tímea19
17.04.10,20:45
Vážení kolegovia,chcem Vás poprosiť,aby ste ma potvrdili,resp. vyviedli z omylu, čo sa týka zapísania dochádzky v knihe dochádzok. Asi pred týždňom sme dostali pokyn od riaditeľky,aby sme zapisovali pracovný čas, ktorý evidentne nestrávime na pracovisku.Hneď aj vysvetlím ako je to možné. Je nás toľko,že úväzky nám vychádzali iba kvôli tomu,že triedy sme mohli rozdeliť na skupiny,tzn.,že niektorí kolegovia napr. nemajú prvé dve hodiny,teda prichádzajú na tretiu vyuč. hodinu.Práve tu je pes zakopaný:majú napísať príchod 8,30 aj keď v skutočnosti nastupujú o 9,30. Na moju otázku,či riaditeľka zoberie na vlastné tričko,keď sa niekomu niečo stane v tom čase a berie to ako pracovný úraz,bola odpoveď,že v tom prípade "samozrejme" sa zapíše skutočný čas nástupu.Aký je Váš názor resp. skúsenosť,aj na iných školách je to bežná prax?
zdenka131
17.04.10,19:05
Želám pekný večer.

Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť.
tímea19
17.04.10,19:55
Želám pekný večer.

Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť.
Doposiaľ som vedela tak,ako si napísala, tu ide o knihu dochádzok nie o evidenciu. Dokonca dodatočne som sa musela zapísať spätne na každý boží deň,kým som maródila teraz v apríli,s tým že na miesto od-do som napísala PN. Je to normálne?:confused:
pe.pe
17.04.10,20:02
Zdravim,

kniha dochadzky je predsa evidencia. To, ze sa do knihy dochadzky zapisujete, je normalne, takisto i to, ze sa do nej zapisuje PN, dovolenky, ci nahr. volno a pod. Normalne ale nie je, ze riaditelka ziada, aby ste zapisovali iny cas, ako je realny cas prichodu na pracovisko. Neviem, co ju k tomu vedie, podla platej legislativy totiz moze PZ vykonavat nepriamu cinnost, suvisiacu napr. s pripravou na vyucovanie, aj mimo pracoviska. Vhodne je, aby to bolo osetrene v pracovnom poriadku.
Mas pravdu v tom, ze moze byt problem pri prac. uraze, ak mas prichod o 8.30, znamena to ze mas byt v praci. Ak sa Ti nieco stane 2 km od pracoviska...ako vysvetlis, ze si 2 km od pracoviska, ked si zapisana v knihe dochadzky? Neviem, ci by riaditelka nestiahla chvost:) Aj tak je okolo pritomnosti na pracovisku vela otaznikov, pretoze prac. uraz sa Ti moze stat aj doma, ak tam vykonavas, so suhlasom riaditela nepriamu cinnost. Uz dlhsie sa debati o tom, ze sa zakonom nariadi pritomnost na pracovisku v plnom rozsahu. Uvidime, kedy.

Odporucam este:
http://www.porada.sk/t122983-pracovny-cas-ucitelov.html
tímea19
17.04.10,20:37
ďakujem vám obom,pomohli ste mi,najmä pe.pe s tým odkazom. nerada ti oponujem pe.pe,ale nikdy a nikde predtým nebolo treba sa zapísať,že "som tu nebola,lebo som chorá" - v evidencii (tabuľka) sa vyznačuje aj tak,že dotyčný je PN,či nie?
pe.pe
17.04.10,20:45
ďakujem vám obom,pomohli ste mi,najmä pe.pe s tým odkazom. nerada ti oponujem pe.pe,ale nikdy a nikde predtým nebolo treba sa zapísať,že "som tu nebola,lebo som chorá" - v evidencii (tabuľka) sa vyznačuje aj tak,že dotyčný je PN,či nie?

:D v pohodeee. Ja som to napísal tak, ako je u nás zvykom, jasné že pri PN, či dovolenke, či NV je treba odovzdať, či vypísať potvrdenie, či žiadanku a tie sú podkladom pre mzdárku, ale naša si pochvaľuje, že to zapisujeme aj do knihy dochádzky (najmä NV a služobky), pretože občas my "smrteľníci" zabudneme žiadanku vypísať...:rolleyes: tak nás potom pourguje. Preto v tom nevidím nejaký problém, alebo zádrhel.
Sabadka
19.04.10,11:06
ďakujem vám obom,pomohli ste mi,najmä pe.pe s tým odkazom. nerada ti oponujem pe.pe,ale nikdy a nikde predtým nebolo treba sa zapísať,že "som tu nebola,lebo som chorá" - v evidencii (tabuľka) sa vyznačuje aj tak,že dotyčný je PN,či nie?

Súhlasím s názorom Petra aj u nás sa v knihe dochádzky zaznačuje, kto je PN, kto má Dovolenku, , kto bol na péčku, či bol celý deň alebo len určitý čas a ten čas od do u lekára sa vyznačí, tak isto sa značí do knihy dochádzky aj čas opustenia pracoviska a dôvod, napríklad ak ide učiteľka s deťmi na vychádzku tento čas zaznačí do knihy dochádzky. U nás je stanovená pevná pracovná doba aj pre učiteľov, teda čas, ktorý musia tráviť na pracovisku nezáväzne od toho či majú alebo nemajú vyučovaciu hodinu ráno od 07:30 do 13:30 poobede musia byť na pracovisku.

PS: Mám konkrétne jeden poznatok, kde inšpektorát bezpečnosti práce žiadal spätne knihu dochádzky, pretože zisťoval či dotyčný zamestnanec v jeden určitý deň bol na pracovnej ceste a či táto pracovná cesta bola zaznačená aj v knihe dochádzky.
tímea19
25.04.10,18:04
ahoj,Sabadka! ďakujem za tvoju reakciu na moju otázku,presvedčila si ma.Mne by nevadilo,keby sme mali jasné pravidlá,len keďže nemáme,zato je mi zrazu divné...hmm,možno,že PS sa týka priamo nás a zato tá zmena :rolleyes::rolleyes::rolleyes: