Petra66
19.04.10,11:33
Čaute,
chcela by som sa opýtať, či nemáte náhodou skúsenosti s logopédmi pre dospelých? Rozmýšľam, žeby som sa konečne naučila povedať to šalené R :D. Ďakujem. :)
Rika
20.04.10,09:31
Ahoj,
ja som nevedela povedať R do 15 rokov. Naučila som sa to sama, treba to cvičiť na slovách kde je R po nejakej spoluháske a vymeniť R za D napr.
Trnava - Tdnava
Trenčín - Tdenčín
trpaslík - tdpaslík
a pod.
Treba si to stále opakovať, dobré je vyslovovovať to aj trochu rýchlejšie. Na logopédiu som chodila s mojimi dcérami (ale v Bratislave) a tiež ich to učila takým spôsobom. Mám kamarátku, ktorá učila svoju dcéru tiež doma a zvládli to. Ono tam to R začne naskakovať a keď už to budeš mať zvládnuté treba ho pridávať do ostatných slov. Prajem veľa štastia a držím palce.
Jara
20.04.10,10:05
Ja som mala kolegyňu, ktorá v dospelosti zašla na logopédiu /je to už ale 10 rokov/ v Košiciach. Stačili jej 2 sedenia a má po probléme. Nečakaj, choď hneď. Držím prsty, nech je čo najskôr po probléme a nezabudni na o tom napísať.
Stanislav 1975
20.04.10,10:11
Čaute,
chcela by som sa opýtať, či nemáte náhodou skúsenosti s popradskými logopédmi? Rozmýšľam, žeby som sa konečne naučila povedať to šalené R :D. Ďakujem. :)

Ja to neviem 35 rokov- najskor ma to štvalo, najma ked sa mi spolužiaci smiali( degeši jedni:D)-ale už ma to nejako moc netrápi, už umrem aj s tým...:cool:
Stanislav 1975
20.04.10,10:13
Ahoj,
ja som nevedela povedať R do 15 rokov. Naučila som sa to sama, treba to cvičiť na slovách kde je R po nejakej spoluháske a vymeniť R za D napr.
Trnava - Tdnava
Trenčín - Tdenčín
trpaslík - tdpaslík
a pod.
Treba si to stále opakovať, dobré je vyslovovovať to aj trochu rýchlejšie. Na logopédiu som chodila s mojimi dcérami (ale v Bratislave) a tiež ich to učila takým spôsobom. Mám kamarátku, ktorá učila svoju dcéru tiež doma a zvládli to. Ono tam to R začne naskakovať a keď už to budeš mať zvládnuté treba ho pridávať do ostatných slov. Prajem veľa štastia a držím palce.

toto je pravda- ja chodím s malým k logopedičke a fakt to tak je-aj ona to takto radí cvičiť...
Rika
20.04.10,10:27
Ja to neviem 35 rokov- najskor ma to štvalo, najma ked sa mi spolužiaci smiali( degeši jedni:D)-ale už ma to nejako moc netrápi, už umrem aj s tým...:cool:
Mne to vadilo, pretože sa mi v škole smiali spolužiaci, ale môj brat aj synovci to nevedia doteraz a nemajú z toho žiadne traumyl.
Stanislav 1975
20.04.10,10:35
Mne to vadilo, pretože sa mi v škole smiali spolužiaci, ale môj brat aj synovci to nevedia doteraz a nemajú z toho žiadne traumyl.

pravda veru pravda- nieje to nejaký vážny dovod na skákanie z okna- dokonca sa mi to niekedy na ženách páči...:o
zdenka131
22.04.10,20:49
Želám pekný večer. Učím okrem iného aj logopédiu. Priložím Ti postup nácviku hlásky r.
Petra66
24.04.10,16:10
No čaute,
ďakujem za rady :))) skúsim cvičiť... tha ten moj neposlušný jazyk :DDD a môžnože keď sa odhodlám, skočím aj k logopédovi... ináč ja som traumu z toho mala, ale už nemám, ale naučiť by som sa to chcela :)
Rika
24.04.10,16:13
Držím palce a veľa chuti do učenia.
Stanislav 1975
24.04.10,16:20
No čaute,
ďakujem za rady :))) skúsim cvičiť... tha ten moj neposlušný jazyk :DDD a môžnože keď sa odhodlám, skočím aj k logopédovi... ináč ja som traumu z toho mala, ale už nemám, ale naučiť by som sa to chcela :)

náhodou,taký jazyk nieje zlá vec...:D:D:D
katarina.j
24.04.10,18:10
Ahoj,
ja som nevedela povedať R do 15 rokov. Naučila som sa to sama, treba to cvičiť na slovách kde je R po nejakej spoluháske a vymeniť R za D napr.
Trnava - Tdnava
Trenčín - Tdenčín
trpaslík - tdpaslík
a pod.
Treba si to stále opakovať, dobré je vyslovovovať to aj trochu rýchlejšie. Na logopédiu som chodila s mojimi dcérami (ale v Bratislave) a tiež ich to učila takým spôsobom. Mám kamarátku, ktorá učila svoju dcéru tiež doma a zvládli to. Ono tam to R začne naskakovať a keď už to budeš mať zvládnuté treba ho pridávať do ostatných slov. Prajem veľa štastia a držím palce.
suhlasim, aj môj syn sa to uči dost dlho, občas ma taky slaby naznak ze to pojde, ale po čase sme zasa v starych kolajach. je to aj tym,že spočiatku ho bavilo trenovat sikavky-c,z,s, potom nasledovalo L a to mu islo priam užasne, no prekliate R sa nedari. tak pridam zopar slov na trening: tam kde je R-davaj D ako pisala Rika: tričko, trojka, traja, trava, Andrej, vedro, krupica, brat, Bratislava, kroj, zatvorim, otvorim, dvere, pridem, večer, sveter, meter, peter, Trenčin, truba, sestra.....napr. slova ktore začinaju na R napr. ruka, ruža, ryža a pod. ho logopedička učí s pridavanim A na začiatku slova, napr. slovo RUKA vyslovit aduka-namiesto r je to D /aduža, adyža/ - treba davat pozor aby si neračkovala-teda nevyslovila R nespravne. Podla mna ak sa človek na to da aj v starobe, nie je to žiadna hanba, ale obdiv. nikdy nie je neskoro. aj ta pani logopedička kam chodime s nasim synom -učí rôznych ľudí- deti, dospelych, dokonca ma aj po mozgovej prihode-ktorí sa učia vsetko od zakladu, minule mi spominala, že k nej chodi jeden pravnik, ktory prednasa na VŠ tak začal sa učiť spravne R,aby ho študenti nepodcenovali....takze hore hlavu a ozaj nikdy nie je neskoro....:)vela odvahy do cvičenia R a veľa šťastia pri dennodennom cvičení:)daj vediet ako sa ti dari-samozrejme tvoje pokroky vpred:)držím palce
plackoo
25.04.10,11:17
Čaute,
chcela by som sa opýtať, či nemáte náhodou skúsenosti s logopédmi pre dospelých? Rozmýšľam, žeby som sa konečne naučila povedať to šalené R :D. Ďakujem. :)

Cvič.
A mysli na to, že Češi si naň placli ešte aj mäkčeň :) .
Petra66
25.04.10,17:00
Dakujem :)))
a hlavne Katarina.j - dakujem za prakticke rady :))) si zlata :))) ;)
terezamaria
25.04.10,17:15
Želám pekný večer. Učím okrem iného aj logopédiu. Priložím Ti postup nácviku hlásky r.

Zdenka si naozaj profesionál a hlavne veľmi ochotná:):):)
katarina.j
25.04.10,18:04
Dakujem :)))
a hlavne Katarina.j - dakujem za prakticke rady :))) si zlata :))) ;)
Nemáš za čo byt vďačná, ale som velmi rada ze aspon trosku prispejem a pomôžem poradiť ako viem. Viem o čom hovoriš-prechadzam teraz takym obdobim s mojimi synmi a trenujeme R, s mladsim aj ine slabiky, neboj chce to len čas a chuť cvičiť.držím palce.
Petra66
26.04.10,18:46
samozrejme aj Zdenke ďakujem pekne ;)
pohoda159
24.09.11,19:25
an o mas pravdu
Želám pekný večer. Učím okrem iného aj logopédiu. Priložím Ti postup nácviku hlásky r.