jonnie
19.04.10,14:08
Dobrý den,
prevzala som účtovníctvo od iného účtovníka, ale v takom stave, že nie je uzavreté v software (Omega). Nakoľko aj ja som novačik, prosím o upresnenie,co si mam skontrolovať - vytlačiť, nakoľko tu nebolo tlačené takmer nic. Tlačím účt.denník po mesiacoch, tiez hlavnu knihu, inventarizacia pokladne nebola robena,tak sa to snazim dorobit. A vlastne,co vsetko,aby som mohla zacat nahadzovat stvrtrok. Dali mi to v sibenicnom termine, myslela som,ze si odviedli svoju pracu.
A este - podla mna je tu chyba - chýba zaúčtovaný preddavok, a v tomto roku sú zápočtové faktúry z tých preddavkov-nebudem to mat s čím vypárovat. Co s tým. Je tam aj DPH, chýba zaevidovaná jedna faktúra - nie velka suma,ale to mam podavat opravne k DPH,hoci to bol IQ/2009?
Prepacte,ze taky rozsiahly prispevok, ale ucim sa :) - som novacik,hoci dlho zaregistrovany, ale nepracovala som v Omege. Dakujem.
IvoM
19.04.10,12:27
Celkom som nepochopil otázku, ale bez odsúhlasenej inventarizácie všetkých súvahových účtov za predchádzajúce účtovné obdobie sa korektne pokračovať nedá.
jonnie
19.04.10,12:52
Ale ako mam ja pokracovat? myslela som,ze mi to odovzaju ako archiv,uzavrete cele, a teraz som v pomykove, ked mi to daju tyzden pred DPH a dan.priznanie samozrejme odovzdane. Stary uctovnik si ziadnu chybu neprizna, ved preco by ho mlada mala opravovat,on sa nepomylil v nicom...
a_je_to
19.04.10,13:33
Máš rovných 7 dní do priznania DPH za 1 Q 2010. Ja by som sa snažil otvoriť účtovanie roka a štvrťroka a zaúčtoval by som výberovo všetky zdaniteľné plnenia DPH - iba z tohto štvrťroka. Nezdaniteľnými plneniami, ako mzdy, odvody, zápočty, minulý rok .... a pod. by som sa nezdržoval. Iba tým, čo patrí teraz do priznania DPH. Po odovzdaní priznania by som sa vrátil a doplnil a povkladal všetky chýbajúce prípady, vrátane otvorenia počiatočných stavov k 1.1.2010. Neviem, čo a ako Ti Omega dovolí, ale asi takto. Na otvorenie PS potrebuješ KS minulého roka, ktorými bola uzavretá hlavná kniha. Nech sú akokoľvek zlé, musíš ich kvôli bilančnej kontinuite prevziať. Až potom robiť opravy bežného aj minulého roka. Zobrala si si náročnú úlohu pre začiatočníka ... ale začať sa niekde musí. Hlavne ak nemáš na výber, držím Ti palce, nedaj sa znechutiť.
Zlé vedenie účtovníctva mohol a nemusel spôsobiť účtovník. Ak majiteľ neurobil inventúry, tak účtovník ich môže akurát tak vynechať, alebo imitovať. Rovnako ak neposkytol náležitú a včasnú súčinnosť pri dokončovaní účtovníctva ....alebo nechcel platiť za práce. To zistíš, až keď budeš robiť pre neho dlhšie. Porozprávaj sa o tom aj s majiteľom, aj s bývalým účtovníkom. Aj neochota odpovedať na niektoré otázky môže byť dostačujúcou odpoveďou.
liba2
19.04.10,13:54
Inventarizácie pokladne dodatočne nerob, nemáš s čím porovnať účtovný zostatok; predsa inventúra sa musí urobiť najskôr v pokladni = hotovosť a potom porovnať na účto.
liba2
19.04.10,14:03
Dobrý den,
prevzala som účtovníctvo od iného účtovníka, ale v takom stave, že nie je uzavreté v software (Omega).
možno len nie je urobená uzávierka roka 2009 a posledný prechod do ďalšieho roka 2010, to musíš zistiť - ale až po 25.4. aby si stihla najskôr DPH 1.Q.2010
Nakoľko aj ja som novačik, prosím o upresnenie,co si mam skontrolovať - vytlačiť, nakoľko tu nebolo tlačené takmer nic.
ani nič zatiaľ netlač, veď uvádzaš že nie je účto uzavreté v omege; toto môžeš urobiť hocikedy neskôr.
Tlačím účt.denník po mesiacoch, tiez hlavnu knihu, inventarizacia pokladne nebola robena,tak sa to snazim dorobit.
túto inv. už nemusíš robiť, snaž sa získať zápis z inventúry pokladne k 31.3.2010 a toto porovnaj s účtovníctvom = 211.
A vlastne,co vsetko,aby som mohla zacat nahadzovat stvrtrok.
nové doklady od januára môžeš začať zapisovať; predpokladám, že bol aspoň raz urobený prechod do r. 2010, teda že máš poč. zostatky na účtoch.
Dali mi to v sibenicnom termine, myslela som,ze si odviedli svoju pracu.
A este - podla mna je tu chyba - chýba zaúčtovaný preddavok, a v tomto roku sú zápočtové faktúry z tých preddavkov-nebudem to mat s čím vypárovat. Co s tým.
málo informácií... neskôr toto pripomeň znovu, skúsime vyriešiť
Je tam aj DPH, chýba zaevidovaná jedna faktúra - nie velka suma,ale to mam podavat opravne k DPH,hoci to bol IQ/2009?
no neuvádzaš, či OF alebo DF; keď treba DPH opraviť, tak opravíme aj keď ide o 1.Q.09
Prepacte,ze taky rozsiahly prispevok, ale ucim sa :) - som novacik,hoci dlho zaregistrovany, ale nepracovala som v Omege. Dakujem.
... v texte
m.hladka
19.04.10,14:14
Nestresuj sa, urob si 1.q.10, aby si stihla termin DPH a potom si odkontrolujes PS, FV, FP atď...
jonnie
19.04.10,16:29
Dakujeeeem, aspon za tu psychicku oporu...nejako sa s tym musim popasovat. Apropo...od uctovnika naraz odisli viaceri naraz.
Ja som robila - ale mzdy a toto je cosi uuuplne inde, co skor len teoreticky. Este budem otravovat :)
michelle84
05.05.10,19:20
Postupne skontroluj celé účtovníctvo, prídeš na správne počiatočné stavy a bude to v poriadku. Viacerí s tým majú skúsenosti