durisovad
20.04.10,14:22
Dnes mi prisla zo zdravotnej poistovne DOVERA upomienka, ze im dlhujem cca 19 EUR. Volala som do poistovne, povedala som im, ze som dochodkyna a na zivnost zarobim menej ako polovicu minimalnej mzdy, takze nemam povinnost platit. Pani mi povedala, ze zrejme doslo k nejakemu nedopatreniu pri zlucovani ich poistovne s APOLLOM a nemaju zaevidovane, ze by som bola poistencom statu. Mam im poslat prvy a posledny vymer o starovnom dochodku a udajne to daju do poriadku. Ked som sa ohradila, ze preco mi hned vyhrozuju pokutou, pani mi povedala, ze maju vela starosti a roboty a chyby sa mozu stat.
ondrejvla
20.04.10,14:07
Dnes mi prisla zo zdravotnej poistovne DOVERA upomienka, ze im dlhujem cca 19 EUR. Volala som do poistovne, povedala som im, ze som dochodkyna a na zivnost zarobim menej ako polovicu minimalnej mzdy, takze nemam povinnost platit. Pani mi povedala, ze zrejme doslo k nejakemu nedopatreniu pri zlucovani ich poistovne s APOLLOM a nemaju zaevidovane, ze by som bola poistencom statu. Mam im poslat prvy a posledny vymer o starovnom dochodku a udajne to daju do poriadku. Ked som sa ohradila, ze preco mi hned vyhrozuju pokutou, pani mi povedala, ze maju vela starosti a roboty a chyby sa mozu stat.

Dáška, tie chyby sú pravidlom, ZP má veľké medzery v evidencii poistencov.
durisovad
20.04.10,15:07
No ved dobre, ale preco strasia ludi? Pravdepodobne si myslia, ze 90 % ludi sa nalaka a bez akehokolvek odporu im zaplati.
ondrejvla
20.04.10,16:42
No ved dobre, ale preco strasia ludi? Pravdepodobne si myslia, ze 90 % ludi sa nalaka a bez akehokolvek odporu im zaplati.

Skôr sa myslia, že im poistenci pomôžu urobiť poriadok v evidencii. Dobre, že si sa ozvala.
iriska
22.05.10,17:39
Prosím vás o radu

Známa bola v roku 2005 na materskej a na dva týždne otvorila živnosť kvôli zákazke a zarobila v jednom mesiaci 120.000 sk. ZP od nej na základe toho pýta 12 x minimálnu sadzbu, ale ona je toho názoru, že mala platiť iba 1 x maximálnu, ak mi to niekto viete logicky objasniť budem veeeľmi rada.

ďakujem
ivka70
22.05.10,17:55
Prosím vás o radu

Známa bola v roku 2005 na materskej a na dva týždne otvorila živnosť kvôli zákazke a zarobila v jednom mesiaci 120.000 sk. ZP od nej na základe toho pýta 12 x minimálnu sadzbu, ale ona je toho názoru, že mala platiť iba 1 x maximálnu, ak mi to niekto viete logicky objasniť budem veeeľmi rada.

ďakujem

V ramci rocneho vyuctovania zdravotneho poistenia sa pocita rocna sadzba a nie mesacna.
A zial, vychadza to tak, ze bude musiet doplatit celorocnu sadzbu vdaka tomu, ze nebola cely rok na RD bez zivnosti.
to iste sa stava aj mamickam, ked RD trva napr. do juna a od jula dalej podnikaju, potom musia dopaltit cely rok.
iriska
23.05.10,14:58
Ale chápem správne, že ak bol niekto študent alebo nezamestnaný od januára do septembra a od októbra do decembra podnikal, tak platí len za tri mesiace?
Len pri RD platí za celý rok?
Nutricia
24.05.10,06:43
Ale chápem správne, že ak bol niekto študent alebo nezamestnaný od januára do septembra a od októbra do decembra podnikal, tak platí len za tri mesiace?
Len pri RD platí za celý rok?
ide tu o obdobie prevádzkovania SZČO.
iriska
24.05.10,08:08
ide tu o obdobie prevádzkovania SZČO.

ale aký je medzi tým rozdiel? aký mám hľadať paragraf?
Andyke
24.05.10,20:02
V ktorom mesiaci mala živnosť ? A celý rok bola iba na rodič.dovolenke, iný príjem nemala ?

§11 od 1.9.2005
(9) Štát je platiteľom za osobu uvedenú v odseku 8 písm. a) až i) a k), ak
a) je len zamestnancom, ak v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až i) a k), jej vymeriavací základ podľa § 13 ods. 1 až 5 nedosahuje 1/2 úhrnu minimálnych miezd, 39v)
b) je len samostatne zárobkovo činnou osobou, ak v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až i) a k), jej pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 nedosahuje 1/2 úhrnu minimálnych miezd,39v)
c) nie je zamestnancom ani samostatne zárobkovo činnou osobou, ak v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až i) a k), jej príjem, ktorý podlieha dani z príjmov,39s) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou,39t) nedosahuje 1/2 úhrnu minimálnych miezd,39v) alebo
d) aj dochádza v rozhodujúcom období postupne alebo súčasne k súbehu skutočností podľa písmen a) až c), ak v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až i) a k), úhrn jej vymeriavacích základov podľa písmen a) a b) a príjmu podľa písmena c) nedosahuje 1/2 úhrnu minimálnych miezd.39v

Na základe novely zákona od 1.9.2005 do 31.12.2005 poistenci štátu nesmeli prekročiť VZ 13000 Sk t.j. 3250 Sk mesačne.

Výpočet VZ = Základ dane z príjmov FO +výdavky na zdrav.poistenie o ktoré sa znížil základ dane FO / 2,14

Priložila som aj formulár, skús tam dohodiť čísla a uvidíte výsledok.
iriska
25.05.10,16:59
ďakujem za vysvetlenie