jalenka
17.10.05,11:16
Pri na dobudnutí tovaru z EU sa platí mnohokrát dopredu za tovar preddavok (buď na proforma faktúru alebo ako len platobný príkaz). Potom príde tovar, kde je pribalená faktúra. Do účtovníctva dávam tovar v deň dodania, ale dań mám vypočítať na deň zaplatenia preddavku, alebo v deň vystavenia faktúry? Ja to robím v deň vystavenia faktúry, ale v účtovníctve to učtujem ako preddavok. Ale keď zas má sa platiť daň z prijatých preddavkov Ďakujem za odpoveď. Vidím, že len na túto problematiku by bolo dobré urobiť školenie (dovoz z EU), lebo tých otázok je nekonečne veľa.
apsgroup
17.10.05,11:27
Na stranke DRSR dnes vysiel metodicky pokyn , ktory riesi aj tento problem. Je nan upozornene aj na Porade a tam budeme o nom viest debatu. Ja mám v tom tiez chaos,
ja davam do DPH tiez dnom vystavenia faktury a asi to robim zle.
Iveta
17.10.05,11:32
V uvedenom usmernení DR je na str. 14:

Upozorňujeme, že daňová povinnosť nevzniká, ak dodávateľ, platiteľ dane, prijme platbu pred dodaním tovaru z tuzemska do iného členského štátu, nakoľko pre uplatnenie DPH pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu sa vzťahujú osobitné pravidlá podľa § 19 ods. 8 zákona o DPH. Daňová povinnosť nevzniká ani pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, pri ktorom vznik daňovej povinnosti upravuje § 20 zákona o DPH, ak nadobúdateľ zaplatí za objednaný tovar pred jeho nadobudnutím.
jalenka
17.10.05,11:39
Dobre, ale ako potom v účtovníctve to mám zaúčtovať ako preddavok na 314 a riešiť to potom analytikou (doteraz som ju na 314 nemala, lebo sme nemali toľko nadobudnutí). Neviem a poraďte.