klauke
19.04.10,07:15
Ahojte,
včera som sa stretol s takýmto názorom ohľadom DPH pri lízingu:

Keď podnikateľ preruší daň z motorových vozidiel z toho dôvodu, že počas zimných mesiacov nevyužíva autá na podnikanie nemôže si počas tejto doby uplatňovať DPH vymeranej v splátkovom kalendári. Okrem toho si nemôže ani uplatniť lízingový úrok a poistné ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.

Myslíte si, že toto tvrdenie je správne? Podľa mňa nie, ale nie som si istý na 100%.
promont maja
19.04.10,05:28
Podľa môjho názoru, ak deklaruješ prerušenie platenia dane z motorových vozidiel, tak tým tvrdíš, že tento automobil nepoužívaš v súvislosti s dosahovaním zdaniteľných príjmov, t. j. výdavky súvisiace s lízingom, poistením a pod. nie sú výdavkami, ktoré by ti ovplyvňovali výšku dane ... a samozrejme, že sa to týka potom aj DPH.
klauke
19.04.10,06:02
No ale to, že ho nepoužíva jeden-dva mesiace v roku neznamená, že to auto neslúži na dosahovanie príjmov v inom období roka. Auto je stále zaradené v obchodnom majetku, akurát sa na ňom dva mesiace nejazdí, preto je zbytočné za toto obdobie platiť DzMV. Ale aby som mohol auto použiť aj napr. v máji tak musím predsa platiť všetky lízingové splátky, aj za obdobie kedy auto stojí v garáži. Prečo potom by som si nemohol uplatniť DPH aj náklady?
Zoltán Kovács
19.04.10,06:06
No ale to, že ho nepoužíva jeden-dva mesiace v roku neznamená, že to auto neslúži na dosahovanie príjmov v inom období roka. Auto je stále zaradené v obchodnom majetku, akurát sa na ňom dva mesiace nejazdí, preto je zbytočné za toto obdobie platiť DzMV. Ale aby som mohol auto použiť aj napr. v máji tak musím predsa platiť všetky lízingové splátky, aj za obdobie kedy auto stojí v garáži. Prečo potom by som si nemohol uplatniť DPH aj náklady?

Lebo za obdobie NEpoužívania auta sú to výdavky (náklady), ktoré neslúžia na zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov.
promont maja
19.04.10,06:11
Je tu totiž priama súvislosť s oznámením ku dani z motorových vozidiel, t. j. s tzv. odhlásením a opätovným prihlásením ... po toto obdobie " prerušenia povinnosti platenia dane z motorových vozidiel" ti tieto náklady nebudú ovplyvňovať základ dane z príjmu a čo sa týka DPH, tak tam je to rovnako.
klauke
19.04.10,06:25
Citujem z publikácie Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 11/2009, str. 57:
"Na lízingové zmluvy sa z účtovného a aj daňového hľadiska pozerá ako na obstaranie hmotného majetku. Rozhodujúcou zložkou daňových výdavkov sú odpisy z prenajatého majetku, ktoré sa v zmysle §22 ods. 1 zákona o dani z príjmov považujú za výdavky na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Skutočnosť, že sa nakladač dočasne nevyužíva na podnikanie, neznamená, že neslúži na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Pri dočasnom nevyužívaní prenajatého majetku si daňovník môže uplatniť do daňových výdavkov všetky výdavky v súvislosti s lízingom v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov."

Podľa mňa je lízing formou obstarania majetku, kedy OC rozložím na dlhšie obdobie. Lízingové splátky sa pritom neviažu na konkrétny mesiac - je to len rozloženie ceny majetku.

Ako by ste potom postupovali pri obstaraní auta v hotovosti keď si uplatňujete DPH naraz?
promont maja
19.04.10,06:53
Citujem z publikácie Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 11/2009, str. 57:
"Na lízingové zmluvy sa z účtovného a aj daňového hľadiska pozerá ako na obstaranie hmotného majetku. Rozhodujúcou zložkou daňových výdavkov sú odpisy z prenajatého majetku, ktoré sa v zmysle §22 ods. 1 zákona o dani z príjmov považujú za výdavky na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Skutočnosť, že sa nakladač dočasne nevyužíva na podnikanie, neznamená, že neslúži na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Pri dočasnom nevyužívaní prenajatého majetku si daňovník môže uplatniť do daňových výdavkov všetky výdavky v súvislosti s lízingom v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov."

Podľa mňa je lízing formou obstarania majetku, kedy OC rozložím na dlhšie obdobie. Lízingové splátky sa pritom neviažu na konkrétny mesiac - je to len rozloženie ceny majetku.

Ako by ste potom postupovali pri obstaraní auta v hotovosti keď si uplatňujete DPH naraz?
Ty sa musíš rozhodnúť, ako to nakoniec celé vyriešiš ... no ja s tým článkom celkom nesúhlasím, resp. tento článok nehovorí nič o tom, či toto vozidlo malo aj oznámené " prerušenie daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel", takže je tu možnosť, že daný daňovník tvrdí, že tento automobil používal v súvislosti s dosahovaním zdaniteľných príjmov po celé zdaňovacie obdobie, len nie každý deň na ňom aj jazdil ...

... a problém je aj v tom, že argumenty uvedené v tomto článku nie sú relevantné pre prípadnú daňovú kontrolu = nemajú oporu v zákone, je to len niekoho názor ...
promont maja
19.04.10,07:36
... keď to tak rozoberiem ... tvrdenie v tomto článku je vlastne podložené skutočnosťou, že nemôžeš pri leasingu prerušiť odpisovanie ... tak ako pri inom ostatnom obstaraní, nakoľko tu používaš " štatút mesačných odpisov". Takže mu z toho "logicky" vyplýva, že ak mám odpis ( mesačný, nie ročný), tak mám nárok aj na ostatné ...

... lenže je dôležité pamätať aj na to, že mesačný odpis z daňového hľadiska pri leasingových splátkach nemusí byť totožný s účtovným odpisom ( napr. leasing je na 36 mesiacov a podľa odpisového plánu ja všetky svoje takéto automobily budem odpisovať 48 mesiacov ...).

... a tak to zhrniem: suma sumárum ... povedzme, že máš mesačné odpisy ( aj v prípade, ak budeš mať auto písomne "odhlásené od povinnosti platiť daň z motorových vozidiel") a vďaka tomuto by si mala mať nárok aj na všetky ostatné náležitosti, t. j. výdavky počas " prerušenia" považovať za daňovouznateľné ... lenže tu máš rozpor, nakoľko tvrdíš ( oznámenie DÚ), že toto vozidlo nepoužívaš v súvislosti s podnikaním ...
klauke
19.04.10,07:42
No neviem. Skúsim sa ešte poinformovať na DÚ. Uvidíme, aký názor na to budú mať oni.
promont maja
19.04.10,07:53
No neviem. Skúsim sa ešte poinformovať na DÚ. Uvidíme, aký názor na to budú mať oni.
Myslím, že by to bolo najlepšie ( myslím tým: písomný dopyt na DRSR, nakoľko ak ti to povie niekto medzi štyrmi očami ,,,). A keď tú odpoveď budeš mať, tak ju tu prilep. Sama som zvedavá ... možno, že prekvapia.
Lubo44
07.05.10,13:03
Dnes som bol na školení o DPH a pýtal som sa na tento prípad daňovej poradkyni. Povedala, že daň z motorových vozidiel nemá žiadny vplyv na DPH, pretože to vozidlo sa bude ešte používať a lízing nie je možné prerušiť, takže odpčet DPH je správny a taktiež úrok a poistenie ako daňový náklad. Daň z motorových vozidiel má vplyv akurát na náklady na prevádzku vozidla, čo je spotreba PHM, pretože keď nejazdí, nemôže mať ani spotrebu.
klauke
19.05.10,04:22
Tak som napísal dopyt na DRSR. Ako som predpokladal, tak sa potvrdilo to že DzMV nemá vplyv na uplatňovanie odpočtu DPH a na daňovo uznané náklady z lízingu. Tu je odpoveď z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok vymedzených v § 49 až § 51 zákona o DPH. Podľa § 49 ods. 2 zákona o DPH platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. To znamená, že ak platiteľ dane prijatú službu (nájom) použije na svoje zdaniteľné obchody a spĺňa ďalšie podmienky na odpočítanie dane uvedené v týchto ustanoveniach, môže si odpočítať daň.
V prípade, ak ide o nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, a ak zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31.12.2009 a osobný automobil bol odovzdaný nájomcovi do 31.12.2009 na odpočítanie dane sa vzťahuje § 49 ods.7 písm.a) a § 49 ods.8 a 9 v znení účinnom do 31.12.2009 (§ 85i ods.1 zákona o DPH).
Pokiaľ ide o hmotný majetok (motorové vozidlá - automobily) obchodnej spoločnosti obstaraný formou finančného prenájmu (viď § 2 písm. s) platného zákona o dani z príjmov), náklady zaúčtované ako úrok sú súčasťou daňových výdavkov podľa znenia § 19 ods. 3 písm. o) zákona o dani z príjmov. Poistné (ak ide o povinné zmluvné poistenie motorového vozidla podľa osobitného právneho predpisu) je rovnako uznané za daňový výdavok - viď §19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov. Uznanie predmetných nákladov za daňové výdavky zaplatením dane z motorových vozidiel zákon nepodmieňuje.
Váš dopyt:
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať na takýto prípad:
Firma prerušila registráciu DzMV na dva mesiace v roku z dôvodu, že ich autá počas týchto dvoch mesiacov nejazdia. Autá sú obstarané formou finančného lízingu.
Moja otázka znie, či má firma nárok na odpočet DPH vymeranej na základe splátkového kalendára počas mesiacov, kedy firma neplatí DzMV a taktiež či má v tomto istom období aj nárok uplatniť si lízingový úrok a poistné ako náklady znižujúce základ dane z príjmu.
Ďakujem za odpoveď.
Zita5
19.05.10,04:31
Tak som napísal dopyt na DRSR. Ako som predpokladal, tak sa potvrdilo to že DzMV nemá vplyv na uplatňovanie odpočtu DPH a na daňovo uznané náklady z lízingu. Tu je odpoveď z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok vymedzených v § 49 až § 51 zákona o DPH. Podľa § 49 ods. 2 zákona o DPH platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. To znamená, že ak platiteľ dane prijatú službu (nájom) použije na svoje zdaniteľné obchody a spĺňa ďalšie podmienky na odpočítanie dane uvedené v týchto ustanoveniach, môže si odpočítať daň.
V prípade, ak ide o nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, a ak zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31.12.2009 a osobný automobil bol odovzdaný nájomcovi do 31.12.2009 na odpočítanie dane sa vzťahuje § 49 ods.7 písm.a) a § 49 ods.8 a 9 v znení účinnom do 31.12.2009 (§ 85i ods.1 zákona o DPH).
Pokiaľ ide o hmotný majetok (motorové vozidlá - automobily) obchodnej spoločnosti obstaraný formou finančného prenájmu (viď § 2 písm. s) platného zákona o dani z príjmov), náklady zaúčtované ako úrok sú súčasťou daňových výdavkov podľa znenia § 19 ods. 3 písm. o) zákona o dani z príjmov. Poistné (ak ide o povinné zmluvné poistenie motorového vozidla podľa osobitného právneho predpisu) je rovnako uznané za daňový výdavok - viď §19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov. Uznanie predmetných nákladov za daňové výdavky zaplatením dane z motorových vozidiel zákon nepodmieňuje.
Váš dopyt:
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať na takýto prípad:
Firma prerušila registráciu DzMV na dva mesiace v roku z dôvodu, že ich autá počas týchto dvoch mesiacov nejazdia. Autá sú obstarané formou finančného lízingu.
Moja otázka znie, či má firma nárok na odpočet DPH vymeranej na základe splátkového kalendára počas mesiacov, kedy firma neplatí DzMV a taktiež či má v tomto istom období aj nárok uplatniť si lízingový úrok a poistné ako náklady znižujúce základ dane z príjmu.
Ďakujem za odpoveď.

klauke, môžem poprosiť, aby ste Vašu obdržanú odpoveď z DRSR prilepili do tejto témy, ktorá bola za tým účelom otvorená .
http://www.porada.sk/t123823-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-pridanej-hodnoty.html
Ďakujem .:)