mackoivan
17.04.10,06:15
Všeobecná zdravotná poisťovňa moju manželku vyzvala na zaplatenie vysokého dlhu do 10 dní, inak to ide vymáhať súdnou cestou.
Dlh voči poisťovni vznikol za neplatenie zdr. poistenia za posledných 15 rokov, jej bratom, ktorý bol tretinovým vlastníkom domu po rodičoch. Poisťovňa za tie roky nevyložila ani korunu na úhradu liečenia dlžníka. Ten nikde nepracoval a odmietal sa odsťahovať z domu na ktorom vznikli za posledných 23 rokov veľké škody. Sám majiteľ domu, otec dlžníka, sa k vôli nemu musel z domu odsťahovať a život dožiť v domove dôchodcov.
Moja manželka so sestrou nemali svedomie brata (dlžníka ) z domu vyhnať. Naopak bez jej pomoci by sa nedožil ani tých 60r.
Dlžník zomrel po dlhšej chorobe - rakovina pľúc (stojí to aj v úmrtnom liste) a aj počas tejto doby keď sa nepohol z posteľe sa oňho okrem mojej manželky a susedov nikto nestaral. Všeobecnú zdravotnú poisťovňu by len liečenie poslednej choroby stálo veľa peňazí a nestálo ju to ani cent.
Prečo nedala dlžníka už dávno na súd,prečo až teraz dáva spoludedičov??!!, ktorým dlhuje nebohý oveľa viac ako ZDR. poisťovni. Mohlo sa to už dávno vyriešiť. Tento postup Všeobecnej zdravotnej poisťovne je podľa mňa nie len v rozpore z dobrými mravmi, ale možno ho porovnať k supom, ktorí čakaju až korisť dodýcha.
mackoivan
17.04.10,04:32
Všeobecná zdravotná poisťovňa moju manželku vyzvala na zaplatenie vysokého dlhu do 10 dní, inak to ide vymáhať súdnou cestou.
Dlh voči poisťovni vznikol za neplatenie zdr. poistenia za posledných 15 rokov, jej bratom, ktorý bol tretinovým vlastníkom domu po rodičoch. Poisťovňa za tie roky nevyložila ani korunu na úhradu liečenia dlžníka. Ten nikde nepracoval a odmietal sa odsťahovať z domu na ktorom vznikli za posledných 23 rokov veľké škody. Sám majiteľ domu, otec dlžníka, sa k vôli nemu musel z domu odsťahovať a život dožiť v domove dôchodcov.
Moja manželka so sestrou nemali svedomie brata (dlžníka ) z domu vyhnať. Naopak bez jej pomoci by sa nedožil ani tých 60r.
Dlžník zomrel po dlhšej chorobe - rakovina pľúc (stojí to aj v úmrtnom liste) a aj počas tejto doby keď sa nepohol z postele sa oňho okrem mojej manželky a susedov nikto nestaral. Všeobecnú zdravotnú poisťovňu by len liečenie poslednej choroby stálo veľa peňazí a nestálo ju to ani cent.
Prečo nedala dlžníka už dávno na súd, prečo až teraz dáva spoludedičov??!!, ktorým dlhuje nebohý oveľa viac ako ZDR. poisťovni. Mohlo sa to už dávno vyriešiť. Tento postup Všeobecnej zdravotnej poisťovne je podľa mňa nie len v rozpore z dobrými mravmi, ale možno ho porovnať k supom, ktorí čakajú až korisť dodýcha.
mackoivan
17.04.10,04:41
Všeobecná zdravotná poisťovňa moju manželku vyzvala na zaplatenie vysokého dlhu do 10 dní, inak to ide vymáhať súdnou cestou.
Dlh voči poisťovni vznikol za neplatenie zdr. poistenia za posledných 15 rokov, jej bratom, ktorý bol tretinovým vlastníkom domu po rodičoch. Poisťovňa za tie roky nevyložila ani korunu na úhradu liečenia dlžníka. Ten nikde nepracoval a odmietal sa odsťahovať z domu na ktorom vznikli za posledných 23 rokov veľké škody. Sám majiteľ domu, otec dlžníka, sa k vôli nemu musel z domu odsťahovať a život dožiť v domove dôchodcov.
Moja manželka so sestrou nemali svedomie brata (dlžníka ) z domu vyhnať. Naopak bez jej pomoci by sa nedožil ani tých 60r.
Dlžník zomrel po dlhšej chorobe - rakovina pľúc (stojí to aj v úmrtnom liste) a aj počas tejto doby keď sa nepohol z postele sa oňho okrem mojej manželky a susedov nikto nestaral. Všeobecnú zdravotnú poisťovňu by len liečenie poslednej choroby stálo veľa peňazí a nestálo ju to ani cent.
Prečo nedala dlžníka už dávno na súd, prečo až teraz dáva spoludedičov??!!, ktorým dlhuje nebohý oveľa viac ako ZDR. poisťovni. Mohlo sa to už dávno vyriešiť. Tento postup Všeobecnej zdravotnej poisťovne je podľa mňa nie len v rozpore z dobrými mravmi, ale možno ho porovnať k supom, ktorí čakajú až korisť dodýcha.
iriska
17.04.10,11:23
Máte doma k dispozícii nejaké rozhodnutia poisťovne, na základe ktorých tento dlh vymáha? Za aké obdobia žiada poistné? Kedy boli vydané rozhodnutia (alebo len jedno?), kedy nadobudli právoplatnosť?

Vyzvala manželku poisťovňa alebo exekútor, resp. vymáhal túto pohľadávku exekútor a od kedy?

Kedy dlžník zomrel? Ozvala sa poisťovňa (alebo exekútor) v dedičskom konaní, že takýto dlh existuje?
plackoo
17.04.10,14:28
Všeobecná zdravotná poisťovňa moju manželku vyzvala na zaplatenie vysokého dlhu do 10 dní, inak to ide vymáhať súdnou cestou.
Dlh voči poisťovni vznikol za neplatenie zdr. poistenia za posledných 15 rokov, jej bratom, ktorý bol tretinovým vlastníkom domu po rodičoch. Poisťovňa za tie roky nevyložila ani korunu na úhradu liečenia dlžníka. Ten nikde nepracoval a odmietal sa odsťahovať z domu na ktorom vznikli za posledných 23 rokov veľké škody. Sám majiteľ domu, otec dlžníka, sa k vôli nemu musel z domu odsťahovať a život dožiť v domove dôchodcov.
Moja manželka so sestrou nemali svedomie brata (dlžníka ) z domu vyhnať. Naopak bez jej pomoci by sa nedožil ani tých 60r.
Dlžník zomrel po dlhšej chorobe - rakovina pľúc (stojí to aj v úmrtnom liste) a aj počas tejto doby keď sa nepohol z postele sa oňho okrem mojej manželky a susedov nikto nestaral. Všeobecnú zdravotnú poisťovňu by len liečenie poslednej choroby stálo veľa peňazí a nestálo ju to ani cent.
Prečo nedala dlžníka už dávno na súd, prečo až teraz dáva spoludedičov??!!, ktorým dlhuje nebohý oveľa viac ako ZDR. poisťovni. Mohlo sa to už dávno vyriešiť. Tento postup Všeobecnej zdravotnej poisťovne je podľa mňa nie len v rozpore z dobrými mravmi, ale možno ho porovnať k supom, ktorí čakajú až korisť dodýcha.

Postup VZP je zákonný,ak svoje právo uplatnila včas a za nepremlčanú dobu.Zákon je totiž postavený tak, že je povinnosť platiť zdravotné poistné, ale nie je povinnosť ho čerpať.Vraví sa tomu aj solidarita.
Ako rodina ste boli príliš benevoletní .Kedže ste o jeho dlhu vedeli vhodné by bolo (pred dedičským konaním) prepočítať či poručiteľ (brat ) nebol predlžený ( a podľa toho sa riadiť).
A od manželkinej sestry nechce VZP nič ?
mackoivan
17.04.10,14:39
Máte doma k dispozícii nejaké rozhodnutia poisťovne, na základe ktorých tento dlh vymáha? Za aké obdobia žiada poistné? Kedy boli vydané rozhodnutia (alebo len jedno?), kedy nadobudli právoplatnosť?

Vyzvala manželku poisťovňa alebo exekútor, resp. vymáhal túto pohľadávku exekútor a od kedy?

Kedy dlžník zomrel? Ozvala sa poisťovňa (alebo exekútor) v dedičskom konaní, že takýto dlh existuje?
Poisťovňa nám doručila výzvu na zaplatenie dlhu v zmysle parag. 470 Obč. zákoníka. pretože dedičia zodpovedajú za dlhy poručiteľa. Dlžník zomrel v decembri 2009. Dlh žiada uhradiť od 1.1. 1995 do 13. 12. 2009
na základe osvedčenia o dedičstve. ktoré nadobudlo právoplatnosť v marci 2010.
plackoo
17.04.10,15:43
Poisťovňa nám doručila výzvu na zaplatenie dlhu v zmysle parag. 470 Obč. zákoníka. pretože dedičia zodpovedajú za dlhy poručiteľa. Dlžník zomrel v decembri 2009. Dlh žiada uhradiť od 1.1. 1995 do 13. 12. 2009
na základe osvedčenia o dedičstve. ktoré nadobudlo právoplatnosť v marci 2010.

§ 470

(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.



(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.

1,
Premlčaná pohľadávka VZP- poraďte

03-12-09
(Zákon 580/2004 § 21
§ 21
Premlčanie
(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 11) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.)

Skontroluj si aktualizáciu

/////
03-12-09
Premlčacia lehota je iná (dlhšia) , pokiaľ sa jedná o nezaplatené záväzky, ktoré sa mali platiť podľa pôvodného zákona.
§ 32

(1) Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.

2,
Doba premlčania pohľadávky, resp. záväzku voči zdravotnej poisťovni (http://www.porada.sk/t12649-p4-doba-premlcania-pohladavky-resp-zavazku-voci-zdravotnej-poistovni.html)
iriska
17.04.10,16:44
Odporúčam ísť do poisťovne a vypýtať si tie rozhodnutia, niektoré pohľadávky z toho môžu byť už premlčané... z tohoto na to neprídem ani ja ani vy
Andy Kralik
17.04.10,17:37
Poraďte sa s právnikom. Treba tu zvážiť komplexne všetky okolnosti, ktoré nespomínate a možno ich ani nepovažujete za dôležité.

Chápem to tak, že poisťovňa uplatnila do dedičského konania po zomrelom svoj dlh voči nemu. Vaša manželka sa pravdepodobne môže vzdať dedičstva a tak sa vzdá aj dlhu po jej bratovi. Poisťovňa si môže robiť nárok na tú tretinu domu ktorý vlastní (to mohla urobiť už počas života). Ale ak zomrelý nemal iný majetok, tá tretina domu asi nepokryje celý dlh. Treba zvážiť aj to či časť dlhu nie je premlčaná. Treba zvážiť aj to či poiťovňa neurobila v podaní nejakú chybu.

Moje odporúčanie je: Nekonajte nič, kým sa neporadíte s právnikom. A poraďte sa s ním čo najskôr, aby ste náhodou neprešvihli nejaký termín!
Andy Kralik
17.04.10,17:44
A ešte doplním, ak ste v hmotnej núdzi a nemáte financie na právnika, existuje Centrum právnej pomoci http://www.legalaid.sk/ ktoré za určitých podmienok poskytuje bezplatné právne poradenstvo.

Ale na právnikov treba ísť len s právnikom :)
mackoivan
18.04.10,06:27
takže môj švagor bol solidárny s tebou , lebo sa nadal liečiť za veľké peniaze na rakovinu "aby si ty mal prostriedky na liečenie "v Piešťanoch" -čudné chápanie solidarity voči neprispôsobilým
mackoivan
18.04.10,06:53
Citujem z listu poisťovne: na základe oznámenia o úmrtí ... dňa 25.1. 2010 vykonala VšZPkontrolu, ktorou bolo zistené, že v zmysle zákona č.273/1994 Z.z v znení neskorších predpisov resp. parag.23 odds. písm. b) zákona č. 580/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov, si zosnulý nesplnil oznamovaciu povinosť do 8 dní oznámiť zmenu platiteľa poistného počas, dolu uvedeních období nie jem predložené tlačivo Oznámenie poistenca /platiteľa poistného a ani doklady, kroré určujú zosnulému platiteľa poistného od 1.1.7995 do 2.2. 1998 od 11.2. 1998 do 13. 12. 2009
O AKú OZNAMOVACIU POVINOSť IDE?
Zosnulý dostal v r. 1989 osem mesiacov väzenia za priživníctvo a odvtedy sa zaťal a nekomunikoval úradne s nikým (Mal ešte nejaké krátkodobé brigády na družstve) a od nikoho okrem rodiny ani nič nechcel mal viac ako 10 rokov neplatný Ob atď.
AK dáme odvolanie na VšZP v zmysle premlčania, má takéto odvolanie vplyv na 10 dňovú lehotu ktorú nám dala poisťovňa na zaplatenie dlhu? či máme podpísať splátkový kalendár a potom žiadať zrušenie pohľadávky?
Xanti
18.04.10,06:59
Zosnulý dostal v r. 1994 osem mesiacov väzenia za priživníctvo a odvtedy sa zaťal a nekomunokoval úradne s nikým a od nikoho okrem rodiny ani nič nechcel mal viac ako 10 rokov neplatný Ob atď.
mimotemy No ja neviem, ale v roku 1994 nepredpokladám platnosť zákona o príživníctve. Nakoľko ten platil za komančov kedy museli všetci pracovať. Po roku 1989 už všetci povinne pracovať nemusia.

A prosím ťa požiadaj moderátorov aby tie tri rovnaké témy spojili do jednej, lebo je potom v tom bordel a chaos pre všetkých.
Xanti
18.04.10,07:14
Dlžník zomrel po dlhšej chorobe - rakovina pľúc (stojí to aj v úmrtnom liste) a aj počas tejto doby keď sa nepohol z posteľe sa oňho okrem mojej manželky a susedov nikto nestaral. Všeobecnú zdravotnú poisťovňu by len liečenie poslednej choroby stálo veľa peňazí a nestálo ju to ani cent.
Ešte otázka k tomutototu. Tvoj švagor nebol u lekára? Nebral žiadne lieky? Kto diagnostikoval rakovinu plúc?

VšZP má nárok na dlžné poistné, a kedže tvoj švagor nepracoval tak sa mal prihlásiť ako dobrovolne nezamestnaný a mal si v minimálnej výške mesačne odvádzať poistné.
To bola jeho povinnosť ( nielen jeho je to povinnosť nás všetkých do 8 dní nahlásiť každú zmenu do zdravotnej poisťovne a nielen tam ). http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=101

Tvoja mng. musí uhradiť VšZP dlh ale len do výšky svojho dedičského podielu. Takže ak zdedila po bratovi časť domu, v hodnote cca 1000 eur tak len do takej výšky musí uhradiť dlh.
mackoivan
18.04.10,07:23
Rakovinu pľúc diagnostikoval patológ. Za posledných 25 rokov určite nebol ani raz u lekára. (patril do skupiny neprispôsobilých)
ivustek
18.04.10,07:24
No čudné je vaše chápanie. Švagor mal predsa možnosť sa liečiť a keď to nevyužil - za to nik z poisťovne nemôže. Zdravotné poistenie je povinné bez ohľadu na to, či sa z neho čerpá, alebo nie. Teraz Vám to prekáža. Ale Vy ste si istý, že peniaze, ktoré Vy platíte na zdravotné poistenie za seba Vám budú stačiť? Ste si istý, že budete zdravý do konca života. Ste si istý, že Vy nebudete potrebovať solidárnosť iných? Potom Vám už nebude prekážať, že za Vás zaplatil niekto iný?
mackoivan
18.04.10,07:26
Ten dátum som opravil ,prečítaj si ešte raz ten príspevok. doplnil som ho Tie tri témy som založil neumyselne, založil a následne nevedel nájsť ospravedlňújem sa za to. Myslel som, že to neprešlo.
marjankaj
18.04.10,07:28
No čudné je vaše chápanie. Švagor mal predsa možnosť sa liečiť a keď to nevyužil - za to nik z poisťovne nemôže. Zdravotné poistenie je povinné bez ohľadu na to, či sa z neho čerpá, alebo nie. Teraz Vám to prekáža. Ale Vy ste si istý, že peniaze, ktoré Vy platíte na zdravotné poistenie za seba Vám budú stačiť? Ste si istý, že budete zdravý do konca života. Ste si istý, že Vy nebudete potrebovať solidárnosť iných? Potom Vám už nebude prekážať, že za Vás zaplatil niekto iný?

Mal švagor nejaký majetok, ktorý by bol predmetom dedičstva? Prebehlo už dedičské konanie?
mackoivan
18.04.10,07:39
ospravedlňujem sa za neumyselné duplicitné založenie tém.
pozri: http://www.porada.sk/t138328-vz-poistovna-postup-v-rozpore-s-dobrymi-vravmi.html
Xanti
18.04.10,07:42
Ten dátum som opravil ,prečítaj si ešte raz ten príspevok. doplnil som ho Tie tri témy som založil neumyselne, založil a následne nevedel nájsť ospravedlňújem sa za to. Myslel som, že to neprešlo.
mimotemyTreba moderátora požiadať o zlúčenie. Ak nevieš nájsť čo si napísal tak chod cez svoj Nick na stránke a tam klikni štatistiku a nájdeš si všetky svoje posledné príspevky. mimotemy


A čo sa týka švagra, a premlčania, tak áno od roku 1995 či ktorého môžu byť premlčané isté skutočnosti ale nie všetky . Teda určite bude vymáhať VšZP dlžné poistné z posledných 10tich rokoch, to premlčané nie je.

Takže stále platí čo som napísala, tvoja mng. by mala uhradiť dlžné poistné len do výšky svojho dedičského podielu.

Osobne by som asi skočila na VšZP porozprávať sa a dohodnúť sa a pripomenúť, že podľa občianského zákonníka http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/
je mng. povinná uhradiť dlh podľa


Prechod dlhov
§ 470
(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.

len do výšky majetku.
mackoivan
18.04.10,07:45
marjankaj
18.04.10,07:47
takže môj švagor bol solidárny s tebou , lebo sa nadal liečiť za veľké peniaze na rakovinu "aby si ty mal prostriedky na liečenie "v Piešťanoch" -čudné chápanie solidarity voči neprispôsobilým
Solidárny by bol, keby si platil zdravotné poistenie.
Aj ty si solidárny s hladujúcimi deťmi v Afrike, ak in nejako neprispievaš?
mackoivan
18.04.10,08:02
Však zosnulý patril k "tým" hladujúcim deťom, asi nemáš predstavu ako v tom to režime žijú tisícky neprispôsobilych na Slovensku- horšie ako psy v útulku.
Andy Kralik
18.04.10,13:00
Mimochodom - nemali by byť dlhy zahrnuté tiež v dedičskom konaní?

Pozri aj : http://www.porada.sk/t103763-dedicske-konaie-novy-dlh.html

A ako som napísal na inom mieste: Poraď sa s právnikom!
Mária27
18.04.10,14:31
Mária27
18.04.10,14:32
mackoivan
19.04.10,16:55
napísal som odvolanie a citoval prislušný zákon a paragraf o premlčacej lehote. dnes manželka so sestrou boli v pobočke VšZP a ustretová uradníčka im pomohla napísať Namietku ohľadom premlčacej lehote (oznamovacia povinosť) Ušetrili sme cca 800 Eur - poteší.
Ďakujem plackoo, tvoja odpoveď mi pomohla.( pritom ak neprídem domov tento týždeň by boli manželka so sestrov všetko VšZP uhradili)
mareko
19.04.10,18:46
VZ poisťovňa- postup v rozpore s dobrými vravmi ;)