Bea Š.
17.10.05,11:44
Zdravím poraďákov. Potrebujem poradiť s odpismi. Mám faktúru na súpis prác na vzduchotechniku, kde je všetko rozpísané ventilátor 2 ks bez DPH 32000,- atď. plus montáž. Môžem to odpisovať 4 roky celou sumou 235 tis. bez DPh, t.j. 58 750 ročne odpisy ? Ďalšiu faktúru mám na nábytok kde sú rozpísané napr. kreslo, rohová lavica. Ako mám toto odpisovať, keď niečo je do 30tis. a niečo nad 30 tis. Mám to všetko odpisovať 4 roky, alebo aj jednorazovo? Dufam, že som vás nezamotala.
jana
17.10.05,18:09
Zdravím poraďákov. Potrebujem poradiť s odpismi. Mám faktúru na súpis prác na vzduchotechniku, kde je všetko rozpísané ventilátor 2 ks bez DPH 32000,- atď. plus montáž. Môžem to odpisovať 4 roky celou sumou 235 tis. bez DPh, t.j. 58 750 ročne odpisy ? Ďalšiu faktúru mám na nábytok kde sú rozpísané napr. kreslo, rohová lavica. Ako mám toto odpisovať, keď niečo je do 30tis. a niečo nad 30 tis. Mám to všetko odpisovať 4 roky, alebo aj jednorazovo? Dufam, že som vás nezamotala.Vzduchotechniku musíš odpisovať spolu aj s montážou t.j. 235 tis. Sk. Ale určite nie 4 roky. Nábytok do 30 000 jednorázovo do nákladov- rohová lavica /možeš ju kdekoľvek premiestniť, takisto aj kreslo./ Nad 30 000 Sk musíš odpisovať.
Paula
17.10.05,18:17
Bolo by dobré, keby ešte niekto poradil s tou vzduchotechnikou. Sú úpravy na nehnuteľnosti, ktoré sú súčasťou jej hodnoty, pokiaľ sú niektoré časti zabudované do stavby (technické zhodnotenie).
andrej_rv
17.10.05,19:21
Bolo by dobré, keby ešte niekto poradil s tou vzduchotechnikou. Sú úpravy na nehnuteľnosti, ktoré sú súčasťou jej hodnoty, pokiaľ sú niektoré časti zabudované do stavby (technické zhodnotenie).K danej problematike vydalo MF SR metodický pokyn č. 3400/1998-62 (Finančný spravodaj 3/1998). Aj keď sa vzťahoval k dnes už neplanému zneniu zákona o dani z príjmov, daňové úrady ho používajú ako podklad k posudzovaniu problematiky aj v súčasnosti. V pokyne sú uvádzané príklady na vybavenie stavby, ktoré sa vždy odpisujú ako jej súčasť i príklady na technologické súčasti a zariadenia, ktoré sú síce zabudované v objekte, ale odpisujú sa vždy samostatne. V bode 1 pokynu sú uvedené jednotlivé príklady zariadení odpisovaných ako súčasť stavby:
1.3 Vzduchotechnika: potrubia, distribučné prvky vzduchu, zariadenia pre teplovzdušné vykurovanie, teplovzdušné vetranie, klimatizáciu a odsávanie vzduchu v nevýrobných objektoch (ventilátory, ohrievače a chladiče vzduchu, zariadenia na tlmenie hluku)
V bode 2 (samostatne odpisované zabudované technologické zariadenia)
2.3 Vzduchotechnické zariadenia pre zabezpečenie výrobného procesu
Vychádzajúc z uvedeného pokynu treba zvážiť, či je príslušná vzduchotechnika súčasťou nevýrobných objektov alebo súčasťou technológie pre zabezpečenie výroby (napr. nejaké odsávacie zariadenia).
Pokiaľ je vzduchotechnika samostatne odpisovanou technologickou súčasťou objektov pre výrobu, mala by spadať do kódov produkcie 29.23.11,12,14 alebo 29.23.2 KP - 3. odpisová skupina.
Paula
17.10.05,19:27
andrej_rv, vďaka za info, iste sa zíde mnohým :)
Bea Š.
18.10.05,05:28
Je to v reštaurácii. A čo keď je budova v prenájme, s tým, že si nájomca hradí všetky rekonštrukcie.
Susan
18.10.05,05:47
Je to v reštaurácii. A čo keď je budova v prenájme, s tým, že si nájomca hradí všetky rekonštrukcie.
V kazdom pripade je vzduchotechnika sucastou budovy. Dalo by sa dohodnut pisomne s prenajimatelom, ze naklady budete hradit Vy, t.j. budete odpisovat vzduchotechniku s tym, ze si budete vzajomne zapocitavat najomne po dobu odpisovania.
Bea Š.
18.10.05,05:54
A odpisová skupina 3 alebo 4 ?
andrej_rv
18.10.05,08:45
V kazdom pripade je vzduchotechnika sucastou budovy. Dalo by sa dohodnut pisomne s prenajimatelom, ze naklady budete hradit Vy, t.j. budete odpisovat vzduchotechniku s tym, ze si budete vzajomne zapocitavat najomne po dobu odpisovania.Treba zvážiť, či šlo len o generálnu opravu vzduchotechniky (kvalitatívne parametre zostali rovnaké), alebo o technické zhodnotenie budovy - zabudovanie vetrania, klimatizácie, moddernizáciu vzduchotechniky atď. Ak pôjde o TZ vykonané nájomcom, nájomca ho môže odpisovať samostatne na základe písomnej zmluvy a v súlade s ustanoveniami uvedenými v § 24 ods. 2 ZDP. Nájomca odpisuje toto TZ v tej odpisovej skupine, do ktorej patrí prenajatý majetok, u vzduchotechniky 4. odpisová skupina (ako budova).
Tina855
04.11.12,21:31
Prosím Vás do ktorej skupiny by ste zaradili vzduchotechniku, ktorá je úplne na novo namontovaná do výrobnej haly. Budovu sme kúpili cca 05/2012, skladá sa z viacerých skladov, priestorov a výrobnej haly, A do tejto haly sme dali v auguste namontovať filtračné odsávanie (na odsávanie prachu z výroby) v hodnote cca 26 tis. eur.
2weird2die
04.11.12,22:43
povedal by som, že ide o technické zhodnotenie :) a k tomu je tu už dosť príspevkov, len to treba dať do vyhladávania


§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku
(5) Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.