Muška
17.10.05,16:54
Môj klient má v nájme nebytové priestory - krčmu. Časť priestorov dáva do podnájmu firme, ktorá má u neho umiestnené hracie automaty, ktoré môj klient obsluhuje ako odplatu má 25 % z tržby automotov.

Nakoľko môj klient nechce byť platiteľom DPH, podpísal s ním podnájomca Dodatok k zmluve o podnájme, kde upravujú zmluvný vzťah podľa OZ o mandátnej zmluve,kde píšu, že zabezpečí služby spočívajúce v prevádzkovaní hier... a odplata bude vyplatená nasledovne:
za služby bude 20 % z tržby automatov
za podnájom 5 % z tržby automatov.
Okrem iného tam píše, že sa mandatár riadi príkazmi mandanta a pod., aby vlastne zabezpečili to, že je to závislý vzťah. ....a z tohoto dôvodu sa nemusí započítavať do obratu pre DPH.

Ja mám osobne na to uvedený názor:
Je to podnikanie.
Ak nie, tak by sa mali k uvedenej zmluve chovať podľa § 5. /potom im z toho vyplývajú ale asi všetky povinnosti ako SP, ZP, daň/.
ik-a
17.10.05,15:23
Môj klient má v nájme nebytové priestory - krčmu. Časť priestorov dáva do podnájmu firme, ktorá má u neho umiestnené hracie automaty, ktoré môj klient obsluhuje ako odplatu má 25 % z tržby automotov.

Nakoľko môj klient nechce byť platiteľom DPH, podpísal s ním podnájomca Dodatok k zmluve o podnájme, kde upravujú zmluvný vzťah podľa OZ o mandátnej zmluve,kde píšu, že zabezpečí služby spočívajúce v prevádzkovaní hier... a odplata bude vyplatená nasledovne:
za služby bude 20 % z tržby automatov
za podnájom 5 % z tržby automatov.
Okrem iného tam píše, že sa mandatár riadi príkazmi mandanta a pod., aby vlastne zabezpečili to, že je to závislý vzťah. ....a z tohoto dôvodu sa nemusí započítavať do obratu pre DPH.

Ja mám osobne na to uvedený názor:
Je to podnikanie.
Ak nie, tak by sa mali k uvedenej zmluve chovať podľa § 5. /potom im z toho vyplývajú ale asi všetky povinnosti ako SP, ZP, daň/.
Mandatar=dodavatel a mandant=odberatel. To iba ujasnenie pojmov. Ak su obidve zmluvne strany podnikatelske subjekty, tak je to jasne ide o podnikanie. Ale neviem ci nahodou prevadzkovanie hracich automatov nie je viazana zivnost.
Muška
17.10.05,15:33
Ikuš, doteraz faktúrovali:
Faktúrujeme Vám podnájom priestorov vo výške 25 % z tržby 200 tis. t.j. 40 tis. Sk

Na obsluhu hracích automatov tam má majiteľ automatov zamestnanca.
No teraz tú obsluhu vrazil do tohoto dodatku ....môj klient nemá v živnosti prevádzkovanie hracích automatov, ...tvária sa, že to bude závislý vzťah....ale čo ďalej?

Mandatár = dodávateľ služby /môj klient/
Mandant = odberateľ služby /majiteľ automatov/

Zabudla som dodať, že tú tržbu 200 tis. Sk vyberal z automatov pracovník majiteľa automatov, len povedal, že koľko a potom moji klienti faktúrovali 25 % ako podnájom
ik-a
17.10.05,15:38
Su iba dve moznosti:
1. podnikanie - prijem sa posudzuje za obrat v zmysle zakona o DPH
2. zavisla cinnost - prijem treba zatazit odvodmi a danou
Tak nech si vyberu co chcu. Ine moznosti riesenia neviem.
Muška
17.10.05,15:56
Ikuš,
takýto záver som im aj ja povedala, len s nim nesúhlasia. V piatok povypráviame.
luebchenko
18.10.05,06:31
Mušenka, pokúsim sa sem prilepiť naskenovaný komentár z Poradcu k §3 zákona o DPH kde je vysvetľované, čo možno chápať ako závislú činnosť. Tam v tej zmluve tvojho klienta sa síce v jednom odseku píše, že sa musia riadiť pokynmi majiteľa automatov, ale obávam sa, že ak nejaká kontrola pôjde do detailov, stále tu ide o prenájom plochy (aj v názve toho dodatku zmluvy máš napísané že ide o dodatok k zmluve o prenájme....). Mne to pripadá ako pokus o napodobnenie kúzelníka Alexandra, kedy sa zrazu z prenajímateľa stáva mandatár :D Tipujem že na to bude koľko ľudí, toľko názorov, ja by som sa kryla listom klientovi, kde mu napíšem svoj názor - že ide o príjem z podnikania a nie o závislú činnosť, ale ak sa rozhodnú trvať na závislej činnosti, upozorňuješ ich na povinnosti z takéhoto vzťahu vyplývajúce (preddavková daň, koncoročné potvrdenie, najnovšie aj pre účely zúčtovania ZP :D ....) S pozdravom tvá Máňa :D

...a ty budeš krytá a pred DU nech si zodpovedajú za svoje rozhodnutie sami. :D
Muška
19.10.05,11:53
Chcem len oznámiť výsledok môjho pátrania:
Vraj ak spíšu mandátnu zmluvu na služby podľa § 41 ods. 2 zákona o DPH /oslobodené od DPH/ , tak sa uvedený príjem nezapočítava do obratu DPH podľa § 4 ods. 9.

Z toho mi vyplýva, že naozaj môžu mať s nimi mandátnu zmluvu /len ja ju žiadam aspoň oddeliť od zmluvy o podnájme/ a táto zmluva sa nebude počítať do obratu.

V ktorom paragrafe uvediem uvedený príjem v daňovom priznaní /keďže to nie je príjem zo živnosti/ ?

Doplnenie: Priestory nie sú obchodným majetkom mojich klientov.
evina
19.10.05,12:15
Chcem len oznámiť výsledok môjho pátrania:
Vraj ak spíšu mandátnu zmluvu na prácu podľa § 41 ods. 2 zákona o DPH /oslobodené od DPH/ , tak sa uvedená práca nezapočítava do obratu DPH podľa § 4 ods. 9.

Z toho mi vyplýva, že naozaj môžu mať s nimi mandátnu zmluvu /len ja ju žiadam aspoň oddeliť od zmluvy o podnájme/ a táto zmluva sa nebude počítať do obratu.

V ktorom paragrafe uvediem uvedený príjem v daňovom priznaní /keďže to nie je príjem zo živnosti/?
Poraďte mi
Muška ja by som to uviedla určite v paragrafe 6, presnejšie napr. §6, bod 5, písmeno a
luebchenko
19.10.05,12:39
Muška ja by som to uviedla určite v paragrafe 6, presnejšie napr. §6, bod 5, písmeno aEvi, - tu nenakladajú s obchodným majetkom daňovníka! Zabezpečujú prevádzkovanie lotérií v mene niekoho a prostredníctvom majetku niekoho, kto má na to povolenie a je aj vlastníkom oných automatov - je to čosi ako sprostredkovanie, ale kam to pichnúť?
evina
19.10.05,12:56
Evi, - tu nenakladajú s obchodným majetkom daňovníka! Zabezpečujú prevádzkovanie lotérií v mene niekoho a prostredníctvom majetku niekoho, kto má na to povolenie a je aj vlastníkom oných automatov - je to čosi ako sprostredkovanie, ale kam to pichnúť?
Pozriem zákon o lotériách, či to tak môžu a ak nie zrejme závislá činnosť. Napíšem , čo som zistila ...
Jana Acsová
19.10.05,14:28
Aké sú to automaty? Výherné alebo nevýherné? Majiteľ automatov túto činnosť zdaňuje DPH alebo nie?
Má majiteľ automatov vydané povolenie v zmysle zákona č. 194/1990 Zb. v znení neskorších predpisov?
Muška
19.10.05,15:25
Janka automaty sú výherné. Čo sa týka DPH majiteľov to neviem.
Majiteľ automatov má povolenie, lebo to od nich potrebovali moji klienti, keď im MÚ povoloval nainštalovanie automatov v krčme.

Moji klienti budú na základe mandátnej zmluvy mať príjem ako činnosť pri zabezpečovaní prevádzkovania. /§41 ods.2 zákona o DPH/
Len neviem, či sa niečo také dá dať do živnosti, keďže tá činnosť bude vykonávaná v mene a na účet druhej osoby /teda majiteľov automatov/
Jana Acsová
19.10.05,15:35
Janka automaty sú výherné. Čo sa týka DPH majiteľov to neviem.
Majiteľ automatov má povolenie, lebo to od nich potrebovali moji klienti, keď im MÚ povoloval nainštalovanie automatov v krčme.
Toto je potrebné dozistiť, nakoľko sprostredkovanie sa viaže na pôvodnú činnosť, ktorá je predmetom sprostredkovania.
Jana Acsová
19.10.05,15:37
Moji klienti budú na základe mandátnej zmluvy mať príjem ako činnosť pri zabezpečovaní prevádzkovania. /§41 ods.2 zákona o DPH/
Len neviem, či sa niečo také dá dať do živnosti, keďže tá činnosť bude vykonávaná v mene a na účet druhej osoby /teda majiteľov automatov/ Chápem o čo im idehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Spravidla výkon činnosti na mandátnu zmluvu vyžaduje živnosť "sprostredkovanie predaja služieb a tovaru" - doporučujem kombináciu oboch. Niekedy vydávajú zvlášť na služby a zvlášť na tovar.
Muška
19.10.05,15:57
Moji klienti majú v živnosti : "Sprostredkovateľká činnosť", takže potom môžu majiteľom automatov faktúrovať pod touto činnosťou všetko čo zahŕňa § 41 odst. 2 zákona o DPH?

Janka, a čo sa týka DPH majiteľov. Viem, že sú platiteľmi DPH. Mám zistiť, či z tej tržby, ktorú vyberú z automatov odvádzajú DPH? Veď aj oni sa snáď riadia podľa § 41, alebo som Ťa nesprávne pochopila.
Jana Acsová
19.10.05,16:09
Moji klienti majú v živnosti : "Sprostredkovateľká činnosť", takže potom môžu majiteľom automatov faktúrovať pod touto činnosťou všetko čo zahŕňa § 41 odst. 2 zákona o DPH?

Janka, a čo sa týka DPH majiteľov. Viem, že sú platiteľmi DPH. Mám zistiť, či z tej tržby, ktorú vyberú z automatov odvádzajú DPH? Veď aj oni sa snáď riadia podľa § 41, alebo som Ťa nesprávne pochopila.Nadi mandátna zmluva je typická pre dohodnutie činnosti sprostredkovania. Na výkon tejto činnosti je žiadúce mať živnosť. Doporučujem overiť na živnoúrade čo sa zahrňuje do "sprostredkovateľskej činnosti" ... alebo ak máš možnosť vyhľadaj si to (čo je náplňou tejto živnosti). Stretla som sa s rôznymi pomenovaniami sprostredkovania. To čo uvádzaš Ty je minimálne 4. verzia, preto Ti doporučujem overiť, či sa v nej skrýva akákoľvek sprostredkovateľská činnosť, t.j. obchodu aj služieb. Uvedené doporučujem preto, že ak by boli pochybnosti, máte možnosť si aktualizovať živnosť. Tú môžete začať vykonávať ihneď po zaregistrovaní Vašej žiadosti na živnoúrade (t.j. ešte pred vydaním prípadného rozhodnutia).
Čo sa týka druhej otázky, tak tá je rozhodujúca, nakoľko oslobodenie sa musí viazať na základnú činnosť, t.j. na činnosť, ktorú uskutočňujú majitelia automatov. Ak by oni zahrňovali hlavnú činnosť do oslobodených činností, tak je to v poriadku. Nemôže sa stať, že oni by to zdaňovali a Vy by ste to považovali za činnosť oslobodenú. To sa navzájom vylučuje.
Jana Acsová
19.10.05,16:13
Janka, a čo sa týka DPH majiteľov. Viem, že sú platiteľmi DPH. Mám zistiť, či z tej tržby, ktorú vyberú z automatov odvádzajú DPH? Veď aj oni sa snáď riadia podľa § 41, alebo som Ťa nesprávne pochopila. Keď Ti mám pravdu povedať, tak pochybnosť som vyjadrila preto, lebo neviem, prečo to doteraz riešili inak, keby bola aj táto možnosť.
Muška
19.10.05,16:20
Janka, vlastne sa to stalo tým nízkym limitom 1,5 mil. na prihlasovanie na DPH. A tým, že sa nechcú stať platiteľmi , tí čo majú tieto automaty nainštalované.
Jana Acsová
19.10.05,16:23
Dobre Nadi ... ale aj tak si to prever a doporučujem to vyslovene zahrnúť aj do zmluvy, t.j. upozorniť na fakt, že mandant uskutočňuje dodávku služieb (prevádzku automatov) v zmysle § 41 Zákona o DPH a viazať túto podmienku na zmluvnú pokutu ... a vysokú, aby ani financmajstri nepochybovali.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
K zmluve dokladovať aj povolenie mandanta.
Jana Acsová
19.10.05,16:24
A ak tomu dobre rozumiem, upúšťate od závislej činnosti, však?
Muška
19.10.05,17:33
o závislej činnosti nechcú ani počuť
Jana Acsová
20.10.05,05:47
o závislej činnosti nechcú ani počuťTak mi to vychádzalo, len na začiatku debaty sa to ťahalo tým smerom, preto som si to chcela potvrdiť.
Nakoľko nie je možné z mojej strany podrobne naštudovať dotknutý právny predpis (o lotériách) doporučujem:
Dajte si v zmluve pozor aj na:
- presnú definíciu sprostredkovateľskej činnosti s odvolávkou na príslušný právny predpis a aj na ZDPH,
- viažte správnosť zmluvy na prehlásenie mandanta, že je možné na tento účel uzatvoriť tento typ zmluvy a zároveň na náhradu škody vyplývajúcu z prípadných nesprávnych aplikácii zákona do zmluvy,
- mandatára identifikujte živnostenským oprávnením, t.j. aby bolo zrejmé už pri podpise zmluvy, aký predmet činnosti môže vykonávať,
- u mandanta žiadajte dokladovať povolenie k prevádzkovaniu výherných automatov v zmysle dotknutého predpisu, z ktorého vychádza oslobodenie od DPH.

Toľko z mojej strany.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Muška
20.10.05,20:25
Janka, veľmi Ti ďakujem za pomoc. :)