Vanesa111
17.04.10,09:02
Dobrý deň, viem mi niekto poradiť. chcem využívať automobil zaradený v majetku firmy 70% na firemné účely a 30% na súkromné. Som platiteľ DPH.
Takže si budem krátiť VOZD aj dph o 30% pri PHL, náhradných dieloch, opravách, odpisoch... Je postup rovnaký aj v prípade:
- dialničnej nálepky
- dane z motorových vozidiel,
- auto je na leasing a teda aj úrok (finančná činnosť?),
- čo v prípade, ak vykonám technické zhodnotenie vyššie ako 1700 eur - tiež môžem uplatiť DPH iba 70%? a čo so základom? Dám to celé ako technické zhodnotenie alebo tiež ponížim o 70%.

Neviem, asi nad tým už moc "rozmýšľam" ale nerada by som ako začiatočník urobila nejakú chybu. ďakujem za pomoc.
Lenka1979
17.04.10,07:29
Dobrý deň, viem mi niekto poradiť. chcem využívať automobil zaradený v majetku firmy 70% na firemné účely a 30% na súkromné. Som platiteľ DPH.
Takže si budem krátiť VOZD aj dph o 30% pri PHL, náhradných dieloch, opravách, odpisoch... Je postup rovnaký aj v prípade:
- dialničnej nálepky
- dane z motorových vozidiel,
- auto je na leasing a teda aj úrok (finančná činnosť?),
- čo v prípade, ak vykonám technické zhodnotenie vyššie ako 1700 eur - tiež môžem uplatiť DPH iba 70%? a čo so základom? Dám to celé ako technické zhodnotenie alebo tiež ponížim o 70%.

Neviem, asi nad tým už moc "rozmýšľam" ale nerada by som ako začiatočník urobila nejakú chybu. ďakujem za pomoc.


Neviem,či si náhodou nemýliš tie percentá s paušálom PHM - 80%... lebo ak máš auto zaradené v majetku, nie je dôvod krátiť daňové výdavky ak je využívané s podnikaním a teda aj s dosahovaním príjmov. Dial.nálepky, daň z MV nekrátiš - je to VOZD. Ak vykonáš tech.zhodnotenie vyššie ako 1700 eur, taktiež nekrátiš - zvyšuje Ti obstarávaciu cenu automobilu.
Vanesa111
17.04.10,07:36
Nie nepletiem s paušálom. Ja len budem auto využívať aj na súkromné účely v pomere 70% firemne a 30% súkromne. Ak si uplatním iba 70% do výdavkov, tak samozrejme nemusím robiť ani knihu jázd. Len neviem, či musím krátiť úplne všetky výdavky súvisiace s prevádzkou vozidla.
Lenka1979
17.04.10,07:40
Nie nepletiem s paušálom. Ja len budem auto využívať aj na súkromné účely v pomere 70% firemne a 30% súkromne. Ak si uplatním iba 70% do výdavkov, tak samozrejme nemusím robiť ani knihu jázd. Len neviem, či musím krátiť úplne všetky výdavky súvisiace s prevádzkou vozidla.

Knihu jázd robiť musíš, aj keď budeš krátiť výdavky. Ak je auto zaradené- ostatné výdavky nekrátiš... ale počkaj si aj na názor iných poraďákov.
Vanesa111
17.04.10,07:46
S tou knihou jázd s tebou nesúhlasím. ja si myslím, že nemusím, lebo zákon mi neprikazuje pri paušálnych výdavkoch uplatniť presne 80%. Môžem aj menej, len nemôžem viac ako 80%. Viď otázka 7 v prílohe.
jacekova
17.04.10,07:54
toto je vrámci tých krízových opatrení:

Uplatňovanie výdavkov na PHL, kniha jázd
Z ďalších navrhovaných zmien určite stojí za pozornosť zjednodušenie uplatňovania daňových výdavkov vynaložených na spotrebované pohonné látky (PHL) v súvislosti s používaním motorových vozidiel.

Daňovník (právnická osoba i fyzická osoba) si môže sám určiť, ako bude uplatňovať preukázateľne vynaložené daňové výdavky na spotrebované PHL, pričom má tri možnosti:
• podľa súčasného právneho stavu uplatňovania PHL,
• na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z údajov o satelitnom sledovaní pohybu vozidla,
• vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkovej preukázateľnej spotreby pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie, pričom daňovník je povinný evidovať stav tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
Tretia možnosť znamená, že daňovník nemusí viesť knihu jázd, ale uplatní si paušálne výdavky 80% z celkovej preukázateľnej spotreby
Vanesa111
17.04.10,08:10
Ja som z toho jeleň. A prečo sa ma tento prípad netýka. Veď tá otázka a odpoveď z DRSR je podobná môjmu prípadu?

7. Otázka:
Daňovník uplatňuje paušálne výdavky na PHL. Je v paušálnych výdavkoch zahrnutá už aj spotreba PHL za súkromne najazdené kilometre ?
Odpoveď:
Pri uplatňovaní výdavkov na spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov sa v súlade s § 19 ods. 2 písm. l) tretí bod zákona o dani z príjmov vychádza z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov, ktoré sa zistia z tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Ak daňovník využíva motorové vozidlo aj na súkromné účely, v takom prípade uplatní aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov v takej výške, v akom pomere využíva motorové vozidlo na podnikanie a na súkromné účely a to až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL. Napríklad ak daňovník využíva motorové vozidlo v pomere 50 % na podnikanie a 50 % na súkromné účely, potom aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov si môže uplatniť do daňových výdavkov len vo výške 50 % z celkového preukázateľného nákupu PHL, pričom naďalej platí, že daňovník nemusí viesť evidenciu jázd.
jacekova
17.04.10,08:14
Ja som z toho jeleň. A prečo sa ma tento prípad netýka. Veď tá otázka a odpoveď z DRSR je podobná môjmu prípadu?

7. Otázka:
Daňovník uplatňuje paušálne výdavky na PHL. Je v paušálnych výdavkoch zahrnutá už aj spotreba PHL za súkromne najazdené kilometre ?
Odpoveď:
Pri uplatňovaní výdavkov na spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov sa v súlade s § 19 ods. 2 písm. l) tretí bod zákona o dani z príjmov vychádza z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov, ktoré sa zistia z tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Ak daňovník využíva motorové vozidlo aj na súkromné účely, v takom prípade uplatní aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov v takej výške, v akom pomere využíva motorové vozidlo na podnikanie a na súkromné účely a to až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL. Napríklad ak daňovník využíva motorové vozidlo v pomere 50 % na podnikanie a 50 % na súkromné účely, potom aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov si môže uplatniť do daňových výdavkov len vo výške 50 % z celkového preukázateľného nákupu PHL, pričom naďalej platí, že daňovník nemusí viesť evidenciu jázd.


no je to riadne zamotané...asi treba počkať, nech sa vyjadrí niekto, kto s tým má skúsenosť v praxi
a_je_to
17.04.10,08:18
Nie je to veľmi vhodné riešenie. Tu nejde len o phm, ale o všetky náklady na prevádzku auta. Ten pomer 70/30 % je iba vôľa na začiatku, ktorá sa nemusí v roku naplniť. Ani rozdelenie dane z mv nie je zodpovedajúce, tú totiž nemusíš deliť vôbec, lebo ako súkromná osoba by si ju nemusela platiť, je len na podnikanie.
Ja som taký prípad riešil inak. Riadnym vedením knihy jázd, a kilometre prejazdené na súkromné účely fakturujem sám sebe /faktúra, alebo doklad o inom použití/ v zodpovedajúcej jednotkovej cene vlastných nákladov na prevádzku auta. Ako jednotková cena za kilometer Ti môže poslúžiť po celý rok cena vykalkulovaná zo skutočnosti za minulý rok, alebo z reálneho plánu na bežný rok. Problém metódy je, že počas platenia leasingu je jednotková cena vysoká a po splatení prudko poklesne. Vysoká cena vyjde aj vtedy, ak sa nové auto málo používa.
Preto za najlešie riešenie považujem fakturovať kilometre na súkromné účely sám sebe v cene podľa zákona o cestovných náhradách. Teda základnú sadzbu za kilometer, plus spotreba phm podľa technického preukazu, plus dph, ako platiteľ. Keď sa všeobecne tvrdí, že tieto náklady sú štatisticky objektivizované, prečo by nemali byť uznané aj na tento účel. Zaručujú vyrovnanú, úradne uznanú cenu náhrady, bez zisku, aj primeranú cenu pre súkromné použitie v rozsahu skutočnej potreby. Keďže aj z týchto kilometrov ide do firmy primeraný výnos – príjem, nie je dôvod pre krátenie nákladov a odpočtu, ale ich plné uplatnenie. Myslím, že tento spôsob je ťažko spochybniteľný, preto ho používam.
Stefan2005
17.04.10,08:48
... som presvedčený, že otázka - odpoveď 7) z oficiálneho materiálu DRSR narobí v praxi nemalé problémy - najmä pri daňových kontrolách... Alebo tak ako pri DPH, platí, že daňovník nemusí viesť evidenicu jázd, ale pomer medzi km na podnikanie a súkromnými bude musieť prekázať iným spôsobom...
jacekova
17.04.10,09:11
Z dôvodu novelizácie ZDPH doplnili otázku 15a:
15a.
Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?
Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch.
Zita5
17.04.10,11:55
http://www.porada.sk/t138341-auto-vydavky-70-firma-30-sukromne.html

Poraďáci Vaša snaha je zbytočná , téma sa podľa zadávateľky zvrhla na paušále výdavky ....:)
marjankaj
17.04.10,13:08
Ja si myslím, že zadávateľke ide iba o to, aby nemusela viesť knihu jázd. Zároveň chce aby sa súkromné používanie automobilu nedávalo do VOZD(asi je jediná na Slovensku)
Myslím, že tento §19 ods.(2) písm. l)

3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

je dosť nešťastný. Umožňuje dať do nákladov(odpisy, opravy ...)skrátka všetko aj keď auto bude používané iba na súkromné účely. Podľa tohto § totiž nemusí viesť knihu jázd, ktorá by dokázala opak. Ale keď sa budeme držať zákona, tak z PHL si dáme do nákladov iba do 80%, rovnako aj DPH si môžeme odpočítať 80%, ale ostatné pôjde všetko do nákladov v plnej výške. Jediné čo treba preukázať je iba stav na začiatku a na konci obdobia a bločky o nákupe PHL. Samozrejme aj doklady o nákupe auta, opráv a pod. Neviem na základe čoho by kontrola mohla dokázať opak.
marjankaj
17.04.10,13:13
... som presvedčený, že otázka - odpoveď 7) z oficiálneho materiálu DRSR narobí v praxi nemalé problémy - najmä pri daňových kontrolách... Alebo tak ako pri DPH, platí, že daňovník nemusí viesť evidenicu jázd, ale pomer medzi km na podnikanie a súkromnými bude musieť prekázať iným spôsobom...

Ja si myslím, že nenarobí, Podľa zákona je to do 80%. O dokazovaní nejakého pomeru som sa v zákone nič nedočítal. Akékoľvek usmernenia v tomto prípade budú irelevantné, ak nie dokonca protizákonné.
Stefan2005
17.04.10,14:11
Ja si myslím, že nenarobí, Podľa zákona je to do 80%. O dokazovaní nejakého pomeru som sa v zákone nič nedočítal. Akékoľvek usmernenia v tomto prípade budú irelevantné, ak nie dokonca protizákonné.

Že by som ja bol vedľa ako tá jedľa?

1. uplatňovanie PHL paušálom do výšky 80% nemá nič spoločné s pomerným (percentuálnym) členením firemných a súkromných jázd a krátenia PHL z toho titulu - možnosť uplatniť 80% je zo 100% firemných jázd

2. podľa ustanovení ZoDP - §21. odst. 1 písm. i - daňovými výdavkami nie sú výdavky na osobnú spotrebu - súkromné používanie auta možno jednoznačne chápať ako osobnú spotrebu

3. o tom dokazovaní pomeru - jednoznačne napr. §24 (4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov

...
marjankaj
17.04.10,14:32
Že by som ja bol vedľa ako tá jedľa?

1. uplatňovanie PHL paušálom do výšky 80% nemá nič spoločné s pomerným (percentuálnym) členením firemných a súkromných jázd a krátenia PHL z toho titulu - možnosť uplatniť 80% je zo 100% firemných jázd

2. podľa ustanovení ZoDP - §21. odst. 1 písm. i - daňovými výdavkami nie sú výdavky na osobnú spotrebu - súkromné používanie auta možno jednoznačne chápať ako osobnú spotrebu

3. o tom dokazovaní pomeru - jednoznačne napr. §24 (4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov

...

Štefan s tým všetkým súhlasím. Tiež som toho názoru. Aspoň do 31.12.2009 to bolo tak. Ale jediný dôkaz je moje prehlásenie o používaní auta na súkromné účely. Ak nemusím viesť evidenciu jázd, tak mi nemajú podľa čoho dokázať opak. Dokonca ani ja sám neviem určiť to percento, ak neevidujem jazdy.
To krátenie do 80 % v §19ods.(2)písm.l) bod3.) sa nespomína v súvislosti so súkromnými jazdami. Aj keby si auto používal výlučne iba na podnikanie a nevedieš si knihu jázd, tak si môžeš uplatniť výdavky na PHL iba do 80%. Naozaj neviem ako prišli k tomuto číslu, ani ako by som sa ja mal k takémuto číslu dopracovať.

Aj nábytok a iné veci sa kupujú za firemné peniaze a v skutočnosti sú niekde doma alebo na chate.
Zita5
17.04.10,15:47
Že by som ja bol vedľa ako tá jedľa?

1. uplatňovanie PHL paušálom do výšky 80% nemá nič spoločné s pomerným (percentuálnym) členením firemných a súkromných jázd a krátenia PHL z toho titulu - možnosť uplatniť 80% je zo 100% firemných jázd

2. podľa ustanovení ZoDP - §21. odst. 1 písm. i - daňovými výdavkami nie sú výdavky na osobnú spotrebu - súkromné používanie auta možno jednoznačne chápať ako osobnú spotrebu

3. o tom dokazovaní pomeru - jednoznačne napr. §24 (4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov

...
Presne o toto jej išlo .Neviem či v tejto téme , alebo v druhej píše aj o tom že má MV a lízing- čiže finančný prenájom .Jej nejde ani tak o PHM ako o uplatňovanie celkových výdavkov na MV vo výške 70% pre firemné účely a 30% pre súkromné účely.
Vanesa111
17.04.10,18:19
To marjankaj: takže ja som jediná "poctivka" na Slovensku? Ako to potom riešia živnostníci a nech sa každý chytí za srdce, či využíva auto zaradené v majetku spoločnosti len na firemné účely. Živnosť som založila len teraz, tak nechcem urobiť chybu, veď "nikto učený z neba nespadol". Je teda môj postup správny. môže mi to niekto vysvetliť ako laikovi? Do VOZD si budem uplatňovať 70% zo všetkých výdavkov súvisiacich s autom a 30% ako VNOZD? Ešte raz všetkým veľmi pekne ďakujem.
Zita5
17.04.10,18:45
To marjankaj: takže ja som jediná "poctivka" na Slovensku? Ako to potom riešia živnostníci a nech sa každý chytí za srdce, či využíva auto zaradené v majetku spoločnosti len na firemné účely. Živnosť som založila len teraz, tak nechcem urobiť chybu, veď "nikto učený z neba nespadol". Je teda môj postup správny. môže mi to niekto vysvetliť ako laikovi? Do VOZD si budem uplatňovať 70% zo všetkých výdavkov súvisiacich s autom a 30% ako VNOZD? Ešte raz všetkým veľmi pekne ďakujem.



Môžete použiť dva spôsoby v JU:

1/ tak ako uvádzate , že pri vzniku účtovného prípadu budete účtovať 70% do VOZD a 30 % do VNZD

2/ použijete uzávierkové operácie a to podľa Potupov JU

Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.

Čo sa týka dane z MV , túto daň by som účtovala v plnej výške do výdavkov bez krátenia .

Ja by som použila spôsob 2/ v rámci účtovných uzávierkových operácii by som na konci roka znížila výdavky o 30 % z dôvodu užívania firemného vozidla na súkromné účely .Účtovala by som znamienkom mínus podľa jednotlivého členenia výdavkov .Bol by to pre mňa prehľadnejší spôsob ako deliť výdavky pri vzniku účtovného prípadu .Samozrejme s tým, že si treba spraviť analytickú evidenciu výdavkov v JU - t.j. členenie výdavkov na motorové vozidlo .
Samozrejme , že krátenie sa týka aj finančného prenájmu MV a odpisov/znenie § citoval Štefan vo svojom príspevku /.
Viď pokyn
http://www.porada.sk/t112941-pokyn-drsr-k-financnemu-prenajmu-ju.html

Jazdy preukázať nejakým spôsobom musíte , tak ja by som predsa evidenciu jázd/Knihu jázd/vo Vašom prípade viedla .
Vanesa111
17.04.10,18:56
To Zita5: veľmi pekne Vám ďakujem za promtnú odpoveď. A s tou knihou jázd ste ma moc nepotešili. Myslela som si, že si aspoň trochu uľahčím robotu :o((( ale nechám si poradiť od skúsených.
liba2
17.04.10,19:22
Pred niekoľkými rokmi som si tiež obstarala vozidlo na lizing a na firmu szčo a úpravy z dôvodu pracovné/súkromné km som robila až ako uzávierkové operácie na konci roka.
Doporučujem však viesť aj knihu jázd a to nie kvôli smerniciam, ale hlavne preto, aby ste si odsledovali skutočnú spotrebu PL; zvýšená spotreba PL môže upozorniť na nejakú závadu na vozidle.
Stefan2005
17.04.10,19:30
... A s tou knihou jázd ste ma moc nepotešili. Myslela som si, že si aspoň trochu uľahčím robotu....

Myslím si, že určitá forma uľahčenia je možná. Napr. keď viem, že 70 % jázd mám firemných a 30 % súkromných a rozhodol som sa uplatniť paušál 80%, tak by som postupoval takto:
Stav tachometra k 1.1. a 31.12. účtovného obdobia - zistím z neho celkový počet ubehnutých km za dané obdobie.
Pretože firemných km je viacej (neuvažujem o prípade že je málo jázd s veľa km) a uplatňujem výdavky na PHL paušálne 80%, nevediem knihu jázd o firemných cestách.
Pretože používam auto na súkromné účely, musím nejakou evidenciou dokázať, v akom to bolo rozsahu. Musím preto viesť evidenciu o ubehnutých km na súkromné účely (aj keď to nebude formou knihy jázd, ale napr. 200x odvoz dieťaťa do školy = 200 x 4 km, 1 x týždenne návšteva svokry = 52 x 17 km, 1. dovolenka 870 km, 2. dovolenka 560 km, ... a pod.)
Zistím počet km na súkromné účely, vypočítam pomer k celkovým ubehnutých km ( a dostanem napr. tých 30% z celkových km).

No a teraz uplatnenie tých 80% pri 70% firemných jázd.
Ak budem mať výdavky na PHL 10.000, tak vylúčim 30% na súkromné účely. Zostane 7.000, z ktorých si môžem pri paušáli uplatniť maximálne 80% - t.j. 5.600. Teda vylučujem z daňových výdavkov ďalších 1.400. Toľko ma stojí uľahčenie - nevediem si knihu jázd pre firemné účely. To si musí každý zvážiť, či sa mu to oplatí. Ak nie, môže si naďalej uplatňovať 100% pri plnom dokladovaní účelu použitia výdavkov....
Zita5
17.04.10,19:42
Myslím si, že určitá forma uľahčenia je možná. Napr. keď viem, že 70 % jázd mám firemných a 30 % súkromných a rozhodol som sa uplatniť paušál 80%, tak by som postupoval takto:
Stav tachometra k 1.1. a 31.12. účtovného obdobia - zistím z neho celkový počet ubehnutých km za dané obdobie.
Pretože firemných km je viacej (neuvažujem o prípade že je málo jázd s veľa km) a uplatňujem výdavky na PHL paušálne 80%, nevediem knihu jázd o firemných cestách.
Pretože používam auto na súkromné účely, musím nejakou evidenciou dokázať, v akom to bolo rozsahu. Musím preto viesť evidenciu o ubehnutých km na súkromné účely (aj keď to nebude formou knihy jázd, ale napr. 200x odvoz dieťaťa do školy = 200 x 4 km, 1 x týždenne návšteva svokry = 52 x 17 km, 1. dovolenka 870 km, 2. dovolenka 560 km, ... a pod.)
Zistím počet km na súkromné účely, vypočítam pomer k celkovým ubehnutých km ( a dostanem napr. tých 30% z celkových km).

No a teraz uplatnenie tých 80% pri 70% firemných jázd.
Ak budem mať výdavky na PHL 10.000, tak vylúčim 30% na súkromné účely. Zostane 7.000, z ktorých si môžem pri paušáli uplatniť maximálne 80% - t.j. 5.600. Teda vylučujem z daňových výdavkov ďalších 1.400. Toľko ma stojí uľahčenie - nevediem si knihu jázd pre firemné účely. To si musí každý zvážiť, či sa mu to oplatí. Ak nie, môže si naďalej uplatňovať 100% pri plnom dokladovaní účelu použitia výdavkov....

Hrubo vyznačené sa až ťažko číta ;) , ale to píšem z pohľadu zákona , pretože si myslím, že aj každý kontrolór bude mať riadny chaos 80%/20% .

Inak súhlasím s Tvojim príspevkom Štefan a vlastne zadávateľka pri použití 7O%/30% si vlastne do výdavkov za PHL uplatní pri firemnom vozidle používanom aj na súkromné účely len 50%výdavkov PHL a 70% ostatných výdavkov v súvislosti s MV.
Stefan2005
17.04.10,19:49
... pri použití 7O%/30% si vlastne do výdavkov za PHL uplatní pri firemnom vozidle používanom aj na súkromné účely len 50%výdavkov PHL a 70% ostatných výdavkov v súvislosti s MV.

Len upresním - v tomto prípade to vyšlo 56%:).
Je pravda, že ak má byť pomer medzi firemnými a súkromnými jazdami 70:30, tak jednoznačne doporučujem nepredávať si staré auto, resp. na súkromné účely mať druhé... Oplatí sa to!
marjankaj
17.04.10,20:48
[QUOTE=Stefan2005;1375865]Len upresním - v tomto prípade to vyšlo 56%:).
QUOTE]

Nič proti tomu nemám. Ja to považujem tak trochu za nadštandard. Každý si môže zvoliť ako to urobí.
Ak by som si dal 70% PHL do VOZD (a neviedol knihu jázd), neviem ktorý paragraf by tým bol porušený. Aj drsr v príspevku č. 7 sa vyjadrilo v podobnom duchu.
marjankaj
17.04.10,23:45
Myslím si, že určitá forma uľahčenia je možná. Napr. keď viem, že 70 % jázd mám firemných a 30 % súkromných a rozhodol som sa uplatniť paušál 80%, tak by som postupoval takto:
Stav tachometra k 1.1. a 31.12. účtovného obdobia - zistím z neho celkový počet ubehnutých km za dané obdobie.
Pretože firemných km je viacej (neuvažujem o prípade že je málo jázd s veľa km) a uplatňujem výdavky na PHL paušálne 80%, nevediem knihu jázd o firemných cestách.
Pretože používam auto na súkromné účely, musím nejakou evidenciou dokázať, v akom to bolo rozsahu. Musím preto viesť evidenciu o ubehnutých km na súkromné účely (aj keď to nebude formou knihy jázd, ale napr. 200x odvoz dieťaťa do školy = 200 x 4 km, 1 x týždenne návšteva svokry = 52 x 17 km, 1. dovolenka 870 km, 2. dovolenka 560 km, ... a pod.)
Zistím počet km na súkromné účely, vypočítam pomer k celkovým ubehnutých km ( a dostanem napr. tých 30% z celkových km).

No a teraz uplatnenie tých 80% pri 70% firemných jázd.
Ak budem mať výdavky na PHL 10.000, tak vylúčim 30% na súkromné účely. Zostane 7.000, z ktorých si môžem pri paušáli uplatniť maximálne 80% - t.j. 5.600. Teda vylučujem z daňových výdavkov ďalších 1.400. Toľko ma stojí uľahčenie - nevediem si knihu jázd pre firemné účely. To si musí každý zvážiť, či sa mu to oplatí. Ak nie, môže si naďalej uplatňovať 100% pri plnom dokladovaní účelu použitia výdavkov....

Hľadal som v zákonoch(zákon o dani z príjmov, zákon o cestovných náhradách, zákon o účtovníctve, postupy účtovania) zmienku o knihe jázd. Nič som nenašiel. Iba v zákone o dani z príjmov bolo niečo spomenuté v §19 ods.2) písm. l) bod 1.)

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo

teda nevidím rozdiel medzi knihou jázd a medzi evidenciou, ktorú si na tento účel stanoví ÚJ sama. Malo by to byť rovnocenné na preukázanie spotreby PHL. Takže netreba viesť knihu jázd. Stačí preukázať spotrebu PHL hodnoverným spôsobom(možno by stačilo aj to, čo si uviedol) a môžem si dať do nákladov 100%(teda presnejšie podľa skutočného pomeru súkromných a služobných km) Ale ak by som mal evidovať 30% jázd, to už môžem všetky.
Stefan2005
18.04.10,08:12
.. Ja to považujem tak trochu za nadštandard. Každý si môže zvoliť ako to urobí.
Ak by som si dal 70% PHL do VOZD (a neviedol knihu jázd), neviem ktorý paragraf by tým bol porušený. Aj drsr v príspevku č. 7 sa vyjadrilo v podobnom duchu.

Citujem ešte raz z príspevku 7 (odpoveď DRSR) a potom končím:

"Ak daňovník využíva motorové vozidlo aj na súkromné účely, v takom prípade uplatní aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov v takej výške, v akom pomere využíva motorové vozidlo na podnikanie a na súkromné účely ...."

Teda, že pri paušálnom uplatňovaní PHL vynaložených na daňové účely nie je potrebná kniha jázd je v poriadku; celý čas hovorím o preukázaní pomeru medzi daňovými a súkromnými km na ktoré sa odvoláva aj DRSR (hoci to nie je zákon), aj keď si tvrdil, že o dokazovaní nejakého pomeru si nečítal....
Ak vieš preukázať a najmä obhájiť pred daňovou kontrolou tebou zvolený pomer medzi firemnými a súkromnými jazdami bez akejkoľvek evidencie, prosím - nič proti tomu tiež nemám ... Podľa mňa pomer (nemyslím na mimomanželský ani iný) je vždy vzťah dvoch čísel, ktoré by mali mať reálny základ.

Koniec koncom, ako si povedal - každý si môže zvoliť ako to urobí ;).
marjankaj
18.04.10,08:49
Citujem ešte raz z príspevku 7 (odpoveď DRSR) a potom končím:

"Ak daňovník využíva motorové vozidlo aj na súkromné účely, v takom prípade uplatní aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov v takej výške, v akom pomere využíva motorové vozidlo na podnikanie a na súkromné účely ...."

Teda, že pri paušálnom uplatňovaní PHL vynaložených na daňové účely nie je potrebná kniha jázd je v poriadku; celý čas hovorím o preukázaní pomeru medzi daňovými a súkromnými km na ktoré sa odvoláva aj DRSR (hoci to nie je zákon), aj keď si tvrdil, že o dokazovaní nejakého pomeru si nečítal....
Ak vieš preukázať a najmä obhájiť pred daňovou kontrolou tebou zvolený pomer medzi firemnými a súkromnými jazdami bez akejkoľvek evidencie, prosím - nič proti tomu tiež nemám ... Podľa mňa pomer (nemyslím na mimomanželský ani iný) je vždy vzťah dvoch čísel, ktoré by mali mať reálny základ.

Koniec koncom, ako si povedal - každý si môže zvoliť ako to urobí ;).
Tak ja zase budem citovať z ústavy. Predpokladám, že to má väčšiu váhu ako usmernenie drsr.


Čl. 2
(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy,
v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví
zákon.
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané,
a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

Ja tiež nemám nič proti tomu, aby si viedol akékoľvek evidencie. Ale ak mi to zákon neukladá, tak to robiť nemusím. Ak štát považuje za potrebné, tak to má uviesť v zákone. Viď ods. 2).
Ak máš podozrenie, že tu hovorím niečo protizákonné uveď paragraf. A aj dokáž skutočnosť. Ak si dám kvalifikovaný odhad, že to bude 70%(v skutočnosti to môže byť aj 90%), tak neviem prečo by to malo byť protizákonné. Nechcel by som ťa mať za zákonodarcu. To by sme nemohli pomaly nič.
Stefan2005
18.04.10,09:18
... Ak máš podozrenie, že tu hovorím niečo protizákonné uveď paragraf. A aj dokáž skutočnosť. Ak si dám kvalifikovaný odhad, že to bude 70%(v skutočnosti to môže byť aj 90%), tak neviem prečo by to malo byť protizákonné....

Pozrel som si svoje príspevky dozadu, nikde som nevidel, že by som písal, že hovoríš niečo protizákonné.

Stačí si pozrieť zákon o dani z príjmov, sú tam takéto slovné spojenia:
... určená podľa kvalifikovaného odhadu
... a to pomerne podľa výšky
... zahŕňa pomerná časť

takže myslím si (netvrdím že musím mať pravdu), že zákonodarca rozlišuje pojmy ako kvalifikovaný odhad, pomerná výška - časť...

Ak teda napr. odpisy (a v prípade zádavateľky otázky ide aj o ne), môže uplatniť podľa ustanovení §24 odst 4 iba v pomernej časti - teda nie kvalifikovaným odhadom - nejakou evidenciou to podložiť musí. Ak keď tento pomer už má, nevidím dôvod, prečo by sa nemohol použiť i pre potreby PHL....
marjankaj
18.04.10,11:50
Pozrel som si svoje príspevky dozadu, nikde som nevidel, že by som písal, že hovoríš niečo protizákonné. Nepovedal som, že si niečo také písal. To bola moja poznámka.

Stačí si pozrieť zákon o dani z príjmov, sú tam takéto slovné spojenia:
... určená podľa kvalifikovaného odhadu
... a to pomerne podľa výšky
... zahŕňa pomerná časť

takže myslím si (netvrdím že musím mať pravdu), že zákonodarca rozlišuje pojmy ako kvalifikovaný odhad, pomerná výška - časť...

Ak teda napr. odpisy (a v prípade zádavateľky otázky ide aj o ne), môže uplatniť podľa ustanovení §24 odst 4 iba v pomernej časti - teda nie kvalifikovaným odhadom - nejakou evidenciou to podložiť musí. Ak keď tento pomer už má, nevidím dôvod, prečo by sa nemohol použiť i pre potreby PHL....

Pozri si príspevok č.13. Pokiaľ tam nedali ten bod 3. Tak s tebou so všetkým súhlasím.
Teraz je to tak, že ak si nevediem evidenciu, tak postupujem podľa toho bodu 3. Ak by som to percento (do 80%) musel podložiť nejakou evidenciou, tak predsa potom nebudem postupovať podľa bodu č.3 ale podľa bodu č.1 a stýmto pomerom budem uplatňovať aj ostatné výdavky. Teda tak ako som to robil aj roky predtým.
Ty asi uvažuješ v podmienkach väčšej firmy, kde je to stanovené v interných predpisoch. Ale jednoosobová s.r.o. alebo FO si predsa nebude pre seba vymýšľať predpisy, ktoré jej budú komplikovať život, ak to zákon priamo neukladá.
Neviem ako by som donútil FO aby viedla knihu jázd, ak jej právnik poradil, že to nemusí robiť. Ak by sa mi to aj podarilo, mohol by som takto vedenú knihu jázd považovať za preukázateľnú? Veď on si tam dá 100% jázd ako služobné. Ale nič iné mi nezostáva, za knihu jázd predsa ja nezodpovedám(nerobím mu spolujazdca)

Teda mne sa ten bod.3 nepáči. Nezdá sa mi to dotiahnuté. Ale mne to tak vyplýva z toho znenia. Akonáhle budem evidovať km, nejdem podľa bodu 3.
Stefan2005
20.04.10,18:09
Dostal som sa do tejto diskusie na základe nevinnej poznámky v príspevku #10, že otázka - odpoveď 7) z oficiálneho materiálu DRSR narobí v praxi nemalé problémy - najmä pri daňových kontrolách. Na to mi marjankaj v príspevku #14 oponoval, že nenarobí...

Sledujem túto problematiku dlhšiu dobu, je u autorov istý vývojový posun (už aj preto, že napr. niektoré ustanovenia sa novelizovali - viď odpoveď 15a v materiáli DRSR...)
Citujem z časopisu DUO 11/2009 z článku Automobil v podnikaní od našej, mnou váženej poraďáčky Janky: "Nejasné znenie ustanovenia § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 ZDP ako aj navrhovaná úprava zákona o dani z pridanej hodnoty v kontexte paušalizácie výdavkov na spotrebované PHL vnáša podľa nášho názoru neistotu do praktickej aplikácie zákonov pri uplatnení daňových výdavkov, ako aj práva platiteľa dane na uplatnenie odpočítania DPH z nákupov PHL pri uplatnení paušálnych výdavkov na ich spotrebu".

Nebudem ďalej citovať z odborných článkov a menovať autorov, zástancov jednej stránky (že krátenie minimálne o 20% v sebe zahŕňa súkromné použitie), resp. druhej (že súkromné použitie si vyžaduje ďalšie krátenie). Budúcnosť prinesie určite vyriešenie aj doteraz nezodpovedaných otázok a dovtedy musíme konať na základe chaotických ustanovení tak, aby sme nepoškodili klienta, ale aby si si nenarobili problémy ani sebe.

V príspevku #22 som naznačil aj spôsob uplatnenia 80% v praxi pri používaní automobilu aj na súkromné účely. Stotožnil som sa s autormi takéto spôsobu výpočtu. Prečo?

Zavedenie paušálneho spôsobu uplatnenia výdavkov až do výšky 80% mnohí zdôvodňujú, že je to pre F.O. a malé právnické osoby. Nič takého mi zo zákona nevyplýva, a keby aj vyplývalo, tu by som apeloval spomínanou ústavou - považoval by som toto za protiústavné, diskriminačné ( hoci argument sa mi zdá logický, ale povedzme pre také SPP alebo podobné veľké podniky by to prinášalo veľké straty).

Druhý aurgument bol uľahčenie podnikateľovi. Pýtam sa - je to uľahčenie, alebo bič na neho? Lebo čo znamenala evidencia jázd? Teraz schválne abstrahujem od toho, ako nemala byť - teda že po ukončení roka (alebo lepšie pred daňovou kontrolou) sa sofvérom dala vygenerovať nejaká zostava. Bavím sa o "poctivých" podnikateľoch (spomínala to aj zadávateľka otázky, že sa za takú považuje - zaslúži si uznanie) - po nastúpení do auta zobrať zošit, napísať stav tachometra, čas, dátum, účel cesty,..... sledovať spotrebu letnú, zimnú, jazdy mestom, mimo mesta, s prívesom, .... nechcem nudiť a preto nebudem ďalej rozvádzať.

Uvediem preto konkrétny príklad:

Podnikateľský subjekt č. 1 - má auto vo firme, má doma auto pre súkromné používanie. Firemné auto 100% využívané pre účely podnikania za účelom dosahovania, zabezpečenie,.... príjmov. Berme za fakt, že cieľom novely bolo uľahčenie podnikateľom. Tento podnikateľ nebude musieť viesť evidenciu jázd. To je uľahčenie. Ale tvrdo za to zaplatí, že si uľahčil - minimálne 20% zo spotreby PHL... Teda nič nedostal zadarmo, za to uľahčenie zaplatí - ak má napr. ročnú spotrebu 3.000 EUR, je to 600 EUR. Za polovičnú cenu sa už nájdu ľudia, čo mu budú viesť túto evidenciu.

Podnikateľský subjekt č. 2 - má auto zaradené do firmy, nemá súkromné auto - firemné používa (zámerne nehovorím, že zneužíva - vychádzam zo zadania autorky témy, že dobrovoľne priznáva plný rozsah súkromných jázd vo výške 30%). Ak to robil do 31.12.2008, tak o 30% si krátil nielen PHL, odpisy, poistné, ale i všetky ostatné náklady. Teraz, po novelizácii sa tomuto podnikateľovi uľahčí - nemusí viesť evidenciu - to bolo cieľom novelizácie.
No ale ak sa budem držať teórie, že až do výšky 80% (v ktorej má byť aj súkromná spotreba) - tak 70% je do výšky 80% - aký je vlastne dopad? Pre tohoto podnikateľa žiadny - teda čo sa týka financií - teda on naďalej si kráti o 30% ako predtým (z 30% až 20% má zo zákona, teda defacto si priznáva oproti prvému subjektu 10% súkromných jázd), ale nemusí viesť evidenciu. Jemu sa fakt uľahčilo.

Podnikateľský subjetk č. 3 - detto ako subjekt dva - lenže on si povie, že to nebude 70:30, ale 80:20 - veď krátenie tých 20% zahŕňa aj súkromné použitie. U tohoto subjektu sú výhody už dve - finačná i tá vo forme nevedenia evidencie.

Prosím o láskavé posúdenie všetkých 3 prípadov a potom odpovedať na otázku - čo bolo cieľom novelizácie zákona zavedením paušálnych výdavkov? Trestať tých, ktorí to robia poctivo a nechať to nimi zaplatiť, alebo zvýhodniť chytrákov? Ako ekonomovi, čo roky robil vo firme, v ktorej nikto zo zamestnancov, ale ani z orgánov spoločnost (predstavenstva, dozornej rady) nebol vlastníkom spoločnosti, sú cudzie veškeré snahy o presadzovanie súkromnej spotreby do firemných výdavkov. A to isté ako občan tejto republiky očakávam od našich zákonodárcov aby prijímali zákony v tomto duchu. Žial ich skutky, ale i výsledky ich zákonodárnej činnosti nie vždy sa zhodujú s mojimi ideálmi. Alebo že by som bol s takýmito očakávania v menšine? Možná, ale sám to nezmením...

P.S. ... a to už vôbec nehovorím o prípadných problémoch, kde sa vyžaduje pomerné vyčíslenie nákladov - napr. odpisov - ak si zvolím 80% PHL (s tým, že už je vyňatá súkromná spotreba) budem uplatňovať odpisy, ostatné náklady na auto 80% ? Alebo tam budem (môžem - musím) mať iný pomer? Na základe čoho?
marjankaj
20.04.10,22:41
Dostal som sa do tejto diskusie na základe nevinnej poznámky v príspevku #10, že otázka - odpoveď 7) z oficiálneho materiálu DRSR narobí v praxi nemalé problémy - najmä pri daňových kontrolách. Na to mi marjankaj v príspevku #14 oponoval, že nenarobí...

P.S. ... a to už vôbec nehovorím o prípadných problémoch, kde sa vyžaduje pomerné vyčíslenie nákladov - napr. odpisov - ak si zvolím 80% PHL (s tým, že už je vyňatá súkromná spotreba) budem uplatňovať odpisy, ostatné náklady na auto 80% ? Alebo tam budem (môžem - musím) mať iný pomer? Na základe čoho?

Záleží na tom, komu narobí.

Ja ako daňovník sa rozhodnem pre jeden z dvoch postupov.
1. vediem si evidenciu jázd a potom si delím všetky náklady podľa pomeru aký mi vyjde alebo
2. nevediem si evidenciu, prehlásim, že všetky jazdy sú "služobné" a PHL si uplatním do výšky 80% ako je uvedené v bode 3. Ostatné náklady pôjdu celé do VOZD.

Kontrola bude mať menej možností niečo vytknúť.

Súhlasím, že ten doplnený bod.3 tam byť nemusel. Ale treba sa riadiť zákonom. Ako si ho niekto vysvetľuje, bude si to musieť aj obhájiť. Jedna vec je ako by to malo byť a druhá vec, ako sa im to podarilo napísať v zákone. Ak to raz vyjde v zbierke, tak to platí.
mirhu
17.02.11,13:09
Nie nepletiem s paušálom. Ja len budem auto využívať aj na súkromné účely v pomere 70% firemne a 30% súkromne. Ak si uplatním iba 70% do výdavkov, tak samozrejme nemusím robiť ani knihu jázd. Len neviem, či musím krátiť úplne všetky výdavky súvisiace s prevádzkou vozidla.

Súvisí toto nejak aj s odpismi? treba ich tiež krátiť v pomere 80/20 ?
Poradí niekto??