MartinaZC
20.04.10,08:38
Prosím Vás o radu: kto všetko a do kedy sa musí zaregistrovať na MŽP ohľadom účinnosti zákona č.119 a zákona 223/2001 o odpadoch? Musí sa dať vypracovať projekt oprávnenej organizácii?
VERONIKA6
20.04.10,06:48
Prosím Vás o radu: kto všetko a do kedy sa musí zaregistrovať na MŽP ohľadom účinnosti zákona č.119 a zákona 223/2001 o odpadoch? Musí sa dať vypracovať projekt oprávnenej organizácii?
Pokiaľ nakladáte s nebezpečným odpadom, musíte podať Žiadosť o udelenie súhlasu na nakladanie s nebezpečným odpadom, v ktorej uvediete všetky nebezpečné odpady s ktorými budete nakladať. K tomu treba priložiť Identifikačné listy nebezpečného odpadu. Spracovaný musíte mať aj Havarijný plán.
Pozri aj tu:
http://www.porada.sk/t124020-havarijny-plan-skladu-nebezpecneho-odpadu.html
MartinaZC
20.04.10,06:58
Pokiaľ nakladáte s nebezpečným odpadom, musíte podať Žiadosť o udelenie súhlasu na nakladanie s nebezpečným odpadom, v ktorej uvediete všetky nebezpečné odpady s ktorými budete nakladať. K tomu treba priložiť Identifikačné listy nebezpečného odpadu. Spracovaný musíte mať aj Havarijný plán.
Pozri aj tu:
http://www.porada.sk/t124020-havarijny-plan-skladu-nebezpecneho-odpadu.html

Mne sa nejedná o nebezpečný odpad, ale o odpad z obalov. To je teraz od 1.5.2010 novinka.
mirodre
22.04.10,06:02
Tiež sa pripajam s prosbou o radu.

Predávame obalové materiály, ako sú pásky, fólie a pracovné rukavice a oblečenie.

Tovar máme balený v kartónoch a folii. Pásky sa vacsinou pouzivaju na balenie.

Do akej miery sa nas týka zákon a čo je vlastne obal a odpad v tomto prípade?
MartinaZC
22.04.10,07:47
U tvorcu zákona sme zistili, že pokiaľ nie sme dovozca ani výrobca a tovar ako obchodná firma neprebalujeme, tak povinnosť registrácie nemáme. Avšak, pokiaľ si túto povinnosť náš dodávateľ /alebo výrobca/ nesplnil, tak zodpovednosť a taktiež povinnosť registrovať sa je na nás.U tvorcu zákona sme zistili, že pokiaľ nie sme dovozca ani výrobca a tovar ako obchodná firma neprebalujeme, tak povinnosť registrácie nemáme. Avšak, pokiaľ si túto povinnosť náš dodávateľ /alebo výrobca/ nesplnil, tak zodpovednosť a taktiež povinnosť registrovať sa je na nás.
Čo je obal a čo odpad z obalov? Napr. keď nakupujeme žiarovky 100 ks vo veľkom kartóne a v ňom sú pobalené po 10 ks zabalené do celofánu, tak keďže my ich predávame po 10 ks, tak pre nás je kartón ako odpad z obalov a celofán ako obal.
Následne, keď v obchode predávajú tieto žiarovky po 1 ks, tak pre nich je celofán ako odpad z obalov a samostatne zabalená žiarovka ako obal.
0500429
22.04.10,08:57
A co obchod s potravinami? tych sa to potom tiez tyka...pravda?
Ivana Sloveco
26.04.10,08:22
Dobrý deň,
prosím Vás o radu - sme spoločnosť ktorá nakupuje strešné krytiny - sú balené v balíkoch (ide teda o obaly - odpad). Ak som správne pochopila ten zákon sme povinný tieto obaly zbierať ak ich zákazníci vrátia a môžme to ďalej riešiť cez Oprávnenú organizáciu (ASA) ale zaujíma ma čo ak nám zákazníci obaly nevrátia a nič nedonesú späť - a ako to je s limitmy - my sme povinný viesť evidenciu o odpade a podľa vyhlášky alimitov 65%odpadu zhodnocovať - ale ak ten obal zákazník nedonesie späť??? Ja vediem v evidencii že sme vydali 5t odpadu a z toho by sme mali zhodnotiť 65% ale zákazníci nám donesú späť napr.1t (to nebude ani tých 65% ktoré by mali byť zhodnotené). Ak by ste my vedeli poradiť ako to vlastne bude fungovať????????????????? :( Vopred ´dakujem - Ivana
MartinaZC
27.04.10,06:08
A co obchod s potravinami? tych sa to potom tiez tyka...pravda?
Jasné, spadajú sem aj potraviny a úplne všetci a podľa mňa aj služby.
promont maja
27.04.10,06:26
Mne sa nejedná o nebezpečný odpad, ale o odpad z obalov. To je teraz od 1.5.2010 novinka.
... poprosím, odkiaľ máš takúto informáciu?
Kvaka
27.04.10,06:41
... poprosím, odkiaľ máš takúto informáciu?
Od 1. mája 2010 je účinný nový zákon č. 119/2010 Z. z. o obaloch a o zmene zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch. Podrobnejšie si pozrite stránku
http://www.naturpack.sk/novinky/novy_zakon_o_obaloch_schvaleny_v_NR_SR/
kaupke
27.04.10,06:54
Od 1. mája 2010 je účinný nový zákon č. 119/2010 Z. z. o obaloch a o zmene zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch. Podrobnejšie si pozrite stránku
http://www.naturpack.sk/novinky/novy_zakon_o_obaloch_schvaleny_v_NR_SR/
To je pravda , aj my už týždeň maturujeme , či do toho spadáme , lebo obal síce kupujeme, ale vyrobený tovar zabalený v obale odchádza k zákazníkovi, ktorý nám nič nevracia naspäť , vlastne po vybalení sa už ten obal nesmie viac používať pre potravinársku výrobu a tak sa stáva odpadom . Ale u nás ten odpad nie je , tak rozmýšľame , či sa registrovať ako povinná osoba.
beatad
27.04.10,07:16
Ja účtujem pre firmu ktorá balí svoje potr.výrobky do obalov, tie kupuje od firiem ktoré sú už registrované. Podľa mňa sa už táto firma nemusí registrovať. Ale som zvedavá na názor iných.
promont maja
27.04.10,07:41
Ja účtujem pre firmu ktorá balí svoje potr.výrobky do obalov, tie kupuje od firiem ktoré sú už registrované. Podľa mňa sa už táto firma nemusí registrovať. Ale som zvedavá na názor iných.

... pravdepodobne nie ... ale asi je potrebné posúdiť aj veľkosť predajnej plochy ...

vyberám z dôvodovej správy, konkrétne z doložky o posúdení vplyvov, druhý odsek:

Návrh zákona rieši zabezpečovanie nových činností alebo existujúcich činností vo zvýšenom rozsahu pri výkone štátnej správy, ktoré súvisia s novo definovanými povinnosťami oprávnenej organizácie, spôsobom preukazovania povinnosti plnenia záväzných limitov, so zavedením inštitútu „subjektu, ktorý uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od povinných osôb, ktoré nie sú zapísané v registri, je zodpovedný za splnenie povinností tejto povinnej osoby podľa § 7 ods. 1 a § 10 ods. 1 tohto zákona“ (§ 7 ods. 12) ako nástroja kontroly registrácie povinných osôb pre plnenie povinností zberu a zhodnocovania odpadov z obalov, od ktorého sa očakáva zvýšenie počtu registrovaných povinných osôb a teda aj zvýšenie nárokov na riadenie a správu Registra povinných osôb a oprávnených organizácií, a poskytovanie odborných výkladov a stanovísk povinným osobám.
Kvaka
27.04.10,08:00
Pôvodca textu príspevku: beatad Pozri príspevok
Ja účtujem pre firmu ktorá balí svoje potr.výrobky do obalov, tie kupuje od firiem ktoré sú už registrované. Podľa mňa sa už táto firma nemusí registrovať. Ale som zvedavá na názor iných.

Podľa § 2 písm. g) zákona 119/2010 Z. z. o obaloch je povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v prvom bode.

Podľa tohoto znenia sa vaša firma asi musí registrovať, keďže používa obaly na balenie výrobkov. Naopak, nemusí sa registrovať ten, kto vyrába alebo dováža obaly a tieto dodáva nepoužité prázdne fyzickej osobe podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá do nich balí alebo plní svoje výrobky.
Kvaka
27.04.10,08:26
... pravdepodobne nie ... ale asi je potrebné posúdiť aj veľkosť predajnej plochy ...

vyberám z dôvodovej správy, konkrétne z doložky o posúdení vplyvov, druhý odsek:

Návrh zákona rieši zabezpečovanie nových činností alebo existujúcich činností vo zvýšenom rozsahu pri výkone štátnej správy, ktoré súvisia s novo definovanými povinnosťami oprávnenej organizácie, spôsobom preukazovania povinnosti plnenia záväzných limitov, so zavedením inštitútu „subjektu, ktorý uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od povinných osôb, ktoré nie sú zapísané v registri, je zodpovedný za splnenie povinností tejto povinnej osoby podľa § 7 ods. 1 a § 10 ods. 1 tohto zákona“ (§ 7 ods. 12) ako nástroja kontroly registrácie povinných osôb pre plnenie povinností zberu a zhodnocovania odpadov z obalov, od ktorého sa očakáva zvýšenie počtu registrovaných povinných osôb a teda aj zvýšenie nárokov na riadenie a správu Registra povinných osôb a oprávnených organizácií, a poskytovanie odborných výkladov a stanovísk povinným osobám.
Znenie § 7 ods. 11 "Ten kto uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od povinných osôb, ktoré si nesplnili povinnosť podľa § 9 ods. 1, je zodpovedný za splnenie povinností tejto povinnej osoby podľa odseku 1 a § 10 ods. 1 v prípade, ak táto povinná osoba uvedie na trh alebo do obehu súhrnne viac ako 200 kg obalov za kalendárny rok; zodpovednosť plniť povinnosti podľa tohto odseku sa vzťahuje len na to množstvo obalov, ktoré povinná osoba dodala osobe, ktorá uvádza do obehu výrobky balené v obaloch.

Podrobnejšie vysvetlenie k zneniu § 7 ods. 11 zákona č. 119/2010 Z. z. je uvedené v osobitnej časti dôvodovej správy, citujem: Ustanovenie ukladá povinnosť osobe, ktorá uvádza do obehu výrobky v obaloch od povinných osôb nezapísaných do Registra povinných osôb a oprávnených organizácií, zabezpečiť za ne ad hoc plnenie povinností podľa § 7 ods. 1 a § 10 ods. 1. Množstvo povinných osôb ignoruje svoju povinnosť zapísať sa do registra, čo spôsobuje následne problém pre Slovenskú republiku vo vzťahu k Európskej únii pri zasielaní hlásení o stave plnenia limitov, ktoré sú vďaka nemožnosti vypátrať všetky povinné osoby a postihovať ich za nesplnenie si povinností v zmysle zákona nedostatočné. Účelom tohto ustanovenia je zabezpečiť systém samokontroly v obchodných vzťahoch, pokiaľ ide o registráciu povinných osôb a tiež zúžiť okruh kontrolovaných osôb, zameraním sa na tých, ktorí uvádzajú výrobky do obehu vo vzťahu k ich neregistrovaným dodávateľom (povinným osobám).
promont maja
27.04.10,09:09
Znenie § 7 ods. 11 "Ten kto uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od povinných osôb, ktoré si nesplnili povinnosť podľa § 9 ods. 1, je zodpovedný za splnenie povinností tejto povinnej osoby podľa odseku 1 a § 10 ods. 1 v prípade, ak táto povinná osoba uvedie na trh alebo do obehu súhrnne viac ako 200 kg obalov za kalendárny rok; zodpovednosť plniť povinnosti podľa tohto odseku sa vzťahuje len na to množstvo obalov, ktoré povinná osoba dodala osobe, ktorá uvádza do obehu výrobky balené v obaloch.

Podrobnejšie vysvetlenie k zneniu § 7 ods. 11 zákona č. 119/2010 Z. z. je uvedené v osobitnej časti dôvodovej správy, citujem: Ustanovenie ukladá povinnosť osobe, ktorá uvádza do obehu výrobky v obaloch od povinných osôb nezapísaných do Registra povinných osôb a oprávnených organizácií, zabezpečiť za ne ad hoc plnenie povinností podľa § 7 ods. 1 a § 10 ods. 1. Množstvo povinných osôb ignoruje svoju povinnosť zapísať sa do registra, čo spôsobuje následne problém pre Slovenskú republiku vo vzťahu k Európskej únii pri zasielaní hlásení o stave plnenia limitov, ktoré sú vďaka nemožnosti vypátrať všetky povinné osoby a postihovať ich za nesplnenie si povinností v zmysle zákona nedostatočné. Účelom tohto ustanovenia je zabezpečiť systém samokontroly v obchodných vzťahoch, pokiaľ ide o registráciu povinných osôb a tiež zúžiť okruh kontrolovaných osôb, zameraním sa na tých, ktorí uvádzajú výrobky do obehu vo vzťahu k ich neregistrovaným dodávateľom (povinným osobám).
... ako si mám vysvetliť tú hranicu 200 kg ... ja som to pochopila tak, že ide o povinnosť registrácie iba v prípade, ak táto povinná osoba uvedie na trh alebo do obehu súhrnne viac ako 200 kg obalov za kalendárny rok; ... ako to viem zistiť ,,,? Ak zodpovedám ja osobne ( ako "ten") iba za svoje množstvá obalov, ktoré som mala dodané povinnou osobou ... znamená to, že nemám alebo či mám povinnosť registrácie... čo robiť v prípade, ak v rámci kalendárneho roka "uvediem do obehu" množstvo menšie ako je 200 kg ... ?

... nie som právnik a neviem presne, aký význam v tomto prípade má bodkočiarka, nakoľko to nie je bodka ani čiarka ... ide asi o pokračovanie predchádzajúcej vety, resp. vysvetlivka k tejto vete?
Kvaka
27.04.10,09:50
... ako si mám vysvetliť tú hranicu 200 kg ... ja som to pochopila tak, že ide o povinnosť registrácie iba v prípade, ak táto povinná osoba uvedie na trh alebo do obehu súhrnne viac ako 200 kg obalov za kalendárny rok; ... ako to viem zistiť ,,,? Ak zodpovedám ja osobne ( ako "ten") iba za svoje množstvá obalov, ktoré som mala dodané povinnou osobou ... znamená to, že nemám alebo či mám povinnosť registrácie... čo robiť v prípade, ak v rámci kalendárneho roka "uvediem do obehu" množstvo menšie ako je 200 kg ... ?

... nie som právnik a neviem presne, aký význam v tomto prípade má bodkočiarka, nakoľko to nie je bodka ani čiarka ... ide asi o pokračovanie predchádzajúcej vety, resp. vysvetlivka k tejto vete?
Myslím, že ide o upresnenie časti vety, za ktorou je bodkočiarka. To znamená, že povinnosť podľa § 7 ods. 1 zákona a podľa § 10 ods. 1 sa nevzťahuje na takú povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Preškrtla som v predchádzajúcej vete slová § 10 ods. 1, lebo z povinnosti viesť evidenciu podľa § 10 ods. 1 nie je vyňatá žiadna povinná osoba.

Podľa § 7 ods. 1 je povinnosťou povinnej osoby zabezpečiť zber odpadov z obalov, vrátane odpadov z opakovane použiteľných obalov uvedených na trh alebo do obehu a ich zhodnocovanie a recykláciu najmenej vo výške záväzných limitov zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov ustanovených vykonávacím predpisom podľa § 21 písm. f).

Inak povedané, ak sa povinná osoba nezaregistrovala podľa § 9 ods. 1, ten, kto uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od takejto osoby, je zodpovedný za zabezpečenie zberu odpadov z obalov, a za plnenie povinností uvedených v § 10 ods. 1 (vedenie evidencie, ohlasovanie údajov z tejto evidencie ministerstvu), ak táto povinná osoba uvádza na trh alebo do obehu súhrnne viac ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Povinnosť zabezpečiť zber odpadov z obalov bude mať však len na to množstvo obalov, ktoré mu touto neregistrovanou povinnou osobou bolo dodané.
promont maja
27.04.10,10:41
Citujem z príspevku od Kvaky: Myslím, že ide o upresnenie časti vety, za ktorou je bodkočiarka. To znamená, že povinnosť podľa § 7 ods. 1 zákona a podľa § 10 ods. 1 sa nevzťahuje na takú povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok.

Vrelá vďaka ... čiže už mám v tom jasnejšie = ak ide o povinnú osobu, ktorá má povinnosť registrácie podľa ustanovení § 9, ods. 1 potom má táto osoba aj povinnosti vyplývajúce s ľudovopovedané " povinnosťou starať sa o svoj odpad = jeho zhodnocovanie a podobne... " tak tomu už rozumiem. Ale, ak sa táto povinná osoba nezaregistruje a " jej nadlimit" 200 kg odpadu uvedeného do obehu je splnený, a ja som " ten, ktorý si tento obalový materiál od nej zakúpil" mám povinnosti iba čo sa týka tzv. nakladania z odpadom? Súvisi s týmito povinnosťami aj moja registrácia ...?
Kvaka
27.04.10,12:25
Citujem z príspevku od Kvaky: Myslím, že ide o upresnenie časti vety, za ktorou je bodkočiarka. To znamená, že povinnosť podľa § 7 ods. 1 zákona a podľa § 10 ods. 1 sa nevzťahuje na takú povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok.

Vrelá vďaka ... čiže už mám v tom jasnejšie = ak ide o povinnú osobu, ktorá má povinnosť registrácie podľa ustanovení § 9, ods. 1 potom má táto osoba aj povinnosti vyplývajúce s ľudovopovedané " povinnosťou starať sa o svoj odpad = jeho zhodnocovanie a podobne... " tak tomu už rozumiem. Ale, ak sa táto povinná osoba nezaregistruje a " jej nadlimit" 200 kg odpadu uvedeného do obehu je splnený, a ja som " ten, ktorý si tento obalový materiál od nej zakúpil" mám povinnosti iba čo sa týka tzv. nakladania z odpadom? Súvisi s týmito povinnosťami aj moja registrácia ...?
Opravila som text v príspevku, lebo z povinnosti viesť evidenciu podľa § 10 ods. 1 nie je vyňatá žiadna povinná osoba. Pomýlilo ma to, čo je uvedené v § 7 ods. 11.
Čo sa týka registrácie, asi treba rozlišovať pojmy uvedenie na trh a uvedenie do obehu, nie je to moc dobre v zákone napísané, lebo tieto pojmy sú tam definované len ako "uvedenie obalu na trh" a "uvedenie obalu do obehu". Ak budem chápať rovnako aj uvedenie výrobkov v obaloch na trh, tak potom povinnosť registrácie má ten, kto ich prvýkrát distribuuje. Ak sa mýlim, opravte ma.
promont maja
27.04.10,12:36
V dôvodovej správe k tomuto zákonu o obaloch je uvedené, že termín "uvedenie na trh" sa nahrádza termínom " uvedenie do obehu"....

... výrobca predmetného obalu distribuje ako prvý, ak tento svoj výrobok uvedie ( po starom) na trh?
Kvaka
27.04.10,13:20
V dôvodovej správe k tomuto zákonu o obaloch je uvedené, že termín "uvedenie na trh" sa nahrádza termínom " uvedenie do obehu"....

... výrobca predmetného obalu distribuje ako prvý, ak tento svoj výrobok uvedie ( po starom) na trh?
Áno, výrobca a dovozca obalu je prvý, kto ich uvádza na trh. Ale ak dodáva obaly iba povinnej osobe, ktorá používa obaly na balenie výrobkov, alebo osobe, ktorá plní výrobky do obalov, nie je podľa § 2 písm. g) bod 3 povinnou osobou, a teda ani nie je povinný sa registrovať.
Kvaka
27.04.10,13:26
V dôvodovej správe k tomuto zákonu o obaloch je uvedené, že termín "uvedenie na trh" sa nahrádza termínom " uvedenie do obehu"....

... výrobca predmetného obalu distribuje ako prvý, ak tento svoj výrobok uvedie ( po starom) na trh?
Ja som to v dôvodovej správe takto nenašla.
K § 2 sa uvádza:
h) Doplnenie definície „uvedenie na trh“ do návrhu zákona vyplynulo z vypustenia definície „uvedenia na trh“ v zákone č. 264/1999 Z.z., na ktorý sa v platnom zákone o obaloch odkazovalo. Uvedená zmena vyplynula z adaptácie nariadenia (ES) č. 765/2008 do zákona
č. 264/1999 Z.z., zákon sa nachádza v legislatívnom procese.

i) Uvedená definícia je prebratím ustanovenia platného zákona. Pojem „uvedenie do obehu“ má v návrhu zákona svoje opodstatnenie, nakoľko využitie pojmu uvedenie na trh nie je v prostredí zabehnutého systému obchodných vzťahov vždy možné, hlavne pokiaľ chceme plnohodnotne zabezpečiť plnenie povinností, ktoré ukladá smernica o obaloch.
promont maja
28.04.10,07:52
Super ... pretože tieto obidva termíny majú svoje opodstatnenie ... aspoň podľa môjho názoru.

Takže..., nakoľko neviem zistiť, či konkrétne moja nezaregistrovaná povinná osoba uviedla do obehu množstvo odpadu väčšie ako 200 kg, t. j. nemá potom ani žiadny význam túto vec zisťovať = musím sa zaregistrovať ... ( stále som osoba, o ktorej hovorím, že je " ten, ktorý uvádza do obehu ... atď.").... alebo mám ďalšiu možnosť nekupovať už od takejto nezaregistrovanej povinnej osoby žiadny obalový materiál ... či?
Kvaka
28.04.10,08:48
Super ... pretože tieto obidva termíny majú svoje opodstatnenie ... aspoň podľa môjho názoru.

Takže..., nakoľko neviem zistiť, či konkrétne moja nezaregistrovaná povinná osoba uviedla do obehu množstvo odpadu väčšie ako 200 kg, t. j. nemá ani žiadny význam toto zisťovať = musím sa zaregistrovať ... ( stále som osoba, o ktorej hovorím, že je " ten, ktorý uvádza do obehu ... atď.").... alebo mám ďalšiu možnosť nekupovať už od takejto nezaregistrovanej povinnej osoby žiadny obalový materiál ...?
Z § 7 ods. 12 zákona o obaloch vyplýva na základe písomného vyžiadania oznamovacia povinnosť pre povinnú osobu.

Citujem z dôvodovej správy, stiahnutej zo stránky NRSR:
K odseku 12
Ustanovenie ukladá informačnú povinnosť pre povinné osoby nezapísané do registra voči osobám, ktorým dodávajú výrobky v obaloch.
promont maja
28.04.10,10:50
Z § 7 ods. 12 zákona o obaloch vyplýva na základe písomného vyžiadania oznamovacia povinnosť pre povinnú osobu.

Citujem z dôvodovej správy, stiahnutej zo stránky NRSR:
K odseku 12
Ustanovenie ukladá informačnú povinnosť pre povinné osoby nezapísané do registra voči osobám, ktorým dodávajú výrobky v obaloch.
Je najaká lehota, v ktorej mi je povinná osoba na základe mojej písomnej žiadosti písomne odpovedať? A keď, aká?
Kvaka
28.04.10,11:47
Je najaká lehota, v ktorej mi je povinná osoba na základe mojej písomnej žiadosti písomne odpovedať? A keď, aká?
V zákone o obaloch som lehotu nenašla, ale podľa § 20 sa na konanie podľa tohto zákona vzťahuje správny poriadok, asi sa treba pozrieť tam, alebo poprosiť o radu v inej téme.
promont maja
29.04.10,04:47
Vďaka za všetko.
tina01
29.04.10,07:17
Ďakujem aj ja veľmi pekne za informácie.Konečne mi to niekto vysvetlil tzv.polopate aj pre laika. Chcem sa ešte opýtať, v prípade, že je tovar dovezený napríklad z Česka a tam je výrobca, keďže sú v únii, majú u nich doma túto povinnosť registrácie a stačí mi, že mi poskytnú registračné číslo?
misomiso
29.04.10,07:27
V zakone sa pise, ze na stranka ministerstva by sa malo dat registrovat. Ja som tam ziadny odkaz na registraciu nenasiel. Uz ste sa niekto registrovali?
Zita5
29.04.10,08:48
Našla som k registrácii nasledovné
Od 1. mája 2010 nadobúda účinnosť zákon č. 119/2010 Z. z. o obaloch Nové

Vzhľadom na to, že mnohé subjekty sa obracajú na Recyklačný fond s množstvom otázok, ktoré sa týkajú obalov a zákona o obaloch, Recyklačný fond sa rozhodol byť nápomocný a poskytnúť týmto subjektom niektoré základné informácie k uvedenej problematike.

V prvom rade však považujeme za veľmi dôležité uviesť, že problematika obalov a odpadov z nich nespadá do kompetencie Recyklačného fondu, ale patrí do pôsobnosti orgánov štátnej správy pre obaly a odpady z obalov, ktorými sú Ministerstvo životného prostredia SR, inšpekcia, Slovenská obchodná inšpekcia, krajské úrady životného prostredia a obvodné úrady životného prostredia.

Podľa ust. § 2 písm. g) zákona o obaloch povinnou osobou je fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v bode 1.

Ako vyplýva z mnohých dopytov, veľa subjektov si mýli povinnosť registrácie v zmysle zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a povinnosť registrácie v zmysle zákona č. 119/2010 Z. z. o obaloch. Každý subjekt, ktorý je výrobcom alebo dovozcom niektorej komodity podľa zákona o odpadoch je povinný zaregistrovať sa v Recyklačnom fonde v zákonom stanovenej lehote do 30 dní od začatia výroby alebo dovozu danej komodity (§ 42 ods. 11, § 43 ods. 4, § 44 ods. 5, § 44a ods. 4, § 46 ods. 5, § 48 ods. 7, § 48f ods. 4, § 54 ods. 4 a § 54i ods. 4 zák. č. 223/2001 Z. z.). Registračný formulár sa nachádza na našej internetovej stránke www.recfond.sk (http://www.recfond.sk/) v časti Prispievatelia -> Registrácia (http://www.recfond.sk/index.php?www=sp_detail&id=254&navigation_main_id=4&navigation_id=4).

Zdroj:
http://www.recfond.sk/index.php?www=news_detail&id_news=24
Zita5
29.04.10,08:52
http://www.enviro.gov.sk/files/images/title-img12.png (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page)



Odpady a obaly
Právne predpisy (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=5179)
Medzinárodné dohovory (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=5180)
Informácie (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=5181)
Registre, zoznamy (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=5182)
Odborno-metodické usmernenia (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=5183)
POH (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=2104)
Skládkovanie odpadov (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=5185)
Spaľovanie odpadov (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=5186)
Bioodpad (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=5187)
Elektrozariadenia a elektroodpad (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=2784)
Cezhraničná preprava odpadov (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=2908)
Obaly (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=2020)
Staré vozidlá (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=5488)
Batérie a akumulátory (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=5814)
POPs manažment (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=5815)


Hlavná stránka (http://www.enviro.gov.sk/servlets/page) » Odpady a obalyhttp://www.enviro.gov.sk/servlets/files/62

http://www.enviro.gov.sk/files/images/icons/print.png (javascript:window.print())http://www.enviro.gov.sk/files/images/icons/naspat.png (javascript:%20history.go(-1);)

INFORMÁCIA
Aktualizované dňa: 28.04.2010

Dňom 01. 05. 2010 nadobúda účinnosť zákon č. 119/2010 Z. z. o obaloch a o zmene zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).

Zákon v § 2 písm. g) ustanovuje, že povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v prvom bode.
Podľa § 2 písm. a) zákona je obalom výrobok, ktorý sa používa na balenie tovaru, jeho ochranu, manipuláciu s ním, dodávanie a prezentáciu, od surovín po výrobky, od výrobcu po užívateľa alebo spotrebiteľa, ktorý spĺňa kritériá uvedené v prílohe č. 1; za obaly sa považujú aj nevratné časti obalov používané na tie isté účely,

Podľa § 2 písm. h) zákona je uvedením obalu na trh okamih, keď obal prvýkrát prechádza odplatne alebo bezodplatne z etapy výroby alebo dovozu do etapy distribúcie alebo použitia.

Podľa § 2 písm. i) zákona je uvedením obalu do obehu odplatné alebo bezodplatné odovzdanie obalu alebo baleného výrobku inej osobe na účely distribúcie alebo použitia s výnimkou uvedenia obalu alebo baleného výrobku na trh.

Zákon v § 9 ods. 1 ukladá povinným osobám a oprávneným organizáciám povinnosť požiadať ministerstvo o zápis do registra.

Zákon v § 9 ods. 4 a ods. 5 ustanovuje náležitosti žiadosti o zápis do registra pre fyzické osoby – podnikateľov alebo právnické osoby:
(4) Fyzická osoba - podnikateľ v žiadosti o zápis do registra uvedie
a) obchodné meno a miesto podnikania,
b) meno a priezvisko, dátum narodenia, miesto podnikania,
c) identifikačné číslo,
d) spôsob zabezpečenia povinnosti zberu odpadov z obalov podľa § 7 ods. 1,
e) spôsob informovania spotrebiteľov podľa § 7 ods. 9,
f) obalové materiály, pre ktoré zabezpečuje povinnosť zberu odpadov z obalov,
g) spôsob zabezpečenia zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov.

(5) Právnická osoba a oprávnená organizácia v žiadosti o zápis do registra uvedú
a) obchodné meno a sídlo,
b) identifikačné číslo,
c) meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu trvalého pobytu osôb, ktoré sú štatutárnym orgánom povinnej osoby a oprávnenej organizácie alebo členmi jej štatutárneho orgánu,
d) spôsob zabezpečenia povinnosti zberu odpadov z obalov podľa § 7 ods. 1,
e) spôsob informovania spotrebiteľov podľa § 7 ods. 9,
f) obalové materiály, pre ktoré zabezpečuje povinnosť zberu odpadov z obalov,
g) spôsob zabezpečenia zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov.

Žiadosť o zápis do registra sa podáva písomne v štátnom jazyku ministerstvu do 30 dní odo dňa začatia podnikania.

Povinnosti povinnej osoby týkajúce sa zberu a zhodnocovania odpadov z obalov upravuje § 7.

V súčasnosti je možné pre zápis do registra použiť žiadosť, ktorá je dostupná na stránke ministerstva www.enviro.gov.sk (http://www.enviro.gov.sk/). Žiadosť (http://www.enviro.gov.sk/servlets/files/23681)

Žiadosť o zápis do registra zašlite na adresu:

Ministerstvo životného prostredia SR
Odbor odpadového hospodárstva
Nám. Ľ. Štúra 1812 35 Bratislava
misomiso
29.04.10,09:04
Našla som k registrácii nasledovné
Od 1. mája 2010 nadobúda účinnosť zákon č. 119/2010 Z. z. o obaloch Nové

Vzhľadom na to, že mnohé subjekty sa obracajú na Recyklačný fond s množstvom otázok, ktoré sa týkajú obalov a zákona o obaloch, Recyklačný fond sa rozhodol byť nápomocný a poskytnúť týmto subjektom niektoré základné informácie k uvedenej problematike.

V prvom rade však považujeme za veľmi dôležité uviesť, že problematika obalov a odpadov z nich nespadá do kompetencie Recyklačného fondu, ale patrí do pôsobnosti orgánov štátnej správy pre obaly a odpady z obalov, ktorými sú Ministerstvo životného prostredia SR, inšpekcia, Slovenská obchodná inšpekcia, krajské úrady životného prostredia a obvodné úrady životného prostredia.

Podľa ust. § 2 písm. g) zákona o obaloch povinnou osobou je fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v bode 1.

Ako vyplýva z mnohých dopytov, veľa subjektov si mýli povinnosť registrácie v zmysle zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a povinnosť registrácie v zmysle zákona č. 119/2010 Z. z. o obaloch. Každý subjekt, ktorý je výrobcom alebo dovozcom niektorej komodity podľa zákona o odpadoch je povinný zaregistrovať sa v Recyklačnom fonde v zákonom stanovenej lehote do 30 dní od začatia výroby alebo dovozu danej komodity (§ 42 ods. 11, § 43 ods. 4, § 44 ods. 5, § 44a ods. 4, § 46 ods. 5, § 48 ods. 7, § 48f ods. 4, § 54 ods. 4 a § 54i ods. 4 zák. č. 223/2001 Z. z.). Registračný formulár sa nachádza na našej internetovej stránke www.recfond.sk (http://www.recfond.sk/) v časti Prispievatelia -> Registrácia (http://www.recfond.sk/index.php?www=sp_detail&id=254&navigation_main_id=4&navigation_id=4).

Zdroj:
http://www.recfond.sk/index.php?www=news_detail&id_news=24


Prepac Zita, ale myslim, ze nemas pravdu a mylis nas. Zakon hovori v §9 bode 1 o registracii do REGISTRA (nie do Recyklacneho Fondu) a v bode 2 sa hovori, ze "Register je verejne pristupny na internetovej stranke ministerstva" - mysli sa Min. ziv. prostredia.

Dokonca § 11 riesi posobnost organov statnej spravy v tejto oblasti a vymenuva:

ministersto
inspekciu
Slovensku obch onspekciu
krajske urady ziv. pr.
obvidne urady ziv. pr.

Teda ziaden Recyklacny Fond - logicky, zakon nie je zdaleka iba o recyklacii.
karpis
29.04.10,09:07
Ďakujem aj ja veľmi pekne za informácie.Konečne mi to niekto vysvetlil tzv.polopate aj pre laika. Chcem sa ešte opýtať, v prípade, že je tovar dovezený napríklad z Česka a tam je výrobca, keďže sú v únii, majú u nich doma túto povinnosť registrácie a stačí mi, že mi poskytnú registračné číslo?
Podľa mňa nestačí ich reg. číslo, ty ako dovozca musíš platiť do recyklačného fondu.
Zita5
29.04.10,09:08
Prepac Zita, ale myslim, ze nemas pravdu a mylis nas. Zakon hovori v §9 bode 1 o registracii do REGISTRA (nie do Recyklacneho Fondu) a v bode 2 sa hovori, ze "Register je verejne pristupny na internetovej stranke ministerstva" - mysli sa Min. ziv. prostredia.

Dokonca § 11 riesi posobnost organov statnej spravy v tejto oblasti a vymenuva:

ministersto
inspekciu
Slovensku obch onspekciu
krajske urady ziv. pr.
obvidne urady ziv. pr.

Teda ziaden Recyklacny Fond - logicky, zakon nie je zdaleka iba o recyklacii.

Ja nechcem mať pravdu- nechcem ani mýliť , ja som hľadala taktiež registráciu a čo som našla som pripojila. A nakoniec som chcela sebe pomôcť , Tebe a ostatným .
karpis
29.04.10,09:10
V zakone sa pise, ze na stranka ministerstva by sa malo dat registrovat. Ja som tam ziadny odkaz na registraciu nenasiel. Uz ste sa niekto registrovali?
Naša firma sa registruje cez www.naturpack.sk (http://www.naturpack.sk)
misomiso
29.04.10,09:12
V súčasnosti je možné pre zápis do registra použiť žiadosť, ktorá je dostupná na stránke ministerstva www.enviro.gov.sk (http://www.enviro.gov.sk/). Žiadosť (http://www.enviro.gov.sk/servlets/files/23681)

Žiadosť o zápis do registra zašlite na adresu:

Ministerstvo životného prostredia SR
Odbor odpadového hospodárstva
Nám. Ľ. Štúra 1812 35 Bratislava

Dakujem, toto som potreboval.
misomiso
29.04.10,09:14
Ja nechcem mať pravdu- nechcem ani mýliť , ja som hľadala taktiež registráciu a čo som našla som pripojila. A nakoniec som chcela sebe pomôcť , Tebe a ostatným .

No ved ja som to nemyslel zle, snaha sa ceni, no povazoval som za potrebne upozornit na omyl, ci nedorozumenie.
misomiso
29.04.10,09:16
Naša firma sa registruje cez www.naturpack.sk (http://www.naturpack.sk)

Ano, tam som pozeral. Lenze tam za to, ze ti vyplnia registraciu na jednu A4 a zaslu na ministerstvo platis, dokonca myslim nie jednorazovo, ale rocne. Ked si to spravis sam, mas to bezplatne.
karpis
29.04.10,09:33
Platí sa len za obalové komodity uvedené na trh majú tam aj cenník. Registrácia zadarmo.
Zita5
29.04.10,09:35
Platí sa len za obalové komodity uvedené na trh majú tam aj cenník. Registrácia zadarmo.

Čo všetko pre Vás robia ?
karpis
29.04.10,09:38
urobia registráciu a zasielajú Q výkazy a poradenstvo
Zita5
29.04.10,09:44
urobia registráciu a zasielajú Q výkazy a poradenstvo

Poplatok majú aký za tie služby čo Vám robia ?Nie je mi celkom jasný ten ich cenník .
karpis
29.04.10,09:58
Keď predáš svoje výrobky a obaly z nich vážia napr. 1 tonu za štvrtrok tak zaplatíš papier 6,64€/tona, plasty 19,92€/tona sklo 18,26 €/tona atd
Zita5
29.04.10,10:02
Keď predáš svoje výrobky a obaly z nich vážia napr. 1 tonu za štvrtrok tak zaplatíš papier 6,64€/tona, plasty 19,92€/tona sklo 18,26 €/tona atd

Ďakujem Ti za odpoveď .:)
Erika-ežka
29.04.10,19:25
Asi tomu nerozumiem . :( Ak fy dováža napr. balené cukrovinky z EU a ďalej ich predáva do obchodov, príp. konečnému spotrebiteľovi a to aj v malom množstve, je povinná zaregistrovať sa podľa § 2 písmeno g) 2) ?
Ak áno, zašle "Žiadosť o zápis do registra" na Ministerstvo životného prostredia SR a vedie nejakú evidenciu o obaloch, ktoré dáva do obehu? (aj keď si to nejak v praxi neviem ani predstaviť) :confused:
Akú má ešte povinnosť? Prosím poraďte.
Kvaka
29.04.10,20:09
Podľa § 2 písm. g) zákona 119/2010 Z. z. o obaloch je povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v prvom bode.

Podľa tohto bodu 2 sa ako povinná osoba musí registrovať, ale podľa § 7 ods. 1 nie je povinná zabezpečiť zber odpadov z obalov, ak uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Ale ak je povinnou osobou ku dňu účinnosti tohto zákona, pozri si prechodné ustanovenie § 22 ods. 1, tam je povinnosť registrácie do troch mesiacov od nadobudnutia účinnosti zákona.
kaupke
30.04.10,04:59
Podľa § 2 písm. g) zákona 119/2010 Z. z. o obaloch je povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v prvom bode.

Podľa tohto bodu 2 sa ako povinná osoba musí registrovať, ale podľa § 7 ods. 1 nie je povinná zabezpečiť zber odpadov z obalov, ak uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Ale ak je povinnou osobou ku dňu účinnosti tohto zákona, pozri si prechodné ustanovenie § 22 ods. 1, tam je povinnosť registrácie do troch mesiacov od nadobudnutia účinnosti zákona.
Ja som sa do včera nevedela pohnúť -podať prihlášku nepodať , platiť do Recyklačného abo čo?
Nakoniec som rozposlala všetkým oprávneným organozáciám žiadosti o návrh zmluvy s poskytnutím rozsahu prác, so žiadosťou o cenovú ponuku (je ich len 7, z toho 3 čo sa zaoberajú len elektroodpadom a ten sa nás netýka) .
Bola som veľmi milo prekvapená , firmy mi odpovedali už do dvoch hodín , ich služby sú kompletné vrátane podania prihlášky na MŽP , teraz vo firme porovnávame ich cenové ponuky a potom si veberieme jednu z nich a o problém bude postarané , aspoň tomu veríme .
Erika-ežka
30.04.10,06:34
Podľa § 2 písm. g) zákona 119/2010 Z. z. o obaloch je povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v prvom bode.

Podľa tohto bodu 2 sa ako povinná osoba musí registrovať, ale podľa § 7 ods. 1 nie je povinná zabezpečiť zber odpadov z obalov, ak uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Ale ak je povinnou osobou ku dňu účinnosti tohto zákona, pozri si prechodné ustanovenie § 22 ods. 1, tam je povinnosť registrácie do troch mesiacov od nadobudnutia účinnosti zákona.
OK, takže vypíšem a pošlem "Žiadosť o zápis do registra povinných osôb", kde "Spôsob zabezpečenia povinnosti zberu, zhodnocovania, recyklácie" zaškrtnem políčko "NIE" (keďže spadám pod § 7 ods. 1) a to je všetko? Či je ešte nejaká povinnosť? Mám viesť nejakú evidenciu o obaloch? Asi áno, aby som vedela dokázať, že som uviedla do obehu menej ako 200 kg obalov? Ale aj tak si to neviem v praxi predstaviť... budem vážiť krabice :confused: v ktorých potom odveziem tovar do obchodu? Prosím o radu ...
Kvaka
30.04.10,07:20
OK, takže vypíšem a pošlem "Žiadosť o zápis do registra povinných osôb", kde "Spôsob zabezpečenia povinnosti zberu, zhodnocovania, recyklácie" zaškrtnem políčko "NIE" (keďže spadám pod § 7 ods. 1) a to je všetko? Či je ešte nejaká povinnosť? Mám viesť nejakú evidenciu o obaloch? Asi áno, aby som vedela dokázať, že som uviedla do obehu menej ako 200 kg obalov? Ale aj tak si to neviem v praxi predstaviť... budem vážiť krabice :confused: v ktorých potom odveziem tovar do obchodu? Prosím o radu ...
Z povinnosti viesť evidenciu podľa § 10 ods. 1 nie je vyňatá žiadna povinná osoba.
Erika-ežka
30.04.10,07:38
Z povinnosti viesť evidenciu podľa § 10 ods. 1 nie je vyňatá žiadna povinná osoba.
A v praxi? Každý balený tovar, ktorý uvediem na trh a do obehu musím zapísať do mojej evidencie ... odvážiť obal, pravdepodobne zvlášť každý druh obalu ... Nejak si to neviem v praxi predstaviť ... Je na tú evidenciu nejaký formulár? A potom urobiť z mojej evidencie nejaký sumár a do konca februára nasledujúceho roku to ohlásiť ministerstvu (§10 ods. 2). Prosím vyjadrite sa ako to budete robiť v praxi?
Kazu
30.04.10,07:49
OK, takže vypíšem a pošlem "Žiadosť o zápis do registra povinných osôb", kde "Spôsob zabezpečenia povinnosti zberu, zhodnocovania, recyklácie" zaškrtnem políčko "NIE" (keďže spadám pod § 7 ods. 1) a to je všetko? Či je ešte nejaká povinnosť? Mám viesť nejakú evidenciu o obaloch? Asi áno, aby som vedela dokázať, že som uviedla do obehu menej ako 200 kg obalov? Ale aj tak si to neviem v praxi predstaviť... budem vážiť krabice :confused: v ktorých potom odveziem tovar do obchodu? Prosím o radu ...

Mám roztriedené krabice podľa veľkosti. Urobila som si zoznam koľko vážia a koľko výrobkov sa do krabice uloží. Podľa jednotlivých odberateľov viem koľko som im dodala výrobkov a podľa toho viem aj v akej krabici /ako roduverná záhoráčka zásadne nepoužívam spisovný výraz škatuľa, lebo tá vyzerá úplne ináč:---/.A možno k tým krabiciam priradím nejaké označenie a na dodací list si poznačím napr. krabica A - 1 ks, B - 2 ks. Spočítam krabice, vynásobím a mám množstvo odpadu ktoré som vyprodukovala. Ale chce to ďalšiu tabuľku v exceli a pridať zopár minút pri písaní dodacieho listu. Keď si spočítam koľko pomocnej evidencie robím tak asi musím pridať zopár minút aj k 24 hodinovému dennému cyklu.
Erika-ežka
30.04.10,08:01
Mám roztriedené krabice podľa veľkosti. Urobila som si zoznam koľko vážia a koľko výrobkov sa do krabice uloží. Podľa jednotlivých odberateľov viem koľko som im dodala výrobkov a podľa toho viem aj v akej krabici /ako roduverná záhoráčka zásadne nepoužívam spisovný výraz škatuľa, lebo tá vyzerá úplne ináč:---/.A možno k tým krabiciam priradím nejaké označenie a na dodací list si poznačím napr. krabica A - 1 ks, B - 2 ks. Spočítam krabice, vynásobím a mám množstvo odpadu ktoré som vyprodukovala. Ale chce to ďalšiu tabuľku v exceli a pridať zopár minút pri písaní dodacieho listu. Keď si spočítam koľko pomocnej evidencie robím tak asi musím pridať zopár minút aj k 24 hodinovému dennému cyklu.
Ďakujem za radu.
Ešte sa chcem opýtať. Keď obchodujem z balenými cukrovinkami, tak musím mať odvážené - nielen obal kde je väčšie množstvo - krabicu, ale aj jednotlivé krabičky- v ktorých sú cukrovinky? Alebo napr. obaly z džusov, sklené poháre z marmelády,... atď.? Aj tak je to ... :eek:
Kvaka
30.04.10,08:26
Ďakujem za radu.
Ešte sa chcem opýtať. Keď obchodujem z balenými cukrovinkami, tak musím mať odvážené - nielen obal kde je väčšie množstvo - krabicu, ale aj jednotlivé krabičky- v ktorých sú cukrovinky? Alebo napr. obaly z džusov, sklené poháre z marmelády,... atď.? Aj tak je to ... :eek:
Podrobnosti o evidencii by vám mohli povedať na ministerstve, nemám s tým skúsenosti. Skôr som sa snažila čítať zákon, zaujal ma, ale stále mám problém s úplným pochopením § 2 písm. g), h) a i), v súvislosti s pojmami uvedenie na trh a uvedenie do obehu. Registruje sa vždy ten, kto uvádza na trh , to mi je jasné, či už uvádza na trh samotné prázdne obaly, (s výnimkou dodania obalov iným baličom a plničom, v tomto prípade sa registrujú oni), alebododáva na trh výrobky v obaloch. Avšak to, že niekto uvádza na trh výrobky v obaloch, toto chápem tak, že je to ten prvý, kto takýto výrobok v obale doviezol na naše územie alebo vyrobil a zabalil tu. Toto je podľa mňa tá povinná osoba, ktorá sa musí registrovať. Každé ďalšie odovzdanie obalu alebo výrobku v obale inej osobe na účely distribúcie alebo použitia je podľa § 2 písm. i) ich uvedenie do obehu. Ale v § 7 ods. 1, ktorý ustanovuje podmienky zabezepečenia odpadov z obalov sa hovorí už o povinnej osobe, ktorá uvádza na trh alebo do obehu. Toto mi nie je jasné. Ako tomu rozumiete ostatní?
Kazu
30.04.10,08:31
Ďakujem za radu.
Ešte sa chcem opýtať. Keď obchodujem z balenými cukrovinkami, tak musím mať odvážené - nielen obal kde je väčšie množstvo - krabicu, ale aj jednotlivé krabičky- v ktorých sú cukrovinky? Alebo napr. obaly z džusov, sklené poháre z marmelády,... atď.? Aj tak je to ... :eek:

Nooo, tak to neviem. Ale myslím si, že obaly z džúsov, sklené poháre od marmelády a pod. sú povinní evidovať výrobcovia džúsov, marmelád lebo tí uvádzajú výrobky na trh v uvedenom balení. Ty by si mala evidovať len tie obaly, do ktorých ty balíš. Ale ak mne dodajú zabalené a ja to len pošlem ďalej tak to by som neevidovala. Jedine v tom prípade, že to prebaľujem do iných krabíc ktoré som si ja nakúpila za týmto účelom. Dúfam, že to chápem správne.
Erika-ežka
30.04.10,08:39
Nooo, tak to neviem. Ale myslím si, že obaly z džúsov, sklené poháre od marmelády a pod. sú povinní evidovať výrobcovia džúsov, marmelád lebo tí úvádzajú výrobky na trh v uvedenom balení. Ty by si mala evidevať len tie obaly, do ktorých ty balíš. Ale ak mne dodajú zabalené a ja to len pošlem ďalej tak to by som neevidovala. Jedine v tom prípade, že to prebaľujem do iných krabíc ktoré som si ja nakúpila za týmto účelom. Dúfam, že to chápem správne.
AHA :eek: tak to asi ja dosť zle chápem. Lebo ja nič neprebaľujem... doveziem normálne v prepravných krabiciach tovar ... v nich sú krabičky z cukrovinkami, príp. v skle iný tovar a ten ďalej predávam tu v SR ... takže ... neviem, myslela som si, že sa to vzťahuje aj na mňa, keďže:

g) povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická
osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky
do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov
obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly
povinným osobám uvedeným v prvom bode,

Lebo by sa to vlastne týkalo každého, kto dovezie spoza hraníc nejaký tovar, ktorý je zabalený .... alebo tomu vôbec nerozumiem ... :eek:
Prosím vyjadrite sa k tomu ...
Kvaka
30.04.10,08:42
AHA :eek: tak to asi ja dosť zle chápem. Lebo ja nič neprebaľujem... doveziem normálne v prepravných krabiciach tovar ... v nich sú krabičky z cukrovinkami, príp. v skle iný tovar a ten ďalej predávam tu v SR ... takže ... neviem, myslela som si, že sa to vzťahuje aj na mňa, keďže:

g) povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická
osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky
do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov
obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly
povinným osobám uvedeným v prvom bode,

Lebo by sa to vlastne týkalo každého, kto dovezie spoza hraníc nejaký tovar, ktorý je zabalený .... alebo tomu vôbec nerozumiem ... :eek:
Prosím vyjadrite sa k tomu ...

http://www.porada.sk/1388897-post53.html
Kazu
30.04.10,08:55
AHA :eek: tak to asi ja dosť zle chápem. Lebo ja nič neprebaľujem... doveziem normálne v prepravných krabiciach tovar ... v nich sú krabičky z cukrovinkami, príp. v skle iný tovar a ten ďalej predávam tu v SR ... takže ... neviem, myslela som si, že sa to vzťahuje aj na mňa, keďže:

g) povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická
osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky
do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov
obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly

povinným osobám uvedeným v prvom bode,

Lebo by sa to vlastne týkalo každého, kto dovezie spoza hraníc nejaký tovar, ktorý je zabalený .... alebo tomu vôbec nerozumiem ... :eek:
Prosím vyjadrite sa k tomu ...


Ak to dovážaš, tak potom áno, treba sa registrovať. Ty vlastne na slovenský trh uvádzaš výrobky v obaloch a tie obaly sa tu nejakým spôsobom musia likvidovať. Výrobca tu na Slovensku nie je, takže on nič do slovenskej pokladnice neplatí, to budeš musieť ty. Len si neviem predstaviť ako to budeš evidovať. Snáď odvážiť celé balenie cukríkov v krabici, pozrieť koľko je netto v balíčku a tak sa dopracovať k množstvu odpadu?:confused: No nezávidím.
Erika-ežka
30.04.10,10:51
Poslala som moju otázku na ministerstvo.
Poslali mi ako odpoveď - Zákon + viď príloha :eek:
Takže sa idem registrovať a priať si úprimnú sústrasť pri evidencii ... :mee:
misomiso
30.04.10,12:05
Ak to dovážaš, tak potom áno, treba sa registrovať. Ty vlastne na slovenský trh uvádzaš výrobky v obaloch a tie obaly sa tu nejakým spôsobom musia likvidovať. Výrobca tu na Slovensku nie je, takže on nič do slovenskej pokladnice neplatí, to budeš musieť ty. Len si neviem predstaviť ako to budeš evidovať. Snáď odvážiť celé balenie cukríkov v krabici, pozrieť koľko je netto v balíčku a tak sa dopracovať k množstvu odpadu?:confused: No nezávidím.

O akom plateni hovoris? Zakon uklada za povinnost registrovat sa a viest evinenciu.
misomiso
30.04.10,12:06
Poslala som moju otázku na ministerstvo.
Poslali mi ako odpoveď - Zákon + viď príloha :eek:
Takže sa idem registrovať a priať si úprimnú sústrasť pri evidencii ... :mee:

No vidis - ani z Ministerstva si sa nedozvedela o nic viac, ako si sa docitala tu na Porade. Porada vie vsetko.
Kvaka
30.04.10,12:27
Poslala som moju otázku na ministerstvo.
Poslali mi ako odpoveď - Zákon + viď príloha :eek:
Takže sa idem registrovať a priať si úprimnú sústrasť pri evidencii ... :mee:
No ale nič podrobnejšie nenapísali, to je presne to, čo mali na stránke a čo pripla Zita5 v príspevku 31.
Mňa zaujíma ale odpoveď na to, čo som uviedla v príspevku 53 na konci.
Citujem: To, že niekto uvádza na trh výrobky v obaloch, toto chápem tak, že je to ten prvý, kto takýto výrobok v obale doviezol na naše územie alebo vyrobil a zabalil tu. Toto je podľa mňa tá povinná osoba, ktorá sa musí registrovať. Každé ďalšie odovzdanie obalu alebo výrobku v obale inej osobe na účely distribúcie alebo použitia je podľa § 2 písm. i) ich uvedenie do obehu. Ale v § 7 ods. 1, ktorý ustanovuje podmienky zabezepečenia odpadov z obalov sa hovorí už o povinnej osobe, ktorá uvádza na trh alebo do obehu. Toto mi nie je jasné. Ako tomu rozumiete ostatní?

Keďže hranica pre to, aby niekto nemal povinnosť podľa § 7 ods. 1 je menej ako 200 kg obalov uvedených na trh alebo do obehu za rok, rozumiem tomu tak, že povinná osoba eviduje nielen obaly do ktorých balí, ale aj obaly, ktoré ďalej distribuuje na iných výrobkoch v obaloch, ktoré už zabalené nakúpila. Môže ich distribuovať tak, ako ich dostala, môže ich vybaliť z prepravného obalu a distribuovať v menších skupinových obaloch, môže ich expedovať v spotrebiteľských obaloch, alebo jednoducho ich predá v obale (sklo, fľaša).
Ak je to tak, ktorý obal eviduje, ak uvádza do obehu nakúpené zabalené výrobky? Podľa mňa by mala evidovať iba ten vrchný obal, v ktorom to distribuuje, lebo ak by mala všetky, tak to si neviem predstaviť, a došlo by k duplicitnej evidencii, kým by sa výrobok predal konečnému spotrebiteľovi.
Kvaka
30.04.10,12:33
O akom plateni hovoris? Zakon uklada za povinnost registrovat sa a viest evinenciu.
No, ten, čo sem dopravuje tovar zo zahraničia, má rovnako ako náš výrobca, povinnosť vyplývajúcu zo zákona o odpadoch, asi by mal platiť do recyklačného fondu. Myslím, že toto myslela Kazu.
Erika-ežka
30.04.10,16:28
Ak je to tak, ktorý obal eviduje, ak uvádza do obehu nakúpené zabalené výrobky? Podľa mňa by mala evidovať iba ten vrchný obal, v ktorom to distribuuje, lebo ak by mala všetky, tak to si neviem predstaviť, a došlo by k duplicitnej evidencii, kým by sa výrobok predal konečnému spotrebiteľovi.
Presne toto si neviem predstaviť. Vlastne budem mať faktúru, kde bude množstvo tovaru a podľa toho by mi mala sedieť evidencia obalov. Ale nikde som nenašla, či sa má evidovať vlastne len ten vrchný - prepravný obal... alebo aj jednotlivé obaly, v ktorých je zabalený tovar. Na moju otázku, že vlastne akým spôsobom sa má viesť evidencia obalov v praxi ... mi odpovedali len citáciou zákona, ... žiadna jasná odpoveď. Tak som zvedavá, ako sa to ide robiť v praxi :eek: :eek: :eek:
Kazu
30.04.10,17:36
O akom plateni hovoris? Zakon uklada za povinnost registrovat sa a viest evinenciu.

Pochybujem, že ten zákon niekto urobil len zo zvedavosti.
Pozri si www.naturpack.sk. Je tam aj odsek: Povinná osoba je povinná zabezpečiť zber odpadov z obalov a ich zhodnocovanie a recykláciu najmenej vo výške záväzných limitov; táto povinnosť sa nebude vzťahovať na povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Mne sa veľmi nechce chodiť s károu po Slovensku a zbierať moje použíté krabice. Ale niekto to proste urobiť musí.Tak budem musieť platiť tomu kto to urobí. Teda tak som to aspoň pochopila ja. Ale ak máš pravdu ty tak ma to veľmi poteší. :)
Zita5
30.04.10,17:42
Výrobky z papiera sa balia do zmršťovacej fólie , kam túto fóliu zaradiť .Tiež sa vzťahuje na fóliu tento Zákon ?
karpis
30.04.10,18:23
Pochybujem, že ten zákon niekto urobil len zo zvedavosti.
Pozri si www.naturpack.sk (http://www.naturpack.sk). Je tam aj odsek: Povinná osoba je povinná zabezpečiť zber odpadov z obalov a ich zhodnocovanie a recykláciu najmenej vo výške záväzných limitov; táto povinnosť sa nebude vzťahovať na povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Mne sa veľmi nechce chodiť s károu po Slovensku a zbierať moje použíté krabice. Ale niekto to proste urobiť musí.Tak budem musieť platiť tomu kto to urobí. Teda tak som to aspoň pochopila ja. Ale ak máš pravdu ty tak ma to veľmi poteší. :)
Kazu to presne vystihla naša firma má tiež zmluvu s s vyššie uvedenou firmou (www. naturpack.sk) ktorá to bude robiť za nás aby sme naozaj s tou károu nemuseli chodiť a budeme im za to platiť majú na stránke aj cenník
Kvaka
30.04.10,19:14
Výrobky z papiera sa balia do zmršťovacej fólie , kam túto fóliu zaradiť .Tiež sa vzťahuje na fóliu tento Zákon ?
Dobrá otázka, posunula nás na prílohu. Kritériá podrobnejšie definujúce obal sú v prílohe č. 1 k zákonu o obaloch, je tam napr. aj celofánový obal na CD obaloch
misomiso
01.05.10,06:56
Pochybujem, že ten zákon niekto urobil len zo zvedavosti.
Pozri si www.naturpack.sk (http://www.naturpack.sk). Je tam aj odsek: Povinná osoba je povinná zabezpečiť zber odpadov z obalov a ich zhodnocovanie a recykláciu najmenej vo výške záväzných limitov; táto povinnosť sa nebude vzťahovať na povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Mne sa veľmi nechce chodiť s károu po Slovensku a zbierať moje použíté krabice. Ale niekto to proste urobiť musí.Tak budem musieť platiť tomu kto to urobí. Teda tak som to aspoň pochopila ja. Ale ak máš pravdu ty tak ma to veľmi poteší. :)

Zber a recyklaciu zabezpacis tak, ze na krabice vytlacis logo (pripadne text) ktory zakazuje odhodit obal do bezneho kosa a informuje o tom, ze ho treba dat do triedeneho odpadu. Tak sa to robi vsade na svete.
Kazu
01.05.10,10:36
Zber a recyklaciu zabezpacis tak, ze na krabice vytlacis logo (pripadne text) ktory zakazuje odhodit obal do bezneho kosa a informuje o tom, ze ho treba dat do triedeneho odpadu. Tak sa to robi vsade na svete.

Ďakujem za informáciu. Idem pátrať po označovaní. Som zvedavá k čomu sa dopracujem.:)
karpis
03.05.10,03:56
Kazu k čomu si sa dopátrala
tina01
03.05.10,08:52
Nerozumiem ale tomu, prečo máme robiť zmluvu s takouto firmou, ktorá to "bude robiť za nás", veď platíme mestu za odpad aj separovaný a zabezpečujú aj zvoz, alebo karton zaveziem do zberných surovín a zaplatím tam zaň.Máme do 500 kg za rok.Každá firma je v meste registrovaná a platí za odpady.Ak sa mýlim,opravte ma.
misomiso
03.05.10,11:05
Nerozumiem ale tomu, prečo máme robiť zmluvu s takouto firmou, ktorá to "bude robiť za nás", veď platíme mestu za odpad aj separovaný a zabezpečujú aj zvoz, alebo karton zaveziem do zberných surovín a zaplatím tam zaň.Máme do 500 kg za rok.Každá firma je v meste registrovaná a platí za odpady.Ak sa mýlim,opravte ma.

Ale ved samozrejme ze nepotrebujes robit ziadnu zmluvu ani nikomu platit, musis sa iba registrovat do registra a viest evidenciu.
Kazu
03.05.10,11:16
Nerozumiem ale tomu, prečo máme robiť zmluvu s takouto firmou, ktorá to "bude robiť za nás", veď platíme mestu za odpad aj separovaný a zabezpečujú aj zvoz, alebo karton zaveziem do zberných surovín a zaplatím tam zaň.Máme do 500 kg za rok.Každá firma je v meste registrovaná a platí za odpady.Ak sa mýlim,opravte ma.

Si výrobca a balíš svoje výrobky napr. do kartónu, fólie a pod.?
misomiso
03.05.10,12:16
Podla toho co Tina pise je skor obchodnik, ktory iba vybaluje tovar z krabic. Potom sa nemusi ani registrovat. Ale aj ak je vyrobca, nemusi nikomu nic platit.
Kazu
03.05.10,14:32
Kazu k čomu si sa dopátrala

Veľmi som nepokročila. Na priamu otázku dostanem citáciu zákona.:mad: Ale vidí sa mi, že to smeruje k tomu plateniu, načo by nás inak rozdelili na kategóriu "povinní" a "oprávnení" A ako to má vyzerať podľa litery zákona to nám najlepšie vysvetlia asi až kontrolné orgány. Všimla som si, že paragraf o sankciách je napísaný najzrozumiteľnejšie. Preto som sa rozhodla, že sa na celú parádu zvysoka vy ....... kašlem a s tými mojimi 300 kilami kartónu som sa registrovala cez organizáciu oprávnenú. A druhú firmu s ročným odpadom 20 kg sisalového špagátu som registrovala priamo u zdroja.:)
Kvaka
03.05.10,14:44
Veľmi som nepokročila. Na priamu otázku dostanem citáciu zákona.:mad: Ale vidí sa mi, že to smeruje k tomu plateniu, načo by nás inak rozdelili na kategóriu "povinní" a "oprávnení" A ako to má vyzerať podľa litery zákona to nám najlepšie vysvetlia asi až kontrolné orgány. Všimla som si, že paragraf o sankciách je napísaný najzrozumiteľnejšie. Preto som sa rozhodla, že sa na celú parádu zvysoka vy ....... kašlem a s tými mojimi 300 kilami kartónu som sa registrovala cez organizáciu oprávnenú. A druhú firmu s ročným odpadom 20 kg sisalového špagátu som registrovala priamo u zdroja.:)
Ja som si myslela, že povinná osoba tak ako je definovaná v § 2, sa musí registrovať na ministerstve, a plnenie § 7 ods. 1 zabezpečí alebo sama, na vlastné náklady, alebo prostredníctvom oprávnenej organizácie podľa § 8 ods. 1 alebo viacerých oprávnených organizácií, s ktorými uzatvorí zmluvu o plnení povinnosti podľa § 7 odseku 1, čiže ktorá bude za ňu zabezpečovať zber odpadov z obalov.
Kazu
03.05.10,14:50
Ja som si myslela, že povinná osoba tak ako je definovaná v § 2, sa musí registrovať na ministerstve, a plnenie § 7 ods. 1 zabezpečí alebo sama, na vlastné náklady, alebo prostredníctvom oprávnenej organizácie podľa § 8 ods. 1 alebo viacerých oprávnených organizácií, s ktorými uzatvorí zmluvu o plnení povinnosti podľa § 7 odseku 1, čiže ktorá bude za ňu zabezpečovať zber odpadov z obalov.

Oni ťa aj zaregistrujú. Dúfam, že som to zase nepochopila blbě.:) Však mi snáď niečo odpíšu. A už to aj púšťam z hlavy. Všetko ostatné považujem za ich problém.:---
misomiso
03.05.10,15:04
Ja som si myslela, že povinná osoba tak ako je definovaná v § 2, sa musí registrovať na ministerstve, a plnenie § 7 ods. 1 zabezpečí alebo sama, na vlastné náklady, alebo prostredníctvom oprávnenej organizácie podľa § 8 ods. 1 alebo viacerých oprávnených organizácií, s ktorými uzatvorí zmluvu o plnení povinnosti podľa § 7 odseku 1, čiže ktorá bude za ňu zabezpečovať zber odpadov z obalov.

Ano, presne tak. Lenze ako zabezpeci "opravna organizacia" zber a recyklaciu prave TVOJHO odpadu? Bude sledovat cestu kazdeho tvojho vyrobku az ku konecnemu spotrebitelovi? Bude mu kazdy den vyvolavat a pytat sa, ci uz racil obal otvorit a ci sa ho chysta vyhodit? Potom s nim dohodne termin prevzatia obalu u neho doma, aby ho mohla recyklovat???

Ved je to nezmysel. Papier, kovy aj plasty sa uz u nas recykluju, su na to kontajnery, zmerne dvory, takze na obaly treba natlacit recyklacne kody, aby aj sprosty vedel, ze plast je plast a tym to konci. My uz recyklacne kody tlacime na obaly davno kvoli zahranicnym trhom, takze pre nas sa tymto nic nemeni, iba ze sa teraz musime zaregistrovat a viest evidenciu.
tina01
04.05.10,07:01
Presne tak, som iba obchodník, medzičlánok (veľkoobchod) od výrobcu po obchod. Keďže výrobca si túto povinnosť musí splniť, teoreticky stačí mi sa zaregistrovať, aj keď by som nemusela. Budem viesť evidenciu a zabezpečím si odvoz odpadu,keďže je to len pár kartónov a sem tam nejaká zmršť.fólia.Nič nevyrábam,ani neprebalujem.Dúfam,že to dobre chápem.
JAJA11
04.05.10,07:35
No ja som z toho zmätená tiež. Rozhodli sme sa tiež zaregistrovať. Sme výrobcovia obalov - vedierok, ktoré dodávame odberateľom na plnenie svojich výrobkov. Z týchto našich výrobkov nie sme povinný registrácie podľa tohto zákona. Ale tie naše výrobky zabalíme do fólie alebo kartónov. Toto je pre nás dôvod zaregistrovať sa :o
Zároveň sme registrovaný v recyklačnom fonde a odpad, ktorý vznikne vo firme nám likvidujú firmy, ktorým za to platíme. :o A to ešte musíme platiť obci za vývoz smetí, pretože máme súpisné číslo. A vraj vôbec nie je podstatné, že nám obec nevykonáva žiadny vývoz :o
Takže suma sumárum platíme na všetky strany a vôbec som nepochopila prečo. Veď ten odpad vždy zlikviduje ten užívateľ a ten predsa musí za vývoz odpadu zaplatiť :o Žeby Kocúrkovo? :o
gokko
05.05.10,06:35
Ahoj poraďáci,
prečítali sme so šéfom celú tému aj zákon , ale aj tak mi nie je jasné čo presne máme povinnosť urobiť. Sme obchodná firma, nič nevyrábame. Dovážame tovar, ktorý je v nejakých kartónoch , alebo v kýblikoch a kartónoch. Tovar vyberieme s kartónov, pobudne na sklade, potom zabaláme do kartónov a posielame zákazníkom u nás na Slovensku. Kartóny nenakupujeme, používame tie isté, v ktorých tovar prišiel. Odhadujeme , že tých kartónov a kýblikov-plastových je ročne asi viac ako 200kg. Prosím vás, čo máme presne urobiť?
Erika-ežka
05.05.10,07:29
Ahoj poraďáci,
prečítali sme so šéfom celú tému aj zákon , ale aj tak mi nie je jasné čo presne máme povinnosť urobiť. Sme obchodná firma, nič nevyrábame. Dovážame tovar, ktorý je v nejakých kartónoch , alebo v kýblikoch a kartónoch. Tovar vyberieme s kartónov, pobudne na sklade, potom zabaláme do kartónov a posielame zákazníkom u nás na Slovensku. Kartóny nenakupujeme, používame tie isté, v ktorých tovar prišiel. Odhadujeme , že tých kartónov a kýblikov-plastových je ročne asi viac ako 200kg. Prosím vás, čo máme presne urobiť?
Ja mám podobný prípad (písala som vyššie) ... len si myslím, že sa zmestím do tých 200 kg. Písala som na ministerstvo ďalší dotaz ... lebo na prvý, či vôbec pod to spadáme mi poslali obratom znenie zákona a prihlášku a adresu, kde to mám poslať. Teraz ma však zaujímalo, či som povinná robiť evidenciu aj tých malých krabičiek v čom je zabalený tovar (nie prepravných kartónov - tie určite) ... zatiaľ čakám na odpoveď... už dva dni... tak dám potom vedieť :cool:
gokko
05.05.10,07:35
Aj náš konateľ písal na ministerstvo, najskôr nám oratom poslali prihlášku, potom ale písal ešte raz, či máme vôbec povinnosť sa registrovať a ak ano, tak vysvetlenie čo kde vyplniť, zatiaľ žiadna odpoveď. Tak keď sa ozvú, napíšem aj ja.
Erika-ežka
05.05.10,07:38
Ja som im dala konkrétne otázky ... z praxi ...to bude horšie odpovedať. Lebo som napísala, že zákon mám, že chcem konkrétne odpovede. Tak som zvedavá, ako sa s tým popasujú ...:cool:
Kvaka
05.05.10,08:03
Ja som im dala konkrétne otázky ... z praxi ...to bude horšie odpovedať. Lebo som napísala, že zákon mám, že chcem konkrétne odpovede. Tak som zvedavá, ako sa s tým popasujú ...:cool:
Myslím si, že treba opakovane žiadať o odpovede na konkrétne otázky, veď majú na to vyčlenené financie, vyplýva to aj z dôvodovej správy k novému zákonu, citujem:
Návrh zákona rieši zabezpečovanie nových činností alebo existujúcich činností vo zvýšenom rozsahu pri výkone štátnej správy, ktoré súvisia s novo definovanými povinnosťami oprávnenej organizácie, spôsobom preukazovania povinnosti plnenia záväzných limitov, so zavedením inštitútu „subjektu, ktorý uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od povinných osôb, ktoré nie sú zapísané v registri, je zodpovedný za splnenie povinností tejto povinnej osoby podľa § 7 ods. 1 a § 10 ods. 1 tohto zákona“ (§ 7 ods. 12) ako nástroja kontroly registrácie povinných osôb pre plnenie povinností zberu a zhodnocovania odpadov z obalov, od ktorého sa očakáva zvýšenie počtu registrovaných povinných osôb a teda aj zvýšenie nárokov na riadenie a správu Registra povinných osôb a oprávnených organizácií, a poskytovanie odborných výkladov a stanovísk povinným osobám.
JAJA11
05.05.10,08:16
Ja som im dala konkrétne otázky ... z praxi ...to bude horšie odpovedať. Lebo som napísala, že zákon mám, že chcem konkrétne odpovede. Tak som zvedavá, ako sa s tým popasujú ...:cool:

Mohli by ste sem uviesť kontakt, kde môžem získať potrebné informácie. Mňa by zaujímalo, ako to je, ak tie naše zabalené výrobky vyvážame do zahraničia. :o
Kvaka
05.05.10,08:21
Je treba počkať na vyhlášku, ktorú ministerstvo schváli na základe § 21. Táto vyhláška ustanoví a) zoznam zálohovaných obalov, ktoré nie sú opakovane použiteľné, a výšku zálohu za ne a výšku zálohu za zálohované, opakovane použiteľné obaly (§ 6),
b) obsah a spôsob vedenia registra, vzor potvrdenia o zápise do registra a vzor žiadosti o zápis do registra (§ 9),
c) podrobnosti o evidencii obalov, odpadov z obalov a o ich vedení, podrobnosti o ohlasovaní údajov z evidencie obalov a odpadov z obalov (§ 10),
d) podrobnosti o označovaní obalov (§ 5) a o označovaní zálohovaných obalov na nápoje (§ 6 ods. 4),
e) podrobnosti o požiadavkách na zloženie a vlastnosti obalov (§ 4 ods. 10),
f) záväzné limity pre rozsah zhodnocovania odpadov z obalov a pre rozsah ich recyklácie vo vzťahu k celkovej hmotnosti odpadov z obalov (§ 7 ods. 1),
g) podrobnosti o spôsobe preukazovania plnenia záväzných limitov v zariadeniach na zhodnocovanie odpadov na území členských štátov Európskej únie ako aj mimo územia členských štátov Európskej únie.
misomiso
05.05.10,08:25
Presne tak, som iba obchodník, medzičlánok (veľkoobchod) od výrobcu po obchod. Keďže výrobca si túto povinnosť musí splniť, teoreticky stačí mi sa zaregistrovať, aj keď by som nemusela. Budem viesť evidenciu a zabezpečím si odvoz odpadu,keďže je to len pár kartónov a sem tam nejaká zmršť.fólia.Nič nevyrábam,ani neprebalujem.Dúfam,že to dobre chápem.

Ani registrovat sa nemusis (ako obchodnik) ked nic nebalis a neposielas dalej.
misomiso
05.05.10,08:26
Ahoj poraďáci,
prečítali sme so šéfom celú tému aj zákon , ale aj tak mi nie je jasné čo presne máme povinnosť urobiť. Sme obchodná firma, nič nevyrábame. Dovážame tovar, ktorý je v nejakých kartónoch , alebo v kýblikoch a kartónoch. Tovar vyberieme s kartónov, pobudne na sklade, potom zabaláme do kartónov a posielame zákazníkom u nás na Slovensku. Kartóny nenakupujeme, používame tie isté, v ktorých tovar prišiel. Odhadujeme , že tých kartónov a kýblikov-plastových je ročne asi viac ako 200kg. Prosím vás, čo máme presne urobiť?

Vo vasom pripade nic.
Kvaka
05.05.10,08:28
Ja si myslím, že za tri mesiace, ktoré máte na registráciu, sa to utrasie, ale pre nových podnikateľov je tam povinnosť registrácie do 30 dní, takže vyhláška by mala byť v platnosti, neviem ju však nikde nájsť, ministerstvo má na stránke nové jedine toto:

Preukazovanie požiadania o zápis do registra podľa § 9 zákona č. 119/2010 Z. z. o obaloch

Dňom 01. 05. 2010 nadobudol účinnosť zákon č. 119/2010 Z. z. o obaloch a o zmene zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).

Podľa § 9 ods. 1 zákona je povinná osoba povinná požiadať ministerstvo o zápis do registra, ktorý je podľa § 9 ods. 2 zákona verejne prístupný na internetovej stránke ministerstva. Ak žiadosť o zápis do registra obsahuje všetky zákonom stanovené náležitosti, ministerstvo zapíše povinnú osobu do registra, pričom potvrdenie o zápise do registra ministerstvo povinnej osobe zašle do 30 dní od zápisu.

Z uvedeného vyplýva, že dokladovaním splnenia povinnosti požiadať o zápis do registra podľa § 9 ods. 1 zákona je zverejnenie povinnej osoby vo verejne prístupnom registri „Informačný systém pre evidenciu obalov a odpadov z obalov – Program Ministerstva životného prostredia SR“, ktorý je dostupný na stránke poverenej organizácie Ministerstva životného prostredia SR Slovenskej agentúry životného prostredia na adrese http://obaly.sazp.sk/ a tiež na internetovej stránke ministerstva www.enviro.gov.sk v časti „Odpady a obaly Obaly Linky“.
misomiso
05.05.10,08:28
Ja mám podobný prípad (písala som vyššie) ... len si myslím, že sa zmestím do tých 200 kg. Písala som na ministerstvo ďalší dotaz ... lebo na prvý, či vôbec pod to spadáme mi poslali obratom znenie zákona a prihlášku a adresu, kde to mám poslať. Teraz ma však zaujímalo, či som povinná robiť evidenciu aj tých malých krabičiek v čom je zabalený tovar (nie prepravných kartónov - tie určite) ... zatiaľ čakám na odpoveď... už dva dni... tak dám potom vedieť :cool:

Samozrejme, ze musis. Ale je to taky problem? Nikde nie je napisane, ako ma taka evidencia vyzerat. Zalozim si zosit, napisem rok 2010, pepierove obaly 199 kg, na dalsiu stranu rok 2011, papierove obaly 199 kg...
misomiso
05.05.10,08:30
Vie mi prosim niekto vysvetlit, aky je zo zakona rozdiel v uvedeni obalov na trh a uvedeni obalov do obehu? Bud som chodil do osobitnej skoly ja, alebo ten, co pisal text toho zakona.
Erika-ežka
05.05.10,08:32
Mohli by ste sem uviesť kontakt, kde môžem získať potrebné informácie. Mňa by zaujímalo, ako to je, ak tie naše zabalené výrobky vyvážame do zahraničia. :o
Otázku som posielala konkrétne na : verejnost@enviro.gov.sk, odpoveď mi prišla s tým: V prípade nejasností kontaktujte priamo Odbor odpadového hospodárstva MŽP SR kontakty: pošlem radšej cez súkr. správu :cool:. Včera som to ešte raz preposlala... zatiaľ nič... myslím, že ani oni v tom nemajú jasno... :eek:, lebo ten zákon mi poslali doslova obratom a na konkrétne otázky ... zatiaľ nič.
Kvaka
05.05.10,08:38
Ahoj poraďáci,
prečítali sme so šéfom celú tému aj zákon , ale aj tak mi nie je jasné čo presne máme povinnosť urobiť. Sme obchodná firma, nič nevyrábame. Dovážame tovar, ktorý je v nejakých kartónoch , alebo v kýblikoch a kartónoch. Tovar vyberieme s kartónov, pobudne na sklade, potom zabaláme do kartónov a posielame zákazníkom u nás na Slovensku. Kartóny nenakupujeme, používame tie isté, v ktorých tovar prišiel. Odhadujeme , že tých kartónov a kýblikov-plastových je ročne asi viac ako 200kg. Prosím vás, čo máme presne urobiť?
Ja si myslím, že sa musíte registrovať, lebo dovážate, čiže uvádzate na trh výrobky v obaloch.
Erika-ežka
05.05.10,08:38
Vie mi prosim niekto vysvetlit, aky je zo zakona rozdiel v uvedeni obalov na trh a uvedeni obalov do obehu? Bud som chodil do osobitnej skoly ja, alebo ten, co pisal text toho zakona.
V tom zákone je najzrozumiteľnejší § 18.:(
Kvaka
05.05.10,08:40
Samozrejme, ze musis. Ale je to taky problem? Nikde nie je napisane, ako ma taka evidencia vyzerat. Zalozim si zosit, napisem rok 2010, pepierove obaly 199 kg, na dalsiu stranu rok 2011, papierove obaly 199 kg...
Nikde nie je napísané, ale v doterajšej vyhláške k zákonu o obaloch to asi bolo, a v novej vyhláške, ktorá by mala byť schválená, to podľa všetkého bude tiež. Vzory tlačív budú pravdepodobne prílohou k vyhláške.
Erika-ežka
05.05.10,08:41
Ja si myslím, že sa musíte registrovať, lebo dovážate, čiže uvádzate na trh výrobky v obaloch.
Registrovať sa podľa zákona musí, ale musí viesť aj evidenciu - "obalov-kýblikov" ??? :confused: Prípadne obalov, v ktorom je zabalený konkrétny tovar? Neviem si to predstaviť v praxi...
Kvaka
05.05.10,08:44
Vie mi prosim niekto vysvetlit, aky je zo zakona rozdiel v uvedeni obalov na trh a uvedeni obalov do obehu? Bud som chodil do osobitnej skoly ja, alebo ten, co pisal text toho zakona.
No máte pravdu, je to zle napísané, ale už som sa to tu snažila vysvetliť, pozri http://www.porada.sk/1385573-post19.html
Kvaka
05.05.10,08:45
Registrovať sa podľa zákona musí, ale musí viesť aj evidenciu - "obalov-kýblikov" ??? :confused: Prípadne obalov, v ktorom je zabalený konkrétny tovar? Neviem si to predstaviť v praxi...
Veď čitajte § 21, všetko bude zrejme vo vyhláške.
Kvaka
05.05.10,09:00
Registrovať sa podľa zákona musí, ale musí viesť aj evidenciu - "obalov-kýblikov" ??? :confused: Prípadne obalov, v ktorom je zabalený konkrétny tovar? Neviem si to predstaviť v praxi...
Asi evidenciu musí, ukladá mu to § 10, a spôsob vedenia evidencie musí byť uvedený na základe § 21 písm. c) vo vyhláške.
JAJA11
05.05.10,09:28
Vie mi prosim niekto vysvetlit, aky je zo zakona rozdiel v uvedeni obalov na trh a uvedeni obalov do obehu? Bud som chodil do osobitnej skoly ja, alebo ten, co pisal text toho zakona.

No toto sme riešili aj my :D A vydumali sme, že do obehu môže ísť to čo obieha, t.j. vratné obaly a na trh - to sú jednorázové obaly :D
Kvaka
05.05.10,09:44
V zákone je to takto:
- uvedením obalu na trh okamih, keď obal prvýkrát prechádza odplatne alebo bezodplatne z etapy výroby alebo dovozu do etapy distribúcie alebo použitia,
- uvedením obalu do obehu odplatné alebo bezodplatné odovzdanie obalu alebo baleného výrobku inej osobe na účely distribúcie alebo použitia s výnimkou uvedenia obalu alebo baleného výrobku na trh.
tina01
05.05.10,12:03
V zákone je to takto:
- uvedením obalu na trh okamih, keď obal prvýkrát prechádza odplatne alebo bezodplatne z etapy výroby alebo dovozu do etapy distribúcie alebo použitia,
- uvedením obalu do obehu odplatné alebo bezodplatné odovzdanie obalu alebo baleného výrobku inej osobe na účely distribúcie alebo použitia s výnimkou uvedenia obalu alebo baleného výrobku na trh.
Mne to stále pripadá to isté. Mohli by ste uviesť ku každému nejaký príklad? Možno to už konečne pochopím.
Kvaka
05.05.10,13:01
Mne to stále pripadá to isté. Mohli by ste uviesť ku každému nejaký príklad? Možno to už konečne pochopím.
Ja to presne neviem, snažím sa čítať zákon, ale hľadám aj úmysel. Ide predsa o to, že právo európskej únie vyžaduje nejaké zhodnocovanie odpadov z obalov, preto je potrebné vedieť, koľko obalov sa dá na trh, t. j. koľko sa ich vyrobí a dovezie. Ja to chápem takto:

Výrobca alebo dovozca obalov, ktorý dá obaly iným ako povinným osobám, registruje sa, vedie evidenciu. On vlastne prvý uviedol obaly do etapy distribúcie alebo použitia, teda ich dal na trh.

Výrobca výrobkov balí svoje výrobky do obalov, registruje sa, vedie evidenciu. Použije obaly, ktoré má od výrobcu obalov, a ktoré tým pádom ako prvý uvádza na svojom výrobku do etapy distribúcie alebo použitia, alebo použije vlastné obaly. Toto je ten, kto uvádza na trh výrobky v obaloch.

Ten, kto kúpi obal alebo balený výrobok od výrobcu alebo dovozcu obalu alebo baleného výrobku a predáva ho ďalej v nezmenenom stave, teda ich len ďalej distribuuje, už nie je povinný sa registrovať, on to uvádza už len do obehu (nie je ten prvý). Ak by však takéto výrobky rozbalil a neskôr distribuoval v inom obale, tak sa musí registrovať, lebo zase dáva prvý na trh nejaký iný obal.

Takto tomu rozumiem ja.
Kazu
05.05.10,14:11
V tom zákone je najzrozumiteľnejší § 18.:(

:D:D:D Na tom nebolo čo pokaziť :D:D:D Pokuty a penále sú spracované zrozumiteľne v každom zákone :D
Kazu
05.05.10,14:17
Samozrejme, ze musis. Ale je to taky problem? Nikde nie je napisane, ako ma taka evidencia vyzerat. Zalozim si zosit, napisem rok 2010, pepierove obaly 199 kg, na dalsiu stranu rok 2011, papierove obaly 199 kg...

Vzory evidencií som našla vo Vyhláške 210/2005
Kvaka
05.05.10,14:27
Vzory evidencií som našla vo Vyhláške 210/2005
Ale vyhláška č. 210/2005 bola zrušená k 1. 5. 2010 a nová ešte nie je.
Kazu
05.05.10,14:38
Ale vyhláška č. 210/2005 bola zrušená k 1. 5. 2010 a nová ešte nie je.

Áno, ale tak nejak /a možno aj trochu zložitejšie, jednoduchšie určite nie/ si asi budú predstavovať evidenciu:) Tým som chcela povedať, že zošit asi stačiť nebude
Kvaka
05.05.10,14:44
Áno, ale tak nejak /a možno aj trochu zložitejšie, jednoduchšie určite nie/ si asi budú predstavovať evidenciu:) Tým som chcela povedať, že zošit asi stačiť nebude
Presne tak, myslím si, že treba počkať na novú vyhlášku. Mimochodom, bola zrušená aj vyhláška č. 732/2002 Z. z. o zozname zálohovaných obalov, ktoré nie sú opakovane použiteľné, a o výške zálohy za ne a o výške zálohy za zálohované opakovane použiteľné obaly, asi máme legislatívne vákuum. Teraz som hľadala v zbierke, či to náhodou dnes nevyšlo, ale nič som nenašla.
misomiso
05.05.10,20:24
Áno, ale tak nejak /a možno aj trochu zložitejšie, jednoduchšie určite nie/ si asi budú predstavovať evidenciu:) Tým som chcela povedať, že zošit asi stačiť nebude

To stacit rozhodne bude. Precitajte si v zakone § 10, ktory povinnost evidencie riesi. Nie je tam absolutne ziadna zmienka ani odkaz na nejau dalsiu vyhlasku. Jedina povinnost je vist evidenciu (pre tych, ktori robia aj zber aj recyklaciu viest evidenciu pre obe cinnosti osobitne) a potom raz rocne ohlasit ministerstvu udeja z evidencie. Teda raz rocne posles na ministerstvo zdrap papiera, ze ste uviedli na trh 147,2 kg obalov a tym si splnila vsetky svoje povinnosti.

Dokonca to mozes poslat aj na ministerstvo skolstva, pretoze nikde v zakone sa nepomina ziadna ina institucia ako "ministersvo", dokonca aj v § 11 a § 12, ktore manovite vymenuvaju institucie, ktore maju vztah k tomuto zakonu sa pise iba:

Orgány štátnej správy pre obaly
a odpady z obalov a ich pôsobnosť
§ 11
Orgánmi štátnej správy pre obaly a odpady z obalov sú:
a) ministerstvo,
b) inšpekcia,
c) Slovenská obchodná inšpekcia,14)
d) krajské úrady životného prostredia,
e) obvodné úrady životného prostredia.
§ 12
Ministerstvo
(1) Ústredným orgánom štátnej správy pre obaly
a odpady z obalov je ministerstvo.
(2) Ministerstvo
a) riadi a kontroluje výkon štátnej správy v oblasti obalov
a odpadov z obalov,
b) je orgánom štátneho dozoru pre obaly a odpady
z obalov (ďalej len „štátny dozor“),
c) vedie prostredníctvom poverenej osoby súhrnnú evidenciu
obalov, register a podáva hlásenia príslušným
orgánom Európskej únie,
d) rozhoduje v prípade pochybností, či výrobok je, alebo
nie je obalom.
Deganova
06.05.10,09:15
Dnes som bola osobne na odbore životného prostredia, kde mi bolo povedané, že zákon síce je, ale vykonávacie vyhlášky ešte nie a treba na ne počkať. Keďže povinnosť registrovať sa je 3 mesiace, odporučili mi ešte počkať, až to bude jasné.
Kvaka
06.05.10,09:24
To stacit rozhodne bude. Precitajte si v zakone § 10, ktory povinnost evidencie riesi. Nie je tam absolutne ziadna zmienka ani odkaz na nejau dalsiu vyhlasku. Jedina povinnost je vist evidenciu (pre tych, ktori robia aj zber aj recyklaciu viest evidenciu pre obe cinnosti osobitne) a potom raz rocne ohlasit ministerstvu udeja z evidencie. Teda raz rocne posles na ministerstvo zdrap papiera, ze ste uviedli na trh 147,2 kg obalov a tym si splnila vsetky svoje povinnosti.

Dokonca to mozes poslat aj na ministerstvo skolstva, pretoze nikde v zakone sa nepomina ziadna ina institucia ako "ministersvo", dokonca aj v § 11 a § 12, ktore manovite vymenuvaju institucie, ktore maju vztah k tomuto zakonu sa pise iba:

Orgány štátnej správy pre obaly
a odpady z obalov a ich pôsobnosť
§ 11
Orgánmi štátnej správy pre obaly a odpady z obalov sú:
a) ministerstvo,
b) inšpekcia,
c) Slovenská obchodná inšpekcia,14)
d) krajské úrady životného prostredia,
e) obvodné úrady životného prostredia.
§ 12
Ministerstvo
(1) Ústredným orgánom štátnej správy pre obaly
a odpady z obalov je ministerstvo.
(2) Ministerstvo
a) riadi a kontroluje výkon štátnej správy v oblasti obalov
a odpadov z obalov,
b) je orgánom štátneho dozoru pre obaly a odpady
z obalov (ďalej len „štátny dozor“),
c) vedie prostredníctvom poverenej osoby súhrnnú evidenciu
obalov, register a podáva hlásenia príslušným
orgánom Európskej únie,
d) rozhoduje v prípade pochybností, či výrobok je, alebo
nie je obalom.
misomiso, pozrite si príspevok
http://www.porada.sk/1393478-post100.html, už tam som to písala. Ak máte zákon a čítate ho, tak sa ešte raz pozrite

§ 21
Splnomocňovacie ustanovenia

Všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo, ustanoví

a) zoznam zálohovaných obalov, ktoré nie sú opakovane použiteľné, a výšku zálohu za ne a výšku zálohu za zálohované, opakovane použiteľné obaly (§ 6),
b) obsah a spôsob vedenia registra, vzor potvrdenia o zápise do registra a vzor žiadosti o zápis do registra (§ 9),
c) podrobnosti o evidencii obalov, odpadov z obalov a o ich vedení, podrobnosti o ohlasovaní údajov z evidencie obalov a odpadov z obalov (§ 10),
d) podrobnosti o označovaní obalov (§ 5) a o označovaní zálohovaných obalov na nápoje (§ 6 ods. 4),
e) podrobnosti o požiadavkách na zloženie a vlastnosti obalov (§ 4 ods. 10),
f) záväzné limity pre rozsah zhodnocovania odpadov z obalov a pre rozsah ich recyklácie vo vzťahu k celkovej hmotnosti odpadov z obalov (§ 7 ods. 1),
g) podrobnosti o spôsobe preukazovania plnenia záväzných limitov v zariadeniach na zhodnocovanie odpadov na území členských štátov Európskej únie ako aj mimo územia členských štátov Európskej únie.

ďalej si pozrite § 8 ods. 2, kde je toto
Oprávnená organizácia
a) zabezpečuje plnenie povinností podľa § 7 ods. 1 a § 10 ods. 2 pre povinné osoby, s ktorými je v zmluvnom vzťahu podľa § 7 ods. 7 písm. b),
b) predkladá Ministerstvu životného prostredia Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) „Správu o činnosti oprávnenej organizácie“ za kalendárny rok najneskôr do šiestich mesiacov po uplynutí kalendárneho roka; správa o činnosti musí obsahovať informáciu o spôsobe zabezpečenia zberu, zhodnotenia a recyklácie odpadov z obalov, plnenie záväzných limitov podľa § 7 ods. 1, množstvo zhodnotených a recyklovaných odpadov z obalov podľa jednotlivých druhov v tonách a vyhlásenie o uhradení všetkých povinných odvodov a daní,

Takže ten všeobecne záväzný právny predpis, na vydanie ktorého je splnomocnené ministerstvo ŽP, je vyhláška, ktorá však zatiaľ ešte nevyšla.

V zákonoch sa často uvádzajú legislatívne skratky, takáto je pre MŽP zavedená v § 8 ods. 2, preto je ministerstvo v celom zákone chápané ako MŽP.
Kvaka
06.05.10,09:25
Dnes som bola osobne na odbore životného prostredia, kde mi bolo povedané, že zákon síce je, ale vykonávacie vyhlášky ešte nie a treba na ne počkať. Keďže povinnosť registrovať sa je 3 mesiace, odporučili mi ešte počkať, až to bude jasné.
Však to tu píšem od začiatku, no asi som slabo presvedčila. Lenže nové podnikateľské subjekty nemajú trojmesačnú dobu na registráciu, pre nich platí 30 dní, lebo ich sa prechodné ustanovenie netýka.
Erika-ežka
06.05.10,10:11
Ja som im dala konkrétne otázky ... z praxi ...to bude horšie odpovedať. Lebo som napísala, že zákon mám, že chcem konkrétne odpovede. Tak som zvedavá, ako sa s tým popasujú ...:cool:
Takže mám odpoveď na moju otázku, či sa musia evidovať aj jednotlivé krabičky, v ktorých je tovar - nie prepravné kartóny :
"podľa § 10 ods. 1 povinná osoba vedie a uchováva evidenciu o obaloch uvedených na trh a do obehu a o plnení záväzných limitov zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov; ak povinná osoba zabezpečuje plnenie povinností podľa § 7 ods. 7 písm. a), vedie samostatne evidenciu zberu odpadov z obalov, ako aj evidenciu zhodnotenia a recyklácie odpadu z obalov.

V prípade jednotlivých malých balení predpokladám, že cukrovinky sú balené v štandartných obaloch a teda je potrebné zistiť váhu 1 obalu a vynásobiť počtom balení ".

tak to bude super robotička :cool:
jeso
13.05.10,09:51
Otázku som posielala konkrétne na : verejnost@enviro.gov.sk, odpoveď mi prišla s tým: V prípade nejasností kontaktujte priamo Odbor odpadového hospodárstva MŽP SR kontakty: pošlem radšej cez súkr. správu :cool:. Včera som to ešte raz preposlala... zatiaľ nič... myslím, že ani oni v tom nemajú jasno... :eek:, lebo ten zákon mi poslali doslova obratom a na konkrétne otázky ... zatiaľ nič.,

Erika, mohla by si mi poslať kontakt cez SS

sme nová firma , chceme dovážať minerálne oleje - podla zistení musíme platiť do recyklačného fondu - za odpad z minerálnych olejov -0,07 Eur/kg
podľa nového zákona o odpadoch by som sa mala zaregistrovať aj pre odpad z obalov nakoľko uvádzam na trh výrobky z obalov - odpoved na moje otázky na MŽP -naštudujte si zákon ...
dakujem
andrea
14.05.10,16:27
Prosím Vás poradi mi niekto: ja vyrábam papier na balenie syrov, následne ho predávam do mliekarne a ta bali do neho svoje syry. Mám sa ja ako výrobca obalov registrovať podľa zákona o obaloch a odpadoch?????
a čo toto - nechápem :
g) povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická
osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky
do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh - obaly s výnimkou výrobcov - a dovozcov
obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly
povinným osobám uvedeným v prvom bode,

Nechápem význam v 3 bode. Ja som si myslela, že mňa sa to netýka.....
karpis
14.05.10,18:44
andrea: ak papier ktorý vyrábaš balíš napr. do kartonov alebo do folie tak máš povinnosť sa registrovať tzn. ak balíš svoje výrobky(papier) do nejakého obalu
andrea
15.05.10,05:03
Veľmi pekne ďakujem a ešte sa chcem spýtať, že ako výrobca obalov na syry - predávam ich do mliekarne - ja vlastne len tie prázne zabalim do kartónu a už sa musím registrovať .....no dobre - mojou povinnosťou je sa registrovať, viesť evidenčný list obalov a mám podávať aj hlásenie o obaloch a o plnení záväznych limitov ......??? To hlásenie by ma ešte zaujímalo. Ďakujem
yukaya
17.05.10,05:21
ahojte, prosím Vás, viete mi poradit.... naša firma vyrába a predava náplne do tlaciarní, blíme ich a následne distribuujeme (predávame velkoobchodne).... mali by sme sa zaregistrovať na ministerstvo ale nechápem co mam napisať do ziadosti pod body:
d) spôsob zabezpečenia povinnosti zberu odpadov z obalov podľa § 7 ods. 1,
e) spôsob informovania spotrebiteľov podľa § 7 ods. 9,
f) obalové materiály, pre ktoré zabezpečuje povinnosť zberu odpadov z obalov,
g) spôsob zabezpečenia zhodnocovania a recyklácie odp
andrea
19.05.10,04:10
Yukaya zavolaj si na 02-502 21 222 sú tam fajn ľudia, poradia ti.
yukaya
19.05.10,12:27
tak konečne som to pochopila...... resp. som to skôr nechcela pochopiť... by som normalne ze isla strajkovat proti tomuto debilnemu zakonu....!!!! ako firma platíme obci za odpad, potom platíme zmluvným partnerom za odvoz a likvidáciu odpadu (lebo ho je vela) a este aj my chodíme s papierom do zberných surovín, kde nás to tiež nieco stojííí... a este plati za toto????takže platíme 4X za to isteeeee.... hrôza...
vindo
20.05.10,06:40
Potreboval by som vedieť či sa od 1.mája počíta množstvo odpadu vyskladneného z môjho skladu čiže odpad dovezený už pred začiatkom platnosti tohoto zákona alebo až adpad z tovaru dovezeného na územie Slovenska po 1.5.2010.Ak by niekto vedel poradiť budem povďačný.
denisa1606
20.05.10,07:32
Sme dovozca materiálov zabalených v kartónových obaloch, ktoré ďalej distribuujeme v tých istých obaloch alebo tento materiál minieme vo výrobe, od výrobcov v SR a zároveň CZ, aká povinnosť z tohto vyplýva pre našu firmu podľa zákona o odpadoch?
Keď je tento objem cca 1500 kg za rok, stačí toto nahlásiť len na recyklačný fond?
Kvaka
20.05.10,13:23
Sme dovozca materiálov zabalených v kartónových obaloch, ktoré ďalej distribuujeme v tých istých obaloch alebo tento materiál minieme vo výrobe, od výrobcov v SR a zároveň CZ, aká povinnosť z tohto vyplýva pre našu firmu podľa zákona o odpadoch?
Keď je tento objem cca 1500 kg za rok, stačí toto nahlásiť len na recyklačný fond?
Podľa § 2 písm. g) zákona o obaloch povinnou osobou je fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v bode 1.

Podľa toho, čo píšete, uvádzate na trh výrobky v obaloch. Okrem registrácie v recyklačnom fonde ste preto povinní sa registrovať aj podľa zákona č. 119/2010 Z. z. o obaloch. Pre zápis do registra použite žiadosť, ktorá je dostupná na stránke ministerstva ŽP www.enviro.gov.sk.
Žiadosť o zápis do registra zašlite na adresu:
Ministerstvo životného prostredia SR
Odbor odpadového hospodárstva
Nám. Ľ. Štúra 1812 35 Bratislava
yukaya
21.05.10,05:30
už mi z toho začína šibať 8/
Hanka
21.05.10,06:11
... aj mne.... opat niekto povedal A a B je ako tajnicka v krizovke :)
Kvaka
21.05.10,06:52
... aj mne.... opat niekto povedal A a B je ako tajnicka v krizovke :)
Trochu som sa rypkala v zákone o obaloch a podľa toho, čo tam píšu, tak mi to takto vychádza. Povinnosti registrovaných osôb sú ďalej uvedené v zákone, asi si to treba naštudovať, podľa všetkého ani ministerstvo ŽP v tom nemá jasno. Ale myslím si, že povinnosti máte aj podľa množstva obalov, ktoré uvadzate na trh alebo do obehu, teda aj tie, ktoré distribuujete ďalej.
Podľa § 7 ods. 1 zákona o obaloch je povinnosťou povinnej osoby (tej, ktorá sa musí registrovať) zabezpečiť zber odpadov z obalov, vrátane odpadov z opakovane použiteľných obalov uvedených na trh alebo do obehu a ich zhodnocovanie a recykláciu najmenej vo výške záväzných limitov zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov ustanovených vykonávacím predpisom podľa § 21 písm. f).
Toto znamená asi toľko, že počkajte si na vykonávací predpis, teda na vyhlášku, ktorú ministerstvo ešte nevydalo, a tam si pozriete podrobnosti o výške záväzných limitov.
Povinnosť podľa § 7 ods. 1 (zabezpečiť zber odpadov z obalov) sa nevzťahuje na takú povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok.
Ďalšia povinnosť pre registrované osoby je vedenie evidencie (§ 10 ods. 1). Podrobnosti a spôsob vedenia evidencie tiež budú uvedené vo vyhláške, ktorá ešte v zbierke nevyšla.
No skúste si ešte raz podrobnejšie pozrieť zákon č. 119/2010 o obaloch.
yukaya
24.05.10,10:45
prosim Vás...kto mi vie poradit... mame sa registrovat v recyklacnom fonde, ked zabezpecujeme zber? napr. podla § 48 ods.1
Kvaka
24.05.10,12:51
prosim Vás...kto mi vie poradit... mame sa registrovat v recyklacnom fonde, ked zabezpecujeme zber? napr. podla § 48 ods.1
O povinnosti registrácie v recyklačnom fonde sa píše v zákone o odpadoch a nie v zákone o obaloch. Na stránke recyklačného fondu je toto:
Veľa subjektov si mýli povinnosť registrácie v zmysle zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a povinnosť registrácie v zmysle zákona č. 119/2010 Z. z. o obaloch. Každý subjekt, ktorý je výrobcom alebo dovozcom niektorej komodity podľa zákona o odpadoch je povinný zaregistrovať sa v Recyklačnom fonde v zákonom stanovenej lehote do 30 dní od začatia výroby alebo dovozu danej komodity (§ 42 ods. 11, § 43 ods. 4, § 44 ods. 5, § 44a ods. 4, § 46 ods. 5, § 48 ods. 7, § 48f ods. 4, § 54 ods. 4 a § 54i ods. 4 zák. č. 223/2001 Z. z.). Registračný formulár sa nachádza na našej internetovej stránke www.recfond.sk v časti Prispievatelia -> Registrácia.

Pokiaľ ide o obaly a odpady z obalov každý subjekt, okrem registrácie v Recyklačnom fonde, je povinný požiadať o registráciu Ministerstvo životného prostredia SR, tak ako to ustanovuje § 9 zákona o obaloch.
Kvaka
24.05.10,12:58
Čo sa týka limitov, našla som toto na http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100412/ake-su-limity-pre-zhodnocovanie-odpadov-z-obalov.aspx
Aké sú limity pre zhodnocovanie odpadov z obalov?


Nový zákon o obaloch (http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100307/zakon-o-obaloch.aspx) zrušil všetky pôvodné vykonávacie predpisy, čím vzniklo právne vákuum, keďže Ministerstvo životného prostredia SR ešte nevydalo nové predpisy v zmysle § 21 zákona č. 119/2010. Akou právnou normou sa treba riadiť v súčasnosti?
Povinnosti podľa zrušených predpisov zanikli, nie je teda možné, aby došlo k ich porušeniu a následnému postihu zo strany MŽ SR. „Nové“ povinnosti ohľadne záväzných limitov budú vymáhateľné až vydaním nových vykonávacích predpisov po ich zverejnení v zbierke zákonov.
Podľa informácie poskytnutej Odborom legislatívy MŽ SR by nové predpisy mali byť v zbierke zákonov do 6 týždňov. Zatiaľ ministerstvo plánuje pokračovať v činnosti podľa zrušených predpisov. K takémuto postupu však nie je právny dôvod. V zmysle vyššie uvedeného nie je ani možné sa takéhoto postupu MŽ SR domáhať.
Záväzné limity pre rozsah zhodnocovania odpadov z obalov podľa novej vyhlášky v zmysle § 21 písm. f) zákona 119/2010 Z.z. by sa mali na základe vyjadrenia MŽ SR obsahovo zhodovať so zrušeným nariadením 220/2005.
gadsk
26.05.10,07:45
Precital som vacsinu prispevkov a stale neviem co v takomto pripade.
Vyrabame prenosne ozvucovacie zariadenia. Plastove reproskrinky
pridu zabalane z Holandska. Do nich namotujeme tu vyrobenu elektroniku,
zabalime do tu za zakupenych obalov a exportujeme do EU. Na Slovensku vyrobky nepredavame. mame povinnost sa registrovat?
Erika-ežka
26.05.10,08:02
Precital som vacsinu prispevkov a stale neviem co v takomto pripade.
Vyrabame prenosne ozvucovacie zariadenia. Plastove reproskrinky
pridu zabalane z Holandska. Do nich namotujeme tu vyrobenu elektroniku,
zabalime do tu za zakupenych obalov a exportujeme do EU. Na Slovensku vyrobky nepredavame. mame povinnost sa registrovat?
Skús poslať otázku priamo na : verejnost@enviro.gov.sk, mali by odpovedať.
Kvaka
26.05.10,09:07
Precital som vacsinu prispevkov a stale neviem co v takomto pripade.
Vyrabame prenosne ozvucovacie zariadenia. Plastove reproskrinky
pridu zabalane z Holandska. Do nich namotujeme tu vyrobenu elektroniku,
zabalime do tu za zakupenych obalov a exportujeme do EU. Na Slovensku vyrobky nepredavame. mame povinnost sa registrovat?

Podľa § 2 písm. g) zákona o obaloch povinnou osobou je fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v bode 1.
Mne to vychádza tak, že sa musíte registrovať, lebo ste podľa tohto zákona povinnou osobou podľa bodu1, kupujete obaly a balíte do nich svoje výrobky.
Je možné, že povinnosť registrácie vo vašom prípade vyplýva aj z bodu 2, ale toto nie je v zákone zrozumiteľne uvedené, opýtajte sa priamo na ministerstve.
gadsk
26.05.10,13:12
Podľa § 2 písm. g) zákona o obaloch povinnou osobou je fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v bode 1.
Mne to vychádza tak, že sa musíte registrovať, lebo ste podľa tohto zákona povinnou osobou podľa bodu1, kupujete obaly a balíte do nich svoje výrobky.
Je možné, že povinnosť registrácie vo vašom prípade vyplýva aj z bodu 2, ale toto nie je v zákone zrozumiteľne uvedené, opýtajte sa priamo na ministerstve.

Takze som sa spytal na ministerstve. Prisla my odpoved ktora nema vobec nic spolocne s mojou otazkou (proste Copy&Paste). V preklade "Nastudujte si zakon a neotravujte nas". Takze sa zaregistrujeme a uvidime.
Kazu
26.05.10,13:20
Takze som sa spytal na ministerstve. Prisla my odpoved ktora nema vobec nic spolocne s mojou otazkou (proste Copy&Paste). V preklade "Nastudujte si zakon a neotravujte nas". Takze sa zaregistrujeme a uvidime.

No to vieš, oni ti to povedia, ty to niekde vyzradíš a ich potom zavrú :D Dnes musí byť človek opatrný :---
Kvaka
26.05.10,13:46
Takze som sa spytal na ministerstve. Prisla my odpoved ktora nema vobec nic spolocne s mojou otazkou (proste Copy&Paste). V preklade "Nastudujte si zakon a neotravujte nas". Takze sa zaregistrujeme a uvidime.
Ja som už niekde písala, že ani oni sami nevedia, ako to bude, veď preto nemajú ešte nové vyhlášky, lebo im to asi nesedí so zákonom, najmä to, ako a kto má vlastne viesť evidenciu. Možno sa učia z našich názorov.
VieraPopluharova
26.05.10,13:57
Od 1. mája 2010 nadobúda účinnosť zákon č. 119/2010 Z. z. o obaloch




Vzhľadom na to, že mnohé subjekty sa obracajú na Recyklačný fond s množstvom otázok, ktoré sa týkajú obalov a zákona o obaloch, Recyklačný fond sa rozhodol byť nápomocný a poskytnúť týmto subjektom niektoré základné informácie k uvedenej problematike.

V prvom rade však považujeme za veľmi dôležité uviesť, že problematika obalov a odpadov z nich nespadá do kompetencie Recyklačného fondu, ale patrí do pôsobnosti orgánov štátnej správy pre obaly a odpady z obalov, ktorými sú Ministerstvo životného prostredia SR, inšpekcia, Slovenská obchodná inšpekcia, krajské úrady životného prostredia a obvodné úrady životného prostredia.

Podľa ust. § 2 písm. g) zákona o obaloch povinnou osobou je fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v bode 1.

Ako vyplýva z mnohých dopytov, veľa subjektov si mýli povinnosť registrácie v zmysle zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a povinnosť registrácie v zmysle zákona č. 119/2010 Z. z. o obaloch. Každý subjekt, ktorý je výrobcom alebo dovozcom niektorej komodity podľa zákona o odpadoch je povinný zaregistrovať sa v Recyklačnom fonde v zákonom stanovenej lehote do 30 dní od začatia výroby alebo dovozu danej komodity (§ 42 ods. 11, § 43 ods. 4, § 44 ods. 5, § 44a ods. 4, § 46 ods. 5, § 48 ods. 7, § 48f ods. 4, § 54 ods. 4 a § 54i ods. 4 zák. č. 223/2001 Z. z.). Registračný formulár sa nachádza na našej internetovej stránke www.recfond.sk v časti Prispievatelia -> Registrácia.
Pokiaľ ide o obaly a odpady z obalov každý subjekt, okrem registrácie v Recyklačnom fonde, je povinný požiadať o registráciu Ministerstvo životného prostredia SR, tak ako to ustanovuje § 9 zákona o obaloch.
Pre ilustráciu uvádzame v skrátenej forme znenie citovaného ustanovenia:


Registrácia povinných osôb a oprávnených organizácií
podľa ust. § 9 zák. č. 119/2010 Z. z. o obaloch


ods. 1 – povinná osoba a oprávnená organizácia sú povinné požiadať Ministerstvo životného prostredia SR (ďalej len „ministerstvo“) o zápis do registra.

ods. 2 – register je verejne prístupný na internetovej stránke ministerstva.

ods. 3 – žiadosť o zápis do registra sa podáva písomne v štátnom jazyku ministerstvu do 30 dní odo dňa začatia podnikania

ods. 4 a ods. 5 pojednávajú náležitostiach, ktoré musí spĺňať žiadosť o zápis do registra podnikateľa – fyzickej osoby, právnickej osoby a oprávnenej organizácie. Okrem obchodného mena, IČO, identifikácie štatutárov aj spôsob zabezpečenia povinnosti zberu odpadu z obalov podľa ust. § 7 ods. 1 zák. o obaloch, spôsob informovania spotrebiteľov podľa ust. § 7 ods. 9 zák. o obaloch, ďalej obalové materiály, pre ktoré zabezpečuje povinnosť zberu odpadov z obalov a spôsob zabezpečenia zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov.

ods. 6 – oprávnená organizácia uvedie v žiadosti o zápis do registra aj zoznam povinných osôb, pre ktoré zabezpečuje zber odpadov z obalov, ich zhodnocovanie a recykláciu.

ods. 7 – za predpokladu splnenia zákonom požadovaných náležitostí, ministerstvo zapíše povinnú osobu alebo oprávnenú organizáciu do registra do 5 (piatich) dní od doručenia žiadosti a potvrdenie o zápise im zašle do 30 (tridsiatich) dní od zápisu do registra.

Ods. 8 a ods. 9 – pojednáva o tom, že ak žiadosť o zápis do registra neobsahuje zákonom predpísané náležitosti, ministerstvo vyzve žiadateľa na odstránenie nedostatkov v ním stanovenej lehote a ak žiadateľ žiadosť nedoplní, ministerstvo oprávnenú organizáciu do registra nezapíše.

Ods.10 – ukladá zapísaným subjektom povinnosť oznámiť ministerstvu zmenu údajov, ktoré uviedli v žiadosti do 30 dní od vzniku zmeny.

Ods. 11 – oprávnená organizácia má povinnosť zaslať ministerstvu vždy do 10 (desiateho) dňa po uplynutí predchádzajúceho kalendárneho štvrťroka zoznam povinných osôb, pre ktoré zabezpečuje zber odpadov z obalov, ich zhodnocovanie alebo recykláciu s vyznačenými zmenami.

Ods. 12 – oprávnenú organizáciu, ktorá si nesplnila niektorú povinnosť podľa ust. § 8 ods. 2 , a to ani po výzve, ministerstvo z registra vyčiarkne.

Ods. 13 – k vyčiarknutiu povinnej osoby a oprávnenej organizácie z registra ministerstvo pristúpi ak tieto subjekty už nevykonávajú podnikateľskú činnosť a písomne im to oznámi.

Úplné znenie zákona č. 119/2010 Z. z. o obaloch a o zmene zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov bude zverejnené na našej internetovej stránke www.recfond.sk v časti O fonde -> legislatíva.

Pre úplnosť vyššie uvedenej informácie ešte uvádzame, že podľa zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch v platnom znení, okrem povinnosti registrovať sa v Recyklačnom fonde existuje ešte povinnosť výrobcu batérií a akumulátorov (§ 48a ods.11) podať na ministerstvo žiadosť o zápis do Registra výrobcov batérií a akumulátorov (§ 48f ods. 5 písm. c) a taktiež existuje povinnosť výrobcu elektrozariadení (§54a ods.11), diaľkového výrobcu elektrozariadení (§54b ods.3 písm. d) a zahraničného výrobcu elektrozariadení (§54b ods.4 písm. d) požiadať ministerstvo o zápis do Registra výrobcov elektrozariadení.
gadsk
27.05.10,07:16
Konecne my prisla normalna odpoved (samozrejme ze nie zo statnej institucie :) ). Pytal som sa vo firme NaturPack a toto je odpoved:

Dobry den,

povinnou osobou podľa zákona je fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá:
1. Používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov
2. Uvádza na trh výrobky v obaloch
3. Uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dovážajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám v prvom bode
- Pričom uvedením obalu na trh okamih, keď obal prvýkrát prechádza odplatne alebo bezodplatne z etapy výroby alebo dovozu do etapy distribúcie.
Povinná osoba je povinná zabezpečiť zber odpadov z obalov, vrátane odpadov z opakovane použiteľných obalov (ďalej len „zber odpadov z obalov“) uvedených na trh alebo do obehu a ich zhodnocovanie a recykláciu najmenej vo výške záväzných limitov zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov (ďalej len „záväzné limity“) ustanovených vykonávacím predpisom podľa § 21 písm. f); táto povinnosť sa nevzťahuje na povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok.
Podla toho,co uvadzate v e-maili, ak balite vyrobky do obalov nakupenych vSR, ste balic, plnic a mate povinnost registracie, ale ak vsetko vyveziete a na trhu zostane menej ako 200 kg obalov rocne, tak nemate povinnost recyklacie a zhodnocovania a plnanie zaveznych limitov.
Ak ste dovozca výrobkov balených v obaloch máte povinnosť registrovať sa na Recyklačnom fonde (formulár v prílohe) a kvartálne zasielať výkazy (vid príloha 9) na Recyklačný fond a Obvodný úrad životného prostredia.
Adresa : Recyklačný fond, Nobelova 18, 831 02 Bratislava
V zmluve najdete nahlad ako vyzera vykaz obalov, pricom vyvoz sa odratuva z povinnosti recyklacie a zhodnocovania.

Dufam ze to nejako pomoze aj ostatnym.
Erika-ežka
02.06.10,07:39
Konecne my prisla normalna odpoved (samozrejme ze nie zo statnej institucie :) ). Pytal som sa vo firme NaturPack a toto je odpoved:

Dobry den,

povinnou osobou podľa zákona je fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá:
1. Používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov
2. Uvádza na trh výrobky v obaloch
3. Uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dovážajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám v prvom bode
- Pričom uvedením obalu na trh okamih, keď obal prvýkrát prechádza odplatne alebo bezodplatne z etapy výroby alebo dovozu do etapy distribúcie.
Povinná osoba je povinná zabezpečiť zber odpadov z obalov, vrátane odpadov z opakovane použiteľných obalov (ďalej len „zber odpadov z obalov“) uvedených na trh alebo do obehu a ich zhodnocovanie a recykláciu najmenej vo výške záväzných limitov zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov (ďalej len „záväzné limity“) ustanovených vykonávacím predpisom podľa § 21 písm. f); táto povinnosť sa nevzťahuje na povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok.
Podla toho,co uvadzate v e-maili, ak balite vyrobky do obalov nakupenych vSR, ste balic, plnic a mate povinnost registracie, ale ak vsetko vyveziete a na trhu zostane menej ako 200 kg obalov rocne, tak nemate povinnost recyklacie a zhodnocovania a plnanie zaveznych limitov.
Ak ste dovozca výrobkov balených v obaloch máte povinnosť registrovať sa na Recyklačnom fonde (formulár v prílohe) a kvartálne zasielať výkazy (vid príloha 9) na Recyklačný fond a Obvodný úrad životného prostredia.
Adresa : Recyklačný fond, Nobelova 18, 831 02 Bratislava
V zmluve najdete nahlad ako vyzera vykaz obalov, pricom vyvoz sa odratuva z povinnosti recyklacie a zhodnocovania.

Dufam ze to nejako pomoze aj ostatnym.
Musím sa zaregistrovať do Rec.fondu aj keď nemám povinnosť platenia?
Podľa § 48 Zákona 223/2001:
(3) Príspevok uvedený v odseku 1 sa platí, ak výroba alebo dovoz presiahne 10 ton ročne.
Ide o dovoz balených cukroviniek, ktoré sú balené v papierovom obale + priesvitný obal. Na trh sa uvedie menej ako 200 kg ročne obalov.
Kvaka
02.06.10,09:08
Musím sa zaregistrovať do Rec.fondu aj keď nemám povinnosť platenia?
Podľa § 48 Zákona 223/2001:
(3) Príspevok uvedený v odseku 1 sa platí, ak výroba alebo dovoz presiahne 10 ton ročne.
Ide o dovoz balených cukroviniek, ktoré sú balené v papierovom obale + priesvitný obal. Na trh sa uvedie menej ako 200 kg ročne obalov.
Registrácia

http://www.recfond.sk/index.php?www=sp_detail&id=254&navigation_main_id=4&navigation_id=4
Výrobca a dovozca komodít určených zákonom č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sú povinní zaregistrovať sa v Recyklačnom fonde do 30 dní od začatia výroby alebo dovozu spoplatnených komodít, za ktoré sú povinní platiť príspevok, ohlásiť Recyklačnému fondu zmeny v údajoch potrebných pre registráciu do 30 dní od vzniku zmeny a umožniť orgánom štátneho dozoru v odpadovom hospodárstve (§73 toho istého zákona) kontrolu ich registrácie v Recyklačnom fonde.

Registrácia sa týka aj:

- výrobcov a dovozcov, ktorí nie sú povinní uhrádzť príspevok do Recyklačného fondu v súlade s § 48 zákona č. 223/2001 Z.z. t.j. ak výroba a dovoz skla, papiera a lepenky nepresiahne 10 t ročne,
- výrobcov a dovozcov, ktorí si v súlade s § 56 zákona č. 223/2001 Z.z. znížili príspevok do Recyklačného fondu.
hslovakia
25.06.10,12:13
Neviem, či niekomu pomôžem, ale keďže som našu firmu registrovala už v roku 2006 v RecFo a v tom roku sme tiež požiadali tretiu osobu (teraz v zákone ako Oprávnená organizácia) o plnenie záväzných limitov posielam pár postrehov z toho, čo sa na mňa za ten čas nalepilo.
1/Sme dovozca výrobkov v obaloch zo zahraničia a uvádzame ich na trh.
2/Sme zaregistrovaný v Recyklačnom fonde.
3/Nakoľko množstvo obalov je nad 200kg/rok sme povinný podľa z.č. 119/2010 (§7) spĺňať záväzné limity - t.j. kvartálne posielame OprávnOrg Výkaz dovezených obalov, na základe výkazu platíme za zhonotenie obalov OprOrg; to nás ale nezbavuje povinnosti zasielať za každý 1/4-rok Hlásenie o objeme výroby, dovozu,... (Príloha č.9 Vyhl. 283/2001 Z.z.) na RecF a Obvodný úrad ŽP, pričom v spodnej časti tlačiva pridávam poznámku: "Zhodnotenie odpadov z obalov - ...(názov OprOrg)...". Do RecF neplatíme.
4/ Evidenciu vedieme vďaka tomu, že náš SW umožňuje pri každom výrobku uviesť názov obalu - na základe prijatých fa si zo SW vytiahnem množstvo dovezených obalov (resp. výrobkov) za konkrétny Q podľa konkrétneho obalu.
Od výrobcu máme k dispozícii hmotnosť obalov. Množstvo obalov podľa názvov si prenesiem každý Q do excel. tabuľky, ktorú som si vytvorila tak, že ich mám zoradené podľa toho, či je to plast, kov, papier... a vynásobím hmotnosťou. Konečné čísla potom používam do Výkazu... a Hlásenia...
5/Zvlášť upozorňujem na §3 zák. 119/2010 - vyplýva z neho povinnosť Programu prevencie - viem, že kontroly z MŽP po ňom idú.
6/Všetky ostatné povinnosti, okrem označovania obalov, za nás v podstate plní OprOrg. Takisto táto Oprorg poskytuje poradenstvo pri kategorizácii obalov.

Prajem veľa trpezlivosti. Po roku už tie evidencie pôjdu šup-šup;)
evapau
02.07.10,04:19
Prosím nemá niekto vypracovaný program prevencie
hslovakia
02.07.10,04:37
Mám program prevencie, ale robila som ho pred prijatím nového zákona, takže asi nie je už celkom v súlade. Neviem aké zmeny tam treba zapracovať.
evapau
02.07.10,05:12
Nebolo by možné nejaký vzor sem priložiť
hslovakia
02.07.10,05:51
Prikladám vzor, ktorý mi poskytla oprávnená organizácia. Ešte raz pre úplnosť - tvorí sa na 4 roky a predkladá sa Obvodnému úradu ŽP.
kacenka255
02.07.10,06:22
tiez by som sa potrebovala informovat. nasa firma sa zaobera predajom textilu. Neprekracuje hranicu 200 kg rocne podla paragrafu 7. Ake su nase povinnosti? je potrebne sa zaregistrovat do MZP? dakujem
Kvaka
08.07.10,14:28
Potrebujete informácie pre vašu firmu, ktorá sa zaobera predajom textilu. Vaša firma neprekracuje hranicu 200 kg rocne predpokladám, že obalov podla paragrafu 7.
Pozrite príspevky
http://www.porada.sk/1388466-post46.html
http://www.porada.sk/1388798-post49.html
http://www.porada.sk/1408542-post127.html
witch
13.07.10,12:48
Dobrý deň, prosím opravte ma, keď sa mýlim v tom, ako som pochopila tento zákon:

Naša firma sa už niekoľko rokov zaoberá obchodovaním a výrobou vonkajších rastlín (stromy a kry).
Rastliny sú určené k výsadbe, takže črepník (plast), je podľa tohto zákona obal.
Rastliny v črepníkoch nakupujeme
a) od tuzemských výrobcov, b) od zahraničných (EU) dodávateľov, c) sami vyrábame a balíme do črepníkov kúpených v tuzemsku a v EU.

Otázka: aké sú naše povinnosti?
1) registrácia do Registra povinných osôb ako dovozca a výrobca

2) vedenie evidencie obalov a) pri dovoze rastlín z EU - dovezené obaly v t
b) pri nákupe rastlín od tuzemského dodávateľa je povinnou osobou SR dodávateľ - máme vyžadovať od neho č. registrácie? a čo ak ho nemá?
c) pri vlastnej výrobe rastlín - evidencia vyrobených výrobkov (obalov v t)?

3) rastliny z EU sú niekedy balené ešte v drevených debnách (v malom množstve), tento obal sa ďalej neexpeduje, je povinnosť evidencie a recyklácie (zberu) - je do 200 kg

4) zber a recyklácia odpadu (plastov) do záväzných limitov - od zákazníkov vyzbierať obaly a zaistiť recykláciu otázka: aké sú záväzné limity pre 2010? a príklad zberu obalov - umiestnime označený kontajner na predajnej ploche a vyvezieme do spracovateľskej firmy

Nie sme registrovaný v Recykl. fonde, pretože sme črepník považovali za nedeliteľnú časť výrobku. Ale teraz mi z toho vychádza, že aj tam by sme sa mali registrovať, z čoho mám obavu - povinnosť asi máme už niekoľko rokov. Máte skúsenosť s oneskorenou registráciu, a sankciami?

Keď ste dočítali až sem, ďakujem za trpezlivosť :) Najhoršie na takýchto zákonoch je presvedčiť konateľov, že niečo nové je za povinnosť.:mad: Oni sú najradšej, keď nájdem v zákone, že sa nás netýka:rolleyes:
Kvaka
13.07.10,14:20
Dobrý deň, prosím opravte ma, keď sa mýlim v tom, ako som pochopila tento zákon:

Naša firma sa už niekoľko rokov zaoberá obchodovaním a výrobou vonkajších rastlín (stromy a kry).
Rastliny sú určené k výsadbe, takže črepník (plast), je podľa tohto zákona obal.
Podľa prílohy č. 1 k zákonu č. 119/2010 Z. z. výrobok sa považuje za obal bez toho, aby boli dotknuté ďalšie funkcie obalu vtedy, ak
a) je oddeliteľnou súčasťou výrobku,
b) nie je nevyhnutný na uchovávanie, podporu alebo zachovávanie výrobku počas jeho životnosti a
c) všetky jeho časti nie sú určené na spoločné použitie, spotrebovanie alebo zneškodnenie
Ako príklad je uvedené, že obalom nie sú len tie kvetináče, ktoré sú určené na celé obdobie života rastliny.

Rastliny v črepníkoch nakupujeme
a) od tuzemských výrobcov, b) od zahraničných (EU) dodávateľov, c) sami vyrábame a balíme do črepníkov kúpených v tuzemsku a v EU.

Otázka: aké sú naše povinnosti?
1) registrácia do Registra povinných osôb ako dovozca a balič výrobca vy nevyrábate plastové obaly na rastliny, ale balíte do nakúpených obalov vypestované rastliny

2) vedenie evidencie obalov a) pri dovoze rastlín z EU - dovezené obaly v t
b) pri nákupe rastlín od tuzemského dodávateľa je povinnou osobou SR dodávateľ - máme vyžadovať od neho č. registrácie? a čo ak ho nemá? ak nie je registrovaný, tak podľa zákona o obaloch je ten, kto uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od takejto osoby, zodpovedný za zabezpečenie zberu odpadov z obalov, a za plnenie povinností uvedených v § 10 ods. 1 (vedenie evidencie, ohlasovanie údajov z tejto evidencie ministerstvu), ak táto povinná osoba uvádza na trh alebo do obehu súhrnne viac ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Z § 7 ods. 12 zákona o obaloch vyplýva na základe písomného vyžiadania oznamovacia povinnosť pre povinnú osobu. Povinnosť zabezpečiť zber odpadov z obalov budete mať však len na to množstvo obalov, ktoré vám touto neregistrovanou povinnou osobou bolo dodané.
c) pri vlastnej výrobe rastlín - evidencia vyrobených výrobkov (obalov, uvedených do obehu, teda distribuovaných s rastlinami v t)?

3) rastliny z EU sú niekedy balené ešte v drevených debnách (v malom množstve), tento obal sa ďalej neexpeduje, je povinnosť evidencie a recyklácie (zberu) - je do 200 kg drevené debničky neviem, nenašla som

4) zber a recyklácia odpadu (plastov) do záväzných limitov - od zákazníkov vyzbierať obaly a zaistiť recykláciu otázka: aké sú záväzné limity pre 2010? a príklad zberu obalov - umiestnime označený kontajner na predajnej ploche a vyvezieme do spracovateľskej firmy Vyhlášky k tomuto zákonu stále nie sú, pôvodné boli zrušené, treba čakať na ich vydanie, pozrite si toto http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100412/ake-su-limity-pre-zhodnocovanie-odpadov-z-obalov.aspx

Nie sme registrovaný v Recykl. fonde, pretože sme črepník považovali za nedeliteľnú časť výrobku. Ale teraz mi z toho vychádza, že aj tam by sme sa mali registrovať, z čoho mám obavu - povinnosť asi máme už niekoľko rokov. Máte skúsenosť s oneskorenou registráciu, a sankciami? zavolajte na recyklačný fond, dajú vám informácie, tu je link http://www.recfond.sk/index.php?www=sp_detail&id=2&navigation_main_id=3&navigation_id=-1

Keď ste dočítali až sem, ďakujem za trpezlivosť :) Najhoršie na takýchto zákonoch je presvedčiť konateľov, že niečo nové je za povinnosť.:mad: Oni sú najradšej, keď nájdem v zákone, že sa nás netýka:rolleyes:
odpoveď k zákonu o obaloch v texte.
silvinka01
15.07.10,06:43
Podľa § 2 písm. g) zákona o obaloch povinnou osobou je fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v bode 1.
Mne to vychádza tak, že sa musíte registrovať, lebo ste podľa tohto zákona povinnou osobou podľa bodu1, kupujete obaly a balíte do nich svoje výrobky.
Je možné, že povinnosť registrácie vo vašom prípade vyplýva aj z bodu 2, ale toto nie je v zákone zrozumiteľne uvedené, opýtajte sa priamo na ministerstve.
No podobný problém máme aj my, vyvažame do zahranicia a obaly nakupujeme v SR. Ano balíme plníme naše výrobky ale in neuvádzame na trh SR ani do obehu. V §2 je napísane , že tento zákon sa vzťahuje na všetky druhy obalov, ktoré sa uvádzajú na trh a do obehu SR atď. Tak potom tomu nerozumiem ani ja ako to teda vlasne je . Sme alebo niesme povinní sa registrovať.
Dik.
dubacik
15.07.10,10:16
Chcel by som sa registrovať ako povinná osoba. Čo mám ale napísať do žiadosti o zápis do registra v nasledovných bodoch:

d) spôsob zabezpečenia povinnosti zberu odpadov z obalov podľa par. 7 ods. 1
e) spôsob informovania spotrebiteľov podľa par. 7 ods. 9
g) spôsob zabezpečenia zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov.

Mimochodom, do konca júla zostáva už len pár dní, posledný možný termín registrácie sa rýchlo blíži a vyhlášky nikde. Alebo sa mýlim? Alebo je šanca, že nová vláda zruší spomínanú povinnosť ako sa to v minulosti už párkrát stalo s inými podobnými obludnosťami desať minút pred dvanástou?
silvinka01
19.07.10,06:21
Tak takú to odpoveď som dostala aj ja ...asi posielaljú každému to isté....ku konkretnému problému sa nevyjadrujú.....poradia asi toľko koľko si najdem v zákone aj sama....ale ten je tak divne písaný, že mu nerozumiem
silvinka01
19.07.10,06:36
Mohli by ste sem uviesť kontakt, kde môžem získať potrebné informácie. Mňa by zaujímalo, ako to je, ak tie naše zabalené výrobky vyvážame do zahraničia. :o
Aj ja mam podobný prípad a v zákone som sa dočítala §1 ods.2 vzťahuje sa na všetky druhy obalov. ktoré sa uvádzajú na trh alebo do obehu v slovenskej republike..... Tak podľa toho by sa nás to týkať nemalo
Ingrid Ondruskova
20.07.10,07:52
Nemáte niekto tlačivo: zápis do registra odpadov pre importnú firmu pre býv. ministerstvo .živ.prostredia dnes Min. pôdohosp., ŽP a reg.rozvoja SR/ v súvislosti s novým zákonom o odpadoch s účinnosť.od 1.5.2010,.....
portál www.enviro.gov.sk je prakticky nefunkčný....
Kvaka
20.07.10,08:45
Nemáte niekto tlačivo: zápis do registra odpadov pre importnú firmu pre býv. ministerstvo .živ.prostredia dnes Min. pôdohosp., ŽP a reg.rozvoja SR/ v súvislosti s novým zákonom o odpadoch s účinnosť.od 1.5.2010,.....
portál www.enviro.gov.sk je prakticky nefunkčný....
Novým je zákon o obaloch, nie o odpadoch. Pre zápis do registra podľa § 9 zákona o obaloch nie je potrebné žiadne tlačivo. V žiadosti je treba uviesť údaje podľa § 9. V tomto § 9 je okrem iného uvedené:
Žiadosť o zápis do registra sa podáva písomne v štátnom jazyku ministerstvu do 30 dní odo dňa začatia podnikania podľa osobitných predpisov.13)
Fyzická osoba - podnikateľ v žiadosti o zápis do registra uvedie
a) obchodné meno a miesto podnikania,
b) meno a priezvisko, dátum narodenia, miesto podnikania,
c) identifikačné číslo,
d) spôsob zabezpečenia povinnosti zberu odpadov z obalov podľa § 7 ods. 1,
e) spôsob informovania spotrebiteľov podľa § 7 ods. 9, 55
f) obalové materiály, pre ktoré zabezpečuje povinnosť zberu odpadov z obalov,
g) spôsob zabezpečenia zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov.

Právnická osoba a oprávnená organizácia v žiadosti o zápis do registra uvedie
a) obchodné meno a sídlo,
b) identifikačné číslo,
c) meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu trvalého pobytu osôb, ktoré sú štatutárnym orgánom povinnej osoby a oprávnenej organizácie alebo členmi jej štatutárneho orgánu,
d) spôsob zabezpečenia povinnosti zberu odpadov z obalov podľa § 7 ods. 1,
e) spôsob informovania spotrebiteľov podľa § 7 ods. 9,
f) obalové materiály, pre ktoré zabezpečuje povinnosť zberu odpadov z obalov,
g) spôsob zabezpečenia zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov.

Oprávnená organizácia okrem náležitostí podľa odseku 5 v žiadosti o zápis do registra uvedie aj zoznam povinných osôb, pre ktoré zabezpečuje zber odpadov z obalov, ich zhodnocovanie a recykláciu.

Ak žiadosť o zápis do registra obsahuje náležitosti podľa odsekov 4 až 6, ministerstvo zapíše povinnú osobu alebo oprávnenú organizáciu do registra do piatich dní od jej doručenia. Povinnej osobe alebo oprávnenej organizácii ministerstvo zašle potvrdenie o zápise do registra do 30 dní od zápisu.

Podrobnosti k zákonu o obaloch sú aj na stránke recyklačného fondu, ktorá je prístupná.
http://www.recfond.sk/index.php?www=news_detail&id_news=24
http://www.recfond.sk/index.php?www=catalog_list&id_catalog=7&navigation_main_id=3&navigation_id=3.
Ingrid Ondruskova
20.07.10,10:36
Kvaka ďakujem...
Dnes som volala na rec.fond a overila som si pre mňa 5 rokov starú informáciu...napr.dovážame papier a pokiaľ nemám zabezpečený separovaný zber, platím rec.fodu plnú sumu a to je "akože pokuta tomuto štátu, že zamorujem ovzdušie odpadom", a viacej sa nestarám...takže body v poučení /pre FO/
d, f, g sú pre takúto firmu bezpredmetné...nie???
P.S.: aj tak nechápem, prečo sa opäť musí firma, čo funguje na trhu aj voči rec.fodu niekoľko rokov znovu registrovať na živ.prostredí...
tam aj niekoľko rokov posiela firma výkazy, na Recfonde mi povedali, že aj keď vyšiel nový zákon, voči ministerstvu živ.prostredia firmám
neplynú žiadne finančné záväzky, ide len o evidenciu a papierovačky....
dubacik
21.07.10,06:34
A nie je náhodou Ministerstvo životného prostredia už zrušené? Mám taký dojem, že povinnosti sú zákonom stanovené, ale na ministerstve je chaos a panika, vykonávacie vyhlášky nie sú a úradníci to majú všetko v paži a vôbec ich nezaujíma, že tu pol Slovenska tápe. Preto tie odpovede prečítajte si zákon a podobne.
Mimochodom, vzhľadom na to, že sa tento zákon dotýka dosť veľkej časti firiem, tak informačný šum okolo neho je nebadateľný. Napríklad by sa mal dotknúť všetkých lekární na Slovensku (odhadujem tak 2000) a keď som kontroloval v zozname povinných osôb, našiel som ich tam možno 20.
Ingrid Ondruskova
21.07.10,07:04
A nie je náhodou Ministerstvo životného prostredia už zrušené? Mám taký dojem, že povinnosti sú zákonom stanovené, ale na ministerstve je chaos a panika, vykonávacie vyhlášky nie sú a úradníci to majú všetko v paži a vôbec ich nezaujíma, že tu pol Slovenska tápe. Preto tie odpovede prečítajte si zákon a podobne.
Mimochodom, vzhľadom na to, že sa tento zákon dotýka dosť veľkej časti firiem, tak informačný šum okolo neho je nebadateľný. Napríklad by sa mal dotknúť všetkých lekární na Slovensku (odhadujem tak 2000) a keď som kontroloval v zozname povinných osôb, našiel som ich tam možno 20.
Plne súhlasím, samozrejme som volala na nové ministerstvo /aspoň som si overovala presnú adresu, kam treba poslať prihlášku do registra/ ale informovanosť bola nulová....človek by tak rád dodržiaval predpisy ale
jednoducho nemá šancu...v tom chaose....
Kvaka
21.07.10,07:21
Stránka ministerstva http://www.enviro.gov.sk/servlets/page už funguje.
Ako pomôcku pre záväzné limity pre zhodnocovanie odpadov z obalov je možné pozrieť zrušené nariadenie 220/2005, je to tu uvedené:
http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100412/ake-su-limity-pre-zhodnocovanie-odpadov-z-obalov.aspx
dubacik
23.07.10,06:15
Ja teda neviem, mne ta stranka ministerstva stale nefunguje.
dubacik
26.07.10,09:17
No konečne, dnes už funguje. Ale márna snaha, žiadne nové informácie pre nás.
Erika-ežka
30.07.10,10:47
V máji som dostala z MŽP takúto odpoveď:
Definíciu uvedenia na trh a do obehu nájdete v § 2 zákona o obaloch, ktorý je v prílohe tejto elektronickej odpovede. MŽP SR vydá vykonávací predpis k zákonu o obaloch.

Nejak nemôžem ten "vykonávací predpis k zákonu o obaloch" nájsť... :confused:
Viete niekto o ňom?
Kvaka
31.07.10,17:24
V máji som dostala z MŽP takúto odpoveď:
Definíciu uvedenia na trh a do obehu nájdete v § 2 zákona o obaloch, ktorý je v prílohe tejto elektronickej odpovede. MŽP SR vydá vykonávací predpis k zákonu o obaloch.

Nejak nemôžem ten "vykonávací predpis k zákonu o obaloch" nájsť... :confused:
Viete niekto o ňom?
Zatiaľ ešte stále v zbierke zákonov nevyšli. Tu sa o tom dávno píše.
http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100412/ake-su-limity-pre-zhodnocovanie-odpadov-z-obalov.aspx
Zužu
02.08.10,08:28
Dobrý deň, vypisujem tlačivo do registra povinných osôb a potrebujem poradiť čo napísať do koloniek:
pre oblasť zberu
pre oblasť zhodnocovania
pre oblasť recyklácie
spôsob informovania spotrebiteľov o zbere
Firma bali do PET sáčkov - spotr.materiál o hm. 150 a 200g. nie viac ako 200 kg ročne - hmotnosť obal. materiálu. na sáčku je napísané ako sáčok po použití materiálu zneškodniť.
ďakujem za radu
Iwett
25.08.10,10:10
Dobrý deň, má niekto skúsenosti s tou 30 dňovou lehotou? Keď sme prešvihli termín o týždeň, bude nejaký postih? Ďakujem
ninocka55
17.09.10,09:55
vie mi niekto poradit ohladom povinnosti registracie? boli sme doteraz v tom, ze sa registrovat nemusime, pretoze nakupujeme baleny tovar od vyrobcu, ktory je registrovany. My tovar dalej nebalime. Sme ale registrovany v recyklacnom fonde, lebo dovazame tovar. a tu sme si neni isty, ci je nasou povinnostou sa registrovat aj podla zakona 119/2010. za odpoved dakujem.
Iwett
11.10.10,04:20
Dobré ráno, prosím, kde nájdem vzor štvrťročného výkazu na Recyklačný fond? A kam ešte sa výkazy majú zasielať? Ďakujem
Krysia
26.10.10,11:32
Ja som sa k zákonu o obaloch dostala až teraz (október 2010) a stále som k nemu nenašla žiaden vykonávací predpis - zle som hľadala, alebo naozaj ešte stále nevyšiel?

Má už niekto skúsenosť s kontrolou evidencie obalov uvedených do obehu?

Ďakujem :o
Kvaka
26.10.10,12:57
Ja som sa k zákonu o obaloch dostala až teraz (október 2010) a stále som k nemu nenašla žiaden vykonávací predpis - zle som hľadala, alebo naozaj ešte stále nevyšiel?

Má už niekto skúsenosť s kontrolou evidencie obalov uvedených do obehu?

Ďakujem :o
Zatiaľ vykonávacie predpisy k zákonu č. 119/2010 Z.z. o obaloch.. v zbierke nevyšli, na tejto stránke ministerstva sú uvedené už zrušené vyhlášky, okrem toho je tam uvedené nesprávne číslo zákona o obaloch. http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=5179


Asi niet podľa čoho kontrolovať, pozri aj tu.
http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100412/ake-su-limity-pre-zhodnocovanie-odpadov-z-obalov.aspx
Erika-ežka
27.10.10,07:47
Dobré ráno, prosím, kde nájdem vzor štvrťročného výkazu na Recyklačný fond? A kam ešte sa výkazy majú zasielať? Ďakujem
Pridávam prílohu: Hlásenie o objeme výroby, dovozu, vývozu a reexportu.
Iwett
02.11.10,17:59
Dobrý večer, prosím keď firma začala fungovať v priebehu roka 2010, nemá ešte povinnosť zaregistrovať sa a odvádzať príspevok do recyklačného fondu? Az v roku 2011, keď prekročí 200 kg?
Ďakujem
dubacik
26.11.10,07:15
Dnes som dostal list na dorucenku z ministerstva. Zevraj nasa ziadost neobsahovala potrebne udaje a mame ziadost doplnit o udaje podla par. 9 pism. f) - obalove materialy, pre ktore zabezpecujeme povinnost zberu odpadov z obalov.

Problem je ale v tom, ze nasa spolocnost nedosahuje vysku odpadov z obalov 200kg za rok a o tom som ich aj v prvej ziadosti informoval. Podla toho mi vyplyva, ze ked nemame povinnost zberu obalov, tak nemozem do ziadosti ani napisat pre ake obalove materialy zabezpecujeme zber, lebo jednoducho zber nemusime a nerobime. To mam napisat do ziadosti, ze zber nevykonavame pre papier a plasty?

Prosim vas poradte, kto si zle vysvetluje zakon, ja alebo ministerstvo? Ako presvedcit uradnikov na ministerstve, ze vyzaduju nieco mimo zakona?
Podla mna si pomylili formulacie a do zakona mali uviest: druh odpadov z obalov, ktore v spolocnosti produkujete a nie: obalove materialy, pre ktore zabezpecujete povinnost zberu odpadov z obalov.
dubacik
15.02.11,09:02
No, vidim, ze to tu uplne zamrzlo. To mi nehovorte, ze kazdemu je vsetko jasne a vsetci uz ste registrovani a mate na ministerstvo poslane vyplnene tlaciva. Prosim vas, ak je tu na porade nejake vlakno, kde sa zivo diskutuje o povinnostiach spojenych so zakonom c. 119/2010, uvedte link. Ja som ho zatial nenasiel, ale mozno len neviem hladat.
Len pripominam, ze do konca februara treba poslat na ministerstvo hlasenie o mnozstvach obalov a odpadoch z nich. Mimochodom, konecne je na svete vykonavacia vyhlaska k zakonu.
Kvaka
15.02.11,09:27
No, vidim, ze to tu uplne zamrzlo. To mi nehovorte, ze kazdemu je vsetko jasne a vsetci uz ste registrovani a mate na ministerstvo poslane vyplnene tlaciva. Prosim vas, ak je tu na porade nejake vlakno, kde sa zivo diskutuje o povinnostiach spojenych so zakonom c. 119/2010, uvedte link. Ja som ho zatial nenasiel, ale mozno len neviem hladat.
Len pripominam, ze do konca februara treba poslat na ministerstvo hlasenie o mnozstvach obalov a odpadoch z nich. Mimochodom, konecne je na svete vykonavacia vyhlaska k zakonu.
K zákonu si prečítaj komentár aj tu http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100641/zakon-o-obaloch-komentovane-znenie.aspx
Len neviem nikde nájsť ten vykonávací predpis.
dubacik
15.02.11,12:53
Vyhlaska je uverejnena tu: http://www.envipak.sk/files/documents/vyhlaska_obaly2011mpk.pdf
Ale, mam taky dojem, ze som sa uponahlal. Volal som na ministerstvo a vraj tato vyhlaska sa stale prerokuva a este nie je uverejnena. Tie tlaciva v nej nie su este definitivne. Ale bol som ubezpeceny, ze ministerstvo vraj bude "velkodusne" akceptovat aj hlasenia zaslane na tychto tlacivach.
No, ja neviem, za 13 dni je posledny termin na zaslanie hlaseni a my stale nemame definitivnu vyhlasku a definitivne jasne pokyny. Dufam, ze 1.3. nabehnu po firmach inspektori a budu rozdavat pokuty podla najjednoznacnejsich paragrafov zakona - t.j. tykajucich sa pokut a kontrol.
Kvaka
15.02.11,13:09
Vyhlaska je uverejnena tu: http://www.envipak.sk/files/documents/vyhlaska_obaly2011mpk.pdf
Ale, mam taky dojem, ze som sa uponahlal. Volal som na ministerstvo a vraj tato vyhlaska sa stale prerokuva a este nie je uverejnena. Tie tlaciva v nej nie su este definitivne. Ale bol som ubezpeceny, ze ministerstvo vraj bude "velkodusne" akceptovat aj hlasenia zaslane na tychto tlacivach.
No, ja neviem, za 13 dni je posledny termin na zaslanie hlaseni a my stale nemame definitivnu vyhlasku a definitivne jasne pokyny. Dufam, ze 1.3. nabehnu po firmach inspektori a budu rozdavat pokuty podla najjednoznacnejsich paragrafov zakona - t.j. tykajucich sa pokut a kontrol.
Niet tlačív, niet na čom zasielať, pôvodné tlačivá sú zrušené. Na základe čoho by sankcionovali, je tam právne vákuum už od minulého roku, písali sme tu o tom.
yukaya
17.02.11,08:28
hladam niekoho kto by mi pomohol.... dostala som na starosti odpady obaly... och neviem sa z toho vymotat... ani neviem ako si mam co najjednoduchsie vymysliet evidenciu co sme nakupili predali
Kvaka
17.02.11,08:53
hladam niekoho kto by mi pomohol.... dostala som na starosti odpady obaly... och neviem sa z toho vymotat... ani neviem ako si mam co najjednoduchsie vymysliet evidenciu co sme nakupili predali
Prečítaj si všetko na vyššie uvedených linkoch. Evidenciu môžeš viesť aj pomocou starej vyhlášky, porovnaj to s návrhom novej, čo pripol dubacik, tá už mala mať účinnosť od 15.2.2011, ale ešte nie je zverejnená v zbierke. Nič tým nepokazíš, keď pôjdeš aj podľa prílohy v tom novom návrhu. Zatiaľ nie je platná nijaká vyhláška.
tomdo
23.02.11,11:00
Prosim Vas o radu. Sme spolocnost ktora nakupuje elektoroniku z Ciny. Jedna sa konkretne o autoradia a monitory a tie su kazdy jeden kus zabalene v obale a nasledne aj po jednom kuse predavane. Vztahuje sa aj na nas povinnost o registracii? Dakujem za odpoved lebo dnes nam volala firma, ktora to bude za nas robit za 400Eur rocne.
tomdo
23.02.11,11:05
konkretne to musim este doplnit... kazdy vyrobok je baleni v krabici
Kvaka
23.02.11,11:41
Prosim Vas o radu. Sme spolocnost ktora nakupuje elektoroniku z Ciny. Jedna sa konkretne o autoradia a monitory a tie su kazdy jeden kus zabalene v obale a nasledne aj po jednom kuse predavane. Vztahuje sa aj na nas povinnost o registracii? Dakujem za odpoved lebo dnes nam volala firma, ktora to bude za nas robit za 400Eur rocne.
Povinnosť registrácie sa vzťahuje na vás ako na dovozcov výrobkov balených v obaloch.
K § 2 písm. g) zákona o obaloch nájdeš výklad aj tu: http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100641/zakon-o-obaloch-komentovane-znenie.aspx
tomdo
23.02.11,20:53
takze ako som pochopil tu pani co mi hovorila do telefonu, tak ja si budem tych 5 krabic (rozmer cca. 120x50cm) za mesiac vazit a nahlasovat im vahu a nasledne im za to dam minimalne 400eur za rok iba za nahlasovanie a registraciu?
dubacik
24.02.11,06:44
Niet tlačív, niet na čom zasielať, pôvodné tlačivá sú zrušené. Na základe čoho by sankcionovali, je tam právne vákuum už od minulého roku, písali sme tu o tom.

Kolegovia, chcem sa len spytat, kto z vas uz posielal hlasenie na ministerstvo a kto z vas este nie? Ja rozmyslam, ale neviem, ci naberiem odvahu to do konca mesiaca neposlat. Hoci aj na tlacivach z neplatnej vyhlasky.
Ale ked by vacsina vyhlasila bojkot tohoto zo strany ministerstva amatersky realizovaneho zakona, samozrejme, ze by som sa rad pripojil.
Erika-ežka
24.02.11,12:41
Asi lepšie poslať nejaké ... ako žiadne... lebo potom bude zase plnšia štátna pokladnica ... :cool:
Zajtra sa chcem na to kuknúť ...
Kvaka
25.03.11,13:37
Tak dnes už vyšla v zbierke prvá vyhláška k obalom, týka sa zálohovania obalov na nápoje. http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210150&FileName=zz2011-00081-0210150&Rocnik=2011
Krakonoš
01.04.11,06:19
adagergely
05.04.11,17:02
Prosím vás, chcela by som jednoznačnú odpoveď , keďže z tých všetkých paragrafov som jeleň. Mám bufet, predávam tam sladkosti, nealko a robím obložené žemle, ktoré balím do fólie. ČO SOM POVINNÁ PODĽA ZÁKONA O OBALOCH A ODPADOCH UROBIŤ!!!!!Ďakujem vopred
marions
05.05.11,05:17
Dobrý deň, prosím, poradí mi niekto kde nájdem formulár na zaregistrovanie sa na MŽP? Ďakujem.
Kvaka
05.05.11,08:04
Dobrý deň, prosím, poradí mi niekto kde nájdem formulár na zaregistrovanie sa na MŽP? Ďakujem.
Formulár, nie je, pozri si na stránke ministerstva, čo musí žiadosť obsahovať.
http://www.minzp.sk/oblasti/odpady-obaly/
Tak opravujem text, vzor žiadosti o registráciu je v prílohe novej vyhlášky, platnej od 1.4.2011. Napísal Krakonoš tu http://www.porada.sk/1737640-post193.html
Tica2
05.05.11,09:45
Podľa mňa nemusíš robiť nič, pokiaľ tovar neobjednávaš zo zahraničia.
marions
07.05.11,05:34
Ďakujem veľmi pekne za odpovede, tovar objednávam zo zahraničia,takže som sa dozvedela, že sa musím zaregistrovať, aj na MŽP aj na recyklačnom fonde.
marions
09.05.11,10:56
Dobrý deň, poradí mi niekto názov firmy, ktorá robí všetko za firmu? Výkazy, znehodnocovanie odpadu...Ďakujem.
Krakonoš
09.05.11,11:47
Dobrý deň, prosím, poradí mi niekto kde nájdem formulár na zaregistrovanie sa na MŽP? Ďakujem.


V zbierke zákonov je vzor ako má formulár na zaregistrovanie sa na MŽP vyzerať. Je to príloha č. 1 vyhlášky 91/2011

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210160&FileName=zz2011-00091-0210160&Rocnik=2011
marions
09.05.11,11:56
V zbierke zákonov je vzor ako má formulár na zaregistrovanie sa na MŽP vyzerať. Je to príloha č. 1 vyhlášky 91/2011

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210160&FileName=zz2011-00091-0210160&Rocnik=2011
Ďakujem Krakonoš za odpoveď, ale ja by som potrebovala vedieť názov firmy, ktorá všetko urobí za nás. Prípadne poradiť, kde nájdem zoznam takých firiem, alebo poradiť konkrétnu.
marions
09.05.11,13:05
Prosím, nemá niekto konkrétne skúsenosti s nejakou organizáciou, ohľadom cien a kvality služieb? Pomohlo by mi to. Ďakujem.
Iwett
11.05.11,07:03
Dobrý deň, ja by som mala rovnakú otázku, neviete mi poradiť, akú firmu si mám vybrať zo zoznamu oprávnených firiem, keď obaly z dovozu mi presiahli 200kg /rok? Nemá nikto skúsenosti s výberom?
Ďakujem
Iwett
11.05.11,09:52
Nikto z Vás nemá podpísanú zmluvu so žiadnou organizáciou ohľadom obalov??? Všetko si robíte sami?
hslovakia
13.05.11,10:07
Dobrý deň, my máme podpísanú zmluvu s oprávnenou organizáciou ENVI-PAK, a.s., Bratislava. Ona za nás plní záväzné limity aj ich oznamuje, ale na základe nami zaslaného výkazu, tiež máme cez nich Zelený bod. Ale štvrťročný výkaz si zasielame na ObÚ ŽP a Rec. fond sami. Ak máte na kartách tovaru v skladovom programe uložené názvy obalov a viete ich hmotnosti, pre menšiu firmu je to práca na jeden deň za celý kvartál. Aspoň u nás to tak funguje.
Naša zmluvná firma nám robí aj zadarmo školenia ohľadom odpadov z obalov, čo je veľké plus.
Kvaka
13.05.11,10:38
Nikto z Vás nemá podpísanú zmluvu so žiadnou organizáciou ohľadom obalov??? Všetko si robíte sami?
Skús pozrieť aj tu http://www.naturpack.sk/system-naturpack/ alebo si pozri aj prvé stránky v tejto téme z minulého roku.
rado_b
24.05.11,09:10
Tu je zoznam všetkých oprávnených organizácií, ktoré zabezpečujú zber, zhodnocovanie a recykláciu odpadov z obalov podľa zákona č. 119/2010 Z.z. o obaloch:

obaly.sazp.sk a vpravo dolu si kliknite na oprávnené organizácie, a v ďalšom okne Úplný zoznam oprávnených organizácií a máte ich všetky pokope.

Za klientov robia hlásenia, registrácie a všetky nevyhnutné administratívne úkony. Stačí ich kontaktovať a vypýtať cenovú ponuku.
yukaya
02.06.11,12:10
ahojte, nema prosim vas niekto v exceli evidencny list podla vyhlasky 91/2011? nikde som sa k tomu nemohla dopatrat vacsinou to je vo worde alebo pdf...
yukaya
09.06.11,08:28
prosim o ten evidencny list obalov a odpadov z obalov v exceli prosiiim
Kvaka
09.06.11,11:53
prosim o ten evidencny list obalov a odpadov z obalov v exceli prosiiim
Tu máš celú vyhlášku aj s výkladom:
http://www.envipak.sk/sk/Legislativa/Vyhlaska-c-91-2011-Z-z-s-vykladom.alej
Tu na strane 12 až 14 máš aj tabuľku, stačí to napísať do excelu.:):)
http://www.envipak.sk/files/documents/komentovane%20vyhlasky/vyhlaska_91.pdf
kamosBA
04.05.12,07:00
Ahojte, ak môžem, tak by som vám chcel dať do pozornosti softvérovú aplikáciu slúžiacu pre evidenciu obalov a odpadov z obalov od firmy BE-SOFT a. s. (http://www.besoft.sk/besoft/src/index.php?kam=2196). Myslím, že predaj tohto modulu spustili len niekedy teraz a keď som si vyskúšal demo, tak je to fakt prepracované (spôsob evidencie, výpočty, výstupy, upozornenia a pod.). Budúci týždeň to majú prísť k nám odprezentovať osobne, lebo máme záujem o zakúpenie plnej verzie.
Asztalosová
31.07.12,12:06
Dobry deň.
Neviem či sa naša spoločnosť má registrobať alebo nie. 1. prípad. Predávame zeleninu vo vlastných prepravkách (bedne, plast). Bedne sú na výmenu. Čo odnesieme to aj donesiame naspäť. Odbad nám nevzniká.
2. prípad. Budeme kupovať baliaci stroj, čo bude zabalovať zeleninu po jednom kuse do folie a takto budeme zeleninu predávať. V tomto prípade sa máme registrovať?
Za odpoveď dopredu ďakujem. A do recyklačného fondu sa máme registrovať?
Asztalosová
06.08.12,14:05
Poradi niekto?
Asztalosová
18.08.12,13:15
Poradte prosim.
kamosBA
02.10.12,06:08
Dobrý deň, podľa zákona č 119/2010 o obaloch ste povinnou osobou.

§ 2
g) povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v prvom bode

Podľa § 9, ods. 1 ste povinný sa registrovať a na základe ďalších ustanovení viesť evidenciu o obaloch. Ak vám však uvediete na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok, nemusíte zabezpečovať zber a recykláciu obalov. Ďalšie informácie sa dozviete priamo v zákone, prípadne vo vyhláške č. 91/2011.
TaraNoelle
27.05.15,11:49
bože, čítam toto stále dokola a som z toho stále viac a viac jeleň ! Ak som to snáď nejako pochopila, tak môj prípad: kupujem tovar v SK, ktorý je bez obalu ... predávam cez eshop ďalej spotrebiteľovi ... hromadne to zabalím do prepravnej krabice, jednotlivé tovary nemajú vlastný obal => musím sa registrovať na životnom, (na recyklačnom nie, lebo nedovážam v obaloch), ročne pošlem v krabiciach tak cca do 5 kg, takže len evidujem ale nikam neposielam hlásenie ? Správne ? A keď je môj dodávateľ krabíc registrovaný, nemá to na mňa nejaký "pozitívny" vplyv ?
kamosBA
29.05.15,06:54
v skratke: musite sa zaregistrovat, musite viest evidenciu o obaloch, musite ohlasovat udaje z tejto evidencie ministerstvu, ale pri mnozstve do 200kg nemusite zabezpecovat zber a recyklaciu obalov
TaraNoelle
29.05.15,07:04
konečne je mi jasné čo mám robiť, tie citácie zákonov a paragrafom ma strašne mýlia, ďakujem
TaraNoelle
02.06.15,13:32
a ešte jedna otázka mi napadá, lehota 30 dní od začatia podnikania - ale keď pri začatí podnikania podnikateľ nerobí nič s obalmi a toto vyplynie neskôr, keď sa rozhodne podnikať v inej oblasti, tak čo ... rozdiel niekoľkých rokov ... medzi začatím podnikania a podnikaním v oblasti, kde sa použijú obaly. Lebo potom by sa musel registrovať KAŽDÝ PODNIKATEĽ, či už robí zo začiatku niečo s obalmi alebo nie.

Ako tak čítam ten zákon, znovu a znovu, tak napr. vyplnenie Evidenčného listu: keď používam už použité obaly (mám obaly z obchodných reťazcov, čo vyhadzujú), tak to mám kam zapísať ?
TaraNoelle
05.12.15,14:37
Aké budú nové povinnosti (1.1.2016 - nový zákon o odpadoch) pre eshop, ktorý zabalí tovar do 200 kg (reálne asi 8 kg). Viem, že limit 200 kg už nebude platiť, ale nikde neviem o tom nájsť nejaký koment, len znenie zákona alebo postupy pre obce a pod. Z toho neviem, čo vlastne musím urobiť. Ani tu sa nikto o tom nebaví. Musím uzatvoriť zmluvu s niekým, kto zabezpečuje zber odpadu z obalov ? Registrovaná som na MŽP ako povinná osoba.