danetax
20.04.10,18:20
Dobrý deň všetkým, prosím o radu. Včera mi povedala kamaratka,že je tehotná,a chcel by som jej poradiť ako vytĺct najvyssiu matersku. Viem toto :
V roku 2009 bola zamestnana cely rok na minmalnu mzdu.
V roku 2010 na jar tam skoncila a ked zistila,že je tehotna,zamestnal ju jej frajer na minimalnu mzdu cca april 2010. Teraz, 20.4. je v siedmom týždni.
Porodit by mala na zaciatku decembra 2010.
Co vsetko by mala spraviť,lebo neviem,či bude stačit ked ju zamestname inde na posledne 2 tyzdne (napriklad u mna vo firme) na MAX vymeriavaci zaklad a odtial pojde na rizikove tehotenstvo.
Nie je v tomto pripade rozhodujucim obdobim rok 2009 ?

Ďakujem vsetkym za pomoc.
Xanti
20.04.10,16:23
Rozhodujúcim obdobím je vždy posledné poistenie. Takže ak ju zamestnáš ty pred nástupom na materskú alebo na PN na dva týždne z maxima tak to bude jej rozhodujúcim obdobím. Ak potom nebude mať dalšiu prácu, samozrejme musí mať ukončené zamestnanie u priateľa.
danetax
20.04.10,16:29
Fiiiha,aka rychla odpoved ! :)
takže je to také jednoduché? može normalne byt zamestnana u frajera až povedzme do 30.9.2010, potom ju prihlasim u mna na MAX vymeriavaci zaklad od 1.10 - na neurčito a za dva tyzdne (15.10.2010) pojde na rizikove tehotenstvo (cca 6 tyzdnov pred porodom),tak bude mat max matersku. Chapem to spravne?
Xanti
20.04.10,16:30
Fiiiha,aka rychla odpoved ! :)
takže je to také jednoduché? može normalne byt zamestnana u frajera až povedzme do 30.9.2010, potom ju prihlasim u mna na MAX vymeriavaci zaklad od 1.10 - na neurčito a za dva tyzdne (15.10.2010) pojde na rizikove tehotenstvo (cca 6 tyzdnov pred porodom),tak bude mat max matersku. Chapem to spravne?
Ano chápeš to správne. Lebo zmení zamestnanie. A ty ju budeš evidovať počas materskej ako zamestnankiňu, lebo ty ju potom prepustiť nebudeš môcť.
Jedine, že jej dáš skúšobnú dobu, a ukončíš zamestnanie v skúšobnej dobe s ňou.

Ale zase ak bude u teba zamestnaná a bude mať reťazový pôrod tak aj dalšiu materskú bude mať vysokú.
danetax
20.04.10,16:36
Ooo,skvele. A viete mi prosim napisat,aku jej dam teda hrubu mzdu,lebo neviem aky je maximalny vymeriavaci zaklad. Alebo sa to bude v ramci roka 2010 menit? Stači 1100 eur?

P.S. : a to sa potom musi dohodnut s doktorom,aby isla na rizikove tehotenstvo 15.10. ? Som chlap,takže moc o tehotenstve neviem.. :)
Xanti
20.04.10,16:38
Ooo,skvele. A viete mi prosim napisat,aku jej dam teda hrubu mzdu,lebo neviem aky je maximalny vymeriavaci zaklad. Alebo sa to bude v ramci roka 2010 menit? Stači 1100 eur?

P.S. : a to sa potom musi dohodnut s doktorom,aby isla na rizikove tehotenstvo 15.10. ? Som chlap,takže moc o tehotenstve neviem.. :)
V taký dátum už pomaly aj na normálnu materskú pôjde. :D:D

No o ten vymeriavací základ sa opýtaj v júly, teraz je 1084,55 € od júla sa zmení. A nemusíš jej dať mzdu takú vysokú stačí 400 eur a zvyšok dať odmeny, prémie hocičo čo navýši VZ k maximu :D
danetax
20.04.10,16:47
ĎAKUJEM PEKNE ZA POMOC

Dá sa niekde ocenit Vaša práca a pomoc? nejake body..alebo podobne...?
Xanti
20.04.10,16:49
ĎAKUJEM PEKNE ZA POMOC

Dá sa niekde ocenit Vaša práca a pomoc? nejake body..alebo podobne...?
To netuším :D ako to majú po novom nováčikovia.

Asi budete musieť ten nový prac. pomer urobiť trošku skôr ako až v oktobri. Záleží podla toho ako bude prebiehať u kamarátky tehotenstvo, podla toho sa treba zariadiť. Aby stihla pár dní popracovať aj u teba :D
danetax
20.04.10,16:55
To není problém. A prave mi volal ten jej frajer,ze ju teraz odhlasi od seba z firmy a ona sa zahlasi na urad prace a bude si platit dobrovolne nemocenske poistenie. A potom ju on u seba vo firme (v pravy cas) prihlasi na MAX VZ. A vlastne splna tu podmienku,že musi byt nemocensky poistena za posledne dva roky aspon 270 dni,že ? Lebo pracovala celý rok 2009 v jednej firme na plny uvazok.
Xanti
20.04.10,16:59
To není problém. A prave mi volal ten jej frajer,ze ju teraz odhlasi od seba z firmy a ona sa zahlasi na urad prace a bude si platit dobrovolne nemocenske poistenie. A potom ju on u seba vo firme (v pravy cas) prihlasi na MAX VZ. A vlastne splna tu podmienku,že musi byt nemocensky poistena za posledne dva roky aspon 270 dni,že ? Lebo pracovala celý rok 2009 v jednej firme na plny uvazok.
To potom nemusí platiť dobrovolné nemocenské poistenie ak ju stihne pred nástupom na PN zamestnať z maxima. Aj teraz môže ísť na PN.
danetax
20.04.10,17:10
ako to myslite? teraz na PN? aky by to malo vplyv na matersku?
Xanti
20.04.10,17:15
Ako to myslite? teraz na PN ? Aky to ma vplyv na matersku?
No môže ísť na PN ak skončí pracovný pomer. Nemalo by to žiaden vplyv na materskú. Môže ísť na UP a potom v ochrannej lehote na PN. Potom sa zamestnať z maxima a ísť na dalšiu PN a na materskú.
danetax
20.04.10,17:21
tym pádom by sa vyhla plateniu odvodov,ked by si mala platit ako dobrovolny platca.
Ale radsej nech si plati nieco dobrovolne a potom ju frajer zamestna tesne pred ochodom na matersku.

A chceli by mat svatbu - ma to akykolvek vplyv? keby chceli mat svatbu v lete 2010...

Lebo som niekde pocul,že manžel nemoze zamestnavat manzelku....ale to sa mne osobne zda blbost.
Xanti
20.04.10,17:24
tym pádom by sa vyhla plateniu odvodov,ked by si mala platit ako dobrovolny platca.
Ale radsej nech si plati nieco dobrovolne a potom ju frajer zamestna tesne pred ochodom na matersku.

A chceli by mat svatbu - ma to akykolvek vplyv? keby chceli mat svatbu v lete 2010...

Lebo som niekde pocul,že manžel nemoze zamestnavat manzelku....ale to sa mne osobne zda blbost.
Ale ona má splnenú podmienku 270 dní platenia odvodov do SP, sám si to hovoril , takto odvody sú len vyhodené peniaze ak je šanca ju zamestnať pred nástupom na materskú.

A samozrejme manžel môže zamestnávať manželku.
danetax
20.04.10,17:31
Vlastne mate pravdu,poradim mu,nech ju od seba odhlasi a nech ide ona na UP. Aby usetrila tie odvody na dobrovolne platenie.A budeme sledovat stav,aby sme ju vcas prihlasili.

Dakujem velmi pekne,velmi ste mi pomohli. Prajem pekny zvysok vecera. S pozdravom Patrik
Xanti
20.04.10,17:33
Neni zač, a ukáž sa júli na porade aby si zistil aký je maximálny VZ. :D
Bambit
20.04.10,20:16
Poradíte aj nám ? Moja suseda má polročné dvojičky. Vyplácaná MD jej bola 38 týždňov. Tento mesiac zistila, že jej už na účet neprišli peniaze, ona vlastne teraz prechádza na RD, len nevie čo má urobiť. Či si sama musí ísť na soc poisť. nahlásiť zmenu z MD na RD ? Myslela si , že to poisť. automaticky presunie. A ako je to s tou zvýšenou RD ? Ďakujeme
jacekova
20.04.10,20:28
Poradíte aj nám ? Moja suseda má polročné dvojičky. Vyplácaná MD jej bola 38 týždňov. Tento mesiac zistila, že jej už na účet neprišli peniaze, ona vlastne teraz prechádza na RD, len nevie čo má urobiť. Či si sama musí ísť na soc poisť. nahlásiť zmenu z MD na RD ? Myslela si , že to poisť. automaticky presunie. A ako je to s tou zvýšenou RD ? Ďakujeme


zmenu si musí nahlásiť sama. poisťovňa nerobí automaticky vôbec nič.
Katy a R
20.04.10,20:29
Poradíte aj nám ? Moja suseda má polročné dvojičky. Vyplácaná MD jej bola 38 týždňov. Tento mesiac zistila, že jej už na účet neprišli peniaze, ona vlastne teraz prechádza na RD, len nevie čo má urobiť. Či si sama musí ísť na soc poisť. nahlásiť zmenu z MD na RD ? Myslela si , že to poisť. automaticky presunie. A ako je to s tou zvýšenou RD ? Ďakujeme

No o rodičovský príspevok sa žiada !!! ...:) Nikto jej ho nedá len tak;) Vypláca ho UPSVaR
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328
Bambit
20.04.10,20:36
No o rodičovský príspevok sa žiada !!! ...:) Nikto jej ho nedá len tak;) Vypláca ho UPSVaR
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328


A nebude jej to teraz robiť problémy, keď jej vlastne MD skončila minulý mesiac ? Mala si to ísť vybaviť ešte pred skončením MD. No ráno jej poviem nech beží na soc. Čo všetko okrem žiadosti o rod. príspevok tam bude potrebovať ? Stačí OP a rodné listy detí ?