mirox75
16.04.10,19:47
Dobrý večer hľadám dobrého právnika v Humennom, ktorý sa zaoberá pracovnoprávnym pravom, mám problém zo zamestnávateľom. Ďakujem.
Mgr.Shrek
16.04.10,17:55
Skús trocha špecifikovať. Tu ti pomôžeme grátis :)
buchač
16.04.10,18:12
Dobrý večer hľadám dobrého právnika v Humennom, ktorý sa zaoberá pracovnoprávnym pravom, mám problém zo zamestnávateľom. Ďakujem.


Mgr.Shrek
Poraďák
Členom od: 11-11-09
Miesto: KE, rodák z HE
Príspevky: 574
Súhlasil: 312x
Získal 647 súhlasov
v 267 príspevkoch
Články v Blogu: 1
PoradaBody: 247

Mgr.Shrek
Kto som?
právnik, ktorého baví právo
Odkiaľ som
KE, rodák z HE
Záujmy
ľudia, hudba, šport, knihy....
Zamestnanie - predvolené
právnik
Krajina
SK
Poraďák
závislák :D
Podpis
Iustitia regnorum fundamentum!

...šak , kua , pozriem a vidím .......no nie ;):confused::---:D:D:D

Iustitia regnorum fundamentum!....Pravda je základ štátu.
Si Vis Pacem Para Bellum........!....Kto chce mier, chystá sa na vojnu.
mirox75
16.04.10,18:12
Napísala som sťažnosť na spolupracovníčku za šikanovanie na pracovisku. Môj zamestnávateľ to vyriešil tak, že mne chce znížiť úväzok na polovicu aby sme sa nestretavali na pracovisku,(mam plný na dobu neurčitú), a jej len písomné upozornenie, lebo sú dobrý kamaráti. Čo mam robiť? Ako sa mám brániť?
Mgr.Shrek
16.04.10,18:47
Napísala som sťažnosť na spolupracovníčku za šikanovanie na pracovisku. Môj zamestnávateľ to vyriešil tak, že mne chce znížiť úväzok na polovicu aby sme sa nestretavali na pracovisku,(mam plný na dobu neurčitú), a jej len písomné upozornenie, lebo sú dobrý kamaráti. Čo mam robiť? Ako sa mám brániť?

Podľa § 54 Zákonníka práce (311/2001 Z.z.): Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.

V tomto prípade ti zamestnávateľ nemôže svojvoľne znížiť úväzok.

Bola by tu možnosť cez prekážky na strane zamestnávateľa. O tých pojednáva § 142 Zákonníka práce.
§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

Ale toto ustanovenie znamená, že by si vôbec nepracovala a dostávala by si náhradu mzdy.

Zákonník práce je postavený na ochranu zamestnanca viac, ako na ochranu zamestnávateľa.

Hlavne nič nepodpisuj a nemáš sa čoho báť.

Aj dať výpoveď zamestnancovi je ťažké.
Je to možné len zo zákonom určených výpovedných dôvodov, ktorými sú :
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť, to musí dokázať
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách, musí niečo také spraviť a nesmie na tvoje miesto nikoho prijať
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, predpokladám, že to nie je tvoj prípad
d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil, opäť musí splniť viacero podmienok

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.musí zdôvodniť a dokázať

Ak by ťa nechcel zamestnávateľ pustiť do práce, alebo by ti nechcel dovoliť pracovať, ostaň v práci a zavolaj si nejakých svedkov, alebo ho požiadaj, nech ti to dá písomne. V prípadnom súdnom spore budeš mať viac dôkazov.
Hlavne NIČ NEPODPISUJ Radšej si papier vezmi domov a napíš na poradu čo tam je. Poradíme čo a ako.
Mgr.Shrek
16.04.10,18:52
...šak , kua , pozriem a vidím .......no nie ;):confused::---:D:D:D

Iustitia regnorum fundamentum!....Pravda je základ štátu.
Si Vis Pacem Para Bellum........!....Kto chce mier, chystá sa na vojnu.

mimotemyJuraj, opravím ťa
Spravodlivosť, nech je základom spoločnosti

Fiat iustitia, et pereat mundus. ;);)
mirox75
16.04.10,19:04
Ďakujem ked, bude dačo nove ozvem sa. ĎAKUJEM
kyblik
18.04.10,05:27
mimotemy


Dobrý večer hľadám dobrého právnika v Humennom...

Juraj... zadavatel sa neobratil na nasho Romanka preto lebo jemu stacil "dobry" pravnik... A nas Romanko je "velmi dobry"...:confused: :D ;)
mirox75
03.11.10,20:07
Chcem sa obratit na ROMANKA zase som napísala 2.sťažnosť na spolupracovníčku za šikanovanie na pracovisku. Môj zamestnávateľ to chce vyriesit tak, že chce zvolat obecne zastupitelstvo v piatok aby to prejednali ja v tom nevidim žiadne vyriešenie lebo všetci poslanci su so starostom rodina tak to dopadne proti mne. Čo mam robiť? Ako sa mám brániť?
mirox75
04.11.10,17:06
Nik mi nepomôže?
Petra Nová
04.11.10,17:55
Chcem sa obratit na ROMANKA zase som napísala 2.sťažnosť na spolupracovníčku za šikanovanie na pracovisku. Môj zamestnávateľ to chce vyriesit tak, že chce zvolat obecne zastupitelstvo v piatok aby to prejednali ja v tom nevidim žiadne vyriešenie lebo všetci poslanci su so starostom rodina tak to dopadne proti mne. Čo mam robiť? Ako sa mám brániť?
Nie som Romanko, možno sa tu zastaví a poradí Ti. Zatiaľ skús napísať, v čom spočíva to šikanovanie( aspoň vo všeobecnosti) a čo na to hovorí Tvoja spolupracovníčka. Akú máš predstavu o tom, ako by to mal zamestnávateľ riešiť? Konfrontoval zamestnávateľ Tvoje tvrdenia, z očí do očí, s tvrdeniami spolupracovníčky?
Ak doplníš, možno Ti niekto poradí. Zatiaľ niet k čomu radiť.
mirox75
04.11.10,18:11
Riaditeľka MŠ si prisvojuje funkciu môjho zamestnávateľa a tak sa voči mne chová. V poslednej dobe sa to stupňuje do neúnosných rozmerov, čo ma za následok aj na mojom zdravotnom stave .Pracujem v MŠ ako upratovačka môj zamestnávateľ je obecný úrad. Pani riaditeľka odo mňa požaduje osobne údaje ( osobný dotazník, náplň prace, údaje o mojom zdravotnom stave, údaje o manželovi a deťoch, moje predchádzajúce zamestnania, vzdelanie.......). Stále mi dáva najavo že som iba upratovačka a ona je riaditeľka.Kontroluje po mne čí je utretý prach ťahá s prstom po skrini po kútoch a stále nič nenašla , keď zmývam podlahu tak prechádza bielim tričkom čí nebude špinavé ako som umyla podlahu , zakázala mi sa rozprávať s deťmi a rodičmi keď ku mne prídu. Zamestnávateľ moje tvrdenia nekonfrontoval s tvrdeniami spolupracovníčky ale stále osobitne ,zajtra ma pozval na obecnú schôdzu kde budu preberať moju stažnost s mojou spolupracovníčkou a poslancami. Všetci sú rodina ,ako sa mam branit? ĎAKUJEM
Petra Nová
04.11.10,18:43
Je celkom možné, že pani riaditeľka má vyhliadnutého niekoho iného na Tvoje miesto a preto sa tak správa. Možno by som Ťa poopravila v tom, že nie je Tvoja spolupracovníčka, ale určite je v postavení, keď má právo Tvoju prácu kontrolovať. Problém je v tom, že Ty si v pozícii, že sa sťažuješ, a budeš tie tvrdenia musieť dokázať. Ak nie, bude to tvrdenie proti tvrdeniu, na základe čoho pani riaditeľku OZ iste neodvolá. To, že riaditeľka po Tebe chce nejaké informácie, dotazníky a pod. , je jedna vec, ale zato, že si jej ich nedala, si nebola nijako potrestaná. Čo sa týka kontroly ako riadiš, zrejme svoju prácu vykonávaš dobre, lebo ak nie, tak by Ťa už boli za to nejako postihli. Aj, keď nie je Tvoja bezprostredne nadriadená, to právo kontroly je určite náleží sprostredkovane, na základe poverenia. Preto ho musíš strpieť. Starosta určite nebude kontrolovať Tvoju prácu.
Účinne sa môžeš brániť len dôkazmi a obávam sa, že ich nemáš. Právo Ti žiaľ nepomôže. Preto uváž, čo je pre Teba prospešnejšie. Udržať si prácu, alebo bojovať s riaditeľkou.

P.S. Za pár dní budú voľby, možno sa to vyrieši samo.;)
lenka0407
27.09.19,16:25
Pekny vecer,viem ze je to uz s dlhsim casovym odstupom ..ale aj ja hladam pravnika vo veci pracovnej ,pomoci viete mi niekoho odporucit. Prosiiiim
marjankaj
27.09.19,16:30
A čo tak dať si inzerát?
lenka0407
28.09.19,05:26
Uvítala by som niekoho s recenziou, niekoho kto skutočne pomohol..
veronikasad
28.09.19,05:42
Ak nejde o zastupovanie na sude, zaloz si temu a popis problem na Porade. Riesia sa tu pracovne problemy ...