Iveta
17.10.05,12:03
Na stránke DR SR dnes pribudol Metodický pokyn k uplatňovaniu § 19 - 21 zákonač. 222/2004 Z.z. o DPH. Dávam ho do prílohy.
mekk
17.10.05,11:29
Na stránke MF SR dnes pribudol Metodický pokyn k uplatňovaniu § 19 - 21 zákonač. 222/2004 Z.z. o DPH. Dávam ho do prílohy.Super Iveta, dakujem Ti! Skvela rychla pomoc! Nasiel som tam riesenie vzniku danovej povinnosti, ak poskytnem zalohovu platbu za reverse charged sluzbu prijimanu zo zahranicia. Normálne je určený deň vzniku daňovej povinnosti podľa § 19 ods. 2 ako deň vyhotovenia faktúry zahraničným dodávateľom.

Bod 4.3 uvedeného pokynu rieši tento problém:

Daňová povinnosť vzniká prijatím platby pred skutočným dodaním služby, ak službu dodáva zahraničná osoba a povinnosť platiť daň v tuzemsku podľa § 69 ods. 2 – 4 zákona o DPH má prijímateľ služby. Ide o služby, pri ktorých sa uplatňuje prenos daňovej povinnosti na odberateľa - prijímateľa služby, ak službu dodáva zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu. Ak prijímateľ služby zaplatí za službu dodávateľovi služby -zahraničnej osobe pred skutočným poskytnutím služby, ak ide o dodanie služby z iného členského štátu alebo z tretieho štátu zahraničnou osobou, ktorá nie je v tuzemsku registrovaná pre daň, vzniká prijímateľovi služby daňová povinnosť dňom, kedy jeho dodávateľ prijal platbu (§ 19 ods. 4 zákona o DPH) a to v rozsahu prijatej platby. Ak prijímateľ služby má problém so zistením, kedy dodávateľ - zahraničná osoba prijala platbu, je možné považovať za deň vzniku daňovej povinnosť deň, keď prijímateľ služby zaplatil za službu. Daň vypočíta podľa vzorca: suma platby x 19 % sadzba dane.
apsgroup
17.10.05,12:33
Aj ja dakujem. Mna zasa zaujala danova povinnost pri nadobudnuti tovaru v tuzemsku z ineho clenskeho statu,ak je faktura vystavena pred zacatim prepravy. Str.20 pokynu.
Bola tu už o tom debata na porade, vacsina zdanovala dnom vystavenia faktury. Priznam sa , že aj ja. Ale podla tohto je to inac, a má to byt 15.den nasledujúceho mesiaca.
Som z toho znova zmatena.
Lila
17.10.05,12:40
Ja len poviem toľko: " Hurá už vedia ako sa to má robiť! Len škoda, že to oznámili až teraz pred koncom roka ako sa to malo robiť od 1.1.2005 ."
Tweety
17.10.05,12:48
Ale nie je to nič nové, takto postupujú s usmerneniami väčšinou , je to napínavejšie,ako keby sme všetci vedeli od začiatku ako na to.
apsgroup
17.10.05,12:51
A najviac sa mi páci, že to vydajú bez dátumu. Alebo ho len ja nevidim?
Tweety
17.10.05,12:57
A najviac sa mi páci, že to vydajú bez dátumu. Alebo ho len ja nevidim?Ja som si to vytlačila a tiež je to bez dátumu. Je to schválne, ako by to vyzeralo, keďže, zákon platí od 2004 a usmernenie by bolo dátované 17.10.2005!
Išli by sami proti sebe.:p :rolleyes:
ESTER
18.10.05,06:58
Pozrela som sa do "Pokynu", ale aj tak sa chcem spýtať, pri nadobudnutí tovaru z krajín EU ak nie je uzavretá zmluva, je nutné vychádzať z Obchodného zákonníka. Ak tovar odošle firma z krajiny EU ktorý deň je dňom na prepočet kurzom na účely účtovníctva. Je to deň odoslania, alebo prevzatia?
mekk
18.10.05,08:26
Pozrela som sa do "Pokynu", ale aj tak sa chcem spýtať, pri nadobudnutí tovaru z krajín EU ak nie je uzavretá zmluva, je nutné vychádzať z Obchodného zákonníka. Ak tovar odošle firma z krajiny EU ktorý deň je dňom na prepočet kurzom na účely účtovníctva. Je to deň odoslania, alebo prevzatia?Pre účely DPH to bude prepočítavané kurzom platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Viď. § 20 ods. 1 ZDPH. U mňa je to väčšinou deň vyhotovenia faktúry, (lebo faktúra je vyhotovená skôr ako 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúcom po mesiaci nadobudnutia tovaru.)
ESTER
19.10.05,06:24
A na účely účtovníctva je to kurz zo dňa .... ?
JanaSys
20.10.05,13:02
A na účely účtovníctva je to kurz zo dňa .... ?Aj mňa to zaujíma. Posúvam vyššie.
slnko
20.10.05,13:46
Aj mňa to zaujíma. Posúvam vyššie.je to kurz dňa uskutočnenia účtovného prípadu. A to môže byť deň prijatia tovaru alebo deň prijatia faktúry(podľa toho, čo bolo skôr).
JanaSys
21.10.05,08:52
Keď má UJ v internej smernici napísané, že pri došlých FA v cudzej mene sa prepočítava kurzom dňa prijatia FA (teda deň účtovného prípadu je deň prijatia) bez ohľadu na dodanie (pravdupovediac pokiaľ tam ten dátum nie je uvedený, tak ho ani nevie), je to zle?