Paťulo
18.04.10,11:11
Dobrý deň. Ako vyplýva z názvu témy mám pomerne závažné problémy s mojím počítačom. Jeho reakcie sú neskutočne pomalé. Pri zapnutí PC trvá zapnutie vyše 3 min. a pokial NOD spraví bezpečnostné kroky a môžem vôbec kliknúť na ikonu interentu a iné ikony je to neskutočne pomalé a skôr neskutočne otravné. Počítač mám priemere 3 roky. Konfigurácia PC: CPU Intel Core2Duo E6420 LGA775, Základná doska MSI P965 Platinum, Pamät DDR2 2x 512MB 800MHZ, HDD WD 250GB SATA, VGA 7600GT 256MB PCle, Zdroj ATX 400W. Čo sa týka Win mal som legálny Windows XP Home Edition OEM verziu. Z dôvodu dostatia vírusu a následného padnutia celého OS bolo Win nutné preinštalovať a z dôvodu, že malý brat mi zo skrine počítača strhol pred rokom licenčné číslo sme legálny windows mohli doslova vyhodiť. Z toho dôvodu mám teraz nelegány Windows XP Profesional. Takže chcem vás poprosiť, či na základe konfigurácie PC by ste mi vedeli povedať viac, či nelegálny windows môže mať vplyv na pomalú rýchlosť PC alebo v čom môže byť chyba. Chystáme sa dokúpiť nejaké základné prvky počítača. To je RAM a HDD - z dôvodu že si myslím za pomaly pc môže aj to, že som nedefragmentovával HDD. Môže byť aj to chyba?

Čo sa týka rady ohladom RAM mám predstavu 2GB ale 1 nie 2x1GB a chcem ju spojiť tak aby 2GB fungovala s mojimi 2x512MB cena najlepšie do 40, 50€.
HDD - cena do 40€ poprípadne 50€ a veľkosť no čo najvyšia do týchto cien.

Za odpovede vopred ďakujem.
zamestnankyna
18.04.10,10:18
Táto zostava by mala na XP v pohode stačiť a ani legálnosť systému by na výkon nemala mať vplyv. Viac Ti neviem povedať kým nevidím do systému , čo Ti tam beží. Zvyknem diaľkovo robiť cez program Team Viewer, ak máš záujem.
220870
18.04.10,10:38
Do legálneho win je možné nainštalovať legálny microsoft antivir.Ten neobťažuje počítač pri spustení.Určite vyčistiť defragmentovať,skúsiť iný antivir.
esterka3
18.04.10,11:03
Tiež si myslím, že počítač by bolo treba vyčistiť - lebo práve toto býva príčinou spomalenia.
sfinks
18.04.10,11:07
Skus online scaner od Esetu (http://download.eset.com/special/eos/esetsmartinstaller_sky.exe) je bezplatny .. on ti skontoluje PC a aj odstrani priapdne virusy az su tam este skus spywareterminator (http://dnl.spywareterminator.com/dnl/config/345/SpywareTerminatorSetup.exe) tiz je bezplatny a tiez vie vela pomoct ... potom si kukni co ti bezi v pozadi v systeme, spravim si chceck disku po starte .... to je chkdsk /f - v prikazovom raidku a restartni ..a est eaj defregmentuj disk. ked budes uz mat lepsiu cam a nie 2*512 ..tak si vypni swapovanie .. to o dost zrychly pc :) a odporucam ti az ti to tvoj PC dovoli darsej 2*1GB - v zapojeni parovito ... - poskytuje to vyssi vykon ako 2*1GB
salvosko
18.04.10,11:24
V prvom rade by som riešil legálny Windows ... keďže ho nemáš legálny tak nemáš ani aktualizácie čo znamená že ak ho aj odvíriš tak sa ti hneď zavíri znova.
Potom môžeš riešiť zbytok ... 1GB musí byť na Windows XP dosť. Aj disk aj to všetko čo máš.
A áno, pamäťové moduly jedine v pároch aby to šlo dual channel.
Takže 2x512 alebo 2x1GB, dva rovnaké do oranžových a dva rovnaké do zelených slotov.
Paťulo
18.04.10,13:09
Čo sa týka Eset-u mám legálny a na čistenie PC mám program Advanced SystemCare Pro... PC je preinštalovaný nejaký mesiac s týmto nelegálnym win. takže z toho dôvodu nerozumiem prečo ide PC tak pomaly ako ide. Po zapnutí PC predpokladám, že sa robí hĺbovú analýzu v NODe a automatický sken v čistiacom programe Advanced SystemCare Pro.
sfinks
18.04.10,13:31
PC vzdy robi len to co mu prikazes ... teda ako to mas nastavene v NOD je tak to aj tak robi ... napriklad ja pokladam za zbytocnosts robit hlbkovu kontolu celeho disku hned po zapnuti PC, skus si nastavit len aby neajku cast skontrolovalo ktora je nevyhnuta:)
kukni sa co ti vsetko bezi v pozadi a povypinaj si blbosti ...
Vlado40
18.04.10,13:38
Klikni štart - spustiť-napíš msconfig.exe-enter a pozri sa do pložky po spustení /startup/, ktoré aplikácie sa Ti spúšťajú pri štarte PC.Zbytočné spustené aplikácie - zruš fajku.Táto možnosť je aj v programe Advanced Systém Care .
Paťulo
18.04.10,14:08
Čo môžem s toho vypnúť?

chcel som pridať dva obrázky čo môžem vypnúť pri štarte pc ale nemam dosť príspevok... Kam to môžem dať?
holubbn
18.04.10,14:17
obrať sa na pc forum
pcforum.sk/operacne-systemy-vf51.html
home je dosť pomalaverzia odporučam ti vista ultimate 32-bit .
Vlado40
18.04.10,14:26
Čo môžem s toho vypnúť?

chcel som pridať dva obrázky čo môžem vypnúť pri štarte pc ale nemam dosť príspevok... Kam to môžem dať?

Zbaľ to do rar a napr.leteckaposta.cz
Flinstone
18.04.10,15:58
k tomu win... pri online registracii ak je to OEM sa porovnava seriove cislo dosky, ID procesora a cojaviem co este (Nikto nevie co pri aktivacii posiela pc) s pc na ktorom bol system prvykrat aktivovany. Takze by mozno stalo za pokus preinstalovat system povodnym co si mal kupeny, seriove cisla sa najdu na nete a pri porovnani s databazou by sa mohol aktivovat V kazdom pripade je to lacnejsie ako hned kupovat novy.
misoft
18.04.10,16:06
Ako spomínal Flinstone: pri on-line registrácii sa z výrobných čísel HDD, MB a CPU vygeneruje jedinečné číslo, ktoré po overení v centrále vygeneruje licenčný kľúč a aktivuje OS. Pokiaľ sa mení niektorý komponent nie skôr ako 3 mesiace, nová registrácia OS prebehne bez problémov (počítajú predsa s tým, že nič nie je dokonalé :D). Pokiaľ sa však ale menia všetky tieto tri komponenty, tak sa znova porovnáva, či podobná kombinácia už neexistuje. V takomto prípade je vhodnejšie registrovať a aktivovať OS telefonicky (ako to bolo v mojom prípade - behom 2 mesiacov sa menila MB), pretože je možné zdokladovať dôvod aktivácie (so mnou komunikovali slovensky). Aj v tomto prípade (ak máte originál OS) to ide bez problémov, len to trvá trochu dlhšie (zapisovať tie čísla).

Ak bol OS "nelegálny", bola kedysi možnosť tento OS "legalizovať" - teraz neviem, či je to ešte možné.
Paťulo

OS bolo Win nutné preinštalovať a z dôvodu, že malý brat mi zo skrine počítača strhol pred rokom licenčné číslo sme legálny windows mohli doslova vyhodiť.
Aj keď boli strhnuté nálepky, OS bol stále legálny - bol predsa aktivovaný (to sa dá na ich podpore overiť). Preto nie je nutné kupovať nový OS, použite pôvodný a aktivujte.
Vlado40
18.04.10,16:07
Windows sa inštaluje s určitým sériovým číslom ku ktorému sa pri aktivácií pridá a zoznam hardwaru v PC.Takže podľa mňa pri zmene sériového čísla sa už neaktivuje.Skôr by to šlo naopak.Mať svoje originál sériové číslo a zohnať si originál CD Windows.
zamestnankyna
18.04.10,18:26
Návod na tuning XP. (http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=4589&Itemid=41)

Systém WindowsXP obsahuje mnoho služieb, ktoré nepotrebujete, zaberajú tým systémové prostriedky a spomaľujú štart systému...
Tu je zoznam služieb, ktoré môžu byť vypnuté vo väčšine počítačov:

Alerter
Clipbook
Computer Browser
Distributed Link Tracking Client
Fast User Switching
Help and Support - (If you use Windows Help and Support leave this enabled)
Human Interface Access Devices
Indexing Service
IPSEC Services
Messenger
Netmeeting Remote Desktop Sharing (disabled for extra security)
Portable Media Serial Number
Remote Desktop Help Session Manager (disabled for extra security)
Remote Procedure Call Locator
Remote Registry (disabled for extra security)
Remote Registry Service
Secondary Logon
Routing & Remote Access (disabled for extra security)
Server
SSDP Discovery Service - (Unplug n? Pray will disable this)
Telnet
TCP/IP NetBIOS Helper
Upload Manager
Universal Plug and Play Device Host
Windows Time
Wireless Zero Configuration (Do not disable if you use a wireless network)
Workstation

Služby ktoré nepoznáte, s výnimkou hore uvedených, NEVYPÍNAŤ !!!

Vypnúť alebo zapnúť službu môžete nasledovným spôsobom:
- Choďte do Start menu, kliknite na Spustiť, do okienka napíšte "services.msc" , stlačte Enter
- 2xklik na službu, ktorej nastavenia chcete zmeniť
- ak chcete vypnúť službu zmeňte "Typ Spustenia" na "Odpojený"
- ak chcete zapnúť službu zmeňte "Typ Spustenia" na "Automaticky"
salvosko
18.04.10,21:54
Tu neni dovod vypinat servisy, na tej konfiguracii musi ist operacny system uplne v pohode.
Fakt, ale uplne vazne, ak mas deravy OS tak tam mas mozno nie len virusy ale tvoj komp je aj sucastou botnetu a rata sa na nom bohvieco.
Aku mas zataz procesora? Vyuzitie pamate?
Daj sem screenshor z taskmanagera (Tlacitko Win+R, napis taskmagr a daj Enter a potom za zalozku Vykon).
Matthew DeWrong
21.04.10,13:49
Odporucam stiahnut Freeware s nazvom CC cleaner.. Ma polozku programy pri starte, kde mas urcite podla mna tak 100 poloziek. Rovnako tak si myslim ze by si si mal odstranit docasne subory a zdefragmentovat disky. Eset myslim nema nijaky vplyv na chod PC, v case 2 min po zapnuti sa vypinaju vsetky jeho funkcie. Teda to je bezne nastavenie, samozrejme vsetko je mozne prestavit manualne, ale pri beznej instalacii ti toto neponuka. Ak mas problemy s niecim konkretnym, popis blizsie problem.
1a4ter
23.04.10,22:16
No kamarát. V prvom rade si skontroluj či máš tie 2 rámky kompatibilné.Ak máš jednu rámku inú ako druhu tak to robí taký efekt že ti PC spomalí. Podstatné je aby boli aj od toho istého výrobcu. A nikto ma nepresvedčí že to nie je pravda. Mám to odskúšané už x krát.Stavím sa, že jednu rámku si mal k PC a druhú si dokupoval. Nič iné ti nemôže tak nenormálne spomaliť PC. PC začne byť každé časom pomalšie ak sa nestaráš o systém. Pravidelné čistenie registrov, temp súborov, defragmentácia, nainštalované podobné súbory, zahltená plocha a podobne. System nemusíš mať originál aby pracoval super. A čo sa týka tej strhnutej nálepky, tak si mohol kľudne zavolať linku microsoftu a spýtať sa. Za to nič nedáš. Keď chceš kúpiť rámku tak si kúp 1x 2GB a nekombinuj to už s tými rámkami čo máš, to si vôbec nepomôžeš. Radšej si kúp ešte jednu 2GB a pokiaľ možno najlepšie od tej istej značky - to máš zaručenú kompatibilitu. A 100% to bude krásne "šľapať". Ozaj a ked si chceš udržiavať XPčko, mám velmi dobrú skúsenosť s ASHAMPO Win optimizer 2008. Skus si to niekde zohnať.myslím že to je aj na stránke ashampo zadarmo.V ňom si vieš krásne upraviť aj spúšťanie programov po štarte winu.mám ten program už dlho, tak neviem či nastali zmeny. Teraz už osobne fungujem na WIN 7, tak Ashampo používam len pri servisovaní PCčiek zákazníkov.
MikiHalasko
28.04.10,08:20
Návod na tuning XP. (http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=4589&Itemid=41)

Systém WindowsXP obsahuje mnoho služieb, ktoré nepotrebujete, zaberajú tým systémové prostriedky a spomaľujú štart systému...
Tu je zoznam služieb, ktoré môžu byť vypnuté vo väčšine počítačov:

Alerter
Clipbook
Computer Browser
Distributed Link Tracking Client
Fast User Switching
Help and Support - (If you use Windows Help and Support leave this enabled)
Human Interface Access Devices
Indexing Service
IPSEC Services
Messenger
Netmeeting Remote Desktop Sharing (disabled for extra security)
Portable Media Serial Number
Remote Desktop Help Session Manager (disabled for extra security)
Remote Procedure Call Locator
Remote Registry (disabled for extra security)
Remote Registry Service
Secondary Logon
Routing & Remote Access (disabled for extra security)
Server
SSDP Discovery Service - (Unplug n? Pray will disable this)
Telnet
TCP/IP NetBIOS Helper
Upload Manager
Universal Plug and Play Device Host
Windows Time
Wireless Zero Configuration (Do not disable if you use a wireless network)
Workstation

Služby ktoré nepoznáte, s výnimkou hore uvedených, NEVYPÍNAŤ !!!

Vypnúť alebo zapnúť službu môžete nasledovným spôsobom:
- Choďte do Start menu, kliknite na Spustiť, do okienka napíšte "services.msc" , stlačte Enter
- 2xklik na službu, ktorej nastavenia chcete zmeniť
- ak chcete vypnúť službu zmeňte "Typ Spustenia" na "Odpojený"
- ak chcete zapnúť službu zmeňte "Typ Spustenia" na "Automaticky"
1.ked mam pri niektorych nastavene " manualne" chova sa to ako keby je odpojeny?
2. ked v praci bezim na viacerych servroch. proxy, mail server, a tri mega databazi sql, vypnutie popisovanych sluzieb my nezasiahne do bezproblemovej obsluhy?
server nevypnem urcite.:)
dik za info
ps: ne ze by bol pomaly pri procesoch co tu bezia, ale ci saa da este rychlejsie :)
Hiro Nakamura
28.04.10,09:09
no ak je pomalý iba pri štarte tak to môže byť práve tá kontrola NODu, a tiež nejake programy, ktoré sa ti spúšťajú po štarte, to tiež spomaľuje, ak je pc pomalé aj počas práce s ním tak by bolo najlepšie ešte raz sformátovať disk, to je už krajné riešenie, ak uvažuješ o dokúpení pamäte tak potom by som zvážil či by nebolo vhodnejšie nahodiť win 7 pretože ak sa nemýlim tak tvoj processor je 2x 2.13 ghz a ak dokúpiš k tomu 2 GB ram tak je zbytočné sa tam vŕtať s win xp, toť môj názor..
MikiHalasko
28.04.10,11:26
1.ked mam pri niektorych nastavene " manualne" chova sa to ako keby je odpojeny?
2. ked v praci bezim na viacerych servroch. proxy, mail server, a tri mega databazi sql, vypnutie popisovanych sluzieb my nezasiahne do bezproblemovej obsluhy?
server nevypnem urcite.:)
dik za info
ps: ne ze by bol pomaly pri procesoch co tu bezia, ale ci saa da este rychlejsie :)
no uz som zistil, ze par procesov nemozem vypnut ak sa jedna o firemny pc, niektorimi vypnutiami by som stratil spojenia na vzdialene servre, mohla by my padnut synchronizacia klientov, servrov a sieti. stratil by som vzdialeny pristup,mohol by som stratit vzdialenu pomoc,a stratil by som rychli priestup k suborom,nemal by som ntfs spojenie medzi subormi,

tak tolko som sa dozvedel.
fúúú, ale som sa namakal, :)
MikiHalasko
30.04.10,11:46
prosim nastavenie VRAM size v BIOSe ma dopad na vykon pc?
mam tu hodnoty 32Mb, 64Mb, 128Mb nastavena je 64Mb.
ak ano pre vytsi vykon ktoru hodnotu nastavim?
ak nie pls. info na co to sluzi?
dakujem
TomasHC
02.05.10,13:06
prosim nastavenie VRAM size v BIOSe ma dopad na vykon pc?
mam tu hodnoty 32Mb, 64Mb, 128Mb nastavena je 64Mb.
ak ano pre vytsi vykon ktoru hodnotu nastavim?
ak nie pls. info na co to sluzi?
dakujem

Ak pouzivas graficku kartu zabudovanu priamo na zakladnej doske, tak tymto parametrom vyberas aku velkost bude mat = kolko si "odrezie" z RAM.

Ak mas malo RAM (512MB), tak cim viac VRAM zvolis, tym menej normalnej RAM bude mat pocitac k dispozicii.