katie2607
20.04.10,08:50
Dobrý deň, som tu nová, a nenašla som zatiaľ, čo som hľadala, tak sa vopred ospravedlňujem, ak som mimo témy:).

S manželom a pár mladými susedmi (asi 3-4byty) máme záujem zveľaďovať okolie nášho paneláku, nakoľko sa na niektoré veci po 30 rokoch jeho existencie už nedá dívať. Chceli sme si napr. zabezpečiť hlinu na vyrovnanie a zatrávnenie pozemku,ktorý k paneláku nepatrí (patrí mestu, ale je priamo pod oknami). Po stavbách nových susedných panelákov to tam zostalo rozbité (kamene, dôty, nerovnosti). Tiež by sme chceli vylepšiť pár drobností (lavičky, stromčeky na pozemku patriacemu vyslovene k paneláku a pod.)
Zistili sme ale, že čerpať nejaké prostriedky je komplikované - fond opráv spravuje mestské bytové družstvo, na všetko musí byť výberové konanie (len tak bločky pochopiteľne nepreplatia) a na pozemok patriaci mestu sa žiadne prostriedky vymedziť nemôžu. S vyzbieravaním by sme u ľudí nepochodili, ku všetkému sa stavajú, že sa o to má starať mesto alebo bytové družstvo. Veď i na spoločnú brigádu, ktorú sme si zorganizovali, nás prišlo 8ľudí z 53bytov. Manžel pravidelne kosí trávu okolo paneláku - na naše náklady (domovníčka nechce, aby sme čerpali spoločnú elektrinu - "to má robiť mesto", ale budiž, toľko to zas nestojí,len ťahať šnúru zo 4.poschodia je trochu nepraktické).
Manžel prišiel do paneláku z rodinného domu a priam trpí. Chcel by niečo robiť v prospech všetkých, ale naráža jednak na neochotu ľudí, jednak na obmedzenia vyplývajúce zo správy paneláku bytovým družstvom. Na podobné účely mi napadlo preto založiť neziskovku - OZ, pričom príjem by bol z 2% našich daní. Tak by nik nemusel dávať naviac z vlastného vrecka (tak by bola väčšia šanca, že by sa zapojili ľudia z paneláku), a poukázal by to, čo tak či tak odvedie aspoň pre seba a svoje okolie. Nemá s tým niekto skúsenosti? Alebo neviete poradiť, ako by sa dali čerpať prostriedky na podobné aktivity?