jurga
18.04.10,20:51
Prosím o posúdenie situácie: Vlastním malý obchodík, v ktorom predávam úplne sám.Súčasne mám nezamestnaného 21-roč.syna,vedeného na úrade práce, ktorý nepoberá žiadne dávky,vôbec nič.Úrad platí jeho zdrav.poistenie.
Obrat a zisk z tohto podnikania mám tak malý,že ďaľšiu osobu neuživí.Môže mi tento môj syn pomáhať napr.2-3 hodiny denne bez akejkoľvek dohody úplne zdarma? Porušíme takýmto spôsobom nejaký zákon,alebo predpis?
Xanti
18.04.10,18:55
Prosím o posúdenie situácie: Vlastním malý obchodík, v ktorom predávam úplne sám.Súčasne mám nezamestnaného 21-roč.syna,vedeného na úrade práce, ktorý nepoberá žiadne dávky,vôbec nič.Úrad platí jeho zdrav.poistenie.
Obrat a zisk z tohto podnikania mám tak malý,že ďaľšiu osobu neuživí.Môže mi tento môj syn pomáhať napr.2-3 hodiny denne bez akejkoľvek dohody úplne zdarma? Porušíme takýmto spôsobom nejaký zákon,alebo predpis?
Ano porušíš,
budeš syna nelegálne zamestnávať. Príde kontrola a naparí Ti takú pokutu, že to môžeš zavrieť celý obchodík.

Uzavri so synom dohodu o pracovnej činnosti na 10 hod týždenne, a plat mu môžeš určiť napr. 1euro. Bude to legálne a jeho nevyradia z UP a ty nedostaneš pokutu.

Prečítaj si aj túto tému http://www.porada.sk/t137807-je-protizakonne-pracovat-zadarmo.html alebo daj vyhladať cez poradu "nelegálna práca", alebo " zamestnávanie rodinných príslušníkov " a nájde ti kopu tém.
jurga
18.04.10,20:42
Ďakujem za odpoveď,ale mám pocit,že keď je určená minimálna mzda zákonom,od nej sa odvíja aj minimál.hodinová mzda,takže to musí byť aspoň toľko.
Xanti
18.04.10,20:44
Ďakujem za odpoveď,ale mám pocit,že keď je určená minimálna mzda zákonom,od nej sa odvíja aj minimál.hodinová mzda,takže to musí byť aspoň toľko.
Minimálna mzda sa netýka dohôd o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti. Minimálnu mzdu musíš zachovať pri pracovnom pomere.
jurga
18.04.10,20:58
Ďakujem, už mi to je jasné.