janulqa
20.04.10,15:10
Manzel este nema s ex-manzelkou vysporiadany majetok. Hned po rozvode sa odstahoval zo spolocneho domu, kupil si byt a zmenil trvale bydlisko. Urobili ustnu dohodu o deleni majetku, k tej vsak nedoslo a jeho ex zacala robit problemy. Vymenila zamky na dverach a zakazala mu pristup na pozemok, do domu a k spolocnemu hnutelnemu majetku. Ma pravo vymenit zamky bez jeho vedomia? Moze mu zakazat pristup k vlastnemu majetku?
Mgr.Shrek
20.04.10,13:33
Aký čas uplynul od rozvodu?
Je to viac ako tri roky?
Sú na LV k danému domu zapísaný ako vlastníci obaja?

Pokiaľ ešte neuplynuli 3 roky, nech podá návrh na súd na Vyporiadanie BSM.
Ak uplynuli, nech podá návrh na Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.
To všetko len za predpokladu, že obaja boli vlastníkmi predmetného domu.

Pokiaľ si chce vziať nejaký hnuteľný majetok a neuplynuli ešte tri roky, nech tam ide s políciou a ako dôkaz nech si vezme kópiu LV z katastra. Ale určite nech neváha s podaním Návrhu na Vyporiadanie, či už BSM alebo Podielového spoluvlastníctva.
janulqa
20.04.10,13:41
Uplynul rok od rozvodu, v LV su obaja ako majitelia 1/1.
Ona vymenila zamky a odmieta sa dohodnut, v najlepsej voli sa manzel odstahoval a dal jej cas najst si ine byvanie.
Je problem ak tam uz manzel nema trvale bydlisko? Mohol by sa tam nastahovat, aby ju nejako donutil dohodnut sa?
Bol uz za pravnikom no vzhladom na to, ze cakame dvojcata nemame na sud a jeho ex sa vyhraza, ze ´to bude na sude natahovat, lebo zaraba min. mzdu a nema kam ist.
Moja otazka je v podstate to, ze na co ma narok ako majitel.
Ako je to zo zamkami ktore vymenila, moze ich on vymenit tiez ako vlastnik? Bojim sa, aby ona na neho nezavolala policiu.
Co sa tyka hnutelneho majetku moze si nieco zobrat? Lebo jej ostalo vsetko a uziva si to.
Mgr.Shrek
20.04.10,14:02
Uplynul rok od rozvodu, v LV su obaja ako majitelia 1/1.
Ona vymenila zamky a odmieta sa dohodnut, v najlepsej voli sa manzel odstahoval a dal jej cas najst si ine byvanie.
Je problem ak tam uz manzel nema trvale bydlisko? Mohol by sa tam nastahovat, aby ju nejako donutil dohodnut sa?
Bol uz za pravnikom no vzhladom na to, ze cakame dvojcata nemame na sud a jeho ex sa vyhraza, ze ´to bude na sude natahovat, lebo zaraba min. mzdu a nema kam ist.
Moja otazka je v podstate to, ze na co ma narok ako majitel.
Ako je to zo zamkami ktore vymenila, moze ich on vymenit tiez ako vlastnik? Bojim sa, aby ona na neho nezavolala policiu.
Co sa tyka hnutelneho majetku moze si nieco zobrat? Lebo jej ostalo vsetko a uziva si to.

To, že tam nemá trvalý pobyt je právne nepodstatné. Trvalý pobyt nezakladá žiadne práva ani povinnosti. Je to len administratívny pojem evidenčného charakteru.
Sťahovať sa nikam nemusí. Nech podá návrh. Platí sa 66 Euro a trovy znášajú obaja rovnako.
Ona sa mu môže pokojne vyhrážať. Vyporiadanie BSM nemá s jej príjmom nič spoločné. Pokojne to skončí tak, že súd prisúdi dom za náhradu tvojmu bývalej a ona to nebude môcť zaplatiť a príde exekútor.
Tvoj partner sa môže môže pokojne obrátiť na obec podľa § 5 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.
janulqa
20.04.10,14:10
Dakujem, za odpoved, asi nam neostava ine vychodisko ako sud a ja uz chcem mat pokoj a nebrat ohlad na nu.

Este mam otazocku, takze manzel tam moze kludne chodit do domu? Moze niektory z vlastnikov robit zmeny na dome? Prerabat a potom ziadat druheho o vyplatenie polovice?
Mgr.Shrek
21.04.10,06:54
Dakujem, za odpoved, asi nam neostava ine vychodisko ako sud a ja uz chcem mat pokoj a nebrat ohlad na nu.

Este mam otazocku, takze manzel tam moze kludne chodit do domu? Moze niektory z vlastnikov robit zmeny na dome? Prerabat a potom ziadat druheho o vyplatenie polovice?

No samozrejme, že manžel môže pokojne chodiť do domu. Ak by mu v tom bránila, treba sa obrátiť na obec, miestny úrad, mestský úrad. Tá je povinná bez zisťovania právnych otázok preveriť skutočný stav a ak zistí zásah do "pokojného stavu" je povinná to riešiť. A určite je potrebné riešiť danú situáciu súdnou cestou.

Čo sa týka druhej otázky, § 145 ods. 1 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník hovorí nasledovné:
Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.

Otázne teda je, či výmena zámkov je alebo nie je "bežná vec".
Ja si myslím, že vzhľadom na to, že výmenou došlo k obmedzeniu obsahu vlastníckeho práva, konkrétne práva vec užívať a požívať jej plody a úžitky, nemožno považovať výmenu zámkov bez toho, aby manžel dostal kľúč, za bežnú vec podľa § 145 ods. 1 Občianskeho zákonníka.
janulqa
21.04.10,09:01
Dakujem velmi pekne za odpovede.
Prajem krasny zvysok dna