boro456
20.04.10,19:42
Vážení, prajem dobrý deň a veľmi pekne by som poprosil o Vašu radu, názor v tejto veci.
Sme so sestrou podieloví spoluvlastníci 1 izbového malého bytu každý z 1/2, po mame čo nedávno umrela a byt zostal prázdny, .( máme obaja vlastné rodiny s deťmi, bývame každý samostatne).
Ja mám v úmysle zachrániť nehnuteľnosť pred predajom, platil by som nevyhnutné náklady na celý byt za všetko trvale, byt neprenajímal. Sestra tá by chcela byt hneď predať.
( = vidina profitu, keďže dokiaľ matka žila a nič sa nedialo, všetko bolo O.K.).
Keď som pozeral iné diskuzie na túto tému, zistil som, že zákony sú také, že ma nakoniec donútia súdom k predaju. Súd na žiadosť jedného vždy zruší spoluvlastníctvo a nariadi predaj( v konečnom dôsledku i) cudzej osobe. Nie sú finančné prostriedky ani na jednej strane, aby sa vec kúpila v celku niektorým spoluvlastníkom.
Čiže globálne jednoduchý model panuje .
Clovek vo svojej nehnutelnosti umrie a stačí aby jeden z dvoch potomkov chcel finančne profitovat a zákonodarstvo to posunie tam.
A kde je objektivita k druhej polovici opačného názoru = nehýbať s nehnuteľnosťou. Mám úctu k miestu, kde sme žili my, naši rodičia, prarodičia, nechcem s nehnuteľnosťou nijak podnikať,som možno konzervatívne založený, občas si ju len chcem aj s mojou rodinou spokojne navštíviť, stretať sa tam s dobrými ľuďmi.
Keď viete prosím poradiť ako zabrániť presunu nehnuteľnosti do cudzích rúk, ďakujem vopred za rady.
Mária27
20.04.10,18:26
... Keď som pozeral iné diskuzie na túto tému, zistil som, že zákony sú také, že ma nakoniec donútia súdom k predaju. Súd na žiadosť jedného vždy zruší spoluvlastníctvo a nariadi predaj( v konečnom dôsledku i) cudzej osobe.....
... Mám úctu k miestu, kde sme žili my, naši rodičia, prarodičia, nechcem s nehnuteľnosťou nijak podnikať,som možno konzervatívne založený, občas si ju len chcem aj s mojou rodinou spokojne navštíviť, stretať sa tam s dobrými ľuďmi.
Keď viete prosím poradiť ako zabrániť presunu nehnuteľnosti do cudzích rúk, ďakujem vopred za rady.

Súd nezruší vždy spoluvlastníctvo, berie aj ohľad aj na citovú väzbu k nehnuteľnosti. Ale jeden spoluvlastník nemôže obmedzovať druhého spoluvlastníka v disponovaní s vlastným majetkom.

Predpokladám, že si na tom finančne lepšie ako sestra - aspoň natoľko, že môžeš nechať svoj majetok spočívať, dokonca vynakladať naň neproduktívne náklady. Sestra rozmýšľa racionálnejšie, chce svoj majetok zameniť vo forme a zhodnocovať ho. Nemôžeš jej to zazlievať.

Ak si chceš nehnuteľnosť ponechať, kúp ju, alebo sa tam presťahuj. Na kúpu sa dá zobrať úver. Neobmedzuj druhého, najmä nie sestru, lebo v konečnom dôsledku žiaden majetok nie je viac ako dobré vzťahy so sestrou, s človekom vôbec.
boro456
21.04.10,16:34
Vážení a milí, ďakujem pekne za záujem riešiť otázku a aj za Vaše životom podopreté dobré rady. Vďaka. Ak to moc neunavuje dovolím si pokračovať.
Predstavte si, že Vás na ceste autom nejaký podnikavec, trúbením, blikaním, blbečkovaním za Vami , núti zvýšiť rýchlosť, lebo ho svojou zodpovednou jazdou a dodržaním max.povolenej rýchlosti akosi obmedzujete. V tomto má zákon páky na uregulovanie ziskuchtivého aktivistu.Pokuta a je to.

V prípade dedičstva pol na pol a pri rovnocennom pohľade na slobodnú vôľu každého z nich..to tak už nie je.

Pokiaľ sme obe rodiny nemali dedičstvo, žili sme viac menej v rovnovážnom rozpočte. Stačí, že sa jeden trochu viac zadĺži, už po úmrtí blízkeho- rodiča je tu možnosť profitu. No neber to....si povie. A zákonom to dotlačí k svojmu cieľu.
Tu je akoby porušená symetria. Neviem. Diskutujme prosím ak je chuť.
Jedným z riešení je tiež pomôcť mladej začínajúcej rodine. Prenájmom. To nie-povie druhá strana, to je zložité a pod. Predať, predať, hneď predať..alebo si vybav hypotéku na naše vyplatenie.Bodka. ...Neviem čo robiť a je mi ľúto, že sme zostali sami a ešte toto...
Ďakujem.
hena22
21.04.10,16:56
Vieš Boro, myslím, že málokto si dnes môže dovoliť udržiavať byt na to, aby tam chodil občas rozjímať o starých časoch.
Ja by som asi tiež nechcela stratiť spomienky zhmotnené v rodičovskom byte či dome, ale chápem aj to, že je to priveľký "luxus".
Dá sa riešiť to aj prenájmom, ale tým, že budú v byte cudzí ľudia, atmosféra sa podľa mňa stratí.
Na Tvojom mieste sa snažím so sestrou dohodnúť o odkúpení jej podielu, trebárs na splátky alebo aj úver. Možno máš deti, ktorým sa byt raz zíde...
Ak pôjdete do súdneho sporu, prídete o veľa peňazí a jeden z Vás aj tak nebude spokojný. Bola by škoda rozhádať sa kôli tomu. Nemôžeš predsa povýšiť "spomienky" nad reálny život a rodinné vzťahy. Možno je to príliš čerstvé, ale časom sa všetko zmení, uvidíš...
boro456
22.04.10,05:54
hena 22, ďakujem krásne za trochu vyjasnenie, máš pravdu je to čerstvé a bojím sa, že sa nedohodneme so sestrou a bude to na súde a tie poplatky...uf... preto sa chytám slamky zo strachu.. vďaka
Jana Motyčková
22.04.10,06:16
Vážení a milí, ďakujem pekne za záujem riešiť otázku a aj za Vaše životom podopreté dobré rady. Vďaka. Ak to moc neunavuje dovolím si pokračovať.
Predstavte si, že Vás na ceste autom nejaký podnikavec, trúbením, blikaním, blbečkovaním za Vami , núti zvýšiť rýchlosť, lebo ho svojou zodpovednou jazdou a dodržaním max.povolenej rýchlosti akosi obmedzujete. V tomto má zákon páky na uregulovanie ziskuchtivého aktivistu.Pokuta a je to.

V prípade dedičstva pol na pol a pri rovnocennom pohľade na slobodnú vôľu každého z nich..to tak už nie je.

Kto je zodpovedný a nezodpovedný, je vec pohľadu. Možno tým zodpovedným jazdcom je teraz sestra. Je to vec pohľadu. Možno ty ideš úplne pomaly, stredom cesty a nedáš sa obísť ani zľava ani zprava.

My (manžel) sme už 12 rokov v pozícii tvojej sestry, chceli sme nehnuteľnosť predať, druhá strana nie. Napriek tomu, že medzitým už sme v situácii, že tie peniaze nepotrebujeme, ale stav nehnuteľnosti je taký, že pomaly chátra, lebo my to nevyužívame, druhá strana tam občas ide, ale nechce do toho investovať, keďže je to aj manželove. Navyše, manžel bol minulý rok v takom zdravotnom stave, že skoro zomrel, to by sme ten podiel zdedili štyria, a poznám niekoľko nehnuteľností, ktoré vlastní x vlastíkov, nikto ich neudržiava a roky (desiatky rokov) nie sú schopní sa dohodnúť ani na údržbe ani na predaji.
mlisa
22.04.10,07:11
V prípade dedičstva pol na pol a pri rovnocennom pohľade na slobodnú vôľu každého z nich..to tak už nie je.



zakon praveze chrani tu slobodnu volu, akurat nie len tu tvoju volu nieco vlastnit, ale aj volu tvojej sestry nieco nevlastnit. Tvoje riesenie - nechat veci tak ako su, su nadradenim tvojej vole nad jej. Riesenie predat tretej osobe je nadradenim jej vole nad tvoju.
Ak sa na to chces pozerat uplne rovnocenne, riesenie odkupit jej podiel je najoptimalnejsie - ty mas co chces, ona nema co nechce. A ak ju nazyvas chamtivou kvoli tomu ze za svoj podiel pozaduje peniaze, ona ta moze nazvat lakomcom, kvoli tomu ze mas problem s jej vyplatenim. Vsetko je uhol pohladu, a prave ten by ste si mali navzajom objasnit a skusit sa obaja pozriet na vec aj z tej druhej strany.
marjankaj
22.04.10,08:20
hena 22, ďakujem krásne za trochu vyjasnenie, máš pravdu je to čerstvé a bojím sa, že sa nedohodneme so sestrou a bude to na súde a tie poplatky...uf... preto sa chytám slamky zo strachu.. vďaka

A prečo by si sa mala súdiť? Sestra môže svoj diel predať hocikomu. Ak ti hopredtým ponúkne. Lebo ty máš predkupné právo. Ak ho nevyužiješ, to bude tvoja vec. Ako ju môžeš nútiť, čo má ona so svojím majetkom robiť?
Kúp si ho a môžeš si s ním robiť čo uznáš za vhodné.
boro456
22.04.10,13:00
Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.
boro456
22.04.10,13:26
a prosím pekne vie niekto upresniť čo to je v zákone odborný termín ...násilné správanie podielového spoluvlastníka druhému spoluvlastníkovi...? ďakujem..
marjankaj
22.04.10,14:20
Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.

Tak to za tú cenu predaj ty jej. Kto ťa núti to kúpiť?
evina
22.04.10,14:41
Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.

Ty ju "nútiš" nepredať a starať so o nehnuteľnosť a ona ťa "núti" predať.
Zákon v tomto podľa mňa nepodporuje chamtivcov. Zdedili ste nehnuteľnosť rovnako, len predstava využitia je iná a ťažko povedať, či Tá Tvoja je správna...
Ak si na nehnuteľnosti tak citovo naviazaný, že sa teraz pohádate so sestrou, nemáš inú šancu ako ju odkúpiť a nemáš podľa mňa ani právo ju nazývať chamtivou, ak nechce pristúpiť na Tvoje riešenie. ....
plackoo
22.04.10,17:25
Sme so sestrou podieloví spoluvlastníci 1 izbového malého bytu každý z 1/2, po mame čo nedávno umrela
Ja mám v úmysle zachrániť nehnuteľnosť pred predajom
Sestra tá by chcela byt hneď predať.

stačí aby jeden z dvoch potomkov chcel finančne profitovat a zákonodarstvo to posunie tam.


Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.
Keď viete prosím poradiť ako zabrániť presunu nehnuteľnosti do cudzích rúk, ďakujem vopred za rady.

Zákon iba pomáha usporiadať veci tam , kde sa tvrdohlaví príbuzní NEVEDIA dohodnúť - zbytočne sa naň vyhováraš a sústreďuješ.

Ak vieš malú násobilku , spočítaj si :
- koľko má hodnotu pre teba ten byt
- koľko by ťa stálo ho odkúpiť
- či ti to stojí za to?
willma
22.04.10,19:11
ja k tomu ešte jedno riešenie - kúpiť aj za cenu, že si budeš musieť vziať úver a potom dať do prenájmu. Príjem s prenájmu bude splácať úver a v prípade potreby neskôr budeš môcť predať ty. Ale chce sa to naozaj trošku odosobniť,
hena22
22.04.10,19:23
Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.

Veď skúste dať ponuku, uvidíte či sa nájde záujemca a za akú cenu.

Ja by som na Tvojom mieste ešte prehodnotila, či o ten byt naozaj až tak veľmi stojíš. Aj neobývaný malý byt je pomerne veľká finančná záťaž. Skús zabudnúť na emócie a pozrieť sa na to s chladnou hlavou. Ale ak ho naozaj chceš, nemôžeš urobiť nič iné ako ho kúpiť od sestry a to za "trhovú cenu".
Naozaj ju nemôžeš nútiť aby "sponzorovala" Tvoje úmysly. Myslím si, že Tvoja sestra nebude zlý človek, keď píšeš, že ste sa o mamu starali spoločne. Proste je racionálnejšia než Ty, chce veci riešiť prakticky. Nemôžeš jej to zazlievať. Vybav si ten úver a môžete byť obaja spokojní. A ak budeš ústretový, možno sa dohodnete aj na cene. Dnes nie je o byty až taký záujem, takže skús trochu licitovať.
ludex
22.04.10,19:42
Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.


Skús si v kľude, v pokoji sadnúť a v mysli si vymodeluj opačnú situáciu.
Že sestra si chce nechať byt a Ty ho chceš predať. Ako by si sa zachoval? Nechcel by si čo najviac? Uspokojil by si sa s málom,veď je to tvoja sestra? Prejdi si to celé v mysli a možno prídeš na spôsob,ako sa so sestrou dohodnúť. Tvrdohlavosť,či už Tvoja,alebo Tvojej sestry nič nevyrieši!

A rozhádať sa so sestrou,kvôli bytu na 20 rokov? Veľa ľudí urobilo takúto chybu a potom to strašne ľutovali!

Toť,môj skromný názor! ;)
fosgeen
23.04.10,04:04
Máš tak veľa sestier, že Ti tá Tvoja nebude chýbať ?Alebo si kúpiš novú? Čo môže viac znamenať pre Teba, živá sestra alebo spomienka na mamu. Veď Tie pekné spomienky Ti nikto neberie. Nemusíš predsa sedieť v tom byte a spomínať na mamu. Tie predsa máš mať v Tvojom srdci.
Pouvažuj, či Ti to stojí za Tvoju tvrdohlavoť.
BXLmiami
23.04.10,05:40
Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.

Ty nechceš diskutovať.Ty chceš pre čú rať sestru,aby bolo po Tvojom.:)
boro456
23.04.10,13:41
Ale nie...veď sme jedna krv..chcem aj jej dobre.. ale ona si to nemyslí :-) ... tak ako po celý život... lákadlá fungujú navôkol..stačí sa načiahnuť a máš sladkú odmenu.... a keby sa milá moja v čase uskromnila, zaspolupracovala... Zákonom si vydobyje tú odmenu,hneď okamžite... veď je dospelá.
Neviem či by som jej nemal písomne ponúknuť spoluprácu, aby som bol načisto aj po právnej dokumentačnej stránke. Niečo v tom duchu, že hospodárenie so spoločnou vecou si predstavujem tak, že náklady na prevádzku a údržbu zdedeného bytu si budeme deliť na polovicu. A vďaka, že sa venujete téme, cítim istotu..
marjankaj
23.04.10,13:49
Ale nie...veď sme jedna krv..chcem aj jej dobre.. ale ona si to nemyslí :-) ... tak ako po celý život... lákadlá fungujú navôkol..stačí sa načiahnuť a máš sladkú odmenu.... a keby sa milá moja v čase uskromnila, zaspolupracovala... Zákonom si vydobyje tú odmenu,hneď okamžite... veď je dospelá.
Neviem či by som jej nemal písomne ponúknuť spoluprácu, aby som bol načisto aj po právnej dokumentačnej stránke. Niečo v tom duchu, že hospodárenie so spoločnou vecou si predstavujem tak, že náklady na prevádzku a údržbu zdedeného bytu si budeme deliť na polovicu. A vďaka, že sa venujete téme, cítim istotu..

Tak to jej môžeš iba navrhnúť a nie ju do toho nútiť. Veď je samostatná a sama si vie určiť do čoho bude investovať. Odkúp to od nej, a ak by si to nemohol "utiahnuť", tak to môžeš neskôr predať. Takéto spolky nie sú dobré ani v rodine. Čo keď to budeš ty chcieť neskôr predať. A ona nie, lebo si to bude nechávať pre deti. Tiež jej nahodíš sumu od "susedky"?
Najlepšie bude predať to niekomu a peniaze si rozdeliť na polovicu. Alebo to odkúp, a to sa môžeš cítiť ukrátený(alebo aj sestra):eek:
evina
23.04.10,14:02
Ale nie...veď sme jedna krv..chcem aj jej dobre.. ale ona si to nemyslí :-) ... tak ako po celý život... lákadlá fungujú navôkol..stačí sa načiahnuť a máš sladkú odmenu.... a keby sa milá moja v čase uskromnila, zaspolupracovala... Zákonom si vydobyje tú odmenu,hneď okamžite... veď je dospelá.
Neviem či by som jej nemal písomne ponúknuť spoluprácu, aby som bol načisto aj po právnej dokumentačnej stránke. Niečo v tom duchu, že hospodárenie so spoločnou vecou si predstavujem tak, že náklady na prevádzku a údržbu zdedeného bytu si budeme deliť na polovicu. A vďaka, že sa venujete téme, cítim istotu..

Toto nikdy nedocielite.... Len jeden príklad - v byte praskne pripojenie na vodovodnú batériu. V tom čase tam bude treba rýchlo zasahovať a nebudete mať obaja čas, alebo postupne jeden z Vás bude mať pocit, že sa na všetkom podiela viac a je problém nový na svete.

Boro úprimne, ja nechápem skutočne k čomu Ti je tá nehnuteľnosť, ak tam nemieniš bývať, iba občas....menej by som sa divila napr. u malého domčeku, kde by sa dalo chodiť cez víkend, ale takto .... Postupne sám uvidíš, že tie spomienky na rodičov sú o úplne inom.....

Z Tvojich reakcií ja mám pocit, že Ty si ten, ktorý viac trvá na svojom....a pritom stačí byt odkúpiť a máš čo chceš Ty a aj ona..... samozrejme za trhovú cenu. Nemôžeš chcieť teraz odkúpiť od sestry lacnejšie lebo je sestra, a potom niekedy predať za trhovú cenu ....
arizona
23.04.10,16:29
Prepáč,ale naozaj nechápem, čo chceš počuť...
Ked Ti na tom byte tak záleží, tak si ho kúp. Dajte si napr. byt ohodnotiť, aby ste sa ani jeden necítil ukrivdený a dohodnite sa na cene.

To, že Tvoja sestra si chce svoj majetok užívať podľa svojich plánov jej nemôžeš predsa vyčítať. Môžno ten byt bez rodičov už nemá pre ňu žiadnu cenu, na rozdiel od Teba...
Prečo by mala platiť za niečo , čo nechce užívať? Len preto, že Ty tam chceš občas ísť a spomínať? Možno tie peniaze potrebuje na niečo, pre ňu dôležitejšie.

Rodičov už nemáte, ale máš sestru. Stojí Ti tá tvoja tvrdohlavosť za to, aby si stratil sestru? Snaž sa pochopiť aj ju,obaja musíte urobiť nejaký ústupok...
Raz budeš vďačný, že máš súrodenca, s ktorým spoločne môžete spomínať na rodičov. Spomienky na detstvo a rodičov si uchovávate v srdci , spomínať môžete hocikde, nielen v tom byte.
Možno máte deti, tie vám tiež raz budú vďačné, že ste rodinu udržali pokope a nepodľahli ste sporom o majetky. Keď sa teraz rozhádate , ťažko to už vrátite do starých koľají.

Prajem Ti, aby ste sa dokázali so sestrou dohodnúť v dobrom ,k spokojnosti oboch :):):)
58vlasta
23.04.10,18:05
Tiež nerozumiem, prečo nástojíš na tom, že si byt máte nechať a ešte prázdny.... Len pre spomienky??? Spomínať môžeš aj inde, na každom kroku. Nie si Ty ten tvrdohlavý??? Hlavná je spomienka v srdci a dobré spolužitie so sestrou, dobré vzťahy v rodine sa nedajú kúpiť za nijakú cenu...

_____________________________
Rozkázať sebe, to je najväčšia moc a sila.../Seneca/
BXLmiami
25.04.10,12:37
Ale nie...veď sme jedna krv..chcem aj jej dobre.. ale ona si to nemyslí :-) ... tak ako po celý život... lákadlá fungujú navôkol..stačí sa načiahnuť a máš sladkú odmenu.... a keby sa milá moja v čase uskromnila, zaspolupracovala... Zákonom si vydobyje tú odmenu,hneď okamžite... veď je dospelá.
Neviem či by som jej nemal písomne ponúknuť spoluprácu, aby som bol načisto aj po právnej dokumentačnej stránke. Niečo v tom duchu, že hospodárenie so spoločnou vecou si predstavujem tak, že náklady na prevádzku a údržbu zdedeného bytu si budeme deliť na polovicu. A vďaka, že sa venujete téme, cítim istotu..
Ty tomu nechceš rozumieť.Tvoja sestra nemá zaujem opatrovať z piety byt po rodičoch,nechce do neho vkladať peniaze a nemá záujem hospodáriť s Tebou napoly.Má svoj život a chce niečo iné ako ty.Mal by si to konečne pochopiť.To mi pripomína,že musím majetok rozdeliť za života,moje deti sú tiež ako zem a vzduch.
boro456
26.04.10,05:14
Tak Vám všetkým veľmi pekne ďakujem,že ste ma oslovili v mojej bezradnej chvíli.....pochopil som to... .

Názov témy by mal byť správne

.....Zákon pomáha altruizmu !........

Je jasné, že moja sestra tým, že navštívi po predaji bytu kozmetičku, kaderníčku, zlatníka, Tesco a spol. umožní profit viacerým osobám, ako moje úzkoprsé riešenie. Toto zákon uprednostní, zrejme historický vývoj mu to tak vtlačil do paragrafov.

Peknú jar želám...ešte raz vďaka.
plackoo
26.04.10,05:30
Tak Vám všetkým veľmi pekne ďakujem,že ste ma oslovili v mojej bezradnej chvíli.....pochopil som to... .

Názov témy by mal byť správne

.....Zákon pomáha altruizmu !........

Je jasné, že moja sestra tým, že navštívi po predaji bytu kozmetičku, kaderníčku, zlatníka, Tesco a spol. umožní profit viacerým osobám, ako moje úzkoprsé riešenie. Toto zákon uprednostní, zrejme historický vývoj mu to tak vtlačil do paragrafov.

Peknú jar želám...ešte raz vďaka.

Noooo ...

Nebolo by pre teba vôbec zle, keby si aj ty niekoho navštívil.

PS
Altruisti to majú ťažké.:)
iriska
26.04.10,05:36
no... zrejme to čítam už neskoro, ale nechápem to... teraz sa budú uskromňovať, aby ťahali aj ďalší byt, jeho opravy, náklady a pod., lebo v budúcnosti čo? sa objavia naprostred izby zlaté dukáty v krčiažku?
Veď aj na dedičskom konaní pred notárom sa mohli ako súrodenci dohodnúť, že byt pripadne jednému a druhý dostane výplatok. Skôr si myslím, že zadávateľ so sestrou zo zásady nesúhlasia s tým, čo povie ten druhý, nakoniec už to tu aj zaznelo.
mlisa
26.04.10,09:47
T
Je jasné, že moja sestra tým, že navštívi po predaji bytu kozmetičku, kaderníčku, zlatníka, Tesco a spol. umožní profit viacerým osobám, ako moje úzkoprsé riešenie. Toto zákon uprednostní, zrejme historický vývoj mu to tak vtlačil do paragrafov.



zakon uprednostni len slobodnu volu dospelej a svojpravnej osoby. Spoluvlastnicky podiel na byte je JEJ majetok, zisk predaja podielu su JEJ peniaze, takze ak ich vyhodi von oknom, je to JEJ slobodna vola. Naozaj nic v zlom...
marjankaj
26.04.10,11:54
Tak Vám všetkým veľmi pekne ďakujem,že ste ma oslovili v mojej bezradnej chvíli.....pochopil som to... .

Názov témy by mal byť správne

.....Zákon pomáha altruizmu !........

Je jasné, že moja sestra tým, že navštívi po predaji bytu kozmetičku, kaderníčku, zlatníka, Tesco a spol. umožní profit viacerým osobám, ako moje úzkoprsé riešenie. Toto zákon uprednostní, zrejme historický vývoj mu to tak vtlačil do paragrafov.

Peknú jar želám...ešte raz vďaka.

A kto je tu vlastne chamtivec? Sestra pretože sa nechce starať o byt ktorý nepotrebuje?:eek: Ako jej v tom ten zákon pomáha?:eek:
evina
26.04.10,13:02
Tak Vám všetkým veľmi pekne ďakujem,že ste ma oslovili v mojej bezradnej chvíli.....pochopil som to... .

Názov témy by mal byť správne

.....Zákon pomáha altruizmu !........

Je jasné, že moja sestra tým, že navštívi po predaji bytu kozmetičku, kaderníčku, zlatníka, Tesco a spol. umožní profit viacerým osobám, ako moje úzkoprsé riešenie. Toto zákon uprednostní, zrejme historický vývoj mu to tak vtlačil do paragrafov.

Peknú jar želám...ešte raz vďaka.

teraz neviem kto by sa pre koho z Tvojho pohľadu podľa tohto zákona obetoval....

Vieš Boro ja celý život rozmýšľam, ako to vlastne funguje. Niekto je presvedčený o svojej pravde, a to je o.k. Následne diskutuje a 20 ľudí mu povie opačný názor a on je stále presvedčený, že ten jeho je ten jediný správny..... toto zas neviem ja nijako pochopiť :).

P.s. Možno sa sestra nechce dohodnúť práve kvôli Tvojej neustúpčivosti, neverí, že by to fungovalo....
boro456
28.04.10,15:23
ja už neviem...drvivá prevaha ľudí..a viem, že zodpovedných,fundovaných
z tohoto fóra mi radí zbaviť sa....záťaže- dedičstva... sestra už vodí po byte realitky..byt ešte ani v katastri na nás neprešiel...zákon mi hrozí, že keď budem tvrdohlavý aj tak ma pripraví o vec.... beriem to ešte moc osobne...ospravedlňujem sa ...
boro456
29.04.10,06:00
keďže nie som so sestrou na pustom ostrove.....musím predstavu o symetrii korigovať. a to v zmysle platných spoločenských noriem. .......kedykoľvek v budúcnosti, keď sa mi bude zdať že sa mi narúša predstava o rovnováhe ...položím si otázku ...a čo na to povie moje milé spoločenstvo.. správne bude to rozhodnutie...ktoré vyhovie väčšine.... Som trochu akosi zdeformovaný symetriou, rovnováhou, domnelou objektivitou, zákonmi zachovania hmoty, energie, hybnosti a kadečoho iného, ktoré sa používajú ešte doteraz v matematike a fyzike pri výchove mladej generácie a trochu aj vyššie. 
Takže zákon zachovania majetku....platí? ...NEPLATÍ. ( na pustom ostrove asi áno ):confused:
Xanti
29.04.10,06:10
ja už neviem...drvivá prevaha ľudí..a viem, že zodpovedných,fundovaných
z tohoto fóra mi radí zbaviť sa....záťaže- dedičstva... sestra už vodí po byte realitky..byt ešte ani v katastri na nás neprešiel...zákon mi hrozí, že keď budem tvrdohlavý aj tak ma pripraví o vec.... beriem to ešte moc osobne...ospravedlňujem sa ...
Nikto Ti nekáže zbaviť sa záťaže - dedičstva.
Každý Ti hovorí, že tvoja sestra má právo žiadať peniaze za ten byt za to dedičstvo. A ty ho nemusíš predať stačí vyplatiť sestru a budeš v symetrii.

1+1 dá stále len 2, takže ty budeš mať byt a sestra peniaze a spolu to dá celok, a budete spokojný obaja.

Či podľa tých rečí o symetrii a a a ... mám pocit, že ty by si bol úplne nadšený keby sa sestra vzdala svojho podielu na dedičstve aby si ju nemusel vyplácať. Lebo mne toto tvoje príspevky hovoria.
marjankaj
29.04.10,06:39
keďže nie som so sestrou na pustom ostrove.....musím predstavu o symetrii korigovať. a to v zmysle platných spoločenských noriem. .......kedykoľvek v budúcnosti, keď sa mi bude zdať že sa mi narúša predstava o rovnováhe ...položím si otázku ...a čo na to povie moje milé spoločenstvo.. správne bude to rozhodnutie...ktoré vyhovie väčšine.... Som trochu akosi zdeformovaný symetriou, rovnováhou, domnelou objektivitou, zákonmi zachovania hmoty, energie, hybnosti a kadečoho iného, ktoré sa používajú ešte doteraz v matematike a fyzike pri výchove mladej generácie a trochu aj vyššie. 
Takže zákon zachovania majetku....platí? ...NEPLATÍ. ( na pustom ostrove asi áno ):confused:

No úprimne ti poviem, že tvojej sestre nezávidím. Nemá to v živote jednoduché. Asi preto sa chce "osamostatniť".:eek:
boro456
30.04.10,15:31
Aby sme so sestrou mohli začať komunikovať na tému bytu musíme dosiahnuť spoločnú predstavu o hodnote bytu. Aby si ani jedna strana nemyslela že tá druhá chce na nej profitovať. Takže k prvému rokovaniu ja som si nasurfoval z okolia tak ako mi bolo radené tu na fóre..cenu priemernu 23 tis.€. A tie realitky čo sa sňou tmolili po byte ju utvrdili v jej a predstave jej kamarátky, že to môže byť tých 40-45 tis€ ako si vysnívali. Tak a už sme v rozdiele názorov a ja len ja astále ja som v podozrení že ju chcem oklamať( aj na tomto fóre :-( ). Uvidim prvé osobné rokovanie na tuto tému. Prosím je možná objektivita?
Xanti
30.04.10,15:38
Aby sme so sestrou mohli začať komunikovať na tému bytu musíme dosiahnuť spoločnú predstavu o hodnote bytu. Aby si ani jedna strana nemyslela že tá druhá chce na nej profitovať. Takže k prvému rokovaniu ja som si nasurfoval z okolia tak ako mi bolo radené tu na fóre..cenu priemernu 23 tis.€. A tie realitky čo sa sňou tmolili po byte ju utvrdili v jej a predstave jej kamarátky, že to môže byť tých 40-45 tis€ ako si vysnívali. Tak a už sme v rozdiele názorov a ja len ja astále ja som v podozrení že ju chcem oklamať( aj na tomto fóre :-( ). Uvidim prvé osobné rokovanie na tuto tému. Prosím je možná objektivita?
Objektívne to bude jedine v tom prípade, že dôjde k predaju nehnuteľnosti tretej osobe.
Lebo iné je vysnená suma, a iné je že byty sa teraz veľmi nepredávajú, nakoľko ludia čakajú na lepšie ponuky.
U nás je kopec bytov ležiakov, ktoré nikto nechce lebo majitelia si stanovili nereálnu cenu, a nehodlajú spustiť.

Povedz sestre, nech ťa ona vyplatí zo sumy 40 000 eur ( teda nech ti dá 20 000 eur ) a ona môže byt kludne predať tretej strane za 45 000 eur ak bude chcieť abo aj drahšie, že ty rozdiel nebudeš chcieť.
Ak je tá cena čo si nahodila nereálna tak nebude s tvojim návrhom súhlasiť. Logicky, pretože ak by tebe dala 20 000 a byt by predala za 35000 abo 30 000 tak by prerobila.

A naozaj jediná objektívna cena je predaj tretej osobe. Súhlas s predajom, nasad svojho človeka nech to kúpi a ty kúpiš od neho v tej istej sume. A vec vybavená, s cudzím sa lepšie jedná . :)
Kvaka
30.04.10,15:52
Pred xy rokmi sme riešili podobnú dilemu. Keď sme prišli aj o druhého rodiča, nevedeli sme, čo s bytom. Boli sme štyria, rozmýšľali sme, či byt ponechať a tráviť v ňom na striedačku dovolenku (bola to vychytená lokalita), alebo ho predať. Spoločne sme dospeli k tomu, že radšej predať, lebo náhodou by sa mohli vyskytnúť nejaké problémy, prípadne spory okolo udržiavania bytu, jeho financovania a to sme nechceli. Byt sme teda predali a poctivo sme si veci z bytu a peniaze rozdelili na 4 časti.
Radím to, čo tu už bolo povedané. Kúpiť byt na úver, aj vlk bude sýty aj baran celý. A cena bytu sa dá zistiť reálne tu, ale aj tak by som si to ešte overila u realitiek. http://www.cupofcity.com/estimation.php?Rub=200&gclid=CJPW-LfvrqECFQ813god9XaK9g
hena22
30.04.10,16:07
Aby sme so sestrou mohli začať komunikovať na tému bytu musíme dosiahnuť spoločnú predstavu o hodnote bytu. Aby si ani jedna strana nemyslela že tá druhá chce na nej profitovať. Takže k prvému rokovaniu ja som si nasurfoval z okolia tak ako mi bolo radené tu na fóre..cenu priemernu 23 tis.€. A tie realitky čo sa sňou tmolili po byte ju utvrdili v jej a predstave jej kamarátky, že to môže byť tých 40-45 tis€ ako si vysnívali. Tak a už sme v rozdiele názorov a ja len ja astále ja som v podozrení že ju chcem oklamať( aj na tomto fóre :-( ). Uvidim prvé osobné rokovanie na tuto tému. Prosím je možná objektivita?

Prosím Ťa, ak to nie je tajomstvo, v ktorej lokalite máte ten byt?

Ja na Tvojom mieste súhlasím s predajom pod podmienkou, že to bude tých 45000€ a ani o cent menej. Veď uvidíš, či niekoho zoženie.
evina
30.04.10,16:26
keďže nie som so sestrou na pustom ostrove.....musím predstavu o symetrii korigovať. a to v zmysle platných spoločenských noriem. .......kedykoľvek v budúcnosti, keď sa mi bude zdať že sa mi narúša predstava o rovnováhe ...položím si otázku ...a čo na to povie moje milé spoločenstvo.. správne bude to rozhodnutie...ktoré vyhovie väčšine.... Som trochu akosi zdeformovaný symetriou, rovnováhou, domnelou objektivitou, zákonmi zachovania hmoty, energie, hybnosti a kadečoho iného, ktoré sa používajú ešte doteraz v matematike a fyzike pri výchove mladej generácie a trochu aj vyššie. 
Takže zákon zachovania majetku....platí? ...NEPLATÍ. ( na pustom ostrove asi áno ):confused:

Podľa mňa to čo Ty chceš dosiahnuť /zachovanie majetku podľa Tvojej predstavy/, nemá nič spoločné so symetriou, fyzikou, matematikou energiou hybnosti, ale absolútne nezmerateľným duševnom, t.j. z nostalgie si ponechať byt ....

Dajte napríklad inzerát na predaj bytu a ponúknite ho trom realitkám. Buď ho za najvyššie ponúknutú cenu predáte tretiemu, alebo Ty z Tej sumy vyplatíš sestru na polovicu. Dohodnite sa na množstve ponúk, ktoré musia byť napríklad 5 ....tomu hovorím matematika a symetria...
P.s. Ak prezeráš reality je samozrejme veľmi dôležitá lokalita a podľa Tebou odhadnutej ceny je asi veľmi málo lukratívna...
evina
30.04.10,16:27
Aby sme so sestrou mohli začať komunikovať na tému bytu musíme dosiahnuť spoločnú predstavu o hodnote bytu. Aby si ani jedna strana nemyslela že tá druhá chce na nej profitovať. Takže k prvému rokovaniu ja som si nasurfoval z okolia tak ako mi bolo radené tu na fóre..cenu priemernu 23 tis.€. A tie realitky čo sa sňou tmolili po byte ju utvrdili v jej a predstave jej kamarátky, že to môže byť tých 40-45 tis€ ako si vysnívali. Tak a už sme v rozdiele názorov a ja len ja astále ja som v podozrení že ju chcem oklamať( aj na tomto fóre :-( ). Uvidim prvé osobné rokovanie na tuto tému. Prosím je možná objektivita?

Objektivita = skutočná realita dnešného trhu v realitách. Viď vyššie môj príspevok, alebo dajte ohodnotiť byt aspoň dvom znalcom, čo samozrejme bude chcieť peniaze navyše...
moriteru
30.04.10,16:56
keďže nie som so sestrou na pustom ostrove.....musím predstavu o symetrii korigovať. a to v zmysle platných spoločenských noriem. .......kedykoľvek v budúcnosti, keď sa mi bude zdať že sa mi narúša predstava o rovnováhe ...položím si otázku ...a čo na to povie moje milé spoločenstvo.. správne bude to rozhodnutie...ktoré vyhovie väčšine.... Som trochu akosi zdeformovaný symetriou, rovnováhou, domnelou objektivitou, zákonmi zachovania hmoty, energie, hybnosti a kadečoho iného, ktoré sa používajú ešte doteraz v matematike a fyzike pri výchove mladej generácie a trochu aj vyššie. 
Takže zákon zachovania majetku....platí? ...NEPLATÍ. ( na pustom ostrove asi áno ):confused:

Zbytočne tu na Porade mudruješ.
Zober si kalkulačku /čerstvý vzduch / rozum do hrsti a za hodinu sa rozhodni - za teba to neurobí NIKTO:D .
marjankaj
30.04.10,17:06
:eek:
Prosím Ťa, ak to nie je tajomstvo, v ktorej lokalite máte ten byt?

Ja na Tvojom mieste súhlasím s predajom pod podmienkou, že to bude tých 45000€ a ani o cent menej. Veď uvidíš, či niekoho zoženie.
Tak to si tomu pomohla. To pôjde na súd. Alebo to za tú cenu môže odkúpiť sám sama.:rolleyes: A ona si môže svoju polovicu predať za koľko chce.(teda koľko jej budú ochotní dať) Čo keď to predá "neprispôsobivým" spoluobčanom.

PS: oprava.
hena22
30.04.10,17:44
:eek:
Tak to si tomu pomohla. To pôjde na súd. Alebo to ta tú cenu môže odkúpiť sama.:rolleyes: A ona si môže svoju polovicu predať za koľko chce.(teda koľko jej budú ochotní dať) Čo keď to predá "neprispôsobivým" spoluobčanom.

Prečo?
1.) myslím, že len veľmi ťažko by niekto kúpil pol bytu (jednoizbového). a neprispôsobiví spoluobčania na to asi nemajú. Za predpokladu, že sestre nejde len o to aby robila prieky dá sa týmto spôsobom zistiť, či je jej cena reálna.
2.) aj keby to nakoniec došlo na súd, stále ostáva možnosť hocikedy sa dohodnúť a sestru vyplatiť.
3.) nechápem, prečo by to odkupovala sama, keď ona ten byt nechce, ale chce peniaze?
marjankaj
30.04.10,20:45
Prečo?
1.) myslím, že len veľmi ťažko by niekto kúpil pol bytu (jednoizbového). a neprispôsobiví spoluobčania na to asi nemajú. Za predpokladu, že sestre nejde len o to aby robila prieky dá sa týmto spôsobom zistiť, či je jej cena reálna.
2.) aj keby to nakoniec došlo na súd, stále ostáva možnosť hocikedy sa dohodnúť a sestru vyplatiť.
3.) nechápem, prečo by to odkupovala sama, keď ona ten byt nechce, ale chce peniaze?

Veď to môže aj teraz. Len sa mu to zdá veľa. Prečítaj si to od začiatku.
evina
02.05.10,07:05
boro456
03.05.10,10:37
Ďakujem za odborný dohľad. Aj keď v médiách je tých sebeckých súbojov viacej a sú výraznejšie ako tento náš elementárny..no som udivený že náš konflikt ( brat-sestra) vôbec vznikol.
No je to už tak. Teraz sa naše predstavy rozchádzajú v názore na trhovú cenu. Bolo mi aj poradené, že mám nachytať kupca ku podpisu a potom ustúpiť. Taký prípad sa na porade už riešil a poškodený sa chcel tvrdo pomstiť.

Neviete prosím kde sa dá prísť k údajom o skutočne zrealizovaných kúpach nehnuteľností ?
Majú len znalci a notári prístup k databáze?
Našiel som niečo takéto h ttp://w w w.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/vybrane-makroekonomicke-ukazovatele , ak ma môžete ponavigovať vopred ďakujem.
buchač
03.05.10,11:13
Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
To máš ešte dobre...
S manželkou sa staráme o jej mamu , byt sme si odkúpili za vlastné a nedávno sa sestra a hlavne švagor ozval , pindy blbé má...nároky si robí..
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať?
Konám ja , pokiaľ neskonám ...už som aj nejaké papiere odoslal .
Ako som sa dozvedel , veľmi im stúpol tlak , aj na otlaky som pritlačil..
A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.


keďže nie som so sestrou na pustom ostrove.....musím predstavu o symetrii korigovať. a to v zmysle platných spoločenských noriem. .......kedykoľvek v budúcnosti, keď sa mi bude zdať že sa mi narúša predstava o rovnováhe ...položím si otázku ...a čo na to povie moje milé spoločenstvo
Ak máš na mysli spoločnosť ako takú , tak tá sa na Teba pekne-krásne zvysoka vykončí...
.. správne bude to rozhodnutie...ktoré vyhovie väčšine.... Som trochu akosi zdeformovaný symetriou, rovnováhou, domnelou objektivitou, zákonmi zachovania hmoty, energie, hybnosti a kadečoho iného, ktoré sa používajú ešte doteraz v matematike a fyzike pri výchove mladej generácie a trochu aj vyššie.
Veľa zbytočných cudích slov ...aj tak sa v oblasti práva takéto nevyskytujú...
Takže zákon zachovania majetku....platí? ...NEPLATÍ.
Pre koho ako ...či ...?
( na pustom ostrove asi áno )


Ďakujem za odborný dohľad. Aj keď v médiách je tých sebeckých súbojov viacej a sú výraznejšie ako tento náš elementárny..no som udivený že náš konflikt ( brat-sestra) vôbec vznikol.
Brat -sestra ...konflikt ...hm , nie nadarmo sa vraví , že rodinu si nevyberáš , ale priateľov áno...
A je ešte vravím , opakujem , už som to spomínal :
Kamarátov mám veľa , priateľov spočítam na prstoch jednej ruky ...
Brata mám jedného , ale ten zasa stojí za to ...

No je to už tak. Teraz sa naše predstavy rozchádzajú v názore na trhovú cenu. Bolo mi aj poradené, že mám nachytať kupca ku podpisu a potom ustúpiť. Taký prípad sa na porade už riešil a poškodený sa chcel tvrdo pomstiť.

Neviete prosím kde sa dá prísť k údajom o skutočne zrealizovaných kúpach nehnuteľností ?
Asi nevieš , čo požaduješ ...
Predsa len skutočnosť sa môže / a aj sa v mnohých prípadoch / odlišuje od papiera - zmlúv ...
Papier veľa znesie ....
Kúpa a predaj nehnuteľností sa predsa riadi zákonmi trhu , dopytu a ponuky...
Aj realitky nadsadzujú sumy , aj to je potrebné vziať v úvahu ...
Majú len znalci a notári prístup k databáze?
Našiel som niečo takéto h ttp://w w w.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/vybrane-makroekonomicke-ukazovatele , ak ma môžete ponavigovať vopred ďakujem.

...v texte si vyhľadaj , medzi riadkami čítaj ...;)
boro456
03.05.10,11:54
Ďakujem a ešte raz ďakujem pekne, skutočne... čítam viackrát, vžívam sa a pomaly sa prestavujem ...na iný formát vnímania reality... asi dosť bolo prechádzky ružovým sadom...čo téma to problém s egom..ale toto fórum je fantastické ako aj Vy poraďáci..
Kvaka
03.05.10,12:51
Ďakujem a ešte raz ďakujem pekne, skutočne... čítam viackrát, vžívam sa a pomaly sa prestavujem ...na iný formát vnímania reality... asi dosť bolo prechádzky ružovým sadom...čo téma to problém s egom..ale toto fórum je fantastické ako aj Vy poraďáci..
Opakujem cena bytu sa dá zistiť reálne viď http://www.porada.sk/1389359-post37.html.


Z toho, čo vypočítaš, skús odpočítať cca 10%. Menej by to nemalo byť.
boro456
03.05.10,17:03
ďakujem za poradenie konstrukcie ceny a link ... :-) , pekný deň !