Inuska17
20.04.10,09:19
Ak je živnostník zaregistrovaný za platcu DPH, za akých podmienok sa môže odhlásiť z registrácie platcu DPH, ak je to vôbec možné? Ďakujem
evina
20.04.10,07:48
Ak je živnostník zaregistrovaný za platcu DPH, za akých podmienok sa môže odhlásiť z registrácie platcu DPH, ak je to vôbec možné? Ďakujem

Za podmienky, že nedosiahne za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur.
Anja111
20.04.10,07:53
Ak je živnostník zaregistrovaný za platcu DPH, za akých podmienok sa môže odhlásiť z registrácie platcu DPH, ak je to vôbec možné? Ďakujem
Zrušenie registrácie
§ 81
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)



(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane.

(3) Platiteľ registrovaný podľa § 6 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, ak v bežnom kalendárnom roku celková hodnota dodaného tovaru bez dane nedosiahne 35 000 eur a súčasne v predchádzajúcom kalendárnom roku hodnota dodaného tovaru bez dane nedosiahla 35 000 eur, ak nevykonáva v tuzemsku inú činnosť ako zásielkový predaj.

(4) Daňový úrad zruší registráciu pre daň

a) na základe žiadosti platiteľa podľa odsekov 1 až 3, ak zistí, že sú splnené podmienky na zrušenie registrácie,
b) ak nie sú dôvody na registráciu.

(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.
Inuska17
20.04.10,09:01
Ďakujem Vám
JAJA11
20.04.10,09:05
Zrušenie registrácie
§ 81
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)



(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane.

(3) Platiteľ registrovaný podľa § 6 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, ak v bežnom kalendárnom roku celková hodnota dodaného tovaru bez dane nedosiahne 35 000 eur a súčasne v predchádzajúcom kalendárnom roku hodnota dodaného tovaru bez dane nedosiahla 35 000 eur, ak nevykonáva v tuzemsku inú činnosť ako zásielkový predaj.

(4) Daňový úrad zruší registráciu pre daň

a) na základe žiadosti platiteľa podľa odsekov 1 až 3, ak zistí, že sú splnené podmienky na zrušenie registrácie,
b) ak nie sú dôvody na registráciu.

(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.



Na zrušenie registrácie existuje nejaké tlačivo, alebo stačí formou listu? :confused::confused:
Anja111
20.04.10,09:07
Na zrušenie registrácie existuje nejaké tlačivo, alebo stačí formou listu? :confused::confused:
O zrušenie som požiadala listom, v ktorom som uviedla aj dôvod zrušenia a obrat za posledných 12 kalendárnych mesiacov...
martinr
28.05.10,16:18
Zrušenie registrácie
§ 81


(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane.

(3) Platiteľ registrovaný podľa § 6 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, ak v bežnom kalendárnom roku celková hodnota dodaného tovaru bez dane nedosiahne 35 000 eur a súčasne v predchádzajúcom kalendárnom roku hodnota dodaného tovaru bez dane nedosiahla 35 000 eur, ak nevykonáva v tuzemsku inú činnosť ako zásielkový predaj.

(4) Daňový úrad zruší registráciu pre daň

a) na základe žiadosti platiteľa podľa odsekov 1 až 3, ak zistí, že sú splnené podmienky na zrušenie registrácie,
b) ak nie sú dôvody na registráciu.

(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.




A akým spôsobom chápete §81 ods(2) ???
Čo to presne znamená skončenie činnosti, ktorá je predmetom dane? Môže byť za toto považované napríklad zrušenie maloobchodnej prevádzky? Alebo to musí byť zrušenie konkrétneho predmetu podnikania zo živnostenského listu (maloobchod)? Alebo čo vlastne?

Ide mi o zrušenie registrácie DPH v prípade, že nie sú splnené podmienky podľa §81 ods(1). Prevádzka, ktorá bola zdrojom príjmov z ktorých sa platila DPH bola zrušená, ale je v úmysle naďalej podnikať v iných oblastiach - poskytovanie služieb, z ktorých príjem však ani zďaleka nebude napĺňať požiadavky na registráciu DPH. DPH tak zbytočne zvyšuje cenu pre konečných spotrebiteľov, ktorí nie sú platcovia DPH - v podstate vlastne znemožňuje ďalšie podnikanie.
martinr
29.05.10,11:40
kedže ideš podľa 1-ky, tak prečo ťa zaujíma odst.2?
Ten nízky obvrat najskôr musíš preukázať, takže treba čakať a sledovať obrat počas 12 mesiacov.

Nehnevaj sa, ale keby si si aspoň trochu prečítala, čo sa pýtam, tak by si zistila, že práve naopak podľa ods.1 nejdem, lebo túto podmienku nespĺňam. Ide mi o ods.2 a o jeho interpretáciu. Mám tam jasne napísané, že sa zrušila maloobchodná prevádzka a ja neviem, či je toto možné považovať za skončenie činnosti, ktorá je predmetom dane.
veronikasad
29.05.10,11:52
Nehnevaj sa, ale keby si si aspoň trochu prečítala, čo sa pýtam, tak by si zistila, že práve naopak podľa ods.1 nejdem, lebo túto podmienku nespĺňam. Ide mi o ods.2 a o jeho interpretáciu. Mám tam jasne napísané, že sa zrušila maloobchodná prevádzka a ja neviem, či je toto možné považovať za skončenie činnosti, ktorá je predmetom dane.
Ale nezrušil si živnosť, preto musíš čakať, kým tvoj obrat za posledných 12 mesiacov nebude nižší ako zákonom stanovená výška ...
Predmetom DPH nie je len obrat z maloobchodnej prevádzky.
martinr
29.05.10,12:02
Ale nezrušil si živnosť, preto musíš čakať, kým tvoj obrat za posledných 12 mesiacov nebude nižší ako zákonom stanovená výška ...
Predmetom DPH nie je len obrat z maloobchodnej prevádzky.

Čiže naplnenie §81 ods(2) skončenie činnosti, ktorá je predmetom DPH je teda iba úplné ukončenie živnosti?
veronikasad
29.05.10,12:04
Čiže naplnenie §81 ods(2) skončenie činnosti, ktorá je predmetom DPH je teda iba úplné ukončenie živnosti?
ano, predtým musíš požiadať DU o stanovenie posledného zdaňovacieho obdobia.
martinr
29.05.10,12:23
ano, predtým musíš požiadať DU o stanovenie posledného zdaňovacieho obdobia.

Tak to si ma nepotešila. Ide o moju manželku, ktorá ako platca DPH nemá šancu na trhu v oblasti služieb pre koncového zákazníka. Keď to teda zákony tak chcú, tak bude miesto ďalšieho podnikania brať podporu...
Vďaka za vysvetlenie.
ada159
14.04.11,09:26
Platca dph od 01.07.2006 počíta obrat za obdobie 07/2006-06/2007, 07/2007-06/2008, 07/2008-06/2009, 07/2009-06/2010, 07/2010-06/2011 alebo ak nedosiahol obrat za obdobie 01.01.2010- 31/12/2010 49790EUR môže požiadať o zrušenie registrácie?
ada159
14.04.11,10:49
prosím o radu, ak chcem požiadať o zrušenie registrácie k DPH ku dňu 31.03.2011, kde som sa stal platcom od 01.07.2006 podľa §4, rátam ako obrat(príjem) za obdobie 04/2010 - 03/2011?