jalenka
17.10.05,15:03
Ešte sa chcem spýtať. Teraz chodia aj tie nové faktúry za opakovanú dodávku plynu. DPH si uplatňujem pri každej faktúre (ja si myslím, že áno, lebo je to faktúra), alebo až na konci vyúčtovacieho obdobia.
Chcem sa poďakovať všetkým za rady, lebo robím krátko v účtovníctve a je tu veľa dobrých rád (mala som aj noci, keď som nespala, snívalo sa mi o účtovaní, zabudla som na PORADU, dnes som si na ňu spomenula a všetky otázky mam zodpovedané. Ďakujem.
Tweety
17.10.05,13:06
Robíš to správne. Každá opakovaná dodávka podlieha zdaneniu,na konci vyúčtovacieho obdobia už naúčtuješ iba rozdiel. Buď doplatok alebo preplatok. Bude aj DPH + alebo-
Paula
17.10.05,16:50
Sú tieto faktúry naďalej zálohovými (i keď to v názve nemajú), tak ako boli zálohovými platby podľa splátkového kalendára? Bude opäť po čase vyúčtovanie na základe skutočnej spotreby? Dík za info.
Jana Acsová
17.10.05,17:36
Sú tieto faktúry naďalej zálohovými (i keď to v názve nemajú), tak ako boli zálohovými platby podľa splátkového kalendára? Bude opäť po čase vyúčtovanie na základe skutočnej spotreby? Dík za info.Pauli neviem presne ako čo myslíš, ale mám za to, že sa jedná o čiastkové plnenie. a tak sa na to môžeš pri účtovaní aj pozerať. Teda ja sa tak pozerámhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Prijímam po častiach skutočné plnenie, ktoré podlieha doúčtovaniu (+ alebo -).
Paula
17.10.05,17:42
Pauli neviem presne ako čo myslíš, ale mám za to, že sa jedná o čiastkové plnenie. a tak sa na to môžeš pri účtovaní aj pozerať. Teda ja sa tak pozerámhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Prijímam po častiach skutočné plnenie, ktoré podlieha doúčtovaniu (+ alebo -).hmmm, to + a - mi zaváňa zálohami, ktoré som predtým, než začali posielať faktúry, účtovala na 314-ku, kým neprišlo vyúčtovanie (s tým, že k 31.12. som zaúčtovala do nákladov skutočnú spotrebu ako nevyfaktúrovanú dodávku). Tak som to myslela vo svojej otázke.
Jana Acsová
18.10.05,06:46
Túto problematiku doporučujem riešiť smernicou. Mám za to, že je možné účtovať aj na 502 t.j. do nákladov, nakoľko to nie je typická záloha. Plnenie je poskytované priebežne, iba podlieha následnému vyúčtovaniu. Z uvedenej skutočnosti vychádzam aj preto, že napr. u FO, ktoré nemôžu mať zaplatené zálohy v nákladoch, je splátka za energie uznaným nákladom a nepovažujú to za zálohy.
Takže smernica ... ale sú možné oba spôsoby. Upozornila som na druhý, nakoľko si položila otázku. Takže ak by si chcela, mám za to, že sa môžeš rozhodnúť, ako postupovať. Obhájiteľné to je. Ale ... smernicahttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Jana Acsová
18.10.05,06:50
Ešte je dobré vychádzať zo zmluvy. Tam je plnenie popísané, za čo je považované.
KvetkaK
14.03.10,09:41
Ahojte vraciam sa k tejto problematike účtovania opakovanej dodávky. Mám opakované dodávky plynu a el.energie. Na plyn je to v pohode, tam mi chodia faktúry každý mesiac a účtujem to priamo do nákladov na účet 502. Pri elektrickej energii mám "dohodu o platbách za odobratú, ale zatiaľ nevyfakturovanú elektr.energiu-faktúra" a tam mám rozpis dvoch platieb 15.6.2009 a 15.12.2009. Neviem, či bude správne keď platbu 15.12.2009 dám celú do nákladov na účet 502, keď je to vlastne na 6 mesiacov. Mám to rozdeliť na počet mesiacov a časť dať na účet 381? ďakujem za radu.
KvetkaK
14.03.10,10:59
Posúvam....
KvetkaK
14.03.10,14:26
SKúšam ešte raz..nikto neúčtuje opakované dodávky??
MMB
14.03.10,14:54
KvetkaK,

ja by som tú zálohu 15.12.2009 rozučtovala:

15.12. - 31.12.2009 na 502
zostatok na 381
KvetkaK
14.03.10,15:03
KvetkaK,

ja by som tú zálohu 15.12.2009 rozučtovala:

15.12. - 31.12.2009 na 502
zostatok na 381
ďakujem za radu. Aj ja som uvažovala nad týmto riešením.