KaSaZa
18.04.10,11:44
Chcem sa opýtať, aký kurz (CZK) treba pozerať pri prepočte. Ide vlastne o to, že vo faktúre by sa mal pozerať dátum pred vyhotovením faktúry? A keď faktúru uhrádzam, tak tiež pred dátumom úhrady alebo v ten deň. Ďakujem.
AndrejkaZ
18.04.10,17:51
Zdravim Vas,
tiez by ma to zaujimalo, lebo uz vela sa tu o tom popisalo a stale nieco ine a zaujimave :-) Ja este k tomu pridam,ze ma tiez zaujima a prosim keby sa nejaka dobra dusa nasla, co mi odpovie, ze ci pri uhrade cudzej meny (CZK a USD v mojom pripade) z bezneho uctu koho kurz beriem. Banky, v ktorej je bezny ucet a z ktoreho sa uhradza zahr. faktura alebo tiez NBS den pred uhradou?
Lianka
24.04.10,10:23
Ozaj je tu vela tem, treba trochu pohladat.

V kazdom pripade je podstatne, co hovori zakon, kuk zakon o uctovnictve.
a_je_to
24.04.10,20:26
No ... to je celkom jednoduchééééé, stačí si vybrať. Tovar pri prijatí na sklad v spôsobe A ide podľa dodacieho listu ... a kurzom podľa § 24,ods. 1, písm. a, ZOÚ, teda z dňa pred nákupom. Došlú neskoršiu faktúru na tovar ... podľa dňa predchádzajúceho vzniku daňovej povinnosti, t. j. § 26, ods. 1 ... a náväzne § 20, ods. 1, písm. a, alebo b. ZoDPH. Tu môže vzniknúť prvý kurzový rozdiel medzi príjemkou a faktúrou, ktorý ale účtuješ u spôsobu A na 111, 131, nie 563, 663.....u spôsobu B na nákladový účet nákupu. U faktúry za služby – rovno podľa § 26, ods. 1 a náväzne § 19, ods. 2 .... až ďalších ods. ZoDPH, podľa povahy služby.
Úhradu faktúry z BÚ CZK v CZK podľa § 24, ods. 1, písm. a, ZoÚ, teda v referenčnom kurze. Úhradu z BÚ € v CZK aj úhradu z pokladne CZK podľa § 24, ods. 3 ZoÚ, teda v nákupnom kurze. K dňu úhrady faktúry sa vyčísli a zaúčtuje kurzový rozdiel medzi ocenením došlej faktúry a ocenením jej úhrady v € na 563, 663.
Ak by u došlej faktúry vzniklo rozdielne ocenenie podľa ZoÚ a ZoDPH, prednosť v zmysle § 24, ods. 2, písm. b ZoÚ má ocenenie podľa ZoDPH.
Johanka
25.04.10,08:05
Chcem sa opýtať, aký kurz (CZK) treba pozerať pri prepočte. Ide vlastne o to, že vo faktúre by sa mal pozerať dátum pred vyhotovením faktúry? A keď faktúru uhrádzam, tak tiež pred dátumom úhrady alebo v ten deň. Ďakujem.
zlezaradil Som sa potešila, že aký koncert sa tu propaguje. Ale je pravda, že prepočet na domácu menu je tiež niečo, čo treba zažiť :D.