JanZV
19.04.10,12:44
V lete planujem ist do Bulharska autom. Vie mi niekto poradit ake su poplatky v Bulharsku za dialnice, resp. co vsetko sa pri ceste autom musi platit? planujem ist cez Srbsko. Dakujem
buchač
19.04.10,11:52
V lete planujem ist do Bulharska autom. Vie mi niekto poradit ake su poplatky v Bulharsku za dialnice, resp. co vsetko sa pri ceste autom musi platit? planujem ist cez Srbsko. Dakujem

Už , už som sa chcel :D:D:D, že diaľnice v Bulharsku ??? To čo za fór ...:---

Ale ...:


Informácie pre motoristov

Od motoristov vstupujúcich a prechádzajúcich cez Bulharsko sa vyžaduje:
» platný vodičský preukaz - vodičské preukazy vydané členským štátom EÚ alebo EHP sú platné na území Bulharska
» platný technický preukaz (osvedčenie o evidencii vozidla)
» základné povinné poistenie vozidla (tzv. zelená karta); odporúčame mať uzatvorené aj havarijné poistenie vozidla
» odporúčame mať plnú moc majiteľa, v prípade zapožičaného alebo služobného ozidla ( podľa možnosti s overeným prekladom do bulharčiny alebo angličtiny)

Od júla 2007 platí v Bulharsku novela Zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorá o.i. zavádza povinný systém detských sedačiek a sprísňuje postihy za porušenie pravidiel cestnej premávky. Zo všeobecných pravidiel a najdôležitejších zmien zákona vyberáme:
» používanie bezpečnostných pásov za jazdy je povinné (bez ohľadu na miesto sedenia v automobile, v obývaných i neobývaných oblastiach), výnimky platia len pre tehotné ženy a postihnutých ľudí, ktorých fyzický stav neumožňuje použiť pás;
» používanie mobilných telefónov počas jazdy je zakázané (okrem hands free);
» jazda po požití alkoholických nápojov a iných omamných látok je zakázaná;
» deti do 36 kg musia byť zabezpečené okrem bezpečnostného pásu aj detskou sedačkou;
» deti vo veku do 12 rokov a deti, ktorých výška neprevyšuje 150 cm, nesmú sedieť na prednom vozidle spolujazdca;
» povinná výbava motorového vozidla musí obsahovať aj výstražný trojuholník, lekárničku, hasiaci prístroj a signalizačnú vestu.
» pokuty za prekročenie povolenej rýchlosti

do 10 km/h - 10 BGN
do 20 km/h - 30 BGN
do 30 km/h - 100 BGN
do 40 km/h - 150 BGN a odobratie VP na 1 mesiac
do 50 km/h - 200 BGN a odobratie VP na 2 mesiace
nad 51 km/h - 250 BGN a odobratie VP na 3 mesiace

Povolená rýchlosť (km/h):
obec / mimo obce / diaľnica
motocykel 50 / 80 / 100
osobný automobil 50 / 90 / 120
autobus, kamión 50 / 80 / 100
ťahače s vlečkou 50 / 70 / 100

Cestné nálepky v Bulharsku
Používanie cestnej siete, diaľnic a odpočívadiel v BR je platené. Vyberanie poplatkov na hraničných priechodoch pri vstupe do krajiny bolo nahradené systémom zakúpenia cestných nálepiek (tzv. vinetky). Platný sadzobník na rok 2008:
» kategória ťažkých nákladných automobilov a kamiónov s viac ako dvoma nápravami: cena ročnej známky je 537 EUR (1050 BGN), mesačnej 88 EUR (173 BGN), týždennej 31 EUR (61 BGN) a jednodňovej 7 EUR (13 BGN);
» kategória dopravných prostriedkov k preprave cestujúcich s viac ako 8 miestami na sedenie (autobusy) a nákladných automobilov s dvoma nápravami: cena ročnej známky je 281 EUR (550 BGN), mesačnej 49 EUR (95 BGN), týždennej 18 EUR (35 BGN) a jednodňovej 7 EUR (13 BGN);
» kategória osobných automobilov a dopravných prostriedkov k preprave cestujúcich do 8 miest na sedenie: cena ročnej známky je 34 EUR (67 BGN), mesačnej 13 EUR (25 BGN) a týždennej 5 EUR (10 BGN).

Zakúpenie cestných známok je možné na hraničných priechodoch, benzínových čerpadlách alebo pobočkách bulharskej pošty. Jednodňová nálepka je platná v deň, ktorý je na nej vyznačený. Známka má dve časti a ochranné prvky proti falšovaniu. Nalepí sa na pravú dolnú časť predného skla a druhú časť si vodič uschová pre prípad kontroly alebo zničenia samolepiacej časti známky. Úseky ciest, ktoré sú spoplatnené sú spravidla označené značkou “vineta”, okrem iného sú to tieto komunikácie:
» štátna hranica so Srbskom – Sofia – Plovdiv – Svilengrad – št.hranica s Tureckom;
» Sofia – Botevgrad – Šumen – Devnja – Varna (diaľnica Chemus);
» Plovdiv – Svilengrad – Jambol – Burgas (diaľnica Trakija);
» Varna – Burgas (pobrežie Čierneho mora).

Poplatky za použitie mostu cez Dunaj (hraničný priechod Ruse-Giurgiu):
» motocykle 6 BGN
» osobné automobily 16 BG
» ľahké nákladné automobily do 5 ton 29 BGN
» autobusy a automobily od 5 do 15 ton 68 BGN
» ťažké nákladné automobily nad 16 ton 102 BGN

Poplatky za trajekt cez Dunaj (hraničné priechody Vidin-Kalafat a Oriahovo-Bechet):
» osoba/cestujúci 4 USD alebo 3 EUR
» osobný automobil 22 USD alebo 17 EUR
» mikrobus 42 USD alebo 35 EUR
» autobus alebo nákladné auto 55 USD alebo 45 EUR
» kamión s prívesom 95 USD alebo 80 EUR
http://www.google.sk/search?client=opera&rls=sk&q=dialnice+v+Bulharsku&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8
220870
20.04.10,17:53
V Bulharsku nie sú ani poľné cesty a nie to ešte dialnice.Do BG sa osobným autom odvážia len dobrodruhovia .Ak vám ho neukradnú tak určite vykradnú.Veľa užitočného nájdete aj tu:http://www.recko-autem.cz/index.php?str=190
http://www.google.sk/search?q=bulharsko+autem+cz+index&channel=linkdoctor
pivko
20.04.10,18:14
V lete planujem ist do Bulharska autom. Vie mi niekto poradit ake su poplatky v Bulharsku za dialnice, resp. co vsetko sa pri ceste autom musi platit? planujem ist cez Srbsko. Dakujem
Bol som obchodne Ruse - Varna = tankodrom:mee: chudák moja Audinka:mee::D
Miro43
21.04.10,11:38
Ja tiež plánujem dovolenku v Bulharsku(Sozopol alebo Primorsko),okolo 1.8.2010 odchod zo Zvolena,už po 4x autom do BG.Netreba sa obávať treba vyskúšať je to len 16-18 hod.Cez 3/4 BG je dialnica v dobrom stave potom asi 200km cesta 1.triedy tiež dobrý stav.
Laco-monter
21.04.10,15:04
V Bulharsku som bol v lete 2008, cesty sa mi zdali byť v poriadku.
Boli sme v Primorsku.
Bulharsko sice nemá veľa diaľnic , no cesty I.triedy su pomerne kvalitne a dá sa na nich jazdiť okolo 100 km/h, mimochodom to je v BG povolená rýchlosť mimo obce.
Treba trochu spoznávať aj krajinu, nielen sa hnať čím najrychlejšie z bodu A do bodu Z.
Mimochodom dal som si cieľ prejsť Bulharsko autom, krížom smerom od Čierného mora cez vnutrozemie ,cez hory , k Albánskym hraniciam,cez Albánsko až na Jadran.
JanZV
22.04.10,04:38
Dakujem za info. V podstate su tu rozne nazory co som aj cakal. Bol som minuly rok v grecku na chalkidikach (1365km) a bolo to v pohode. Madarsko a Srbsko bez problemov. Len v Bulharsku som bol naposledy niekedy pre 20 rokmi a od vtedy sa urcite vela zmenilo ale myslim ze k lepsiemu, aspon dufam. Cesta autom ma vela vyhod.
petmar
22.04.10,10:03
JanZV povedz - to si šoféroval iba sám či sa striedaš napr. s manželoku - myslím napr. tie Chalkidiki ?
JanZV
22.04.10,10:15
manzelka ma sice vodicak ale soferoval som sam s priblizne 4 prestavkami. Na Macedonsko-Greckych hraniciach som stal asi hodinku co som si pospal v aute ale inak som isiel vkuse. Da sa to vzhladom na to ze mam 32. Mozno v 50tke to bude problem :-) Neviem.
anicka8030
25.05.10,16:25
Pekný večer.
Ja s mojou rodinkou sa tiež chystáme do Bulharska s autom. Chcela by som sa opýtať, či je lepšie ísť cez Srbsko ,alebo cez Rumunsko ?
pivko
27.05.10,17:15
Ja tiež plánujem dovolenku v Bulharsku(Sozopol alebo Primorsko),okolo 1.8.2010 odchod zo Zvolena,už po 4x autom do BG.Netreba sa obávať treba vyskúšať je to len 16-18 hod.Cez 3/4 BG je dialnica v dobrom stave potom asi 200km cesta 1.triedy tiež dobrý stav.
Sozopol camping Zlatna rybka bol som po maturite so spolužiakmi :Dr. 1984 FANTÁZIA a discotéka DATELINA.
JanZV
28.05.10,08:51
neviem posudit ako je to v Rumunsku ale podla inforacii ktore mam je lepsie ist cez Srbsko. Co sa tyka srbska mam osobne skusenosti pretoze chodievam tade do Grecka a su tam super dialnice, vybavenie aj pre deti, restauracie, benzinky OMV, velmi ciste WC, fajn sluzby.
Bionda
28.05.10,19:03
Môj manžel , kvôli služobke zrealizoval Rumunsko až do Sofie- Bulharsko ... :D a "boh ťa poteš - nikdy více!" :D
V Rumunku síce nemajú diaľnice,ale tiež nutné za tie hrozné cesty zaplatiť a v Bulharsku sa platí pri vstupe prepočtom cca 5eur , ale diaľnice- to nie sú....:D
Roman_H
07.07.10,14:28
Ahoj
tiez planujem cestu do BG a tu poplatky:
tyzdenna 5€
mesacna 13€

inak: na stranke stellacentrum
Roman_H
07.07.10,14:37
Ahoj Miro ja ma rezervovane Primorsko od 2.8.2010 takze vyrazam 1.8. kedze jeto moja prva cesta planuje vyrazit z Topolcianok o 10:00 (aby som mal rezervu). kadial pojdes ty? Ja mam naplanovane cez Srbsko
Bulharsko Dovolenka
01.08.12,00:20
Diaľničné poplatky 2012 -
Maďarsko - 12,90 Eur, Srbsko 4.50, 3.50 a 10 Eur a Bulharsko podľa počtu dní od 5 Eur, 10, 25...
http://www.facebook.com/bulharsko.dovolenka
Indeed
04.08.12,21:20
Bol som obchodne Ruse - Varna = tankodrom:mee: chudák moja Audinka:mee::D

NEZAVADZAJ a nepíš tu bludy !

Cesta Ruse-Varna je jedna z lepších ciest v BG a kvalitou neuteká od cesty KE-Soroška !
Indeed
04.08.12,21:27
Túto tému založili a prispievajú do nej ľudia s trochu ,povedal by som vyhraneným pohľadom na sposob cestovania.

Čo vidíte na cestovaní po diaľniciach ?

Aké mate vyhľady z diaľnice na okolitú krajinu ?

Akými zážitkami a čím Vás jazda po diaľnici obohatila ?

Ak sa chcete čím skor dostať z bodu A do bodu B cestujte letecky !

Aj jazda rýchlosťou 80-90 km/h horskou krajinou ma svoje čaro, čo na tom,že všade nie sú cesty I.triedy ??

jeden z možných cieĺov mojich budúcich ciest okrem detailnejšieho poznávania Rumunska

je Albánsko a nasledne Podgorica.

pozdravujem vyznávačov "all inclusive" , ale ja medzi nich nepatrím.
Nokerla
06.08.12,21:52
Túto tému založili a prispievajú do nej ľudia s trochu ,povedal by som vyhraneným pohľadom na sposob cestovania.

Čo vidíte na cestovaní po diaľniciach ?

Nic, akurat ze je to rychlejsie nez po okreskach a hlavne bezpecnejsie.


Aké mate vyhľady z diaľnice na okolitú krajinu ?

Ako kde, ak cestujem v noci tak je to uplne jedno.


Akými zážitkami a čím Vás jazda po diaľnici obohatila ?

Zase zalezi ako kde. Je to urcite bezpecnejsie, nez jazda po okreske.


Ak sa chcete čím skor dostať z bodu A do bodu B cestujte letecky !

Ale ja nechcem cestovat letecky. To ze idem autom na dovolenku ma svoje dovody ;).


Aj jazda rýchlosťou 80-90 km/h horskou krajinou ma svoje čaro, čo na tom,že všade nie sú cesty I.triedy ??

O tom nepochybujem, ale ak si mam vybrat, tak radsej pojdem po dialnici z bezpectnostnych, casovych dovodov.
josepho
14.08.12,15:45
Ahojte,chcem sa opýtať na skúsenosti s cestou cez Rumunsko do Bulharska-Primorsko ,ideme s Michaloviec v sobotu 18.8.2012 a keď pozeram na cestu tak je to kradšie cez Rumunsko ako cez Srbsko nič v zlom ale cez Srbsko to vychádza aj časovo aj na kilometre o dosť viac....Skuste mi poradiť..Ďakujem
Indeed
19.08.12,11:01
Ahojte,chcem sa opýtať na skúsenosti s cestou cez Rumunsko do Bulharska-Primorsko ,ideme s Michaloviec v sobotu 18.8.2012 a keď pozeram na cestu tak je to kradšie cez Rumunsko ako cez Srbsko nič v zlom ale cez Srbsko to vychádza aj časovo aj na kilometre o dosť viac....Skuste mi poradiť..Ďakujem

Možno si to prečítaš až ked sa vrátiš, ale aj tak...

Ja som bol 2x v Primorsku,

treba vstupovat do Rumunska cez Arad, dalej na Bukurest potom cez most Gurgiu-Ruse, smerom na Varnu a popri pobreží cez Burgas do Primorska, z Burgasu je to cca necelých 40 km

Hlavne NESKÚŠAŤ skratky !!! Ani v Rumunsku, ani v Bulharsku ... Kvalita ciest III.triedy je otrasná ...

Teda len po medzinarodných hlavných ťahoch na mape vyznačených červenou farbou.
misoft
19.08.12,12:22
Salvia
23.08.12,04:20
možno niekomu pomôže naša tohtoročná skúsenosť : do BG sme šli cez Rumunsko v noci, trochu nás zdržiavali semafóry na miestacj kde opravovali cestu, ale ak to bude budúci rok opravené, tak určite pôjdeme cez Rumunsko, hoci tam bolo nenej dialnic, cestu sme zvládli omnoho lepšie, pretože pretože sme museli sledovať cestu, dávať pozor na zákruty, pre človeka ktorý rád šoféruje je to omnoho zábavnejšie ako ísť 1200 km s tempomatom. Celkovo z cesty z Rumunska sme boli menej unavení ako z cesty po dialnici napr. v r. 2009 do Vieste - to píšem ako príklad, aby ste si nemysleli že odsudzujem cestu cez Srbsko. Nazad z BG sme išli cez Srbsko na odporúčanie známych a bola to chyba, išli sme vo štvrtok v noci , na BG-SRB hraniciach sme stáli 45 min, a na SRB-HU takmer 5 hodín, už neviem ako sa ten hraničný prechod na dialnici volá, možno by bolo treba zísť z dialnice skôr a skúsiť iný prechod, no každopádne takéto čakanie nám pokazilo celý dojem z cesty. Každopádne to bola fantastická dovolenka, pozreli sme si Pomorie, Nesebar, Ravdu, Burgas, Sozopol, Černomorec, Sinemorec, hlavne ma zaujímali pláže.