miriamtn
19.04.10,17:02
Dobrý deň, prosím o radu, jediný konateľ s.r.o., ktorý nie je jej zamestnancom používa OA príbuzného-matky v tejto s.r.o. Je povinný zaplatiť daň z motorových vozidiel? Môže si potom písať cesťáky kde si uplatní amortizáciu+náhradu za PHM? Je treba potom doložiť bločky na PL na najazdené km? V už skončenom pracovnom pomere tento konateľ používal toto auto a bločky nemusel dokladovať s tým, že mu účtovníčka povedala, že sa dá použiť aj cena udávaná štatistickým úradom-je to možné? Ešte sa chcem spýtať či si tento konateľ môže kupovať stravné lístky ako SZČO a budú daňovým nákladom? Ďakujem Miriam
azla
19.04.10,16:19
Štatutár - podľa zákona o cestovných náhradách - môže si uplatňovať cestovné náhrady ako zamestnanec.

Ak v dokladoch nie je uvedený ako držiteľ zamestnanec, v tomto prípade konateľ - daň z MV sa neplatí.

Doklady o nákupe PHM nie sú potrebné. Uplatňujeme výdavky podľa §19/2/d. - podľa zákona o cestovných náhradach a tam to nie je nutné.

SZČO - uplatňuje podľa §19/2/e - tam sa berú ceny PHM platné v čase nákupu a toto vieme preukázať iba dokladom o kúpe.

Nárok na stravné lístky má zamestnanec , ktorý odpracuje viac ako 4 hodiny, konateľ taký nárok nemá.
Podľa môjho názoru má nárok na diéty pri pracovných cestách.
Stefan2005
19.04.10,16:49
..Nárok na stravné lístky má zamestnanec , ktorý odpracuje viac ako 4 hodiny, konateľ taký nárok nemá....

Azla, zmenilo sa niečo v tejto oblasti? platilo, že konateľ, spoločník aj keď nemá uzatvorený pracovno-právny vzťah, má nárok na stravné lístky...
miriamtn
19.04.10,17:05
Ďakujem moc za pomoc :-) úžasná rýchlosť, maximálna spokojnosť...
azla
19.04.10,19:29
Azla, zmenilo sa niečo v tejto oblasti? platilo, že konateľ, spoločník aj keď nemá uzatvorený pracovno-právny vzťah, má nárok na stravné lístky...

Stefan a na základe čoho má nárok ? Možno je môj názor mylný ...

Budem čakať na názor, lebo je to pre mňa aktuálne .....konateľ ukončil PP, už nie je zamestnanec, a bol jediným zamestnancom.
Ostali strávne lístky, avšak ja som si myslela, že už nemôžem, ak nepracuje v PP.
Ja sa domnievam, že si môže uplatňovať v rámci cestovných náhrad - diéty.

Ešte som našla toto:
http://www.porada.sk/887830-post20.html
liba2
20.04.10,05:47
Dobrý deň, prosím o radu, jediný konateľ s.r.o., ktorý nie je jej zamestnancom používa OA príbuzného-matky v tejto s.r.o. Je povinný zaplatiť daň z motorových vozidiel?
NIE, ak by používal svoje vlastné vozidlo, bola aby povinnosť zaplatiť DzMV , avšak túto daň by neplatil konateľ ale s.r.o.

Môže si potom písať cesťáky kde si uplatní amortizáciu+náhradu za PHM?
Ak pracovnú cestu vyúčtuje, môže uplatniť náhradu za spotrebované PL.
Základnú náhradu (amortizáciu) NIE.

Je treba potom doložiť bločky na PL na najazdené km?
ANO, treba preukázať cenu PL pri nákupe.
V už skončenom pracovnom pomere tento konateľ používal toto auto a bločky nemusel dokladovať s tým, že mu účtovníčka povedala, že sa dá použiť aj cena udávaná štatistickým úradom-je to možné?
Ešte sa chcem spýtať či si tento konateľ môže kupovať stravné lístky ako SZČO a budú daňovým nákladom? Ďakujem Miriam
- Zo zadania vyplýva, že konateľ používa na pracovné cesty vozidlo, ktorého nie je majiteľom.
- Podľa zákona o DP §5 je konateľ považovaný za zamestnanca, aj keď nie je s sro v pracovnom pomere. Pre vznik nároku na stravný lístok musia byť splnené podmienky uvedené v § 152 ZP, t.j. treba preukázať, že pre s.r.o. pracoval viac ako 4 hod. v danom dni, za ktorý mu môže byť poskytnutý stravný lístok.
Stravné lístky obstaráva s.r.o.
Stefan2005
20.04.10,11:22
... doplním liba2:

rozhodujúce je, aby mal konateľ-spoločník príjmy z s.r.o. - vtedy tieto sú považované za príjmy zo závislej činnosti (aj keď nemá pracovnoprávny vzťah s s.r.o.). Pokiaľ takéto príjmy má, mal by mať nárok na stravné lístky (zakúpené firmou). Ak nemá príjmy, v publikáciach sa uvádza, že vtedy nemá nárok na stravné lístky.
V zadaní sa však o príjmoch (či má alebo nemá) nehovorilo nič, preto som reagoval na konštatovanie, že nemá nárok na stravné lístky...
brucháč
21.04.10,13:19
Ja si myslím , že pokiaľ používa predmetné vozidlo na podnikanie , tak má platiť daň za motorové vozidlá , bez ohľadu na to , či je jeho držiteľom v TP alebo nie je. Pokiaľ ho na podnikanie používa aj osoba , ktorá je v TP zapísaná ako držiteľ , tak by sa mali dohodnúť , kto bude platiť daň za motorové vozdlá , pretože predmet dane( motorové vozidlo) je len jeden . Toľko k plateniu dane za motorové vozidlá.
Stefan2005
21.04.10,15:28
Ja si myslím , že pokiaľ používa predmetné vozidlo na podnikanie , tak má platiť daň za motorové vozidlá , bez ohľadu na to , či je jeho držiteľom v TP alebo nie je. Pokiaľ ho na podnikanie používa aj osoba , ktorá je v TP zapísaná ako držiteľ , tak by sa mali dohodnúť , kto bude platiť daň za motorové vozdlá , pretože predmet dane( motorové vozidlo) je len jeden . Toľko k plateniu dane za motorové vozidlá.

Juraj, je pekné, že máš názor na daňovú problematiku - ale mohol by si doložiť svoje tvrdenie relevantným odkazom?

V zadaní a aj v odpovedi od Azly bolo o účtovaní cestovných náhrad štatutárom. Odpoveď sa týkala použitia zamestnancom v prospech s.r.o. Ak by osobné auto bolo na meno štatutára, platila by s.r.o. daň. Pretože nie je jeho majiteľom, odpoveď bola, že daň z MV sa neplatí - a myslelo sa tým, že neplatí s.r.o.

Prikladám vysvetlenie DRSR:
"Jedným z daňovníkov dane z motorových vozidiel vymedzených v ustanovení § 85 zákona o miestnych daniach je zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ktorému sú vyplácané cestovné náhrady. Aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, musia byť splnené obe uvedené podmienky súčasne. To znamená, že daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ len v tom prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ktorému sú vyplácané cestovné náhrady. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, zamestnávateľ nespĺňa podmienku daňovníka dane z motorových vozidiel a nemusí podať daňové priznanie za rok 2009 a zaplatiť daň."

Uvedené ovšem nevylučuje skutočnosť, že za dané vozidlo netreba zaplatiť daň z MV - napr. pokiaľ ho vlastník využíva aj na podnikanie. Ale v zadaní o tom nebola zmienka...
miriamtn
22.04.10,10:54
Vlastník, ciže matka konateľa nepoužíva auto na podnikanie, má ho kúpené ako súkromná osoba a keďže ho nevyužíva (má 2 autá), konateľ ho bude používať na svoje začiatky v podnikaní. Daň z motorových vozidiel mám vyjasnenú-neplatiť, ďakujem za pomoc.
Len si neviem ujasniť tie náhrady a odkladanie bločkov od PL. Našla som ešte jednu tému, založenú až po mne: konateľ a služobná cesta (neviem tu vložiť odkaz na tému :-( )
Môžem teda uplatniť aj základnú náhradu aj náhradu za PL a doložiť cenu štatistikou? Ďakujem ešte raz
Stefan2005
22.04.10,11:25
...Môžem teda uplatniť aj základnú náhradu aj náhradu za PL a doložiť cenu štatistikou?

áno, môžeš...



...Len si neviem ujasniť tie náhrady a odkladanie bločkov od PL....

... ja zase si neviem predstaviť, prečo robí niekomu problém dokladovať spotrebu PHL za skutočne ubehnuté km - ledaže by to nebola celkom pravda...
azla
22.04.10,11:38
... ja zase si neviem predstaviť, prečo robí niekomu problém dokladovať spotrebu PHL za skutočne ubehnuté km - ledaže by to nebola celkom pravda...

Keď ako zamestnanec využijem vlastné (matkine) auto na SC nemusím predsa dokladovať nákup PHM dokladmi (stačí štaticka cena). - §19/1/d
Dokladom musí preukazovať SZČO.-§19/1/e

Prečo je problém u zamestnanca ?
Napríklad ja, ako občan kúpim v piatok plnú nádrž do súkromného auta a doklad zahodím.
V pondelok ma šef - ako zamestnanca - pošle na SC vlastným vozidlom - nemám ako preukázať doklad, ja som nevedela, že pôjdem na cestu .....mám natankované .....už len sadnem a idem.:rolleyes:
Stefan2005
22.04.10,12:02
Keď ako zamestnanec využijem vlastné (matkine) auto na SC nemusím predsa dokladovať nákup PHM dokladmi (stačí štaticka cena). - §19/1/d
Dokladom musí preukazovať SZČO.-§19/1/e

Prečo je problém u zamestnanca ?
Napríklad ja, ako občan kúpim v piatok plnú nádrž do súkromného auta a doklad zahodím.
V pondelok ma šef - ako zamestnanca - pošle na SC vlastným vozidlom - nemám ako preukázať doklad, ja som nevedela, že pôjdem na cestu .....mám natankované .....už len sadnem a idem.:rolleyes:

Ja som odpovedal, že áno, môže aj na otázku doloženia cenou štatistickou...
Len tu je v zadaní jemný rozdiel medzi zamestnancom a zamestnancom - tu ide o konateľa, ktorý navyše používa (vedome a dlhodobo) auto, dokonca cudzie, navyše chce dokladovať cenu štatisticky...
Môže, nie je to v rozpore so zákonom. Ale ak doloží PHL dokladmi zo skutočných nákupov, pokladám to za vieryhodnejšie...
myma
13.05.10,06:39
Štatutár - podľa zákona o cestovných náhradách - môže si uplatňovať cestovné náhrady ako zamestnanec.

Ak v dokladoch nie je uvedený ako držiteľ zamestnanec, v tomto prípade konateľ - daň z MV sa neplatí.

Doklady o nákupe PHM nie sú potrebné. Uplatňujeme výdavky podľa §19/2/d. - podľa zákona o cestovných náhradach a tam to nie je nutné.

SZČO - uplatňuje podľa §19/2/e - tam sa berú ceny PHM platné v čase nákupu a toto vieme preukázať iba dokladom o kúpe.

Nárok na stravné lístky má zamestnanec , ktorý odpracuje viac ako 4 hodiny, konateľ taký nárok nemá.
Podľa môjho názoru má nárok na diéty pri pracovných cestách.
Konateľ s.r.o. využíva svokrove auto na pracovné cesty.
Ak som dobre pochopila prečítané príspevky, môžem teda takémuto konateľovi účtovať:
- "diéty" nie stravné lístky 3,60 € /5-12 hod/
- opotrebenie motorového vozidla 0,183 €
- spotrebu PHM podľa priemerných cien od ŠÚ
- daň z motorových vozidiel nebude platiť, nie je uvedený v TP ako majiteľ
Môže mi to niekto potvrdiť? Ďakujem.
myma
13.05.10,09:31
Konateľ s.r.o. využíva svokrove auto na pracovné cesty.
Ak som dobre pochopila prečítané príspevky, môžem teda takémuto konateľovi účtovať:
- "diéty" nie stravné lístky 3,60 € /5-12 hod/
- opotrebenie motorového vozidla 0,183 €
- spotrebu PHM podľa priemerných cien od ŠÚ
- daň z motorových vozidiel nebude platiť, nie je uvedený v TP ako majiteľ
Môže mi to niekto potvrdiť? Ďakujem.
Prosím, potvrdí mi niekto správnosť môjho postupu? Ďakujem.
Stefan2005
13.05.10,09:39
Prosím, potvrdí mi niekto správnosť môjho postupu? Ďakujem.

Áno.
myma
13.05.10,10:18
Áno.
Ďakujem.