Inuska17
20.04.10,10:31
Prosím Vás ako je to s dph pri nájme? Ak je firma v prenájme, ale časť nevyužitého priestoru chce ďalej so súhlasom majiteľa prenájimať. Prenajímateľ je plátcom DPH, má fakturovať s DPH alebo bez DPH? Niečo sa mi vidí, že nájmy sú bez DPH.
JAJA11
20.04.10,10:02
Prosím Vás ako je to s dph pri nájme? Ak je firma v prenájme, ale časť nevyužitého priestoru chce ďalej so súhlasom majiteľa prenájimať. Prenajímateľ je plátcom DPH, má fakturovať s DPH alebo bez DPH? Niečo sa mi vidí, že nájmy sú bez DPH.

Pri nájme je možnosť rozhodnúť sa, či bude nájom faktúrovaný bez DPH, alebo bude s DPH. (Myslím, že to platí pokiaľ nájomca je platiteľ DPH) :o
Inuska17
20.04.10,10:04
Ďakujem Ti, nevieš aký zákon resp. § umožňuje rozhodnúť sa?
vikinka
20.04.10,10:48
38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
Na začiatok


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane. Byty a nebytové priestory sa na účely oslobodenia od dane podľa prvej vety považujú za časť stavby.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časťzdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
Inuska17
20.04.10,12:59
Ďakujem krásne,
recete
20.11.11,09:08
Ahojte, este jedna otazka: AK mam firmu v rodinnom dome, kde NIE som vlastnikom, a chcel by som s vlastnikom spravit zmluvu o prenajme CASTI domu (konkretne jednej izby) a jedneho parkovacieho miesta - musi dotycna fyzicka osoba odviest nejake dane resp.nejaky poplatok? Ja som sro platca DPH (ale DPH si uplatnovat nechcem-teda ani nemozem, kedze "prenajimatel" je fyzicka osoba, ktory pobera dochodok).
PS: Na konci roka mi vychdza nejake plus, a musim to nejako zrazit ......(samozrejme aj ked odpocitam auto, stale tam ostava cca 10t€) vsetky rady vitane!!!! -kludne aj SS! MOC krat dakujem!!
Negoti
20.11.11,09:16
Ahojte, este jedna otazka: AK mam firmu v rodinnom dome, kde NIE som vlastnikom, a chcel by som s vlastnikom spravit zmluvu o prenajme CASTI domu (konkretne jednej izby) a jedneho parkovacieho miesta - musi dotycna fyzicka osoba odviest nejake dane resp.nejaky poplatok? Ja som sro platca DPH (ale DPH si uplatnovat nechcem-teda ani nemozem, kedze "prenajimatel" je fyzicka osoba, ktory pobera dochodok).
PS: Na konci roka mi vychdza nejake plus, a musim to nejako zrazit ......(samozrejme aj ked odpocitam auto, stale tam ostava cca 10t€) vsetky rady vitane!!!! -kludne aj SS! MOC krat dakujem!!
jasne, že musí, dokonca aj prihlásiť na DÚ, že má príjem z prenájmu nehnuteľnosti......a musí to byť aktuálne, t.j. max- 30 dní dozadu.....inak je sankcia........
KEJKA
20.11.11,09:16
ty si chceš zaplatením nájmu znížiť ZD v sro. Môžeš.
Vlastník ti prenajme časť domu a parkovacie miesto - do 500 EUR je to oslobodená suma, nemusí nič. Ale nad 500 EUR príjem musí priznať a zaplatiť daň. Takže v sumáre je to to isté, akurát že ušetríš daň z 500EUR - predpokladám, že ste v príbuzenskom vzťahu a teda "je jedno", kto tú daň zaplatí.
Druhá možnosť je, že uzavrieš s sro dohodu o vykonaní práce - neviem v akom pracovnom pomere k sro si, ale dohoda tvoj problém vyriešiť môže, tam je odvod len 1,05% do SP. je tu o tom celá téma (kvôli ZP z podielov zo zisku)
DPH s týmto nemá nič spoločné.
KEJKA
20.11.11,09:18
s tou registráciou na DU samozrejme súhlasím, leda že by ste to v sume 500 EUR pomenovali inak..
Ice dive
20.11.11,09:37
ako by sa to dalo nazvať, aby sa dalo vyhnúť registrácií na DU? ak by bola odmena za nájom rovných 500 €?
KEJKA
20.11.11,09:40
nemala by to byť odmena za nájom, samozrejme.
Ice dive
20.11.11,09:52
no dobre, ale ak by to nebola odmena za nájom, t.j. nebol by to § 8 zákona o dani z príjmov tak by tých 500 € nebolo od dani oslobodených...
KEJKA
20.11.11,09:54
mal by to byť §8 a nemal by to byť nájom..................určite sa nájde niečo pomenovateľné a súčasne spadajúce pod náhodný, príležitostný príjem v súlade s §8.
neviem, nepoznám konkrétnu situáciu, je to na zadávateľovi.
Ice dive
20.11.11,10:21
ok, a mohla by si prosím uviesť príklady na danú situáciu čo by to mohlo byť ak by si chcel zadávateľ zo svojej sro vyplatiť 500 € bez zaplatenia dane na základe § 8? ak vynecháme prenájom - kde je nutná registrácia na DÚ a predaj hnuteľného majetku FO do sro (napr. predám si počítač do sro...)
KEJKA
20.11.11,11:10
naozaj to závisí od vzťahov a situácie zúčastnených strán, radšej to tu vzhľadom na Etiketu porady nebudem uvádzať, prepáč.
Ale predaj hnuteľného majetku za 499 euračov je ešte lepšia alternatíva......
Ice dive
20.11.11,11:47
Ok:)