mrakoplas81
17.04.10,14:44
Ahojte, potrebujem poradit s "optimalizaciou" dani.
Som zamestnanec, s hrubou mzdou okolo 2.800 euro, to znamena ze naklady mojho zamestnavatela na mna su cosi do 3.700 euro (podla nejakej danovej kalkulacky na internete). Mam moznost pracovat na zivnost alebo ako s.r.o., s tym ze by som terajsiemu zamestnavatelovi fakturoval 3.400-3.500 euro mesacne co by zrejme bolo vyhodne pre mna aj pre zamestnavatela. Ako zivnostnik alebo s.r.o by som si vedel uplatnovat naklady na benzin, pouzitie sukromneho auta, mat auto na lizing atd. Mojim cielom je, samozrejme, platit cim nizsie dane. A teraz otazka: co je pre mna vyhodnejsie: zivnost, byt konatel vo vlastnej s.r.o, alebo ostat ako zamestnanec tak ako doteraz? Kolko viem realne ziskat navyse, ak zacnem pracovat na zivnost alebo s.r.o, oproti praci ako zamestnanec? Dakujem za kazdu radu :-)
mona091
17.04.10,14:07
Ahojte, potrebujem poradit s "optimalizaciou" dani.
Som zamestnanec, s hrubou mzdou okolo 2.800 euro, to znamena ze naklady mojho zamestnavatela na mna su cosi do 3.700 euro (podla nejakej danovej kalkulacky na internete). Mam moznost pracovat na zivnost alebo ako s.r.o., s tym ze by som terajsiemu zamestnavatelovi fakturoval 3.400-3.500 euro mesacne co by zrejme bolo vyhodne pre mna aj pre zamestnavatela. Ako zivnostnik alebo s.r.o by som si vedel uplatnovat naklady na benzin, pouzitie sukromneho auta, mat auto na lizing atd. Mojim cielom je, samozrejme, platit cim nizsie dane. A teraz otazka: co je pre mna vyhodnejsie: zivnost, byt konatel vo vlastnej s.r.o, alebo ostat ako zamestnanec tak ako doteraz? Kolko viem realne ziskat navyse, ak zacnem pracovat na zivnost alebo s.r.o, oproti praci ako zamestnanec? Dakujem za kazdu radu :-)


ako podnikatel, v kazdom pripade si vies zoptimalizovat vysku dane aj nepriame odvody,
v tomto pripade by si mal "akoze viac" aj pri uplatnovani pausalnych vydajov, to znamena, ani by si nepotreboval mat vydaje,
vsetko vsak za predpokladu, ze nebudes mat ziadny iny vydaj ako doteraz,
ako podnikatel
mozno budes musiet pri tej istej cinnosti odrazu znasat vydaje za cinnosti, o ktore si sa doteraz financne nestaral, pretoze to zastresovala tvoja terajsia firma, napriklad prenajom miestnosti, parkovacich miest, reklamu a marketing, sprostredkovatelov, pracovno - pravne pomery, inu reziu,
odvodova zatazenost bude na tebe, pricom nie kazdy si uvedomuje, ako je dolezite sa zabezpecit do buducna (aj ked samozrejme su aj ine sposoby),

ja by som si presne zratala vsetky nove povinne naklady, ktore by Ti mohli pribudnut, pretoze az tak sa da zistit, ci touto zmenou ziskas,

velmi dolezite je si uvedomit odvodovu otazku, (choroba, staroba),

rvonako dolezite je to, ze v HPP Ta chrani zakon, no ako podnikatel si uz len sam,

no ak mas chut, a vies, ze aj v pripade akychkolvek zmien by si sa uzivil sam (aj bez tvojej terajsej firmy), drzim Ti palce a chod do toho
martinez
18.04.10,09:52
Ak mas taky pekny prijem, a je predpoklad, ze ho budes mat aj dlhodobo, ja by som isiel do nasledovneho :
1/ zalozil by som si sro
2/ zamestnal by som sa vo vlastnej sro na hlavny pracovny pomer
3/ hrubu mzdu by som si si stanovil v takej vyske, aby som mal dostatocne odvody na dochodok (to si musis zhodnotit sam)
4/ zvysok by bol zisk spolocnosti, ktory by som optimalizoval (sl.cesty, kancelarske potreby, vybavenie kancelarie a pod)
5/ po skonceni roka a optimalizacii zakladu dane, si vyplatis cely zisk po zdaneni... vyhodou je, ze sa druhy krat uz nezdanuje a ze nie je zatazeny odvodmi.

Suma sumarum... kombinaciou podnikania a hlavneho pracovneho pomeru zabijes 2 muchy jednou ranou.. zabezpecis si odvody v potrebnej vyske a zvysok si optimalizujes tak, aby si z toho mal co najviac..

samozrejme musis ratat aj s nakladmi na uctovnika, ak si tieto ekonomicke veci nedokazes zabezpcovat sam...
klatuu
21.04.10,05:58
Zdravim,

mam trochu podobny problem ako mrakoplas81, s tym, ze ja som uz zivnostnik. Robim ale v oblasti, kde v podstate nemam ziadne velke vydavky, k zivnosti v podstate potrebujem len pocitac a internet. Uz par rokov si uplatnujem pausalne vydavky, ale i takto platim (podla mna) velke dane, a tento rok od leta ma cakaju aj vysoke odvody do soc.poistovne.
Hociako pocitam nedokazem cez mesiac zozbierat tolko vydavkov aby som mal viac nakladov ako pri 40%-nych pausalnych vydavkov. Teda neviem ci by pre mna mal zmysel sro, kedze neviem co by som daval do nakladov.

Moje priority su co najnizsie dane a davky do SP. (o dochodok sa neobavam, myslim si, ze usetrene peniaze si lepsie zhodnotim sam).

dakujem