kay2s2
19.04.10,13:35
Dali sme zamestnancovi vypoved podla § 63 odst.1 pism.b). Teraz plynie vypovedna doba. Zamestnanec si nasiel pracu a ustne poziadal zamestnavatela o skorsie ukoncenie PP a zam-el s tym suhlasil (ustne).

Musi zam-ec dolozit pisomnu ziadost o podpisanie skoncenia PP dohodou?
Ak ano, musi zam-ec uviest aj dovod skoncenia (napr., ze si nasiel novu pracu)?

Podla vypovede ma zam-ec narok na odstupne. Mame informaciu o odstupnom uviest aj v dohode alebo sa narok na odstupne riadi povodnou vypovedou?
Mozeme sa v dohode odvolat na "Vypoved zam-la podla § 63 odst.1 pism.b)"?

Ide o to, aby nam kontrola nevytkla, ze sme dali zam-covi odstupne, ked sme rozviazali PP dohodou.

Dakujem za rady.
veronikasad
19.04.10,11:38
Počas výpovednej doby môže byť skončený pracovný pomer dohodou. Pri posudzovaní nároku na odstupné sa berie do úvahy výpovedný dôvod zamestnávateľa, ktorý treba uviesť do dohody o skončení prac. pomeru.
kay2s2
19.04.10,11:40
Dakujem. A co ta ziadost zamestnanca?
veronikasad
19.04.10,11:42
Dakujem. A co ta ziadost zamestnanca?
žiadosti zamestnanca ste vyhoveli. Ako "odškodné" môže zamestnávatel požadovať náhradu príjmu v zmysle § 62 ZP - ak to máte dohodnuté v pracovnej zmluve

§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

...
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
brčko
19.04.10,13:18
Podla mna, ak zamestnanec požiadal o ukončenie PP a zamestnávatel s tým súhlasí, beriem to, že súhlasia s ukončením PP dohodou k určitému dnu a odvolávajú výpoved.

Pre istotu by som odvolanie výpovede urobila písomne, ako to vyžaduje Zákonník práce § 61 ods.4. Aj ked skúsenosť s tým nemám, asi by som to uviedla priamo v dohode o ukončení PP, že obe strany súhlasia/sa dohodli na odvolaní výpovede zo strany zamestnávatela doručenej zamestnancovi dna ... alebo možno na originál výpovede dopísať rukou.

A dohoda o ukončení PP podla § 60 ZP, záleží ako sa dohodli. Či je to žiadosť o ukončenie PP zo strany zamestnanca alebo napr. mohol prísť zamestnanec za zamestnávatelom s tým, že "má možnosť" sa zamestnať od xx.xx.xx u nového zamestnávatela a teda by nemusel skončiť PP až o napr. 2mesiace a s 3mesačným odstupným, ales skôr, ak sa dododnú. Dohodu podpíše ale len v prípade, ked mu vyplatia mzdu za 2mesiace alebo napr. odstupné 3mesačné. V takom prípade, ak zamestnávatel súhlasí (ušetrí napr. 2mesačnú mzdu alebo 3mesačné odstupné), tak do dohody možno uviesť napr. odmeny 2mesačné alebo ako dôvod uviesť § 63 ods.1 písm.b, ako bolo na pôvodnej výpovedi (ak da dohodli na vyplatení odstupného).

Ak sa však nedohodli na ničom takom, tak aby zamestnanec neskôr netvrdil, že dôvodom ukončenia PP bol dôvod uvedený v § 63 ods.1 písm. b) ako bolo na pôvodnej výpovedi, tak by som jeho dôvod napísala do dohody, resp. žiadala o písomné požiadanie o ukončenie PP.

Ono prvotný dôvod, že si hladal prácu je síce nadbytočnosť, ale ukončenie PP k danému dátumu dohodou je z dôvodu začiatku nového PP zamestnanca. NO a záleží na znalosti zákona a šikovnosti zamestnanca. To je môj názor. Tiež som zvedavá, ako ostatní poradia. :)
kay2s2
20.04.10,06:33
Ja sa priklanam k prvej odpovedi "veronikasad". Nasla som ZP §0 odst.2:
"V dohode musia byt uvedene dovody skoncenia PP, ak to zam-ec pozaduje, alebo ak sa PP skoncil dohodou z dovodu organizacnych zmien."
Podla mna §63 odst.1 pism.b) je oranizacna zmena.

Suhlasi niekto so mnou, ze do dohody o skonceni PP napisem:
"Dovodom skoncenia PP je Vypoved zamestnavatela pre nadbytocnost zamestnanca podla 63 odst. 1 pism.b) ZP."
A este spomeniem § 76 odst. 1 ZP, ze zam-covi patri odstupne vo vyske ...atd. (My totiz chceme dat zam-covi odstupne, uz sme sa tak dohodli.)

Stale vsak neviem, ci mam od zam-ca pytat pisomnu ziadost o skoncenie dohodou z dovodu nastupu do novej prace.
Chobot
20.04.10,06:49
Ja sa priklanam k prvej odpovedi "veronikasad". Nasla som ZP §0 odst.2:
"V dohode musia byt uvedene dovody skoncenia PP, ak to zam-ec pozaduje, alebo ak sa PP skoncil dohodou z dovodu organizacnych zmien."
Podla mna §63 odst.1 pism.b) je oranizacna zmena.

Suhlasi niekto so mnou, ze do dohody o skonceni PP napisem:
"Dovodom skoncenia PP je Vypoved zamestnavatela pre nadbytocnost zamestnanca podla 63 odst. 1 pism.b) ZP."
A este spomeniem § 76 odst. 1 ZP, ze zam-covi patri odstupne vo vyske ...atd. (My totiz chceme dat zam-covi odstupne, uz sme sa tak dohodli.)

Stale vsak neviem, ci mam od zam-ca pytat pisomnu ziadost o skoncenie dohodou z dovodu nastupu do novej prace.

Nie, nemusíš.

Jednoducho napíšete dohodu o skončení PP s uvedením, že PP sa končí z dôvodu organizačných zmien a zamestnanec má nárok na odstupné vo výške X mesačných priemerných platov.

Dokonca je lepšie, keď dohoda nie je iniciovaná z jeho strany. Keby bol zamestnávateľ „sviňa“, tak môže trvať na odpracovaní výpovednej doby a neuvoľní zamestnanca na dohodu. Alebo by mohol zamestnávateľ nechať zamestnanca, aby on podal návrh na skončenie PP dohodou a v takom prípade zamestnávateľ by nebol povinný vyplatiť odstupné, lebo PP by skončil dohodou bez uvedenia dôvodu.

Ak ste sa ale dohodli, že mu dáte odstupné a chcete sa zachovať korektne, tak navrhnite dohodu z organizačných dôvodov.
Chobot
20.04.10,06:51
žiadosti zamestnanca ste vyhoveli. Ako "odškodné" môže zamestnávatel požadovať náhradu príjmu v zmysle § 62 ZP - ak to máte dohodnuté v pracovnej zmluve

§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

...
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

S týmto nesúhlasím.

AK raz zamestnávateľ podpísal dohodu, tak ide o riadne skončenie PP v zmysle dohody a zamestnanec nie je povinný zotrvať u zamestnávateľa počas VD. Na tú pokutu by mal zamestnávateľ nárok len vtedy, keby zamestnanec svojvoľne neprišiel do práce a neodpracoval by VD.
kay2s2
20.04.10,07:25
Ja som este niekde nasla, ze odstupne podla Vypovede a odstupne dohodnute v Dohode sa uctuje rozne.
Nie som uctovnicka, ale ze odst.v dohode nie je uznatelny naklad(vydaj). Nas uctovnik taky pripad este neriesil, tak nevieme, co urobit.
Tweety
20.04.10,07:36
Ja som este niekde nasla, ze odstupne podla Vypovede a odstupne dohodnute v Dohode sa uctuje rozne.
Nie som uctovnicka, ale ze odst.v dohode nie je uznatelny naklad(vydaj). Nas uctovnik taky pripad este neriesil, tak nevieme, co urobit.
Odstupné účtujeme rovnako, je to skončenie PP dohodou z organiz. dôvodov.
kay2s2
20.04.10,07:50
Dakujem Tweety, uz mam v tom vsetkom chaos...
brčko
21.04.10,10:50
Ja som este niekde nasla, ze odstupne podla Vypovede a odstupne dohodnute v Dohode sa uctuje rozne.
Nie som uctovnicka, ale ze odst.v dohode nie je uznatelny naklad(vydaj). Nas uctovnik taky pripad este neriesil, tak nevieme, co urobit.

Ak vzniká nárok na odstupné a je mu vyplatené vo výške podla Zákonníka práce alebo podla kolektívnej zmluvy, tak je to danovo uznaný náklad. Nárok na odstupné podla ZP vzniká pri výpovedi z organizačných dôvodov t.j. podla § 63 ods.1 písm. a) alebo písm. b) alebo pri ukončení prac.pomeru dohodou z tých istých dôvodov t.j. bud
- rušenia/premiestnovania zamestnávatela alebo jeho časti (t.j. dôvod uvedený v § 63 ods.1 písm. a)) alebo
- z nadbytočnosti (dôvod uvedený v § 63 ods. 1 písm. b) ZP)
úprava odstupného - Vid Zákonník práce § 76

T.j. len v takom prípade možno hovoriť o odstupnom.
Po príspevku od Nutricia, doplnam, aj § 63 ods.1 písm. c) ak zamestnanec vzhladom na svoj zdrav.stav podla lek.posudku stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo pre chorobu z povolania ...


Ak je iný dôvod ukončenia PP, tak nemožno vyplatiť odstupné podla ZP, resp. takto vyplatené odstupné by nebolo danovo uznaný náklad pre zamestnávatela. To isté platí, ak je odstupné vyplatené vo vyššej výške ako upravuje ZP resp. kolektívna zmluva. V takom prípade je lepšie sumu nad zákonom vzniknutý nárok vyplatiť nie ako odstupné ale napr. ako odmenu. Vtedy je to danovo uznaný náklad zamestnávatela, ale samozrejme z odmeny sa zrážajú všetky odvody do zdrav.poistovne aj soc.poistovne. Z odstupného sa odvody do SP a ZP neplatia.

Ak uvediete v dohode ukončenie PP z dôvodu ako píšeš vyššie, tak nárok na odstupné má zo zákona, t.j. nie je s tým problém.
Nutricia
22.04.10,05:34
Ja sa priklanam k prvej odpovedi "veronikasad". Nasla som ZP §0 odst.2:
"V dohode musia byt uvedene dovody skoncenia PP, ak to zam-ec pozaduje, alebo ak sa PP skoncil dohodou z dovodu organizacnych zmien."
Podla mna §63 odst.1 pism.b) je oranizacna zmena.

Suhlasi niekto so mnou, ze do dohody o skonceni PP napisem:
"Dovodom skoncenia PP je Vypoved zamestnavatela pre nadbytocnost zamestnanca podla 63 odst. 1 pism.b) ZP."
A este spomeniem § 76 odst. 1 ZP, ze zam-covi patri odstupne vo vyske ...atd. (My totiz chceme dat zam-covi odstupne, uz sme sa tak dohodli.)

Stale vsak neviem, ci mam od zam-ca pytat pisomnu ziadost o skoncenie dohodou z dovodu nastupu do novej prace.
Právo na odstupné sa viaže výslovne len na skončenie PP výpovedou danou organizáciou z dôvodov uvedených §63 ods.1 písm.a-c alebo dohodou z uvedených dôvodov.
Odstupné neprislúcha v prípadoch ked k skončeniu PP dôjde dohodou bez uvedenia dôvodu, či s dôvodmi len na strane pracovníka.
všetko záleží ako bude daná dohoda formulovaná ako písal Chobot.Ak bude v dohode nadalej figurovať výpovedný dôvod zmc má nárok na odstupné.
nela07
22.04.10,13:57
Chcela by som sa spýtať, ako sa posudzuje nárok na odstupné ak pracovný pomer zamestnanca trval napr. 6 rokov, potom bol ukončený a hneď na druhý deň bol uzatvorený nový pracovný pomer, ktorý bude ukončený po 3 rokoch. Je tam nárok na dvoj alebo trojmesačné odstupné? Ďakujem.
nela07
23.04.10,05:16
neviete prosím poradiť?
Melnick
23.04.10,05:22
Môj názor:

Aj keď ide o toho istého zamestnávateľa, predsa to bol nový pracovný pomer a teda ja hovorím : 2 mesiace.:cool:
nela07
23.04.10,06:33
Ďakujem za odpoveď.
nela07
23.04.10,07:17
Odstupné by bolo až z druhého pracovného pomeru, ktorý vznikol hneď po prvom (z prvého nebolo vyplatené odstupné).
Andyke
23.04.10,07:30
Ešte raz som prečítala Tvoj príspevok, prvýkrát som prehliadla, že už raz bol ukončený PP.