť o priznanie náhrady za bolesť - to kto posiela ? a ešte tam bolo čestné vyhlásenie. To by si mala poslať asi ona.
veronikasad
21.04.10,07:24
Ja som včera večer pozeral na stránke soc. poisť. tlačivá, ktoré sú potrebné k prac. úrazu a tam som našiel len oznámenie poistnej udalosti - t.j. vlastne to tlačivo na spísanie úrazu ? , ďalej tam bolo tlačivo " Žiadosť o priznanie náhrady za bolesť - to kto posiela ? a ešte tam bolo čestné vyhlásenie. To by si mala poslať asi ona.
To teraz nerieš, tlačivá ktoré uvádzaš bude potrebovať po ukončení liečby.

Teraz treba aby mala vystavené PN-ky a riadne spísaný Záznam o pracovnom úraze. Vypísanie Záznamu o úraze je povinnosťou zamestnávatela.
Džipák
21.04.10,07:30
To teraz nerieš, tlačivá ktoré uvádzaš bude potrebovať po ukončení liečby.

Teraz treba aby mala vystavené PN-ky a riadne spísaný Záznam o pracovnom úraze. Vypísanie Záznamu o úraze je povinnosťou zamestnávatela.
Ďakujem pekne. Baby ste perfektné, mať také vedomosti ako vy tak určite sedím na inom poste ako teraz. Ja keď si sadnem k PC v prvom rade pozerám poradu ( a to je dosť hodín pri nej strávených) ale nikdy to nebudem banovať, pretože len túto vždy získam info, ktoré práve potrebujem. Niektorí chlapi presedia pri fotbale, ale ja určite pri porade. Nedám na ňu dopustiť. Veď ja už pomaly budem rozumieť aj mzdovým veciam chi, chi, chi... Ešte raz Vám ďakujem.
VERONIKA6
21.04.10,07:42
Ja som včera večer pozeral na stránke soc. poisť. tlačivá, ktoré sú potrebné k prac. úrazu a tam som našiel len oznámenie poistnej udalosti - t.j. vlastne to tlačivo na spísanie úrazu ? , ďalej tam bolo tlačivo " Žiadosť o priznanie náhrady za bolesť - to kto posiela ? a ešte tam bolo čestné vyhlásenie. To by si mala poslať asi ona.
To tlačivo sa volá: Zázna o registrovanom pracovnom úraze. Sociálna poisťovňa potom žiada "Oznámenie poistnej udalosti" kde zamestnávateľ okrem iného vypisuje aj mieru zavinenia v pecentách.
willma
21.04.10,07:46
inak vzor tlačiva je vo Vyhláške 500/2006 Z.z.
Katy a R
21.04.10,08:06
Katy, zamestnávatel síce platí úrazové poistenie aj za dohodárov, len neviem či im vznikne v prípade pracovného úrazu nárok na úrazový príplatok
....

... aj som to sem napísala, že prinajhoršom zamietnu ;)
http://www.porada.sk/1378834-post18.html
erzet
21.04.10,09:03
Ja som včera večer pozeral na stránke soc. poisť. tlačivá, ktoré sú potrebné k prac. úrazu a tam som našiel len oznámenie poistnej udalosti - t.j. vlastne to tlačivo na spísanie úrazu ? , ďalej tam bolo tlačivo " Žiadosť o priznanie náhrady za bolesť - to kto posiela ? a ešte tam bolo čestné vyhlásenie. To by si mala poslať asi ona.
Prečítajte si čo som napísal. Zamestnávateľ do soc. poisťovne hlási mailom, SMS oznámenie o pracovnom úraze, to potom oficiálne pošle listom. Potom do soc. poisťovne pošle Oznámenie poistnej udalosti a Záznam o registrovanom úraze. Ak žiada zamestnanec bolestné tak aj tak posielam do soc. poisť. Záznam o registrovanom PÚ. Pretože v soc. poisť. musia vedieť podrobnosti o pracovnom úraze. Ostatné si potom už zamestnanec žiada a posiela soc. poisť. sám.
Džipák
21.04.10,11:16
Prečítajte si čo som napísal. Zamestnávateľ do soc. poisťovne hlási mailom, SMS oznámenie o pracovnom úraze, to potom oficiálne pošle listom. Potom do soc. poisťovne pošle Oznámenie poistnej udalosti a Záznam o registrovanom úraze. Ak žiada zamestnanec bolestné tak aj tak posielam do soc. poisť. Záznam o registrovanom PÚ. Pretože v soc. poisť. musia vedieť podrobnosti o pracovnom úraze. Ostatné si potom už zamestnanec žiada a posiela soc. poisť. sám.

No pracovný úraz bola spísať vedúca s bezpeč. technikom v nemocnici. Takže to už by malo byť v poriadku, aj jej povedali, že všetko ostané povybavujú ony. Píšeš, že zamestnanec si má sám požiadať o bolestné ? a to na akom tlačive a kedy, po ukončení PN ? Prosím Ťa a čo bude ešte povinnosťou zamestnanca voči soc. poisť.
Ďakujem
erzet
21.04.10,11:56
No pracovný úraz bola spísať vedúca s bezpeč. technikom v nemocnici. Takže to už by malo byť v poriadku, aj jej povedali, že všetko ostané povybavujú ony. Píšeš, že zamestnanec si má sám požiadať o bolestné ? a to na akom tlačive a kedy, po ukončení PN ? Prosím Ťa a čo bude ešte povinnosťou zamestnanca voči soc. poisť.
Ďakujem
Zamestnávateľ má iba povinnosti ktoré som napísal. Kde čo nájdeš je v tejto téme v príspevku č. 12.
Samo že bolestné sa žiada až po skončený PN, pretože skôr ti to ošetrujúci lekár nedokáže posúdiť - "obodovať".
Zamestnanec si dáva do sociálnej poisťovni žiadosť o poskytnutie úrazových dávok:
(Z úrazového poistenia (zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení) sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú úrazové dávky, a to
a) úrazový príplatok, (§ 85 - ...)(tento jediný sa nežiada. Ten ide automatický ak je PÚ)
b) úrazová renta, (§ 88 -...)
c) jednorazové vyrovnanie, (§ 90 - ...)
d) pozostalostná úrazová renta, (§ 92 - ...)
e) jednorazové odškodnenie, (§ 94 - ...)
f) pracovná rehabilitácia a rehabilitačné, (§ 95 - ...)
g) rekvalifikácia a rekvalifikačné, (§ 97 - ...)
h) náhrada za bolesť a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia, (§ 101 - ...)
i) náhrada nákladov spojených s liečením, (§ 100 - ...)
j) náhrada nákladov spojených s pohrebom. (§ 101 - ...)
Pri každej tejto žiadosti je aj stanovená príloha čo k žiadosti priložiť.
Katy a R
21.04.10,17:34
No pracovný úraz bola spísať vedúca s bezpeč. technikom v nemocnici. Takže to už by malo byť v poriadku, aj jej povedali, že všetko ostané povybavujú ony. Píšeš, že zamestnanec si má sám požiadať o bolestné ? a to na akom tlačive a kedy, po ukončení PN ? Prosím Ťa a čo bude ešte povinnosťou zamestnanca voči soc. poisť.
Ďakujem

... a PNky sú vystavené:confused:
Lebo lekár nevie, že má nárok ako DNPO ... a automaticky to nedajú - treba si pýtať
Džipák
21.04.10,20:21
... a PNky sú vystavené:confused:
Lebo lekár nevie, že má nárok ako DNPO ... a automaticky to nedajú - treba si pýtať

Áno vypýtala si od doktorky 2 PN-ky. Poobede ju bola navštíviť kamarátka ktorá si platí už 2 roky DNP a keď maródovala tak za 10 dní z DNP dostala 2,90 €. Je to možné ? a pritom si vraj platí mesačne okolo 43 €.
Katy a R
21.04.10,20:32
Áno vypýtala si od doktorky 2 PN-ky. Poobede ju bola navštíviť kamarátka ktorá si platí už 2 roky DNP a keď maródovala tak za 10 dní z DNP dostala 2,90 €. Je to možné ? a pritom si vraj platí mesačne okolo 43 €.

.. no to je zaujímavé ... ale je to možné. Spravila niekde chybu - možno si neuvedomila, aký má VZ v zamestnaní :confused:(ale to by sme len špekulovali...)
Jednu PNku hneď odovzdať na SP (poist vzťah 3)
A inak neuviedol si z akého VZ bola poistená...
veronikasad
21.04.10,20:48
Áno vypýtala si od doktorky 2 PN-ky. Poobede ju bola navštíviť kamarátka ktorá si platí už 2 roky DNP a keď maródovala tak za 10 dní z DNP dostala 2,90 €. Je to možné ? a pritom si vraj platí mesačne okolo 43 €.
Ak menila vymeriavací základ a od zmeny ešte neuplynulo 26 týždňov, SP vypláca nemocenské z min. vymer. základu, aj keď počas tohto obdobia platí poistenec viac (predpokladám, že píšeš o sume 2,90€/deň a nie za 10dní)
Džipák
21.04.10,21:00
.. no to je zaujímavé ... ale je to možné. Spravila niekde chybu - možno si neuvedomila, aký má VZ v zamestnaní :confused:(ale to by sme len špekulovali...)
Jednu PNku hneď odovzdať na SP (poist vzťah 3)
A inak neuviedol si z akého VZ bola poistená...

Ona práveže bola poistená z minimálneho VZ, pretože chcela meniť VZ na max. až keď by otehotnela. Keď ma dnes vystavené PN-ky tak do SP ju môžme doniesť najskôr v piatok, pretože zajtra nie sú úradné hodiny v SP. Nebude to neskoro ? Do koľkých dní je to potrebné doniesť. Takže aj ona bohviečo za PN nedostane podľa všetkého, pretože aj v práci na dohodu zarábala len 136 € v hrubom, nemohla viac lebo je evidovaná na ÚP.
Džipák
21.04.10,21:02
Ak menila vymeriavací základ a od zmeny ešte neuplynulo 26 týždňov, SP vypláca nemocenské z min. vymer. základu, aj keď počas tohto obdobia platí poistenec viac (predpokladám, že píšeš o sume 2,90€/deň a nie za 10dní)

To práveže mi nevedela povedať, či za 10 dní, alebo za deň. Ona jej len povedala, že dostala 2,90 € za PN-ku.
Katy a R
21.04.10,21:22
Ona práveže bola poistená z minimálneho VZ, pretože chcela meniť VZ na max. až keď by otehotnela. Keď ma dnes vystavené PN-ky tak do SP ju môžme doniesť najskôr v piatok, pretože zajtra nie sú úradné hodiny v SP. Nebude to neskoro ? Do koľkých dní je to potrebné doniesť. Takže aj ona bohviečo za PN nedostane podľa všetkého, pretože aj v práci na dohodu zarábala len 136 € v hrubom, nemohla viac lebo je evidovaná na ÚP.
hádam bude stačiť aj v piatok :).. no tak prvé tri dni by to malo byť asi 2,4 evra na deň, potom 5,4 evri denne

.. no a ten úrazový príplatok :confused::confused: (už som písala)
Džipák
21.04.10,21:35
hádam bude stačiť aj v piatok :).. no tak prvé tri dni by to malo byť asi 2,4 evra na deň, potom 5,4 evri denne

.. no a ten úrazový príplatok :confused::confused: (už som písala)

Úrazový príplatok ( ak by jej náhodou uznali )sa platí mesačne ? a koľko asi ?
erzet
25.04.10,08:39
Zákon o sociálnom poistení
DRUHÝ DIEL
ÚRAZOVÝ PRÍPLATOK
§ 85
Podmienky nároku na úrazový príplatok
Zamestnanec okrem sudcu, prokurátora a zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2, ktorý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania bol uznaný za dočasne práceneschopného, má nárok na úrazový príplatok od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ak sa zamestnancovi vypláca náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti podľa osobitného predpisu51) alebo nemocenské z nemocenského poistenia.

§ 86
Poskytovanie úrazového príplatku
Úrazový príplatok sa poskytuje za dni.

§ 87
Suma úrazového príplatku
Suma úrazového príplatku je
a) 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 84 od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania do tretieho dňa tejto dočasnej pracovnej neschopnosti,
b) 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 84 od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
Džipák
25.04.10,11:09
Erzet, vrelá vďaka. A vieš mi prosím Ťa povedať, keď je obodovanie úrazu od lekára, koľko sa platí za bod ?
Ďakujem
miramax1
25.04.10,12:43
erzet
11.05.10,04:44
Erzet, vrelá vďaka. A vieš mi prosím Ťa povedať, keď je obodovanie úrazu od lekára, koľko sa platí za bod ?
Ďakujem
V súčasnosti je za jeden bod 14,46 €, ale každú chvíľu sa to zmení.
erzet
01.06.10,05:15
Od 01.06.2010 je za jeden bod 14,86 €
harctom
03.04.13,06:16
Zdravim,
chcel by som sa opytat ci nevie niekto ako je to pri vyplacani bolestneho pri pracovnom uraze.
Viem ze to vyplaca socialka, ale zamestnavatel mi tvrdi ze to potom socialka spatne vymaha od zamestnavatela. Potrebujem informacie v akych pripadoch sa podiela zamestnavatel financne na vyplacani bolestneho, napr. vobec, pri ciastocnej chybe zamestnavatela a zamestnanca, pri uplnej chybe zamestnanca, kedy sa to krati a akym smerom atd.
Mam vedomosti ze zamestnavatela to nestoji nic, lebo vsetko ide z poistneho, ale mozno nie vo vsetkych pripadoch.
Mal som pracovny uraz, ale nechcem aby to zamestnavatela stalo hoci aj cent a povazovali ma za spekulanta. Ide o vedomosti pre pripad do buducnosti.
Vdaka.