pcraft
17.10.05,15:57
Dobrý deň,

chcem sa opýtať na spôsob fakturácie do zahraničia. Som živnostník prekladateľ, pracujem pre zahraničné firmy a nie som platcom DPH. Na faktúre som doteraz uvádzal svoje klasické 10 miestne DIČ, ale teraz ma jedna maďarská firma upozornila, že musím mať DIČ pre DPH (SK+číslo), lebo ide o export. To by som sa však musel zaregistrovať aj ako platca DPH, to však nechcem. Majú pravdu? Podotázka:
v tomto prípade nevzniká povinnosť platby DPH pre objednávateľa? Za každý príspevok ďakujem.
bendži
17.10.05,14:01
pokiaľ viem aj samotné DIČ sa menilo na rovnaké čísla, ako sa používa s písmenami SK, len je to bez tých písmen...
pcraft
17.10.05,14:14
to je pravda, ale DIČ pre DPH (SK+číslo) môže mať len platca DPH,
ja ale nechcem byť platcom...

dan
babenko1
17.10.05,15:52
treba mu vysvetliť, že ty nie si platca DPH a tým pádom nemôžeš mať SK +DIČ... iná vec je, že aký si mal obrat, či si ho náhodou nepresiahol, aby si sa stal platcom...
pcraft
18.10.05,14:40
ja som mu to vysvetloval, ale on tvrdí, že každý, kdo vyváža do zahraničia, či už tovar alebo služby musí disponovať týmto SK +DIČ
Torhorc
20.10.05,08:52
Proste maďar. Neberte to prosím nijak v zlom, ale už sa nám v dopravej firme mnohokrát stalo, že s maďarom sa proste logicky dohodnúť nedá. Aj keď sa dorozumievame v obojstranne zrozumiteľnej reči.
pcraft
21.10.05,15:39
Nie je to tak jednoduché, totiž aj ja som Maďar, skôr je to o bordele v národných legislatívach...
Jana Acsová
21.10.05,15:49
chcem sa opýtať na spôsob fakturácie do zahraničia. Som živnostník prekladateľ, pracujem pre zahraničné firmy a nie som platcom DPH. Na faktúre som doteraz uvádzal svoje klasické 10 miestne DIČ, ale teraz ma jedna maďarská firma upozornila, že musím mať DIČ pre DPH (SK+číslo), lebo ide o export. To by som sa však musel zaregistrovať aj ako platca DPH, to však nechcem. Majú pravdu? Podotázka:
v tomto prípade nevzniká povinnosť platby DPH pre objednávateľa? Za každý príspevok ďakujem.Prekladateľské služby sú službou s miestom plnenia v sídle odberateľa služby v inom členskom štáte EÚ, ak je táto osoba podnikateľom. T.j. ak fakturujete tieto služby firmám, ktoré sú podnikateľskými subjektami, vzniká daňová povinnosť v Maďarsku. Aké sú podrobnosti maďarského zákona si musíte zistiť, t.j. či existuje prenos daňovej povinnosti na spomínané podnikateľské subjekty, alebo Vám vzniká povinná registrácia v Maďarsku.
pcraft
24.10.05,11:53
AVO, ďakujem za fundovanú odpoveď, základnym problémom však je, či môžem ako fyzická osoba a neplatiteľ DPH s klasickým DIČ fakturovať vo vnútri EU, v Maďarsku je to možné vraj len s DIČ pre DPH...