IvkaH
17.10.05,12:17
Ak som vlani zaúčtovala omylom pôžičku podnikateľa na 413, ako to môžem v tomto roku napraviť? Môže tam byť zápisnica s opisom omylu a následné preúčtovanie?
Marianna01
07.11.05,20:49
Ja by som tohto rokuuž len interným dokladom odúčtovala 413 a zaúčtovala na pôžičky. a nejaký pokec tam určite treba dať. Možno podľa toho, ako máš spracovanú smernicu o opravách v účt. knihách. Lebo na konci roka pri invetarizácii majetku a záväzkov si na to vlastne mala prísť. Neviem, nebolo by lepšie nechať to tam? Kto poskytol firme pôžičku? Ak to bol spoločník firmy, kľudne to tam nechaj.Prečo to potrebuješ opravovať už teraz?
KEJKA
07.11.05,20:59
ja by som tiez podporila nazor Marianny. Ak treba tu pozicku vratit, tak vyplatene peniaze by som zauctovala na pohladavky.
413 je mozne riesit rozhodnutim VZ - v krajnom prpade.
Ten podnikatel je konatel, alebo spolocnik? alebo aj jedno aj druhe? a je sam, alebo su viaceri?
IvkaH
15.11.05,08:34
No je to spoločník aj konateľ v jednej osobe. Ak to tam nechám, na 413 nebude niekedy niekto od neho zisťovať, kde tú sumu zobral a prečo to tam jednoducho dal? Ako neskôr odôvodní, že to bola vlastne požička?
IvkaH
15.11.05,08:47
Alebo to môžem postupne preúčtovávať na pôžičku a túto splatiť, podľa toho ako budú peniaze? Celková suma je 800 tis. Môžem teda teraz odúčtovať z 413 napr. 400 tis na pôžičku a túto splatiť, ostatných 400 tis.nechať ešte na 413-ke? Tie by sa teda prípadne odúčtovali neskôr v budúcom roku, keď by boli peniaze na splatenie. Ak by neboli, zostane táto suma proste na 413.

Poraďte!