viktorianovakova
20.04.10,12:29
Prosim o radu. Fakturovali sme do zahraničia (CZ) služby.(stavebné práce) ja som zadala pri vystavení typ DPH 13 - do účt.denníka som zadala typ DPH 39.
A v DPH výpočte mi to ukazuje v kolonke 15,16. Vraj, Že to mám zle..! A že v DPH výpočte to nema nikam zaradovať.
Keď som zadala typy DPH zle tak mi poradte na ake to zmeniť. Mam to zaradiť ako neovplivňujúce DPH???
Robim po prvýkrat Q.:confused: Budem vďačna za každu radu.. Ďakujem...
viktorianovakova
20.04.10,11:21
Nikto mi nepomôže :,-(
lenkak
20.04.10,11:23
robila si súhrnný výkaz?
viktorianovakova
20.04.10,11:34
Ano.
Monika Kováčová
20.04.10,11:41
Ak ide o práce vykonané na nehnuteľnosti, tak ide o dodanie služby podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH - miesto dodania je tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. Česká Republika. Takéto dodanie služby nevstupuje do výkazu DPH, preto uvádzate typ 19. Takisto nevstupuje táto služba do SV
viktorianovakova
20.04.10,11:42
Ďakujem Vám veľmi pekne. Až sa mi lepšie dýcha..ĎAKUJEM.
u.erika
08.06.10,16:39
a aký typ dám, keď na FA mám aj tovar /rákos/ aj službu /zhotovenie zákosovej strechy/ aj prepravu/refakturácia/?
viktorianovakova
09.06.10,11:20
Asi tiež tym 19 ale to ti musia poradiť odborníci ja som v začiatočník :-( pekný deň
u.erika
09.06.10,16:39
posúvam
lenkak
09.06.10,19:43
a aký typ dám, keď na FA mám aj tovar /rákos/ aj službu /zhotovenie zákosovej strechy/ aj prepravu/refakturácia/?

ty vystavuješ faktúru do EU?
u.erika
10.06.10,03:56
ty vystavuješ faktúru do EU?
áno
lenkak
10.06.10,19:47
a aký typ dám, keď na FA mám aj tovar /rákos/ aj službu /zhotovenie zákosovej strechy/ aj prepravu/refakturácia/?

rozdelila by som na dve faktúry:

v jednej tovar, s typom dph 13, typ T
v druhej služby, s typom dph 19, typ S
obe aby mali v čiastkach 0%, nie mimo dph
obe sa zaradia do súhrnného výkazu, s tým že tá tovarová sa zobrazí aj v DP DPH, služby sa v DP DPH neuvádzajú, preto som ich podelila na dve časti.
jeso
11.06.10,04:33
a ked je to na jednej faktúre, nemohlo by to byť dodanie tovaru s montážou ?
potom by to bol § 13 ods. b - ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou miesto dodania je tam, kde je tovar inštalovaný - takáto dodávka nejde ani do DPH ani do SV
u.erika
11.06.10,09:27
rozdelila by som na dve faktúry:

v jednej tovar, s typom dph 13, typ T
v druhej služby, s typom dph 19, typ S
obe aby mali v čiastkach 0%, nie mimo dph
obe sa zaradia do súhrnného výkazu, s tým že tá tovarová sa zobrazí aj v DP DPH, služby sa v DP DPH neuvádzajú, preto som ich podelila na dve časti.
Ďakujem Lenkak, a čo mám robiť teraz, keď FA už je vystavená a odoslaná. nemôže to byť tak, ako píše jeso v príspevku 13 ?
A zhotovenie strechy nie je náhodov par.16 ods.1 - nehnuteľnosť v ČR - treba to dať do sôhrnného výkazu?
u.erika
14.06.10,17:26
posúvam, je to veľmi súrne
u.erika
14.06.10,17:27
posúvam, je to súrne
jeso
14.06.10,18:43
ak by to bola dodávka podľa § 16 ods. 1 - takáto dodávka nejde ani do výkazu DPH ani do SV
a podla akého § si dala dodávku na faktúre ?
jeso
14.06.10,18:47
možno ti pomôže tabulka s ktoru mi s velkou ochotou pomohol Vladimír Ozimný


od 1.1.2010 slovenský platca DPH -pre rakúskeho platcu DPH

- dodávka tovaru s montážou - bez DPh , nejde do DP DPH ani do SV - áno správne, miesto dodania sa určuje podľa § 13 ods. 1 písm. b) zákona o DPH. Ak je montáž v rakúsku potom miesto dodania je v Rakúsku. Nejde to ani do DP ani do SV. ak je montáž v SK potom je to tuzemské zdaniteľné plnenie so slovenskou daňou

- dodanie stavby / v Rakúsku /- bez DPh - nejde do DP DPH ani do SV - presne tak. Ak ide o dodanie stavby ako tovaru, potom miesto dodania je v Rakúsku, kde sa stavba nachádza. Ak ide o súbor stavebných prác, miesto dodania sa určuje podľa § 16 ods. 1. V oboch prípadoch to nejde ani do DP ani do SV.

- stavebné práce na nehnuteľnosti / v Rakúsku /- bez DPh nejde do DP DPH ani do SV - už som napísal

- oprava hnuteľného majetku - bez DPH - nejde do DP DPH ,ale ide do SV - správne. Miesto dodania je podľa § 15 ods. 1.

-dodanie vlastných výrobkov - bez DPh - ide do DPh a ide aj do SV - správne, § 43 zákona o DPH
u.erika
15.06.10,14:24
možno ti pomôže tabulka s ktoru mi s velkou ochotou pomohol Vladimír Ozimný


od 1.1.2010 slovenský platca DPH -pre rakúskeho platcu DPH

- dodávka tovaru s montážou - bez DPh , nejde do DP DPH ani do SV - áno správne, miesto dodania sa určuje podľa § 13 ods. 1 písm. b) zákona o DPH. Ak je montáž v rakúsku potom miesto dodania je v Rakúsku. Nejde to ani do DP ani do SV. ak je montáž v SK potom je to tuzemské zdaniteľné plnenie so slovenskou daňou

- dodanie stavby / v Rakúsku /- bez DPh - nejde do DP DPH ani do SV - presne tak. Ak ide o dodanie stavby ako tovaru, potom miesto dodania je v Rakúsku, kde sa stavba nachádza. Ak ide o súbor stavebných prác, miesto dodania sa určuje podľa § 16 ods. 1. V oboch prípadoch to nejde ani do DP ani do SV.

- stavebné práce na nehnuteľnosti / v Rakúsku /- bez DPh nejde do DP DPH ani do SV - už som napísal

- oprava hnuteľného majetku - bez DPH - nejde do DP DPH ,ale ide do SV - správne. Miesto dodania je podľa § 15 ods. 1.

-dodanie vlastných výrobkov - bez DPh - ide do DPh a ide aj do SV - správne, § 43 zákona o DPH
Jeso ďakujem Ti veľmi pekne, teraz neviem čo mám dať - dodávku tovaru s montážou, alebo stavebné práce na nehnuteľnosti a zvlásť Fa na tovar.
Tie Fa čo som už vypísala, asi sa nedajú zmeniť.
Jednu mám vystavenú: tovar §43, zhotovenie strechy a preprava - podľa článku 193 a 196 smernice Rady 2006/112/ES....
Druhú: demontáž a montáž strechy+materiál -podľa článku 193 a 196 ...
ja som už z toho hotová, a teraz mám ešte jednu pre muzeum v ČR, príspevková organizácia, IČO majú ale IČ DPH nie. Tam bude tovar a refakturácia prepravy z HU do CZ.
jeso
15.06.10,17:02
pozri si tento príspevok -
zo stránky drsr.sk
Otázka: Spoločnosť s.r.o.- platiteľ DPH vykonáva pre českú spoločnosť montážne práce spolu s dodávkou vzduchotechnického potrubia na území ČR. Potrubie prepravila do ČR slovenská firma. Keďže ide o miesto plnenia v zahraničí, vystaví slov. spoločnosť faktúru bez DPH? Do ktorých riadkov daňového priznania má uviesť jednotlivé položky? Musíme na dodávku potrubia podať Súhrnný výkaz?
Odpoveď:
Podľa § 13 ods. 1 písm. b/ zákona o DPH ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, miestom dodania tovaru je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný. Ak aplikáciou daného ustanovenia platiteľ zistí, že miestom dodania tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou je iný členský štát, potom daná dodávka na základe § 2 ods. 1 písm. a/ zákona o DPH nie je predmetom dane v SR ale v príslušnom členskom štáte, kde je potrebné postupovať pri zdaňovaní v súlade so zákonmi daného štátu. Takáto dodávka sa neuvádza do súhrnného výkazu, ani do daňového priznania k DPH; eviduje sa len v záznamoch vedených podľa § 70 zákona o DPH.
u.erika
15.06.10,17:32
pozri si tento príspevok -
zo stránky drsr.sk
Otázka: Spoločnosť s.r.o.- platiteľ DPH vykonáva pre českú spoločnosť montážne práce spolu s dodávkou vzduchotechnického potrubia na území ČR. Potrubie prepravila do ČR slovenská firma. Keďže ide o miesto plnenia v zahraničí, vystaví slov. spoločnosť faktúru bez DPH? Do ktorých riadkov daňového priznania má uviesť jednotlivé položky? Musíme na dodávku potrubia podať Súhrnný výkaz?
Odpoveď:
Podľa § 13 ods. 1 písm. b/ zákona o DPH ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, miestom dodania tovaru je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný. Ak aplikáciou daného ustanovenia platiteľ zistí, že miestom dodania tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou je iný členský štát, potom daná dodávka na základe § 2 ods. 1 písm. a/ zákona o DPH nie je predmetom dane v SR ale v príslušnom členskom štáte, kde je potrebné postupovať pri zdaňovaní v súlade so zákonmi daného štátu. Takáto dodávka sa neuvádza do súhrnného výkazu, ani do daňového priznania k DPH; eviduje sa len v záznamoch vedených podľa § 70 zákona o DPH.
mockrát ďakujem
u.erika
18.10.10,17:08
Prosím súrnu odpoveď:
Dodanie služby do ČR, montáž a oprava strechy /rákosová/.
Fa som vystavila v MRP, typ 19 oslobodené 0%DPH. Do priznania DPH priznania sa mi to nezapočítalo, ale do súhrnného výkazu áno, keď dám do kolonky DPH - mimo DPH, tak mi SV vytlačí s IČ DPH firmy z ČR bez sumy, a kód 2.
Je tak správne???
Podľa mna je to §16 ods.1 - ani do DPH, ani do SV.
Môžete mi poradiť?
Monika Kováčová
18.10.10,17:19
správny TYP v položke faktúry musí byť
buď
1. Tx - nevstupuje (tam, kde zadávaš typ 2 - zaradenie fa do SV)
alebo
2. úplne prázdna bunka (nevyplnená)
u.erika
18.10.10,17:39
správny TYP v položke faktúry musí byť
buď
1. Tx - nevstupuje (tam, kde zadávaš typ 2 - zaradenie fa do SV)
alebo
2. úplne prázdna bunka (nevyplnená)
ďakujem Ti Monika,
teraz mi to do Sv nepíše
u.erika
18.10.10,17:42
A ešte jedna otázka: mám posalť aj nulový SV?
Monika Kováčová
18.10.10,17:45
nulové SV sa nepodávajú...
Lotarka
04.11.10,07:25
Zdravím všetkých!

Potrebujem odsúhlasiť tento prípad:

Slovenský platca DPH fakturuje reklamnú službu českému platcovi DPH. Podľa mňa to je fakturácia na základe § 15 ods. 1, čiže faktúru bez DPH a do SV to ide. Je to takto správne???

Ďakujem za odpoveď!
Maya1
04.11.10,07:40
áno, slovenský platiteľ uvedie dodanie služby do ČR v súhrnnom výkaze.
Tamila
04.11.10,07:49
Zdravím všetkých!

Potrebujem odsúhlasiť tento prípad:

Slovenský platca DPH fakturuje reklamnú službu českému platcovi DPH. Podľa mňa to je fakturácia na základe § 15 ods. 1, čiže faktúru bez DPH a do SV to ide. Je to takto správne???

Ďakujem za odpoveď!
Je to služba, pri ktorej sa postupuje podľa § 15 odst. 1, fa je bez DPH a do SV to ide.
Lotarka
04.11.10,08:05
A ako by ste vystavili faktúru českému platcovi DPH za prenájom bilbordu, ktorý je na slovensku?

Bolo by to už podľa § 16 ods.1 s DPH?
Lotarka
08.11.10,08:47
posúvam .....
resola
09.11.10,05:41
Prosim o radu ,

lekar vypracoval študiu na zaklade zmluvy o dielo , ktoru fakturuje do ČR .
V SR nie je platcom DPH keďže poskytuje zdravotnu starostilovsť. Ma povinnosť na zaklade §7a sa registrovať za platcu DPH ?
Prosim poraďte je to urgentne.