acco
20.04.10,16:36
Prosím Vás o radu:
Každý rok tvorím rezervu na vyúčtovanie tepla, nakoľko nám faktúry posielajú až v apríli. Dodávateľ tepla mi koncom februára vždy pošle podľa meračov predbežný prepočet, koľko asi bude vyúčtovanie a ja si na základe toho urobím rezervu. Dnes mi prišla vyúčtovacia faktúra a je o cca 1000 € vyššia, ako rezerva podľa predbežného odhadu, ktorý mi poslali. Môžem sumu, ktorá prekračuje rezervu zaúčtovať do nákladov roka 2010???
durisovad
20.04.10,16:10
Ak bola tvorena rezerva, sumu, ktora ju prekrocila mozes bez problemov zauctovat do danovych nakladov. Rezervu, resp. dohadnu polozku si predsa tvorila podla svojho najlepsieho vedomia a svedomia, naviac po konzultacii s dodavatelom tepla a nie je tvojou chybou, ze sa on pomylil.
acco
20.04.10,16:30
Dakujem :)
durisovad
20.04.10,17:04
Vdacne, nemas za co.
Sosa
24.04.10,04:39
Máme v prenájme priestory, kde platíme mesačne zálohové platby na dodávku tepla, vody, na základe splátkového kalendára (sme platcovia DPH). Keďže sme nemali dostatok financií, neboli uhradené všetky zálohové platby. V mesiacoch keď sme neuhradili zálohu som o splátke neúčtovala. Teraz nám prišla vyučtovacia Fa:
náklady na spotrebované dodávky suma 686€ účt.tr.5xx/321
uhradené zálohy 3x143 -429€ 321/314
neuhradené zálohy 3x143 -429€ ???????
------------------------------------------------
-172€
Paradoxne dodávateľ vyčíslil sumu, že nám je povinný vrátiť 172€. Volala som ohľadom tejto Fa, ale účtovníčka mi povedala, že mali daňovú kontrolu pred viac ako rokom a nemali výhrady k účtovaniu.


Prosím viete mi poradiť na aký účet zaúčtovať neuhradené zálohy?
Sosa
26.04.10,06:35
Máme v prenájme priestory, kde platíme mesačne zálohové platby na dodávku tepla, vody, na základe splátkového kalendára (sme platcovia DPH). Keďže sme nemali dostatok financií, neboli uhradené všetky zálohové platby. V mesiacoch keď sme neuhradili zálohu som o splátke neúčtovala. Teraz nám prišla vyučtovacia Fa:
náklady na spotrebované dodávky suma 686€ účt.tr.5xx/321
uhradené zálohy 3x143 -429€ 321/314
neuhradené zálohy 3x143 -429€ ???????
------------------------------------------------
-172€
Paradoxne dodávateľ vyčíslil sumu, že nám je povinný vrátiť 172€. Volala som ohľadom tejto Fa, ale účtovníčka mi povedala, že mali daňovú kontrolu pred viac ako rokom a nemali výhrady k účtovaniu.


Prosím viete mi poradiť na aký účet zaúčtovať neuhradené zálohy?
Prosím nevie mi nikto poradiť?
acco
27.04.10,10:20
Podľa mňa si na základe splátkového kalendára mala účtovať o preddavkoch ako o opakovanom dodaní služieb, čím by ti ich neuhradením vznikal záväzok, ale v nákladoch by si to mala. Vyúčtovaciu faktúru zaúčtovať tiež do nákladov mínusovým znamienkom. Dodávateľ vo vyúčtovacej faktúre odpočítal všetky preddavky ako keby boli uhradené a tým ti vznikol preplatok. Teraz buď doplatíš preddavky a potom ti vráti preplatok, alebo si to započítate a ty uhradíš rozdiel. Ale to už účtuješ iba na účte záväzkov.
My to tiež tak robíme, ibaže nemáme splátkový kalendár, ale zasielame každý mesiac preddavkové faktúry. Vo vyúčtovacej faktúre odpočítame všetky preddavkové faktúry, aj keď neboli uhradené, ale máme tam takú vetu v zmysle, že výsledok fa je za predpokladu, že boli uhradené všetky preddavky. Ak sa nám ale vyskytne prípad, že má niekto preplatok a nemá zaplatenú niektorú preddavkovú fa, tak sa s ním dohodneme, či to doplatí a my mu vrátime preplatok, alebo si to započítame a on doplatí rozdiel.
Sosa
27.04.10,16:29
Veľmi pekne ďakujem za reakciu na moju otázku.