martina27ka
19.04.10,09:47
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

To znamená, ze jednoducho posuniem faktúry do zdanovacieho obdobia, ktoré mi vyhovuje??
Aj sa to niekde eviduje??

Ďakujem, som amater.
IvoM
19.04.10,07:59
Martina, existuje aj niečo ako zákon o účtovníctve.:)
martina27ka
19.04.10,08:20
Martina, existuje aj niečo ako zákon o účtovníctve.:)

ok, tak mi teda vysvetlite ako to funguje.
Citala som recenzie na novelu zakona o dph z 1.4.2009 a dotycna pani to vysvetlovala tak, ako som to popisala v predchaz. príspevku... Jednoducho, ze odpocitanie dane dph uskutocnim az v zadanovacom obdobi, v ktorom predpokladam vysoku danovu povinnost na dph, ma to zamedzit kontrolam, ktore boli vyvodzovane z dovodu vracania nadmerneho odpoctu.
lenkam68
19.04.10,11:00
Čo ja viem, novela § 51 ods. 2 mala zamedziť podávaniu dodatočných daň. priznaní na vstupe. Neviem, čo si predstavuješ pod pojmom "posuniem faktúry do zdanovacieho obdobia, ktoré mi vyhovuje." Ak máš na mysli, že si daň uplatníš v hociktorom mesiaci kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočet vzniklo, tak áno, zákon ti to umožňuje, v náväznosti na § 70. Ale to neznamená, že faktúru si založíš niekde do šuplíka a budeš čakať na vhodný mesiac resp. kvartál. Faktúru zúčtuješ v zmysle zákona o účtovníctve § 3.
Osobne § 51 ods. 2 využívam len v prípade neskoro doručených dokladoch.
martina27ka
20.04.10,04:31
Čo ja viem, novela § 51 ods. 2 mala zamedziť podávaniu dodatočných daň. priznaní na vstupe. Neviem, čo si predstavuješ pod pojmom "posuniem faktúry do zdanovacieho obdobia, ktoré mi vyhovuje." Ak máš na mysli, že si daň uplatníš v hociktorom mesiaci kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočet vzniklo, tak áno, zákon ti to umožňuje, v náväznosti na § 70. Ale to neznamená, že faktúru si založíš niekde do šuplíka a budeš čakať na vhodný mesiac resp. kvartál. Faktúru zúčtuješ v zmysle zákona o účtovníctve § 3.
Osobne § 51 ods. 2 využívam len v prípade neskoro doručených dokladoch.

... dakujem