zeli
16.04.10,14:45
Dobry den.

Pred dvoma rokmi nam v bytovke menili osvetlenie na schodiskach. Hned na zaciatku nam ho nadstavili zle - svetlo sa zapne az ked sme pred dverami. Ked ideme po schodisku, tak nas snimac nesnima a je tma. Od vtedy na kazdej schodzi upozornujem nasho spravcu, aby tento problem vyriesil. Hned na zaciatku sa bol sam o tom presvedcit ze to je zle. No od vtedy nic. Zakazdym na schodzi pred vsetkymi ho na to upozornim, no vzdy ta ista odpoved: "poriesim to". Chcem sa vas opytat co sa stane ak prestanem platit do fondu oprav dovtedy, pokial nebude moj problem vyrieseny (to co by som nezaplatil, by som jednorazovo doplatil po odstraneni zavady)? Mozem mat z toho nejaky postih? Ja osobne si myslim ze nie, lebo spravcu upozornujem na tento problem uz dva roky a on toto nechce vyriesit. Ved v podstate nam na tie svetla skoncila uz aj zaruka, cize ak nam ich teraz pridu prestelovat, tak za to budeme musiet zaplatit. Co by sa stalo, keby teraz niekto po tme spadol a zlomil si napriklad nohu? Mohol by niekoho zalovat? Ak ano koho?

Dakujem za radu.
najag
16.04.10,13:57
Prispievat do fondu oprav je zakonna povinnost vlastnika bytu a nie je viazana na splnenie akejkolvek podmienky zo strany vlastnika bytu. Sankcie za neplatenie vyplyvaju z OZ a nariadenia vlady. U svetla je potrebne zmenit nastavenie charakteristiky sledovania priestoru senzoru, ktore je mimo a staci nim trosku pohnut, aby registroval potrebny priestor.A problem prestane existovat......
profesional
16.04.10,14:13
Nesmies prestat platit.
Avsak mozes nechat odstranit zavadu na vlastne naklady a doklad si das preplatit. V pripade ak ti ho odmietne preplatit, mozes si hodnotu zapocitat voci prislusnej mesacnej platbe do fondu oprav.
verkaz
16.04.10,14:41
Prečo sa nespojíš s viacerými vlastníkmi bytov a písomne nepožiadate o nápravu? Neprestaň platiť do FO, tak ako ti tiež radia v predchádzajúcich príspevkoch. Ak to dáš opraviť sám, tiež sa spoj s ostatnými vlastníkmi. Dobre by bolo, keby si mal písomný doklad o žiadosi o nápravu správcu.
zeli
16.04.10,14:51
Prispievat do fondu oprav je zakonna povinnost vlastnika bytu a nie je viazana na splnenie akejkolvek podmienky zo strany vlastnika bytu. Sankcie za neplatenie vyplyvaju z OZ a nariadenia vlady. U svetla je potrebne zmenit nastavenie charakteristiky sledovania priestoru senzoru, ktore je mimo a staci nim trosku pohnut, aby registroval potrebny priestor.A problem prestane existovat......


To ano. Staci ho nadstavit. Ale preco by sme ho mali nadstavovat my? Ked bolo svetlo nove vztahovala sa nan zaruka. V tej dobe to mala prist firma odstranit bezplatne v ramci zaruky. No presli uz dva roky. Dva roky upozornovania a vyzyvania spravcu na opravu. Mozem ho nadstavit aj ja. Lenze v nasej bytovke to funguje tak, ze keby som sa ho coilen dotkol, tak by my to potom v pripade, ze by sa neskor pokazil vykrikovala cela bytovka a este by mi pohybove cidlo boli schopny dat nahradit. Ono to cidlo nieje ako na exterierovych lampach (halogenoch) pod svetlom, ale je zabudovane v stene (namiesto stareho vypinaca sa tam vlozilo cidlo a zakrytovalo sa). Cize ak by som ho chcel nadstavit, tak ho musim rozoberat a to nechcem. Takze jedine co asi ostava je zavolat firmu a ta to nadstavi. Ale vdaka nasmu spravcovi to nebude zadarmo, ale uz budeme musiet asi za to zaplatit, nakolko ich mame 2 roky. Parada....
pepsikova
16.04.10,15:06
..no a keď to vieš nastaviť ty sám, tak to nastav, keď ťa nikto nebude vidieť..a vždy môžeš povedať, že sa to napravilo "samo"..
sito
16.04.10,20:43
Dobry den.

Pred dvoma rokmi nam v bytovke menili osvetlenie na schodiskach. Hned na zaciatku nam ho nadstavili zle - svetlo sa zapne az ked sme pred dverami. Ked ideme po schodisku, tak nas snimac nesnima a je tma. Od vtedy na kazdej schodzi upozornujem nasho spravcu, aby tento problem vyriesil. Hned na zaciatku sa bol sam o tom presvedcit ze to je zle. No od vtedy nic. Zakazdym na schodzi pred vsetkymi ho na to upozornim, no vzdy ta ista odpoved: "poriesim to". Chcem sa vas opytat co sa stane ak prestanem platit do fondu oprav dovtedy, pokial nebude moj problem vyrieseny (to co by som nezaplatil, by som jednorazovo doplatil po odstraneni zavady)? Mozem mat z toho nejaky postih? Ja osobne si myslim ze nie, lebo spravcu upozornujem na tento problem uz dva roky a on toto nechce vyriesit. Ved v podstate nam na tie svetla skoncila uz aj zaruka, cize ak nam ich teraz pridu prestelovat, tak za to budeme musiet zaplatit. Co by sa stalo, keby teraz niekto po tme spadol a zlomil si napriklad nohu? Mohol by niekoho zalovat? Ak ano koho?

Dakujem za radu.

Neznalosť zákona neomlúva: Platilo, platí a platiť bude! Len ty pekne plať a hľadaj iné cesty k náprave. Inak ti exekútor napraví tvoje myslenie. Alebo peňaženku?

Pokiaľ si zlámeš nohu? Môžeš od susedov, ak je v dome SVB, ak je dom v správe, tak správcu, žiadať náhradu za tvoje poškodenie, ale správca koná na základe rozhodnutia tvojich susedov.

Vždy je niekto zodpovedný, ak by si si zlomil nohu nohu ty, kto by mal byť zodpovedný? Nemal si byť niekde inde? Napríklad v Tatrách pod poslednou lavínou v roku?
najag
17.04.10,08:20
To ano. Staci ho nadstavit. Ale preco by sme ho mali nadstavovat my? Ked bolo svetlo nove vztahovala sa nan zaruka. V tej dobe to mala prist firma odstranit bezplatne v ramci zaruky. No presli uz dva roky. Dva roky upozornovania a vyzyvania spravcu na opravu. Mozem ho nadstavit aj ja. Lenze v nasej bytovke to funguje tak, ze keby som sa ho coilen dotkol, tak by my to potom v pripade, ze by sa neskor pokazil vykrikovala cela bytovka a este by mi pohybove cidlo boli schopny dat nahradit. Ono to cidlo nieje ako na exterierovych lampach (halogenoch) pod svetlom, ale je zabudovane v stene (namiesto stareho vypinaca sa tam vlozilo cidlo a zakrytovalo sa). Cize ak by som ho chcel nadstavit, tak ho musim rozoberat a to nechcem. Takze jedine co asi ostava je zavolat firmu a ta to nadstavi. Ale vdaka nasmu spravcovi to nebude zadarmo, ale uz budeme musiet asi za to zaplatit, nakolko ich mame 2 roky. Parada....

Zaruka a nastavenie senzoroveho svetla nemaju nic spolocneho. Senzorove svetlo, tak ako kazde ine elektricke zariadenie v domacnosti, ma nastavovacie prvky, ktorymi si uzivatel nastavuje svetlo podla svojich poziadaviek. To znamena, ze uzivatel si moze nastavovat na senzorovom svetle uhol detekcie senzoru, nastavovat casovy rezim svetla- dlzku osvetlenia a taktiez nastavovat svetelny rezim - svetelne podmienky, kedy ma svetlo uz zapinat. Uz iba preto, ze polovodicove prvky menia svoje hodnoty aj na zaklade teploty interieru. Najma tie lacnejsie, ktore nemaju velke tepelne stabilizacie obvodov. Firma vykonala odbornu montaz svetiel a prednastavila ich. Ak ich nastavenie nevyhovuje, treba ho zmenit a je to v moci uzivatela. Samozrejme, aj na tento ukon je mozne zavolat odbornu firmu a za nove nastavenie zaplatit. Lenze je to aj o tom, ze vela vlastnikov bytov v bytovom dome ma predstavu, ze za poplatok do fondu oprav, maju narok na nadstandarny servis v bytovom dome. A to je velky omyl.To by musela byt ina vyska poplatku, ak by sa mali v bytovom dome vykonavat vsetky prace iba odbornymi firmami a platit za ich prace. To je mozne iba v najomnych bytoch, kde ale vyska najomneho, potom aj odpoveda poskytovanym sluzbam. Pretoze, vela veci v bytovom dome, by si mali urobit sami vlastnici bytov. V kazdom bytovom dome byvaju aj technicki zdatni vlastnici bytov, aj odbornici v danom odbore, ale na druhej strane aj lenivi a pohodlni, ktori su ochotni pracovat iba na vlastnom a nie su ochotni nic poskytovat, iba pozadovat.
Halli
17.04.10,10:15
To ano. Staci ho nadstavit. Ale preco by sme ho mali nadstavovat my? Ked bolo svetlo nove vztahovala sa nan zaruka. V tej dobe to mala prist firma odstranit bezplatne v ramci zaruky. No presli uz dva roky. Dva roky upozornovania a vyzyvania spravcu na opravu. Mozem ho nadstavit aj ja...........


neuveriteľné :o
zeli
17.04.10,15:37
Ano mate vsetci pravdu. Odstranit sa to da aj mnou. Urcite to nieje tazke. Ja som chcel len poukazat na to, ze na vyrobok a montaz (dielo) sa vztahuje zaruka, v ktorej musi prist firma na svoje nakaldy zavadu odstranit. Sam mam stavebnu firmu a viem, ze ked sa napriklad po roku spravi na chodniku v zamkovej dlazbe priehlbina, musim to ist na svoje naklady opravit (nebude si hadam zakaznik opravovat chodnik, ked zan zaplatil). Preto ked 2 roky upozornujem spravcu na tento problem, tak mal konat. Stacilo zavolat. Keby to teraz prisla nadstavoat firma urcite si za to zapyta peniaze. Vsak by sa nam vysmiala, keby sme jej povedali, ze uz 2 roky mame zle nadstavene svetlo a ze to reklamujeme. Chcel som poukazat na to, ze spravca mal konat. Vsak berie za to 330 EUR rocne. Uvediem este jeden priklad z nasej bytovky. Ked nam pred 2 rokmi montovali merace tepla (menilo sa aj ventily) 60% bytov sa stazovalo, ze im prestali kurit radiatory. Kuria im iba vtedy (aj to len na takych cca 17-18 stupnov v izbach), ked ho daju naplno (myslim si, ze sa v nich z rozvodov zasekla spina). Upozornili na to spravcu a ten povedal, ze to zariadi. No dodnes im to nebol nikto spravit a ani prekontrolovat. Co potom??? Vsak rozvody kurenia si uz asi nikto sam neopravi.

Odporucil by som vam vsetkym prist aspon raz ku nam na schodzu. Rocne vyuctovanie na 3 riadky (cele mesto sa nam na nom smeje), spravca sa stara len o vchod v ktorom byva (na ostatne kasle), robi si zakazky bez vyberovych konani (dal vymenit ryne a dozvedeli sme sa to az ked ich prisla firma menit), revizia poziarnych hydrantov, montaz svetiel na chodbach... Ked sme sa normalne rozmyslajuci ludia (5 bytov mladych rodin) snazili odvolat predsedu nepodarilo sa nam to, lebo nas vacsina prehlasovala (22 bytov s dochodcami). Tecie nam strecha, ale uver si nemozme zobrat, lebo dochodcovia s tym nesuhlasia..... Nechcem byt hlupy (ak sa vas to dotkne odpustite my), ale uz aby pomreli. Az vtedy sa bude dat u nas asi nieco spravit.
sito
17.04.10,17:15
Ono je to ták, začiatok je vždy skúpy na informácie. Ale pichnutím, podpíchnutím sa ich vyvalí viac. Potom sa mení aj názor na vec.

Je tu niekde téma prostoduchí susedia. Dom má štyri byty a generačný problém. Dva byty obývajú dôchodcovia a dva mladé rodiny, nemôžu sa dohodnúť. Tiež som napísal, že si budú musieť počkať až na ich smrť.

Neviem koľko je bytov vo vašom dome, ale asi si to vystihol správne, staré raz skončí. A čo nové??? Nebude za ten čas nové, tiež staré???

Problémy majú aj domy jednej generácie. Tak to nemusí byť vždy rozdielom veku vlastníkov bytov v dome.
Orim
17.04.10,21:12
zeli z toho čo si tu napísal mi nie je úplne jasné ako to u vás chodí, kto vás spravuje, či sa spravujete sami alebo vás spravuje niekto iný. Ale v každom prípade urobte uznesenie v ktorom zaviažete správcu do kedy má uvedený nedostatok odstrániť. Ak ty niekomu niečo povieš je to pre neho nezáväzné.
vierockak
17.04.10,21:28
zeli z toho čo si tu napísal mi nie je úplne jasné ako to u vás chodí, kto vás spravuje, či sa spravujete sami alebo vás spravuje niekto iný. Ale v každom prípade urobte uznesenie v ktorom zaviažete správcu do kedy má uvedený nedostatok odstrániť. Ak ty niekomu niečo povieš je to pre neho nezáväzné.

... a ak nedostatok v lehote neodstráni, treba správcu vymeniť ...
najag
18.04.10,09:29
Odstranit sa to da aj mnou. Urcite to nieje tazke. Ja som chcel len poukazat na to, ze na vyrobok a montaz (dielo) sa vztahuje zaruka, v ktorej musi prist firma na svoje nakaldy zavadu odstranit. Chcel som poukazat na to, ze spravca mal konat. Vsak berie za to 330 EUR rocne.
Myslel som si, ze som to napisal dost jasne a pochopitelne. Aj sporak v byte musi namontovat odborna firme a ked odide, menite si stupen ohrevu,dobu ohrevu, menite si platnicky na ktorych ohrievate...pretoze je to uz plne v dispozicii uzivatela bytu a nevolate na to firmu, aby v ramci zaruky Vam menila nastavenie sporaku podla toho, co varite. Ked uz sa tu prezentuje absurdita ad absurdum. Pretoze aj nastavenie senzoroveho svetla je plne v dispozicii uzivatelov, bez ohladu na odbornu montaz firmou a zaruku, pretoze kazdy vlastnik bytu ma iny zrak, teda aj citlivost na intenzitu svetla a teda svetelne podmienky, kedy ma svetlo spinat, aj cas osvetlenia, podla vlastnej mobility, lebo niekdo je mobilnejsi, iny imobilnejsi a trva mu dlhsie, nez pride do priestoru, kde spina dalsie senzorove svetlo.......proste a jednoducho, riesi sa tu problem, ktory neexistuje, ale v konecnom dosledku potom, co som si precital doteraz, tak sa ani nedivim, ze vo Vasej bytovke chodi tak, ako chodi......
Mária27
18.04.10,13:52
Ano mate vsetci pravdu. Odstranit sa to da aj mnou. Urcite to nieje tazke. Ja som chcel len poukazat na to, ze na vyrobok a montaz (dielo) sa vztahuje zaruka, v ktorej musi prist firma na svoje nakaldy zavadu odstranit. Sam mam stavebnu firmu a viem, ze ked sa napriklad po roku spravi na chodniku v zamkovej dlazbe priehlbina, musim to ist na svoje naklady opravit (nebude si hadam zakaznik opravovat chodnik, ked zan zaplatil). Preto ked 2 roky upozornujem spravcu na tento problem, tak mal konat. Stacilo zavolat. Keby to teraz prisla nadstavoat firma urcite si za to zapyta peniaze. Vsak by sa nam vysmiala, keby sme jej povedali, ze uz 2 roky mame zle nadstavene svetlo a ze to reklamujeme. Chcel som poukazat na to, ze spravca mal konat. Vsak berie za to 330 EUR rocne. Uvediem este jeden priklad z nasej bytovky. Ked nam pred 2 rokmi montovali merace tepla (menilo sa aj ventily) 60% bytov sa stazovalo, ze im prestali kurit radiatory. Kuria im iba vtedy (aj to len na takych cca 17-18 stupnov v izbach), ked ho daju naplno (myslim si, ze sa v nich z rozvodov zasekla spina). Upozornili na to spravcu a ten povedal, ze to zariadi. No dodnes im to nebol nikto spravit a ani prekontrolovat. Co potom??? Vsak rozvody kurenia si uz asi nikto sam neopravi.

Odporucil by som vam vsetkym prist aspon raz ku nam na schodzu. Rocne vyuctovanie na 3 riadky (cele mesto sa nam na nom smeje), spravca sa stara len o vchod v ktorom byva (na ostatne kasle), robi si zakazky bez vyberovych konani (dal vymenit ryne a dozvedeli sme sa to az ked ich prisla firma menit), revizia poziarnych hydrantov, montaz svetiel na chodbach... Ked sme sa normalne rozmyslajuci ludia (5 bytov mladych rodin) snazili odvolat predsedu nepodarilo sa nam to, lebo nas vacsina prehlasovala (22 bytov s dochodcami). Tecie nam strecha, ale uver si nemozme zobrat, lebo dochodcovia s tym nesuhlasia..... Nechcem byt hlupy (ak sa vas to dotkne odpustite my), ale uz aby pomreli. Az vtedy sa bude dat u nas asi nieco spravit.


Správcu nestačí upozornovať, treba mu dať objednávku a nechať si ju potvrdiť. Objednávku mu môže vystaviť zástupca vlastníkov do výšky podľa poverenia vlastníkmi, alebo na základe osobitného uznesenia schôdze. Správca nemôže konať len na základe upozornenia jednotlivých vlastníkov, lebo by mu to mohlo byť vytknuté a dané aj k náhrade.

Asi nedopatrením si sa nevyjadril správne, že ste sa "snažili odvolat predsedu". Keď máte správcu, nemôžete mať predsedu (asi spoločenstva). Treba si ujasniť veci v dome. Môžete hlavne zmeniť správcu.
Nič ti nepomôže, ak nebudeš platiť do fondu, len ti to pridá úroky z omeškania.
Halli
19.04.10,10:06
Chcel som poukazat na to, ze spravca mal konat. Vsak berie za to 330 EUR rocne.
.

neuveriteľné :rolleyes:...zadarmo a nonstop 24 hodín by bolo najlepšie...