apo
20.04.10,17:16
Povinnosť vlastníkov bytov platiť do fondov mesiac vopred vniesol do spoločenstva nejednotnosť v aplikácii platenia vopred.

Ja to chápem tak, že vyúčtovanie sa deje v dvoch rovinách.
ad 1
Vyúčtovanie služieb.
To je rozdiel medzi predpísanými platbami záloh na služby z predpisov na mesiac január až december a nákladmi na služby dodané od januára až do decembra.

ad 2
Vyúčtovanie platieb
Vlastník bytu platí mesačne, 12x do roka. Každá platba je zo strany spoločenstva úhradou pohľadávky, ktorá vznikla 1. dňa v mesiaci a je splatná v posledný deň mesiaca. Spoločenstvo prijaté úhrady pohľadávok v nasledujúcom mesiaci zúčtuje na tvorbu fondov čím je zabezpečená požiadavka platiť do fondov mesiac vopred. Vyúčtovanie platieb je výstup zo saldokonta od januára do decembra.


V predstavenstve sú názory, že do vyúčtovania za rok 2009 sa vyúčtovanie platieb urobí tak, že sa do vyúčtovania zoberú platby od decembra 2008 do novembra 2009 lebo sa platí mesiac vopred. S čím nemôžem súhlasiť.

Akceptovali moj argument, že ak spoločentvo začne fungovať od 1. októbra každý vlastník v októbri zaplatí 2x, ale fondy vytvoríme iba 1x. Vo vyúčtovaní za takýto rok budeme mať zálohy na 3 mesiace oproti nákladom za tri mesiace a budeme robiť vyúčtovanie či vlastníci bytov zaplatili 4 platby. Z decembrovej platby sa potom zaúčtuje tvorba fondov až v januári nasledujúceho roka. Teda decembrová platba je v skutočnosti úhradou januárového predpisu. Tento modelový príklad akceptujú, ale vyúčtovanie platieb chcú robiť od decembra do novembra nasledujúceho roka.

Prosím o stanovisko, ktorý postup je správny.

Ďakujem.

apo
Iši
20.04.10,20:55
My máme uvedené, že sa platí za bežný mesiac do 4.dňa. Je to v predstihu, teda vopred. Rok končí 31.12. príslušného roka, teda len tie platby od 1.1. do 31.12 sa berú v úvahu. Nedoplatky, preplatky sa vyčíslia vo vyúčtovaní a úhrady sa prevádzajú samostatne mimo platieb za príslušný mesiac. Nie je možné prechádzať s nedoplatkami a preplatkami do nasledujúceho roka. Keď niekto predáva byt, tak v potvrdení sa uvádza, že vyúčtovanie za časť roka, kedy bývalý vlastník bol majiteľom, bude jemu predložené a s nim vysporiadané.
apo
21.04.10,07:52
Ďakujem.
Vy to máte zjednodušené v tom, že mesiac platby sa kryje s mesiacom tvorby fondov. V spoločenstve kde účtujem sa v decembri 2007 neurobil predpis na december 2007 ale na január 2008 čím sa naplnila podmienka platby mesiac vopred.

Ja nerobím vyúčtovanie, ale iba vediem účtovníctvo. Človek, ktorý robí vyúčtovanie nevie pochopiť, že vyúčtovanie platieb urobím ja a vyúčtovanie služieb urobí on. Obidva vysledky sa spočítajú a vlastník bytu dostane dokument v ktorom bude napríklad preplatok na službách za rok 2009 a nedoplatok na platbách ktoré mali byť realizované od januára 2009 do decembra 2009.

Správca nášho domu to urobí tak, že vyúčtovanie služieb za rok 2009 a vyúčtovanie platieb dá ku dňu vyhotovenia vyúčtovania to bude ku 31.3.2010, alebo 30.4.2010 podľa toho v ktorom dátume nám dajú vyúčtovanie. Žiaľ v spoločenstve bytov kde robím účtovníctvo to nevedia takto pochopiť.

apo
svojar
22.04.10,09:47
Myslím, že to vyúčtovaniu k niektorému dňu nového roku iba matie. My robíme vyúčtovanie za rok 2009, platíme cez SIPO mesiac vopred, ale peniaze na účet prídu okolo 5 v mesiaci za ktorý sa platí. Teda máme to jednoduché - 12 platieb v 1 až 12 mesiaci sú zálohy. Tieto zúčtujeme a nepletieme tam napr. to, že niekto je v omeškaní za marec 2010.
Inak máme ročné zúčtovanie už týždeň urobené.
apo
22.04.10,11:03
Myslím, že to vyúčtovaniu k niektorému dňu nového roku iba matie. My robíme vyúčtovanie za rok 2009, platíme cez SIPO mesiac vopred, ale peniaze na účet prídu okolo 5 v mesiaci za ktorý sa platí. Teda máme to jednoduché - 12 platieb v 1 až 12 mesiaci sú zálohy. Tieto zúčtujeme a nepletieme tam napr. to, že niekto je v omeškaní za marec 2010.
Inak máme ročné zúčtovanie už týždeň urobené.

Vo vyúčtovaní oproti nákladom na služby vyúčtujete predpísané zálohy na služby, alebo len zaplatené zálohu na služby.

Ja v účtovníctve zaúčtujem k 31.12.rr rozdiel medzi nákladmi (teplov, voda, osvetlenie spoločných priestorov) a predpísanými zálohami na služby.
Rozdiel je preplatok zaúčtovaný na účte 378 mínusom, alebo nedoplatok opäť zaúčtovaný na účte 378 plusom.

Potom čakám kým človek, ktorý urobí vyúčtovanie po bytoch a v apríli nasledujúceho roka v evidencii pohľadávok zapíšem položkovite vyúčtovanie po bytoch. Býva rozdiel pár drobných zo zaokrúhlenia.

Vlastníci bytov dostanú vyúčtovanie v ktorom sú dve položky:
- vyúčtovanie služieb za rok
- informácia zo saldokonta o stave úhrad voči pravidelným platbám. V spolčenstve ktoré účtujem sa dáva stav saldokonta k 31.12. Správca domu v ktorom bývam urobí stav saldokonta k marcu, alebo apríla podľa toho ako rýchlo majú spravené vyúčtovanie.

apo
workerka
23.04.10,11:07
Apo,
ja robím vyúčtovanie pre 1300 bytov. Už od roku 2004 mi všetci platia mesiac vopred.

Čo sa týka vyúčtovania napr. za rok 2009:

Náklady do vyúčtovania sú za obdobie 1-12/2009
Platby napočítané do vyúčtovania sú tie, ktoré mi ľudia zaplatili v období 12/2008 - 11/2009 (platby na účt.obd. 1/2009 - 12/2009).

Tvorbu fondu z platby v 12/2009, ktorá je určená na 1/2010 účtujeme na fond až v 1/2010 a taktiež všetky ostatné položky predpisu sa účtujú až v 1/2010.

Podľa mňa to čo chce od Teba predstavenstvo je v poriadku.

Otázne ešte je, ako konkrétne účtujete platby na jednotlivé kontá. Ja všetky platby, ktoré mi napr. ľudia zaplatia napr. v mesiaci apríl 2010 účtujem už do mesiaca máj 2010.
sito
23.04.10,15:27
Apo,
ja robím vyúčtovanie pre 1300 bytov. Už od roku 2004 mi všetci platia mesiac vopred.

Čo sa týka vyúčtovania napr. za rok 2009:

Náklady do vyúčtovania sú za obdobie 1-12/2009
Platby napočítané do vyúčtovania sú tie, ktoré mi ľudia zaplatili v období 12/2008 - 11/2009 (platby na účt.obd. 1/2009 - 12/2009).

Tvorbu fondu z platby v 12/2009, ktorá je určená na 1/2010 účtujeme na fond až v 1/2010 a taktiež všetky ostatné položky predpisu sa účtujú až v 1/2010.

Podľa mňa to čo chce od Teba predstavenstvo je v poriadku.

Otázne ešte je, ako konkrétne účtujete platby na jednotlivé kontá. Ja všetky platby, ktoré mi napr. ľudia zaplatia napr. v mesiaci apríl 2010 účtujem už do mesiaca máj 2010.

Pekné, 1 300 bytov, samá?

V podstate je jedno za ktorých 12 mesiacov sa zaplatí záloha a spraví k ním ročné vyúčtovanie. Podstatné sú náklady za konkrétny rok a údaje k ich rozdeleniu na jednotlivé byty. V ročnom vyúčtovaní musí byť jasné definované voči akej a za ktoré obdobie sú zálohové platby zúčtované voči ročnému vyúčtovaniu. To sa týka služieb.

FOaU! Počiatočný stav, tvorba, čerpanie, konečný stav priebežne. Mesačný stav, stav na konci roka. Stav na konci roka isto! Zákon to vyžaduje.

V tom by mali mať vlastníci bytov jasno a kontrolovať si to!

Ak, niekto ich majetok len spravuje. A spravuje ho niekto, vždy! Predseda SVB na základe zmluvy o SVB, alebo správca domu na základe zmluvy o výkone správy.

Ale rozhodovať o veciach v dome môžu len vlastníci bytov, domu v súlade so Zákonom 182/1993, § 14.
apo
23.04.10,17:38
Ahoj Workerka.

Potvrdila si mi, že spôsob ako účtujem o tvorbe fondov je správny.

Ľudia z predstavenstva nechápu, že tvorba fondov a predpisy na platenie sú dva toky peňazí. Po mne chcú, aby som platby prijaté v decembri vo výške predpisu na január nasledovného roku nedal do vyúčtovania, teda do celkovej sumy, ktorú vlastníci bytov uvidia ako konečné číslo, ktoré je výsledkom vyúčtovania.
Inak povedané chcú urobiť vyúčtovanie služieb za rok a k tomuto vyúčtovaniu prirátať výsledok saldokonta k 30.11. Ja im tvrdím, že to neviem urobiť. Dalo by sa, ale musel by som všetky prijaté platby zaúčtovať ako mylné platby, ktorými v decembri nezlikvidujem predpis, ale až interným dokladom v januári z mylných platieb likvidovať decembrové predpisy v evidencii pohľadávok. Na konci roka budem mať v inventúre pohľadávok neuhradené položky a zároveň budem mať peniaze na mylných platbách. Ale k čomu by to bolo dobré neviem. Auditor by sa musel zblázniť keby takéto čosi uvidel. Takýmto spôsobom ak by niekto v decembri zaplatil všetky predpisy za celý rok jednou sumou mal by vo vyúčtovaní vykázaný nedoplatok za celý rok. A tento pohľad je vraj naplnením zákona o platení vopred.

Čo ty nato? Ja som tiež taký "worker" ako ako Ty, dokážem urobiť čokoľvek, ale musí to mať zmysel.

Ďakujem.

apo
svojar
23.04.10,19:20
Ani my tam to ,čo zaplatia v decembri na január, neuvádzame, pretože to ani na účte nemáme. SIPO nám to pripíše až v januári do 5-teho.
Inak u nás predpísané alebo zaplatené je jedno. Zatiaľ ani raz za 10 rokov sa nestalo, že by niekto do 31.12.nemal svoj predpis za daný rok splnený = zaplatený.
workerka
27.04.10,05:01
Sito, áno sama robím RV pre 1300 bj. Nie je to až tak ťažké. Treba si nájsť systém. Samozrejme, keďže sme správca, máme aj nejaký ten soft, ale dosť vecí ešte robím v exceli a výsledky už len naimportujem do softu. Je to pekná práca, akurát potom ešte vydržať trojtýždňový nápor vlastníkov, keď sa rozdá vyúčtovanie :-D
sito
27.04.10,05:36
Sito, áno sama robím RV pre 1300 bj. Nie je to až tak ťažké. Treba si nájsť systém. Samozrejme, keďže sme správca, máme aj nejaký ten soft, ale dosť vecí ešte robím v exceli a výsledky už len naimportujem do softu. Je to pekná práca, akurát potom ešte vydržať trojtýždňový nápor vlastníkov, keď sa rozdá vyúčtovanie :-D

Myslím, že tí vlastníci, ktorí sa venujú veciam v dome pravidelne a priebežne tie tri týždne nevyužívajú. Ale takí, čo raz za rok, pri ročnom vyúčtovaní, pre tých je to sviatok, musia.

Excel, dobrá vec, dá sa všeličo a dobre spracovať a využiť aj v iných softoch. Ak je dobrý organizačný systém a spolupráca s domami, dá sa. Práca je to pekná, osožná aj napriek tomu, že sem - tam treba pozbierať nejaké polienka spod nôh.

Ale nejaká dobrá duša Ti predsa len pomôže? "áno sama robím", "keďže sme správca, máme"

Rozúčtovanie tepla vám kto robí?

Tak prajem naďalej pohodu v tej práci a rád by som napísal 100% spokojných vlastníkov, ale to už by nebolo ono. ;) :)
workerka
27.04.10,06:23
Sito, isteže mi pomôže :-) - odpočty SV a TÚV samozrejme nerobím, na to máme ľudí :-) .. tiež aj odpočty PRVN .. tie si robí dodávateľ PRVN a tiež robí aj rozúčtovanie, treba však urobiť kontrolu prepočtov .. rozúčtovanie tepla nerobí však vo všetkých domoch, niektoré robíme my na m2. Je to čím ďalej tým zložitejšie, pretože každý dom má iné požiadavky atď ... však to poznáte.
sito
29.04.10,04:08
Všetko je neriešiteľné do tej doby, pokiaľ sa nezačne hľadať riešenie. Ak sa nájde, potom je to už hračka. Podstatné je mať dobre zabezpečenú spoluprácu s jednotlivými domami a kontrolovať kľúčové veci, či už správca, vlastníci, alebo zástupca vlastníkov. Ak sedia kľúčové veci rozúčtovanie nemôže byť špatné. Z vlastnej skúsenosti.

Čo sa týka tepla, pred 29 rokmi som platil mesačný nájom 411 Kčs. a boli preplatky, ale v tejto dobe už len za jeden Gj. aj 752 Sk. Doba sa mení, treba sa prispôsobiť. Pomerové meranie je dobrá vec, alebo PRVN. Len jeho dodávateľ do domu by mal doriešiť aj B, keď povedal A. A = koeficienty výkonu radiátorov, B koeficienty za ochladzovanú plochu bytov, miestnosti. C = spôsob rozdelenia nákladov za teplo. Značné rozdiely sa riešia primitívnym spôsobom, ako pred 30 rokmi, časť podľa m2 a zbytok po novom, podľa PRVN.

Vyhlášku o rozdelení nákladov pokladám za spravodlivú, umožňuje riešiť vlastníkom domu spôsob rozdelenia nákladov akokoľvek v prospech domu. Komu sa nechce rozmýšľať stačí sa im dohodnúť na tom, čo vyhláška doporučuje. Komu to vyhovuje? Dodávateľ pomerového merania si to pochvaľuje.

Je to vec dodávateľa PRVN a vlastníkov, aby vec, ktorú si od neho kúpili bola v dome využívaná na čo najvyššie percento v prospech domu. Vlastník je ten, ktorý zatiaľ rozhoduje o svojom majetku. A dúfam, že to aj tak zostane. Správca je v tejto veci sprostredkovateľ.

Síce v niektorých veciach treba rešpektovať rozhodnutie Parlamentu, aj keď jeho rozhodnutie nie je správne, ale je to zákon. A ten treba rešpektovať, niektorí hovoria, že je na to, aby sa porušoval. Neviem???
eviketa
09.05.10,07:16
Ako účtujete preplatky/nedoplatky z vyúčtovania ? riešite celý príjem nedoplatkov , ako príjem do FOU ?
sito
09.05.10,07:58
Ako účtujete preplatky/nedoplatky z vyúčtovania ? riešite celý príjem nedoplatkov , ako príjem do FOU ?

Treba začať od začiatku, Predpisu zálohových úhrad. Predpis má dve časti:

Základnú, pevnú, ktorá podlieha ročnému vyučtovaniu, no nevracajú sa z nej preplatky, je to: FOaU, poplatok na správu, poistky domu.

Pohyblivú, úhrady za plnenia, služby sú to: Kúrenie, teplá voda, voda, el. výťah, el. osvetlenie, atď. S tejto časti sú preplatky a nedoplatky.

Nedoplatky môžu presiahnuť aj zálohy na služby. V tom prípade dlžník dlží aj do Pevnej časti, FOaU, atď. To už je nedoplatok voči Predpisu zálohových úhrad, nie len služieb.

Ak majú všetci v dome preplatky, môžu sa dohodnúť na jednorázovom vklade z preplatkov do FOaU. Ale mal by byť rovnaký na jeden m2, nie na byt. V prípade rozdielnych plôch bytov v dome, by boli menšie byty v nevýhode, neprispievali by do FOaU podľa majetkového podielu v dome.
Zvalik
17.05.10,07:21
Ahojte! Ja by som sa chcela spýtať, vo vyúčtovaní nákladov máme aj dažďovú vodu - čo to vlastne je a my máme z nej ešte aj nedoplatok! Ďakujem za objasnenie.
verkaz
17.05.10,07:32
Dažďová voda je voda, ktorá naprší a steká zvodmi do kanalizácie. Vypočíta sa podľa plochy domu. Je to ďalšia zárobková činnosť naších (pardon už sprivatizovaných) vodární a kanalizácií.
Nie je to veľká položka. Ja keď som robila vyúčtovanie , tak mi vyšlo 0,11 Eur/m2 na rok.
svojar
17.05.10,11:49
Dažďová voda je voda, ktorá naprší a steká zvodmi do kanalizácie. Vypočíta sa podľa plochy domu. Je to ďalšia zárobková činnosť naších (pardon už sprivatizovaných) vodární a kanalizácií.
Nie je to veľká položka. Ja keď som robila vyúčtovanie , tak mi vyšlo 0,11 Eur/m2 na rok.
Máme rovnaké byty - na byt 10,13 €/rok 2009. Na m2 strechy 0,59 €, na m2 bytu 0,12 € /rok.
verkaz
18.01.11,17:35
Začínam robiť na vyúčtovaní za plnenia v roku 2010 a neviem nájsť jednu novinku a to, že vo vyúčtovaní tepla a TÚV majú byť uvedené aj hodnoty za rok 2009.
Neviete nič o tom ? Ja som sa s tým stretla a zaznačila som si to a teraz to neviem nájsť.
svojar
18.01.11,18:41
Naša pani predsedníčka to porovnanie robila už vo vyúčtovaní za rok 2009, ale iba v grafickej podobe. Dakde sa o tom píše, ale myslím, že sa tým ročné zúčtovanie iba komplikuje. Už je tam toľko údajov, že bežní ľudia sa v tom nevyznajú. Keď by som im to aj tak chcel vysvetliť, považujú to za stratu času a povedia, že aj tak tomu nerozumejú a veria mi. Za to im pekne ďakujem a naozaj ich ako ich ekonóm a účtovník neklamem.
Deganova
19.01.11,04:29
Podľa vyhlášky 630/2005 sa má vo vyúčtovaní nachádzať nasledovný údaj: merná spotreba bytu, normovaná spotreba a merná spotreba objektu. Spotreby jednotlivých bytov a porovnanie s minuloročnou spotrebou zobraziť i graficky.
verkaz
19.01.11,10:11
Ďakujem.Tie merné a normované spotreby robím, nerobila som grafické znázornenie, musím sa na to pzrieť
lubica_02
19.01.11,14:28
Podľa vyhlášky 630/2005 sa má vo vyúčtovaní nachádzať nasledovný údaj: merná spotreba bytu, normovaná spotreba a merná spotreba objektu. Spotreby jednotlivých bytov a porovnanie s minuloročnou spotrebou zobraziť i graficky.
A nie je to len pri meraní spotreby PRVN?