alicacka
16.04.10,12:45
Prečítala som si množstvo príspevkov o leasingu osobného auta. Predsa mi doteraz nie je jasná jedna vec. Keď kupujem osobné auto M1 na leasing do 31.12.2009, tak súčasťou OC je istina + všetky výdavky s ním spojené /paušálny výdavok na začiatku leasingu + kúpna cena + adm.poplatok za kúpnu zmluvu na konci leasingu/. Teraz by ma zaujímalo, keď mi na konci leasingu dôjde faktúra na administratívny poplatok za predmet leasingu -osobné auto M1/použité/, či si môžem uplatniť DPH alebo dať do výdavkov tak ako pri jednotlivých splátkach. Ďakujem každému za názor.:)
andreaS
16.04.10,10:48
mimotemy je nutne rozoberat to iste v 3 temach???
azla
16.04.10,10:52
Administratívny poplatok na konci leasingu nie je súčasťo OC, je to služba a je nárok na odpočet Dph.

http://www.porada.sk/536769-post2.html
alicacka
16.04.10,10:58
Ďakujem veľmi pekne. Ospravedlňujem sa, že som sa opäť spýtala na to isté v inej téme, ale nejako mi to nesedelo, keďže ide o osobné auto M1. Ešte raz sorry.
alicacka
16.04.10,11:01
Ešte by som dodala, že ten administratívny poplatok je uvedený v usmernení k účtovaniu leasingu v JÚ, že má byť súčasťou obstarávacej ceny, takže teraz z toho už naozaj mám chaos. Ty tvrdíš, že nemá byť súčasťou OC. Prosím mohla by si mi to vysvetliť ? Je to môj prvý leasing a prebrala som účtovníctvo.
alicacka
16.04.10,11:04
administratívne poplatky súvisiace so spracovaním kúpnej zmluvy – tieto poplatky sú súčasťou ocenenia majetku, t. j. do výdavkov sa dostanú prostredníctvom odpisov-
toto citujem z toho usmernenia DR SR o účtovaní leasingu v JÚ.
azla
16.04.10,11:21
V zmysle Pokynu DR SR k obstaraniu majetku formou finančného prenájmu podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov súčasťou obstarávacej ceny predmetu finančného prenájmu sú náklady súvisiace s jeho obstaraním, medzi ktoré patria aj zmluvný poplatok za spracovanie lízingovej zmluvy a kúpna cena. Poplatok za prevod vlastníckych práv tento charakter nemá, pretože nesúvisí s obstaraním predmetu finančného prenájmu a je samostatným druhom služby po ukončení zmluvy s právom kúpy prenajatej veci.




To som citovala z materiálu, ktorý som pripla v príspevku č. 3.

Mala by si vychádzať zo zmluvy - presne o aký typ platby sa jedná.