monikago
19.04.10,10:39
ahojte poradaci,
potrebovala by som od Vas radu:o:

sme platci DPH od 9.1.2010, keď mám vystavené faktúrky pred týmto dátumom, tak ich asi určite si nemôžeme uplatniť, že, ale ide mi o to, či ich mám mať zaúčotvané normálne ako 504,343/321 s tým, že si dám na 343 analityku a môžme si to potom dať na konci roku ako odpočítateľnú položku?

a druhá otázka, keď sme momentálne štvrťroční platci, za akých podmienok sa môžme prehlásiť na mesačných?

Ďakujem za rady Monika
IvoM
19.04.10,09:10
ahojte poradaci,
potrebovala by som od Vas radu:o:

sme platci DPH od 9.1.2010, keď mám vystavené faktúrky pred týmto dátumom, tak ich asi určite si nemôžeme uplatniť, že, ale ide mi o to, či ich mám mať zaúčotvané normálne ako 504,343/321 s tým, že si dám na 343 analityku a môžme si to potom dať na konci roku ako odpočítateľnú položku?

Nie, keď nie si plátca tak na 343 neúčtuješ, ale stranu MD účtuješ v Tvojom prípade účet 504

a druhá otázka, keď sme momentálne štvrťroční platci, za akých podmienok sa môžme prehlásiť na mesačných?

Buď presiahneš ročný obrat 331 939, 19 EUR a vtedy sa staneš povinne mesačným plátcom alebo si dáš žiadosť.

Ďakujem za rady Monika
...
monikago
19.04.10,09:20
ďakujeme
veronikasad
19.04.10,09:22
ahojte poradaci,
potrebovala by som od Vas radu:o:

sme platci DPH od 9.1.2010, keď mám vystavené faktúrky pred týmto dátumom, tak ich asi určite si nemôžeme uplatniť, že, ale ide mi o to, či ich mám mať zaúčotvané normálne ako 504,343/321 s tým, že si dám na 343 analityku a môžme si to potom dať na konci roku ako odpočítateľnú položku?

a druhá otázka, keď sme momentálne štvrťroční platci, za akých podmienok sa môžme prehlásiť na mesačných?

Ďakujem za rady Monika
v DP DPH za I. štvrťrok 2010 si uplatníte odpočet DPH zo zásob tovaru a materiálu podľa inventúry ku dňu registrácie za platitela DPH. Do 8.1.2010 o DPH na vstupe neúčtuješ, celú hodnotu tovaru účuješ na 504
monikago
19.04.10,09:43
v DP DPH za I. štvrťrok 2010 si uplatníte odpočet DPH zo zásob tovaru a materiálu podľa inventúry ku dňu registrácie za platitela DPH.
trošku nerozumiem tejto vete, (možno je to aj preto, že ma bolí zub :o), ale my sme nemali žiadne zásoby, to bol tovar dodaný 8.1., platcami sme od 9.1. a ten tovar sa hneď 11.1. minul, takže neviem, ako si to myslela s tou inventurou a odpočtom

Do 8.1.2010 o DPH na vstupe neúčtuješ, celú hodnotu tovaru účtuješ na 504

:o
veronikasad
19.04.10,10:06
Monika, ak si neuplatníš odpočet DPH pri registrácii, na tovare predanom 11.1. "prerobíš", lebo odvedieš 19 % z celej hodnoty tovaru. (predmetom DPH je tvoj rabat - rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou).

Zásobou je všetko, čo ste mali 8.1.2010 na sklade.
monikago
19.04.10,10:10
Monika, ak si neuplatníš odpočet DPH pri registrácii, na tovare predanom 11.1. "prerobíš", lebo odvedieš 19 % z celej hodnoty tovaru. (predmetom DPH je tvoj rabat - rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou).

Zásobou je všetko, čo ste mali 8.1.2010 na sklade.

tak to bude trošku problém, lebo vtedy sa ešte nenormovalo oficiálne, ale len tak nahrubo, takže to nemám ako zistiť :(, budem to musieť nechať tak, ale našťastie to neboli nejake veľkée sumy, takže to až tak boliet nebude
veronikasad
19.04.10,10:12
Myslela som na zásoby materialu a tovaru - ako tie súvisia s normovaním ?

Ak ste neurobili inventúru k 8.1.2010 - bohužial na DPH ste "prerobili"
monikago
19.04.10,10:28
Myslela som na zásoby materialu a tovaru - ako tie súvisia s normovaním ?

Ak ste neurobili inventúru k 8.1.2010 - bohužial na DPH ste "prerobili"

no to normovanie s tym suvisi tak,ze ak nakupime nejaky tovar a material, tak si vynormujeme podla toho jedlo, co chceme navarit a program nam to hned aj automaticky odpise zo stavu na sklade
takže v našom prípade ide o to, že to čo sa nakúpilo 8smeho, tak sa podla jedalnicka na pondelok, hned vynormovali a odpisali stavy zo skladu, takze zostala 0,

teraz som sa o tom bavila aj so sefkou, ze by sa to dalo aj spatne spravit, lebo ved stavy a zostavy nakupeneho tovaru a vydaneho tovaru v tom dni su, ale je to dost pracne, zistovat rozdiel, takze pri takej ciastke aka nam vznikla sa to asi moc neoplati
monikago
19.04.10,11:18
teraz som zistila, ze jedna s faktur je vystavena na invetar - lyzicky, vidlicky, taniere, ...
bolo to nakupene 8.1.2010, z tejto faktúry by sme si nemohli uplatnit DPH?, ide vlastne o drobny majetok
Zoltán Kovács
19.04.10,11:22
teraz som zistila, ze jedna s faktur je vystavena na invetar - lyzicky, vidlicky, taniere, ...
bolo to nakupene 8.1.2010, z tejto faktúry by sme si nemohli uplatnit DPH?, ide vlastne o drobny majetok

Jedine v tom prípade, ak si ich neúčtovala do spotreby (5xx), ale na sklad.