vikuš
19.04.10,10:22
Dobrý deň, chcela by som sa vás spýtať - podnikateľ dostal dobropis k fa za telefón a čiastka bola odrátaná z nasledujúcej fa, kde ešte rozdiel fa a dobropisu sa mal doplatiť. Čiže mám dobropis na -27,93, fa na 37,46 a zaplatený rozdiel 9,53. V programe ako úhrada mi to neprejde, ako dosiahnem aby fa a dobropis vystupovali ako uhradené cez interný doklad? Ešte by som sa chcela spýtať - podnikateľ si kúpil auto a zaradil ho do podnikania 1.1. ale neuplatňuje si odpisy, stačí ho zaradiť ID bez sumy?
vikuš
19.04.10,14:22
posúvam
vikuš
19.04.10,17:06
Nie je tu nik kto sa vyzná v alfe?
TatianaM
19.04.10,17:22
Ja to robím tak, že do záväzkov nahrám dobropis -27,93, potom riadnu faktúru 37,46. Ak potom robím úhradu cez banku, tak zaúčtujem to v dvoch riadkoch. Prvý úhrada riadnej faktúry 37,46 a druhý úhrada dobropisu -27,93. Potom Ti banka bude sedieť.
vikuš
20.04.10,12:28
Ďakujem pekne a zaradenie auta do majetku - môžem dať bez sumy?, ak si neuplatňujem odpisy.
TatianaM
20.04.10,17:35
Auto zaradíš do majetku firmy s obstarávacou cenou a potom na pravej strane inventárnej karty zaškrtneš neodpisovať v aktuálnom roku.
vikuš
21.04.10,05:29
Ďakujem.
Manual
21.04.10,05:54
Auto zaradíš do majetku firmy s obstarávacou cenou a potom na pravej strane inventárnej karty zaškrtneš neodpisovať v aktuálnom roku.
Len drobnosť, zaškrtávať ani nič nemusí, lebo nie je čo odpisovať, auto je len v majetku evidenčne kvôli nákladom, ktoré si naň bude uplatňovať.
PS: a nebolo by výhodnejšie kvôli nákladom využívať súkromné auto na podnikanie a uplatňovať "kilometrovné" ? A samozrejme je s tým menej starostí...
vikuš
21.04.10,05:58
Dobrý deň, chcem sa ešte spýtať na tú úhradu dobropisu a faktúry za telefón - v skutočnosti cez pokladňu bolo uhradené 9,53 - čo som mala aj v peňažnom denníku, v záväzkoch mi zostávalo - dobropis na -27,93 a fa na 37,46 - v PD som pridala popis, že je to úhr. fa a zároveň vyrovnaný dobropis, otvorila som si knihu záväzkov, kde bola priradená úhrada v sume 9,53 čo nesedelo. Pri dobropise som zmenila sumu úhrady na -27,93 a pri fa som upravila úhradu na 37,46. V záväzkoch mám všetko uhradené a v PD je skutočná čiastka. Je to takto nesprávne?
TatianaM
21.04.10,06:30
Ja to robím tak, že do záväzkov nahrám dobropis -27,93, potom riadnu faktúru 37,46. Ak potom robím úhradu cez banku, tak zaúčtujem to v dvoch riadkoch. Prvý úhrada riadnej faktúry 37,46 a druhý úhrada dobropisu -27,93. Potom Ti banka bude sedieť.


Čiže platí to čo som tu písala, akurát úhrada cez pokladňu bude rozpísaná na dvoch riadkoch.

1.úhrada riadnej faktúry 37,46 - vyberieš si cez F7 z evidencie záväzkov príslušnú faktúru a dáš uhradiť záväzok

2.úhrada dobropisu - 27,93 - vyberieš opäť dobropis....

ostane ti teda rozdiel 9,53, takže pokladňa ti bude sedieť a zároveň budeš mať správne zaúčtované faktúry v peňažnom denníku : prevádzková réžia a DPH
TatianaM
21.04.10,06:40
Len drobnosť, zaškrtávať ani nič nemusí, lebo nie je čo odpisovať, auto je len v majetku evidenčne kvôli nákladom, ktoré si naň bude uplatňovať.
PS: a nebolo by výhodnejšie kvôli nákladom využívať súkromné auto na podnikanie a uplatňovať "kilometrovné" ? A samozrejme je s tým menej starostí...

Bolo málo informácii o tom prečo chce zaradiť auto do majetku. Tento dôvod ma nenapadol, ale i tak si myslím, že by tam mala byť obstarávacia cena v zmysle zákona o účtovníctve.
vikuš
21.04.10,07:11
Ďakujem Vám pekne, auto podnikateľ kupoval na IČO kôli plánovaným vyšším príjmom, ale má toľko nákladov, že nechce uplatňovať odpisy - takže vedie ho iba kôli nákupu PHM, ale v DP uvádza zostakovú sumu. A úhrady v PD upraví ako ste mi poradili. :) Ešte ma napadlo, keď by v budúcnosti chcel uplatniť odpisy, nebol by to probném, nie? Odpisový plán mám, čiže v roku 2011 si môže uplatniť, ale iba za ten daný rok - nie spätne. Dobre to chápem?
TatianaM
21.04.10,09:14
Pozri si § 22 ods. 9. zákona DzP, ktorý hovorí o prerušení odpisovania.
vikuš
21.04.10,09:27
Ďakujem.
porubcanska
21.04.10,10:53
Dobrý deň. Vie mi niekto poradiť?
Kúpili sme notebook na splátky cez CETELEM. Jedná sa o spotrebný úver. Sme platcami dph. CETELEM nám nedalo žiadny splátkový kalendár, na základe ktorého by sme si vedeli uplatniť odpočet dph.
V akej výške si môžem uplatniť dph a akým spôsobom?
TatianaM
23.04.10,06:28
Treba si pozrieť zmluvu, ktorú ste podpísali. Pri spotrebnom úvere (na rozdiel od leasingu) vlastnícke právo prechádza na Vás hneď, nie až po splatení úveru. Takže aj celé DPH z nákupu si môžte uplatniť naraz.
vikuš
29.04.10,07:35
Čiže platí to čo som tu písala, akurát úhrada cez pokladňu bude rozpísaná na dvoch riadkoch.

1.úhrada riadnej faktúry 37,46 - vyberieš si cez F7 z evidencie záväzkov príslušnú faktúru a dáš uhradiť záväzok

2.úhrada dobropisu - 27,93 - vyberieš opäť dobropis....

ostane ti teda rozdiel 9,53, takže pokladňa ti bude sedieť a zároveň budeš mať správne zaúčtované faktúry v peňažnom denníku : prevádzková réžia a DPH
Dobrý deň, chcela by som sa ešte spýtať na úhradu dobropisu v hotovosti v PD mám uviesť ako výdavkový mínusom, alebo príjmový? Čítala som rozdielne názory - v Alfe nejde uhradiť dobropis záväzok s príjmovým PD, ale keď si zadám príjem v pokladni PPD a keď si otvorím Dobropis a ručne zadám úhradu mínusom a s poznámkou na PPD v PD. Je to nesprávne?
Prima73
30.04.10,07:02
Dobry den, ak ma SZCO stratu (v riadku 57), je nutne v danovom priznani FO B vypisat riadkok 63? Lebo danove priznanie som robila cez Alfu, do riadku 63 sa tato informacia nepreniesla automaticky (dalo sa vpisovat iba cez zaskrtnutie x vlastna suma, co som nespravila) a danovaci mi to vratili na opravu.
TatianaM
30.04.10,08:59
Ja zadávam cez VPD mínusom. Beriem to tak, že som prvý VPD mala vystaviť o túto sumu menej. Či je to správne neviem. Účtujem tak ako mi umožňuje program.
vikuš
01.05.10,05:08
Ja som čítala, že ak je to príjem do pokladne tak to má byť PPD a nie VPD - aj keď to program neumožňuje úhradu záväzku PPD, ale, že je to nesprávne ak je v pokladni VPD mínusom, preto som sa chcela poradiť.
vikuš
03.05.10,05:34
posúvam
vikuš
03.05.10,06:57
skúsení prosím poradte
Maruška54
03.05.10,07:48
Áno môžeš dať VPD mínusom, ak si otvoríš HELP v Alfe tak v príkladoch je to popísané pod "Vzájomné vysporiadanie neuhradenej DF a DD"
vikuš
03.05.10,13:56
:)Ďakujem
nikulik
15.10.10,18:52
Ahojte, začinam JU v alfe a potrebovala by som poradit. Konkretne ohladom zadavania dokladov do pokladnice.
1. Ak davam napr. výdaj z pokladnice, tak polozka: Učel-stlpec penazn.dennika a Popis peňažnej operácie, musim pouzivat to co je zadefinovane programom, alebo môzem to menit. Napr. ked nakupim kladiva, musim tam davat výdaj za materiál, alebo môžem napisať kladivo.
2. tieto dve polozky Učel aj Popis sa vzdy musia rovnat? Myslim ci musia mat rovnaky text.
Katka22
17.10.10,04:41
Ahojte, začinam JU v alfe a potrebovala by som poradit. Konkretne ohladom zadavania dokladov do pokladnice.
1. Ak davam napr. výdaj z pokladnice, tak polozka: Učel-stlpec penazn.dennika a Popis peňažnej operácie, musim pouzivat to co je zadefinovane programom, alebo môzem to menit. Napr. ked nakupim kladiva, musim tam davat výdaj za materiál, alebo môžem napisať kladivo. -treba si to napísať tak, aby ste sa vy a váš klient vedeli orientovať v dokladoch . :)
2. tieto dve polozky Učel aj Popis sa vzdy musia rovnat? Myslim ci musia mat rovnaky text.- nie nemusia mať : napríklad kancelárske potreby sú výdaj za materiál , ale do popisu dávam kancelárske potreby :)

Pekný deň prajem
nikulik
19.10.10,17:52
- nie nemusia mať : napríklad kancelárske potreby sú výdaj za materiál , ale do popisu dávam kancelárske potreby :)

Pekný deň prajem


Ďakujem pekne za radu. Cize účel mate vydaj za material, a popis mate kancelarske potreby? Dobre som to pochopila? Takze aj učel aj popis si mozem v čiselnikoch-členenie spravit podla seba?
nikulik
19.10.10,17:59
Mala by som este otazocku ohladom doslych faktur. Zaevidovala som si fakturu dodavateľsku, ale ked si otvorim evidenciu záväzkov tak v stlpci uhradit mam sumu 16,60, ale v stlpci treba uhradit by mala byt nula vsak? a ja tam mam -16,60. Tak sa chcem zistit kde som spravila chybu. Ked si kliknem na tu fakturu a otvori sa mi, tak dole v tabulke mam VPD, ktory som vystavila k PPD, ktory bol prilozeny k fakture. A tu mam asi chybu vsak? Ako to prepojit penazny dennik a evidenciu záväzkov??
Pre vas asi primitivne otazky ale som začiatocnik a vsetko sa len ucim. Dakujem za vas cas.
Ociviste
19.10.10,19:35
Neviem ci som spravne pochopila, ale ked otvoris fakturu dole mas uhrady a tam mas kolko dokladov o uhrade? Mal by tam byt len VPD za uhradu faktury. Ak tam mas -16,60 potom to mas 2x uhradene, mala by tam byt len jedna uhrada, robena cez penazny dennik.
Penazny dennik a zavazky prepajas tak, ze si v penaznom denniku urobis vydavok z pokladne. Otvori sa ti tabulka, kde vypisujes datum, ucel -stlpec v penazneho dennika atd. a vedla sumy mas F7. Ked nakliknes na toto zobrazia sa ti vsetky faktury dodavatelske. Nakliknes sa na tu, ktoru chces uhradit a stlacis dole vyber sumu, tato faktura sa ti doslava povedane preleje do toho vydavkoveho, potvrdis OK a este na zaver sa ti zobrazi ci chces danu fakturu uhradit. Das uhradit a takto sa ti platba preleje do zavazkou. Potom uz vobec manualne nevypisujes do danej faktury vydavok.
Katka22
20.10.10,17:18
Ďakujem pekne za radu. Cize účel mate vydaj za material, a popis mate kancelarske potreby? Dobre som to pochopila? Takze aj učel aj popis si mozem v čiselnikoch-členenie spravit podla seba?

ÁNO :)
Napríklad si dáte kód 22 -výdaj za materiál členenie si dáte napríklad PHM, kancelárske potreby , materiál na zákazky ..... ,
kód 26 -je prevádzková réžia tam si môžete dať členenie napríklad, telefón ..... členenie vám slúži na sledovanie konkrétnych výdavkov, záleži od toho čo si chcete sledovať .
nikulik
25.10.10,18:09
ÁNO :)
Napríklad si dáte kód 22 -výdaj za materiál členenie si dáte napríklad PHM, kancelárske potreby , materiál na zákazky ..... ,
kód 26 -je prevádzková réžia tam si môžete dať členenie napríklad, telefón ..... členenie vám slúži na sledovanie konkrétnych výdavkov, záleži od toho čo si chcete sledovať .

dakujem pekne, skusim sa na to pozriet... :)
nikulik
25.10.10,18:19
Neviem ci som spravne pochopila, ale ked otvoris fakturu dole mas uhrady a tam mas kolko dokladov o uhrade? Mal by tam byt len VPD za uhradu faktury. Ak tam mas -16,60 potom to mas 2x uhradene, mala by tam byt len jedna uhrada, robena cez penazny dennik.
Penazny dennik a zavazky prepajas tak, ze si v penaznom denniku urobis vydavok z pokladne. Otvori sa ti tabulka, kde vypisujes datum, ucel -stlpec v penazneho dennika atd. a vedla sumy mas F7. Ked nakliknes na toto zobrazia sa ti vsetky faktury dodavatelske. Nakliknes sa na tu, ktoru chces uhradit a stlacis dole vyber sumu, tato faktura sa ti doslava povedane preleje do toho vydavkoveho, potvrdis OK a este na zaver sa ti zobrazi ci chces danu fakturu uhradit. Das uhradit a takto sa ti platba preleje do zavazkou. Potom uz vobec manualne nevypisujes do danej faktury vydavok.

Ďakujem pekne, uz mi to ide. Pisalo mi tam nevysporiadana faktura.
Príroda
10.02.11,16:18
Zdravím! Potrebujem poradiť, ako v alfe účtovať materiál- napr. PHM, alebo náhradné diely do traktora, ktorý sa hneď dáva do spotreby. Ja som to doteraz dávala do réžie, no povedali mi poraďáci, že robím zle. Chcem z réžie prehodiť tieto veci na výdavok za materiál. Ale neviem, či je správne,keď budem mať na konci roka výdavok za materiál v plnej sume vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch, aj keď už bude spotrebovaný. Ďalším problémom je, že napr. na konci roka zostane nafta- 25 litrov. Ako to v alfe dostanem do zásob a aj do Výkazu o majetku a záväzkoch? Kto účtujete v alfe, poradíte, ako to robíte? Veľmi pekne ďakujem .Skladové karty nevedieme.