Kepro
19.04.10,19:47
Zdravim, priatelka ide ku mne byvat, chodi na VS a chceme vediet ci mame narok (ona ma narok) na socialne stipendium stym ze trvaly pobyt bude mat u mna. Je mozne aby mala narok alebo podla akych kriterii sa to zaraduje?

Velmi pekne dakujem.
veronikasad
19.04.10,17:50
zdenka131
19.04.10,17:57
Kepro
19.04.10,19:38
Dakujem za odpoved, ale ide mi hlavne oto AK

Priatelka bude byvat u mna a niesme zosobaseny!
Proste bez rodicov len mi dvaja tu bude mat trvaly pobyt a spolubajuci v zozname nejake neni.

Tak co to znamena pre nas? ak bude mat Trvaly pobyt u mna a nebude odkazana na rodicoch ale na mna aj ked nemame oficialne specateny vztah.
Xanti
19.04.10,19:44
Dakujem za odpoved, ale ide mi hlavne oto AK

Priatelka bude byvat u mna a niesme zosobaseny!
Proste bez rodicov len mi dvaja tu bude mat trvaly pobyt a spolubajuci v zozname nejake neni.

Tak co to znamena pre nas? ak bude mat Trvaly pobyt u mna a nebude odkazana na rodicoch ale na mna aj ked nemame oficialne specateny vztah.
Trvalý pobyt má len evidenčný charakter.
Priateľka stále bude nezaopatreným dieťaťom aj ked bude žiť s tebou "nadivoko".
Ak by nemala byť odkázaná na rodičov ale na teba tak sa musíte zosobášiť.

Priateľka si môže požiadať a mala by si požiadať o výživné od oboch rodičov nakoľko ich vyživovacia povinnosť voči nej ako nezaopatrenému dieťaťu trvá. To bude jej príjmom pri posudzovaní nároku na sociálne štipendium - môj názor.
Kepro
19.04.10,19:48
Dakujem, no oni nam nieco prispievaju niesme pohadani ani nic
ide oto proste vyuzit socialne stipko. Ci sa da lebo jej rodicia maju dostatocny prijem ale nam platia hypoteku, tak preto sa pytam ze aj ked maju okolo cca 1000eur dokopy prijem ci ma este vobec narok na stipko alebo je uz ich plat nad hranicu
Xanti
19.04.10,19:50
Dakujem, no oni nam nieco prispievaju niesme pohadani ani nic
ide oto proste vyuzit socialne stipko. Ci sa da lebo jej rodicia maju dostatocny prijem ale nam platia hypoteku, tak preto sa pytam ze aj ked maju okolo cca 1000eur dokopy prijem ci ma este vobec narok na stipko alebo je uz ich plat nad hranicu
Veronikasad Ti dala link v prvom príspevku. Tam treba uviesť príjem priateľkiných rodičov ale podľa mňa je dosť vysoký na to aby štipko nevyšlo.

Ak naozaj chcete "využiť" štipko tak jedine, že súdne si dá priateľka určiť výživné od rodičov a bude sa brať ten príjem. A ak bude nižší ako možné štipko tak jej do výšky štipka doplatia.
sawyer25
23.04.10,14:37
Dobrý deň, som študentom 3. ročníka bakalárskeho stupňa Materiálovo-technologickej fakulty STU. Je vysoko pravdepodobné, že tretí ročník budem musieť opakovať kvôli bakalárskej práci. (ktorú aj keď stále verím, pravdepodobne nestihnem odovzdať). Žiadny iný ročník som neopakoval, a toto je moje prvé vysokoškolské štúdium. Viem že študent môže poberať sociálne štipendium dokopy 5 rokov čo je štandardná dĺžka vysokoškolského štúdia, avšak štandardná dĺžka bakalárskeho stupňa sú tri roky. Berie sa teda do úvahy štandardná dĺžka bakalárskeho štúdia alebo celého a budem mať budúci akademický rok nárok na poberanie sociálneho štipendia?
Za odpoveď vopred ďakujem.
zdenka131
23.04.10,19:09
Dobrý deň, som študentom 3. ročníka bakalárskeho stupňa Materiálovo-technologickej fakulty STU. Je vysoko pravdepodobné, že tretí ročník budem musieť opakovať kvôli bakalárskej práci. (ktorú aj keď stále verím, pravdepodobne nestihnem odovzdať). Žiadny iný ročník som neopakoval, a toto je moje prvé vysokoškolské štúdium. Viem že študent môže poberať sociálne štipendium dokopy 5 rokov čo je štandardná dĺžka vysokoškolského štúdia, avšak štandardná dĺžka bakalárskeho stupňa sú tri roky. Berie sa teda do úvahy štandardná dĺžka bakalárskeho štúdia alebo celého a budem mať budúci akademický rok nárok na poberanie sociálneho štipendia?
Za odpoveď vopred ďakujem.

Želám pekný večer.

Nárok na sociálne štipendium majú študenti prvého a druhého stupňa vysokoškolského denného štúdia, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenska. Podmienkou získania peňazí je, aby žiadateľ neštudoval dlhšie, než je štandardná dĺžka štúdia. Štipendium nemôžu dostať študenti, ktorí už dosiahli predtým vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

Pri bakalárskom štúdiu sa berie do úvahy štandardná dĺžka bakalárskeho štúdia. Nárok na poberanie sociálneho štipendia pri opakovaní ročníka zaniká.
todi86
04.10.10,17:00
Dobry den, chcem sa spytat tiez ohladne socialneho stipendia. Zijem u tety bez rodicov, a prispievaju mi mesacne len vyskou rodinnych pridavkov. Dal som si ziadost a schvalili mi ho. No musel som dat cestne prehlasenie od notara, ze mi prispievaju len takto. Rad by som vedel, nakolko som cital zakon o rodine, ci sa este mozme tahat zato po sudoch - kedze su povinny ma zivit a nezivia.
Vopred dakujem za odpoved.
matesko1
04.10.10,18:05
ZDRAVIM, JA BY SOM SA RAD OPYTAL....OHLADOM SOC.STIPKA...KOLKO MOZEM AKO STUDENT MESACNE ZAROBIT..ABY TO NEMALO VPLYV NA VYSKU STIPKA..TEDA NERATALO SA TO DO PRIJMU SPOLOCNEHO....POCUL SOM NIECO TAKE, ZE JE ISTA HRANICA.....LEN NEVIEM KOLKO TO JE...JE TO TA NEZDANITELNA CIASTKA CI AKO?...DAKUJEM
veronikasad
04.10.10,19:26
ZDRAVIM, JA BY SOM SA RAD OPYTAL....OHLADOM SOC.STIPKA...KOLKO MOZEM AKO STUDENT MESACNE ZAROBIT..ABY TO NEMALO VPLYV NA VYSKU STIPKA..TEDA NERATALO SA TO DO PRIJMU SPOLOCNEHO....POCUL SOM NIECO TAKE, ZE JE ISTA HRANICA.....LEN NEVIEM KOLKO TO JE...JE TO TA NEZDANITELNA CIASTKA CI AKO?...DAKUJEM

http://www.porada.sk/1506915-post2.html
matesko1
05.10.10,04:27
DAKUJEM VERONIKA.....ALE TAM NIE JE NAPISANA ZIADNA TA HRANICA...TAKZE RATA SA CELY MOJ MINULOROCNY PRIJEM ALEBO AKO?
todi86
05.10.10,17:38
Dobry den, chcem sa spytat tiez ohladne socialneho stipendia. Zijem u tety bez rodicov, a prispievaju mi mesacne len vyskou rodinnych pridavkov. Dal som si ziadost a schvalili mi ho. No musel som dat cestne prehlasenie od notara, ze mi prispievaju len takto. Rad by som vedel, nakolko som cital zakon o rodine, ci sa este mozme tahat zato po sudoch - kedze su povinny ma zivit a nezivia.
Vopred dakujem za odpoved.
paaataaa
05.10.10,17:50
Dobry den, chcem sa spytat tiez ohladne socialneho stipendia. Zijem u tety bez rodicov, a prispievaju mi mesacne len vyskou rodinnych pridavkov. Dal som si ziadost a schvalili mi ho. No musel som dat cestne prehlasenie od notara, ze mi prispievaju len takto. Rad by som vedel, nakolko som cital zakon o rodine, ci sa este mozme tahat zato po sudoch - kedze su povinny ma zivit a nezivia.
Vopred dakujem za odpoved.
a pytal si sa na studijnom? pokial ti tam povedali, ze staci len to cestne prehlasenie....tak by to malo byt ok......ale zase po druhe...pokial nezijes s rodicmi.mal by si na sud dat ziadost ohladom vyzivneho na teba od nich..tak neviem..necital si si vyhlasku??...lebo ja zijem doma..tak tieto veci rovno preskakujem, ked si to studujem heh :D
TA_Košice
14.10.10,17:08
Štipendium nemôžu dostať študenti, ktorí už dosiahli predtým vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.



vedel by mi niekto poradiť, v ktorej právne norme nájdem uvedené toto obmedzenie? Prešiel som si zákony 102 / 2006 a 396 / 2008, avšak toto som sa tam nedočítal.
zdenka131
14.10.10,17:25