zetko007
18.04.10,11:17
Dobry den,

chcela by som sa informovat, ako mam postupovat pri ziadani o poskytnutie penazneho prispevku na opatrovanie rodinneho prislusnika.

A este ma zaujima, ze co mam robit, ked som momentalne zamestnana. Mam podat vypoved v praci? Alebo mam ist na neplatene volno po tu dobu, kym sa daju vsetky papierovacky ohladne opatrovnictva dokopy?

Vopred dakujem za reakcie.
pepsikova
18.04.10,10:03
...zájdi na ÚPSVaR, tam ti dajú informácie..povedia ti za akých podmienok je príspevok pre teba aktuálny, čo všetko - aké doklady, potrebuješ k dokladovaniu a spíšu s tebou žiadosť o poskytnutie príspevku na opatrovanie člena rodiny...vybavovanie trvá 90 dní...
(a treba dobré nervy, lebo ťa preženú aj 4x...)

..čo sa týka tvojho zamestnania, záleží na tom, o aký stav zdravotný pacienta ide, či je mobilný-alebo ležiaci, či sa sám opatrí-alebo nie, ale to zisťujú lekári pri posudzovaní žiadosti..a musíš to vedieť aj ty sama..najskôr choď na ten úrad..)
Katy a R
18.04.10,11:40
.. no ale predtým, ako na UPSVaR pôjdeš, doporučujem dobre si preštudovať zák 447/2008.. treba byť pripravený;)

... a tiež si vyhľadaj tu na porade príspevky .. o skúsenostiach s vybavovaním (nie je to veru jednoduché:mee:)
zetko007
18.04.10,12:08
ale co s tou mojou pracou?
kedze nemozem chodit aj do prace...aj ostat doma zaroven...
co mam zamestnavatelovi povedat?
dakujemm
pepsikova
18.04.10,12:14
..a ako sa vyjadril lekár?..má mať pacient celodennú opateru alebo nie?..o koho ide-dieťa či dospelý?..každopádne by si mala ísť po vyjadrenie k lekárovi, ten ti povie, ako na tom pacient je a potom sa zariaď..to nie je tak jednoznačné, že ak máš príspevok na opatrovanie (+- 80€ základný), musíš byť doma..mala by si napísať komplexnejšie info, lebo je viacero rovín príspevkov,tvoja situácia sa zmení a tu ti to nikto presne nepovie, čo ďalej...
Katy a R
18.04.10,12:15
ale co s tou mojou pracou?
kedze nemozem chodit aj do prace...aj ostat doma zaroven...
co mam zamestnavatelovi povedat?
dakujemm
.. no to už si musíš vyriešiť so zamestnávateľom ... ak nemôžeš pracovať, tak zruš PP dohodou napríklad ... :confused::confused: alebo sa dohodni na neplatenom voľne - neviem, aké máte vzťahy..:confused:
zetko007
18.04.10,12:21
lekar sa vyjadril, ze potrebuje celodennu opateru.
Ide o dospelu osobu...vo veku 80 rokov.
a co sa tyka zamestnavatela...tak asi najlepsie bude to neplatene volno, pokym sa papiere nedaju dokopy.

hmm...uz teraz mam toho plnu hlavu :(
pepsikova
18.04.10,14:35
lekar sa vyjadril, ze potrebuje celodennu opateru.
Ide o dospelu osobu...vo veku 80 rokov.
a co sa tyka zamestnavatela...tak asi najlepsie bude to neplatene volno, pokym sa papiere nedaju dokopy.

hmm...uz teraz mam toho plnu hlavu :(..

..vybavenie príspevku trvá 3 mesiace..tak aby si nezostal bez peňazí..možno by sa ten čas dal nejako vykryť s pomocou rodiny, pokiaľ budeš v práci,lebo tých papierovačiek je naozaj dosť a preženú ťa na úrad aj 3-4x, pokiaľ ti spíšu žiadosť..príspevok sa dáva od dátumu spísania žiadosti, teda ak ti ho priznajú...
zetko007
19.04.10,05:02
dakujem vam vsetkym...ste zlatí...:)
snad to zvladnem bez ujmy na zdravi :)
Dana 22
19.04.10,07:34
dakujem vam vsetkym...ste zlatí...:)
snad to zvladnem bez ujmy na zdravi :)

Ja len doplním, že vyjadrenie o potrebe ošetrujúceho lekára nestačí ale rozhodujúce je posúdenie odkázanosti na opatrovanie lekárskym posudkom v rámci konania o peňažnom príspevku. Osoiba odkázaná na opatrovanie musí spĺňať V. alebo VI. stupeň odkázanosti stanovený podľa prílohy č.3 zákoa č.448/2008 Z.z. o sociálnych službách.
alaya1
04.05.10,19:49
prosim o radu. existuje vraj opatrovanie invalidneho, TZP obcana cez UPSVAR a cez mesto/obec/.
Mozete mi napisat, aky je rozdiel, ktore je lepsie?
alaya1
05.05.10,10:05
posuvam...
Dana 22
04.06.10,08:46
prosim o radu. existuje vraj opatrovanie invalidneho, TZP obcana cez UPSVAR a cez mesto/obec/.
Mozete mi napisat, aky je rozdiel, ktore je lepsie?

Výhodnejšie je opatrovaie cez ÚPSVaR lebo vtedy sa príspevok na opatrovanie dostáva od štátu. Podmienkou je aby opatrovaná osoba v posudku mala priznanú odkázanosť na pomoc inej osoby podľa § 14 zákona č.447/2008 Z.z. formou opatrovania a súčasne spĺňala podmienky § 40 tohto zákona.

Opatrovanie cez mesto /obec/ zabezpečuje samospráva formou opatrovateľskej služby a túto službu si musí zťp osoba hradiť sama. Výška úhrady je závislá od výšky príjmu tejto osoby.
Dana 22
21.06.10,10:19
od 1.7.2010 sa opatrovateľom zvýši príjem len o niekoľko centov

Peňažné príspevky na kompenzáciu – opakované % ŽM 185,38 € Suma
v € od 1.7.2010
1. Peňažný príspevok za opatrovanie
1.2. Fyzická osoba (FO) v produktívnom veku
a) ak opatruje jednu fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím 111,32 % 206,36
b) ak opatruje dvoch alebo viac osôb s ťažkým zdravotným postihnutím 148,42 % 275,14
c) ak opatruje jednu FO s ŤZP, ktorá je viac ako 20 hodín týždenne V zariadení 98,33 % 182,28
d) ak opatruje dve a viac FO s ŤZP, ktoré sú viac ako 20 hodín týždenne v zariadení 139,15 % 257,96
e) ak opatruje FO s ŤZP, ktorá je v soc. zariadení viac ako 20 hodín týždenne v zariadení a súčasne opatruje aj druhú FO s ŤZP, ktorá nie je v zariadení alebo je v zariadení najviac 20 hodín týždenne 144,71 % 268,26
1.3. FO poberajúca dôchodok: starobný, predčasný , invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok
a) ak opatruje jednu fyzickú osobu s ŤZP 46,38 % 85,98
b) ak opatruje dve alebo viaceré fyzické osoby s ŤZP 61,22 % 113,49
awanka
02.05.11,10:08
Ja mam jednu otazocku. Od kedy vstupuje do platnosti a ci vobec zakon o tom ze opatrovatelka musi mat certifikat opatrovania aby mohla vykonavat ci uz opatrovanie rodinneho prislusnika alebo hocikde inde. A este ma zaujima kde mozem najst zakony co sa tyka opatrovania na Slovensku?
Dakujem velmi pekne.:)