nikas
19.04.10,09:20
Dobry den, poprosila by som o radu. So sestrou mame rovnaky podiel na dome so zahradou, ktory sme zdedili. Dom sme dali do prenajmu. Sestra si narokuje jednu cast zahrady (specifikovala ktoru). Ja zahradu pouzivat neplanujem. Chcem sa opytat, ci to moze mat nejaky vplyv pri pripadnom predaji, kedze viem, ze sestra chce v buducnosti dom predat? Bude moct argumentovat, ze ona vyuzivala zahradu a teda ma vacsi narok pri zruseni spoluvlastnictva na odkupenie mojej polovice ako ja, ktora ju nepouziva? Lebo mam pocit, ze chce postupovat touto cestou a potom to cele predat.
Dakujem.
draik
19.04.10,08:20
Podiely na majetku su idealne, teda neopravnuju spoluvlastnika na vylucne uzivanie casti majetku (podla svojho podielu), ktory je v podielovom spoluvlastnictve. Podielovy spoluvlastnik ma predkupne pravo na podiel ostatnych spoluvlastnikov, ktori chcu svoj podiel predat.
sarasara
19.04.10,09:05
Ak chceš aj ty dom so záhradou predať, tak budete predávať tak, ako ste uvedené na LV. Užívanie svojho podielu nezakladá nárok na väčší podiel. Ak by si chcela ty odkúpiť sestrin podiel, budeš mať ako spluvlastníčka prdkupné právo a sestra ti odpredá podiel, ktorý má uvedený na LV.
To, že pozemok užíva, nezväčší jej vlastnícky podiel.
Kazu
19.04.10,10:12
Ak chceš aj ty dom so záhradou predať, tak budete predávať tak, ako ste uvedené na LV. Užívanie svojho podielu nezakladá nárok na väčší podiel. Ak by si chcela ty odkúpiť sestrin podiel, budeš mať ako spluvlastníčka prdkupné právo a sestra ti odpredá podiel, ktorý má uvedený na LV.
To, že pozemok užíva, nezväčší jej vlastnícky podiel.

Keď vezmeme do úvahy ako fungujú na Slovensku zákony v praxi tak máš úplnú pravdu :D Len ma prosím nezabi, to nie je škodoradosť, len som si prečítala, to právo som ďalej trochu domyslela a už aj leštím monitor:---
sarasara
19.04.10,17:19
Keď som to zbadala skoro ma porazilo. :mad: Neviem teda, čo si z toho Nikas vyberie. Ak bude dostávať takéto rady, radšej to vzdá.:D
nikas
20.04.10,08:10
Dakujem za odpovede aj pobavenie. :)