martina0203
20.04.10,12:47
Dobrý deň,
potrebujem súrne Vašu pomoc. Do firmy nám prišiel papier o daňovej kontrole, kde nám oznamujú výkon daňovej kontroly : Dane z príjmov právnickej osoby za rok 2008. Ešte sme nikdy nemali daňovú kontrolu tak Vás prosím o rady, skúsenosti, načo si mám dávať pozor, čo si mám pripraviť a všetky vaše získané poznatky z daňovej kontroly. Veľmi pekne Vám ďakujem vopred za Vaše rady.
Lenka1979
20.04.10,10:53
martina0203
20.04.10,12:40
Ďakujem Ti veľmi pekne, už som v polovici. Takže v prvom rade som zistila, že musím mať všetko pekne pozakladané a hlavne prehľadne. Robím účtovníctvo pre stavebniny, takže musím pokontrolovať aj všetky stroje, vozíky a iné majetky... Taktiež telefóny, predovšetkým vyblednuté bločky, taktiež všetky doklady zamestnanca, ktorý je z úradu prácu,... No mám čo robiť. Ešte som nezažila daňovú kontrolu, účtovníctvo robím asi tri roky, takže prax minimálna, tak sa bojím, čo bude. Pomáha mi teta, ktorá ma zasväcuje do účtovníctva. Normálne ľutujem, že som sa do toho pustila.
Ešte by ma zaujímalo, oni si zoberú len fascikle, ktoré budú chcieť, alebo aj účtovníctvo z PC? Ak Vás niečo napadne, kľudne píšte, nech sa na nich dobre pripravím.
macula
20.04.10,12:45
Zoberú si iba fascikle a budú potichúčky kontrolovať...ak im bude niečo nejasné, tak si volajú na vysvetlenie majiteľa firmy príp. účtovníčku...Ak máte vo firme autá, tak budú chcieť knihu jázd...
m.hladka
20.04.10,12:52
Kľud, vôbec sa neboj, veď nekúšu. Sú to normálni ľudia.

Pekne poporiadku, čo budú pýtať, im priprav a daj. Prikladám Ti zoznam asi aké doklady potrebujú. Možno budú chcieť ešte niečo viac, niečo menej.
Jara
20.04.10,13:28
Martinka, ja len upozorňujem, že dávaj im len to, čo požadujú. Iniciatívne sama radšej nič. Ak im bude niečo chýbať, tak si to budú pýtať. Držím prsty a kľud, tá nervozita upadne keď to začne. Potom sa do toho dostaneš, stres je len na začiatku.
truch
20.04.10,13:54
Mne kontrolovali, či mám správne zaúčtovaný leasing, a tiež autá, spotreby, či máme správne časovo rozlíšené faktúry na konci roku a chceli vidieť storno faktúry a dobropisy. Pozerali len väčšie nákladové sumy. Držím palce
betka
20.04.10,17:38
Ja len malinkú otázočku:

P. Hladká: kniha daňových dokladov?? Nerozumiem. Aká to je??

Ak mám napísaný číselný rad VPD, PPD, VF, DF, Interné: rezervy tieto účtovné sú i daňovými .....

Kniha: VF a DF, to sú účtovné i dańové doklady.

Na základe všetkých účtovných dokladov účtujem skutočnosti, kt. mi v priebehu účt. obdobia vznikajú a chronolog. sa mi zaznamenávajú v denníku a systematicky v hlavnej knihe.

V hlavnej knihe mám uvedené SU a AU:
Pr:
Ma účte 501 účtujem spotrebu materiálu. Je to pre mňa účet nákladov, a ak sa nezdá DK, či náklad na 501xxx je naozaj nákladom, potom zrejme skúmajú, či nie je PP k ZD.

ZDP:

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane


(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza

a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,
b) u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva1) z výsledku hospodárenia,

Alebo to nemám v hlave v poriadku::o

DD=UD, ale nie vždy UD je DD.

(pozn. pre Martinu), karty DHM, IS....
martina0203
20.04.10,17:56
Ďakujem Vám veľmi pekne, všetko pozorne preštudujem, kontrola má začať 25. mája, tak sa postupne do všetkého pustím a skontrolujem si všetko. Normálne mi dnes bolo z toho zle a kde je ešte 25. mája. Ak budem niečo potrebovať napíšem Vám o radu a samozrejme dám vedieť ako to dopadlo. Účtovníctvo ako také ma baví, možno preto som to aj začala, ono to začalo tak nevinne, keď otec otvoril stavebniny a nemal kto robiť účto. Potom prišiel nápad z ich hlavy, že ja a pomôže mi teta, ktorá ma do toho zasvätí. Nakoniec sa ocitám tam kde nechcem, pred daňovou kontrolou. Už sme mali aj kontrolu menšiu za jeden mesiac z DPH, ale to bolo nič. Tak dúfam, že to zvládnem, pretože účtovníctvo až tak neovládam, som len začiatočník, som totiž učiteľka v materskej škôlke. Takže sa dosť naháňam.
m.hladka
20.04.10,18:08
No, ak ti dobre dopadla mala kontrola DPH, tak určite ti dobre dopadne aj táto. Ak je v tom poriadok, a dobre pooznačované doklady, určite to ocenia.
martina0203
20.04.10,18:17
No veď uvidíme. Budem sa snažiť. Ďakujem...
Lenka1979
20.04.10,18:27
No veď uvidíme. Budem sa snažiť. Ďakujem...

Daj potom vedieť, ako Ti to dopadlo, nech môžeme blahoželať...;):)
martina0203
20.04.10,19:01
Ešte sa ozvem pred kontrolou ako sa poznám, pretože čím viac budem chcieť mať všetko v poriadku, tým viac budem zmätkovať a overovať, či sú moje kroky dobré.
Už keď píšem znovu, zaujímalo by ma, či mi môžu kontrolovať aj mzdy, alebo len to, čo poslali poštou. A ešte taká vec, že čo všetko musím mať založené k inventarizácií ku koncu roka, pretože to nemám všetko a taktiež nerozumiem čo je to vlastne kniha majetku. Akože na nejaké karty si mám popísať majetok?
Snažím sa všetko preštudovať a z tých názvov sa bojím, že mám všetko zle.
betka
20.04.10,20:29
Ešte sa ozvem pred kontrolou ako sa poznám, pretože čím viac budem chcieť mať všetko v poriadku, tým viac budem zmätkovať a overovať, či sú moje kroky dobré.
Už keď píšem znovu, zaujímalo by ma, či mi môžu kontrolovať aj mzdy, alebo len to, čo poslali poštou. A ešte taká vec, že čo všetko musím mať založené k inventarizácií ku koncu roka, pretože to nemám všetko a taktiež nerozumiem čo je to vlastne kniha majetku. Akože na nejaké karty si mám popísať majetok?
Snažím sa všetko preštudovať a z tých názvov sa bojím, že mám všetko zle.

Ano, aj mzdy sú súčasťou daní.

Inventarizácia znamená laicky, každý zostatok (majetok, závazok) kt vykazujeme musí zodpovedať skutočnosti.
Ak mám nezaplatené závazky k 31.12. budem musieť v budúcnosti zaplatiť
Ak mám pohľadávku voči firme xy, budem mi ju musieť firma zaplatiť.
Ak mám majetok v podniku, naozaj musím mať tento majetok (evidujem garáž) a naozaj ju musím mať aj fyzicky.
Ak som nezaplatila zamestnancovi mzdu, naozaj ju evidujem a je mojim závazkom voči Jožkovi, kt. to zaplatím
Ak mám závazok voči poisťovni, určite ju musím zaplatiť
......
Invetarizácia je skutočnosť toho, čo mám zaplatiť a má byť mne zaplatené, to čo mám na sklade v skutočnosti a nezničilo sa mi to, nikto mi to neukradol, že mám niečo nehmotné a hmotné, a je to oceniteľné.... (to je ľudovo povedané)
karpis
21.04.10,05:36
Keď som mala ja DK tak prvé bolo, že skontrolovali výkaz o majetku a záväzkoch či sedí s účtom, potom leasing inventarizácie materialu, tovaru, pokladní,inv, pokladne musí byť 4x ročne.
truch
21.04.10,06:24
Martinka, u mňa chceli ešte vidieť aj interné smernice, /pri stravenkách, či tam mám ošetrené vydávanie stravných lístkov počas dovolenky, DHaNM-kedy ho dávam priamo do nákladov, dopravu/
dara
05.05.10,15:04
Aj ja sa pripájam. Ohlásila sa sro kontrola na DPH dnes, zajtra máme priniesť doklady, keďže to vzal majiteľ mám iba takéto informácie. Ešte som nemala s tým skúsenosť. Odovzdám doklady za dané mesiace iba tie, ktoré sa týkali DPH. T.j. faktúry odoslané, došlé, pokladňu a výkazy o daňovom priznaní DPH. Má konateľ počkať na zápisnicu aké doklady sa odovzdali alebo radšej to mám spíssať ja? doklady uložím do jedného šanóna po mesiacoch bude to stačiť?
JarkaL
05.05.10,15:20
Aj ja sa pripájam. Ohlásila sa sro kontrola na DPH dnes, zajtra máme priniesť doklady, keďže to vzal majiteľ mám iba takéto informácie. Ešte som nemala s tým skúsenosť. Odovzdám doklady za dané mesiace iba tie, ktoré sa týkali DPH. T.j. faktúry odoslané, došlé, pokladňu a výkazy o daňovom priznaní DPH. Má konateľ počkať na zápisnicu aké doklady sa odovzdali alebo radšej to mám spíssať ja? doklady uložím do jedného šanóna po mesiacoch bude to stačiť?

Ja by som tam uložila aj bankové výpisy (aby napr. mohli skontrolovať, či ste nemali fakturovať DPH z prijatej platby).

Keď mi firmu kontrolovali pred mesiacom, chceli odfotiť aj TP auta (uplatňovali sme si DPH z PHM).
dara
05.05.10,15:59
TP = technický preukaz z auta? no a ešte sa spýtam, akú dph z prijatej platby? tomu nerozumiem?
dara
05.05.10,17:46
POSúVAM SI
Rozalka
05.05.10,17:50
TP = technický preukaz
DPH z prijatej platby = z prijatej zálohy
dara
05.05.10,17:58
Nemali sme zálohové faktúry. TP DPH sme za vozidlo neodpočítavali. Takže to asi nie je potreba
cloe
05.05.10,18:37
Nemali sme zálohové faktúry. TP DPH sme za vozidlo neodpíčatavali. Takže to asi nie je potreba

mimotemy Pekný preklep;):)
dara
05.05.10,18:40
No mne z tých nervov veru nie je do smiechu :((((
JarkaL
05.05.10,19:47
No mne z tých nervov veru nie je do smiechu :((((

Držíme palce, nech to dobre dopadne.:)
dara
13.05.10,07:45
este sa chcem spytat, konatel bol ku kontrole vyzvany iba telefonicky, podklady vyziadali za dva mesiace, okrem vypisov kedze sme nemali nakup cez kartu bolo ku konyrole predlozene vsetko. zapisnicu o tom ake podklady boli preflozene dostal az na druhy den, ja som im vsak uz spravila nasu ake doklady odovzdavame. napriek tomu, ze ziadali doklady za 2 mesiace do zapisnice uviedli doklady iba za 1 mesiac. konatela predvolali telefonicky na prejednanie a polozili mi nejake otazky, co je vsak prefmetom kontrolu sme sa jednoznacne nefizvedeli. takto to funguje doteraz. ma pravo du ziadat vypisy ku kontrole opravnenosti odpoctu dph, ak neboli nakupy cez kartu a podobne?ma konatel narok ziadat podklad co je predmetom kontroly? ako potom budeme vediet kedy bude kontrola ukoncena? musi ecistovat zakonna lehota na jej vybavenie
bea
13.05.10,11:05
Nemali sme zálohové faktúry. TP DPH sme za vozidlo neodpočítavali. Takže to asi nie je potreba
TP vozidla je potrebny na prepočet spotreby PHM, ak ste si z PHM odpočítavali DPH. A to ste asi robili?
dara
13.05.10,15:12
ale my sme neodpocitavali dph za vozidlo. pytala somsa na ine otazky
bea
14.05.10,07:22
Nemali sme zálohové faktúry. TP DPH sme za vozidlo neodpočítavali. Takže to asi nie je potreba
Reagovala som na túto Vašu odpoveď. Predpokladala som, že v pokladni boli aj bločky za nákup pohonných hmôt, z ktorých ste si uplatňovali odpočet DPH. A vtedy môžu ku kontrole DPH požadovať aj technický preukaz a aj knihu jázd (prípadne inú evidenciu jázd), aby zistili oprávnenosť odpočtu DPH.
A k tým novším otázkam:
Výpisy z účtu môžu požadovať, lebo si musia overiť, či ste neprijali nejaké platby vopred, z ktorých bolo treba odviesť DPH.
Keď som ja mala kontroly na DPH, tak tiež telefonicky žiadali podklady, ktoré sme odniesli na DÚ. Kontrola trvala vždy max. týždeň. Neboli zatiaľ v žiadnej firme problémy, takže neviem ako to inde beží.
Kvietocek
16.05.10,09:48
Dobry den
prisiel mi pozdrav z DU, ze mam zle VZaS. Prosim Vas na riadku 49 ma sa uviest dan taka ako vynde na danovom priznani alebo sa tam nema nic pisat?
Čo sa pise do tych riadkov?
Dakujem
JarkaL
16.05.10,10:42
Do riadku 49 sa píše daň z príjmov splatná, takže áno, malo by to byť vo výške zaúčtovanej dane z príjmov.