koalko
17.10.05,18:41
Chcela by som si odobriť výpočet stravného pre zamestnanca, ktorý bol na viacdňovej pracovnej ceste a posledný deň bol nasledovný:

česko čas od 00,00 do 01,00 hod.
SR 01,00 do 6,00 hod,
maďarsko 06,00 do 22,00 hod,
SR 22,00 do 22,30 hod.

Môže mi niekto urobiť výpočet ako to má byť správne?
Je to súrne, ďakujem.
koalko
17.10.05,17:27
haloooooooooooo je tu niekto?
betka111
17.10.05,17:40
ČR 1 hod. 150 ČK stravné + 7,50 ČK 5% vreckové
SR 5 hod. 80 SK stravné
MR 16 hod. 30 EUR stravné + 1,50 EUR 5% vreckové
SR 1/2hod. - nič
vladan
18.10.05,05:48
podľa § 13 ods. 5 by malo byť stravné pri zahraničnej pracovnej ceste poskytnuté takto:
- v Maďarsku sa zdržal najviac hodín, takže bude mu pridelené maďarské stravné za 17 hodín (1 hodina v ČR + 16 hodín v Hungárii) - čo stravné nad 12 hodín, čiže 30 EUR + vreckové od 5-40% z 30 EUR

podľa § 5 ods. 1 by malo byť stravné za kalendárny deň pracovnej cesty poskytnuté takto:
- zamestnanec strávil na území SR 5,5 hodiny a tak mu patrí stravné vo výške 80,- Sk
bazalka
24.10.05,11:48
Vladan, vedela by si mi poradiť ako to je keď zamestnanca vyšlú na služobku -ako stáž na celý mesiac?CZ ? Normálne má nárok na 20 pracovných dní x 600CZK? Resp. kde sa o tom dočítam?
Dík,dík,dík
Chobot
24.10.05,12:55
Ak vysles zamestnanca na sluzobku - stáz má charakter sluzobnej cesty - tak mu patria náhrady stravného a vreckové nielen pocas pracovných dní, ale na kazdý kalendárny den, ktorý strávi v cudzine na sluz. ceste. Jedine, ak by ste sa dohodli, ze vzdy na víkend pricestuje domov a v pondelok pljde spät, vtedy len tie dni, ktoré strávil na ceste.

Cize ak je v CR celý mesiac, tak dostane 600CZK x pocet dní plus vreckové x pocet dní. Vreckové je vo výske 5-40% zo stravného (urcí sa to v internom predpise organizácie, ak nie, tak má nárok na základnú sadzbu - 5%).

Celá táto problematika je riesená v zákone o cesstovných náhradách c. 283/2002.
Nadena
22.11.05,10:42
Prosim o vysvetlenie pojmu v § 14 - "zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahran. prac. ceste POPRI NAHRADE PREUKAZANYCH POTREBNYCH VEDLAJSICH VYDAVKOV...." -
Co v prípade, ak zamestnancovi vedlajsie vydavky nevznikli.
Má nárok na vreckové? Prosím o rýchlu odpoved. Dakujem :D
Nadena
22.11.05,10:47
Haloo, nie je tu nahodou niekto, kto by mi poradil?
vladan
22.11.05,11:05
Haloo, nie je tu nahodou niekto, kto by mi poradil?

komentár k § 14:
zákon o cestovných náhradách ukladá zamestnávateľovi povinnosť poskytnúť zamestnancovi popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov aj vreckové v cudzej mene vo výške od 5% do 40% stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5 tohto zákona. Vreckové je nároková paušálna náhrada, ktorá sa môže poskytovať v rozdielnej výške. Na vreckové je právny nárok, ale zamestnávateľ sa rozhodne, v akej výške poskytne túto nárokovú náhradu zamestnancom.
Vreckové je nároková paušálna náhrada, ktorú je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pri splnení podmienok ustanovených v zákone o cestovných náhradách.
Vreckové slúži na úhradu osobných potrieb zamestnanca, na poplatok za použitie WC, sprchy, úschovu batožín, súkromný telefónny hovor, poštovné, výmenu valút a pod.
Nadena
22.11.05,12:52
Vlaďka ďakujem za odborný výklad a pomoc. :D
Monika H.
13.12.05,07:54
Ja by som to urobila tak, pokial sa jedna o zahranicie, ze sumu stravneho v danej krajine (napr. CZ predelim 24hod.,t.j.600/24=25 CZK a mam pridel stravneho na jednu hodinu a detto s madarskom) Robim to tak pri vypocte stravneho u kamionistov, niekedy prejdu aj tri zahranicne krajiny, a vypocet stravneho by bol dost komplikovany.Mala som kontorlu z inspektoratu prace a robim to podla nich dobre.Tak asi tolko.
Chobot
13.12.05,09:21
Ja by som to urobila tak, pokial sa jedna o zahranicie, ze sumu stravneho v danej krajine (napr. CZ predelim 24hod.,t.j.600/24=25 CZK a mam pridel stravneho na jednu hodinu a detto s madarskom) Robim to tak pri vypocte stravneho u kamionistov, niekedy prejdu aj tri zahranicne krajiny, a vypocet stravneho by bol dost komplikovany.Mala som kontorlu z inspektoratu prace a robim to podla nich dobre.Tak asi tolko.

Monika, neviem, kedy si mala kontrolu, ale tento postup už nie je správny. Novela zákona o cest. náhradách č. 81/2005 zo 4.2.2005 totiž upravila postup výpočtu stravného v prípade tranzitnej cesty cez viaceré krajiny a to konkrétne v §13 ods. 5. - Stravné sa poskytne v tej mene a ustanovenej sume pre príslušnú krajinu, v ktorej zamesntnanec strávi najviac hodín.
Evanka
13.12.05,09:29
Pre úplnosť citujem §13 ods. 5.
(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.
Danila
01.09.06,18:18
Tak by ma zaujímalo, ako ste prišli k tomu záveru že :"v Maďarsku sa zdržal najviac hodín, takže bude mu pridelené maďarské stravné" ?????????Keď Ťa to naozaj zaujíma, tak si pozorne prečítaj všetky príspevky a prídeš na to aj Ty. Už polopatistickejšie sa to naozaj nedá.
kamowski
01.09.06,18:37
Ospravedlňujem sa. Našiel som to a sedí vec. Ďakujem
kamowski
01.09.06,19:01
Keď už sme pri tom, poprosím Ťa o názor. Som vodič z povolania, zamestnávateľ mi v zahraničí účtuje nie podľa času ale podľa najazdených km a o vreckovom tvrdí, že to zahrnul do "kilometrickej diéty". Niežeby som si tým pomohol, ale ak aj podľa Teba porušuje zákon, budem mať lepší pocit. Ďakujem
sharkNZ
02.09.06,16:43
Sorry že vám skačem do toho ale ked je blbý šéfer tak čo snim.Moji sa na platy stažuju len tý ktorý nestihaju.. asi tolko z praxe
sharkNZ
02.09.06,16:50
zlezaradil :cool: je to tak že maš svoj zakladný plat a plati ti diety na den /D je 45 euro na deň / a potom mu to vychadza cc.2.5sk na km.
Ja by som to urobila tak, pokial sa jedna o zahranicie, ze sumu stravneho v danej krajine (napr. CZ predelim 24hod.,t.j.600/24=25 CZK a mam pridel stravneho na jednu hodinu a detto s madarskom) Robim to tak pri vypocte stravneho u kamionistov, niekedy prejdu aj tri zahranicne krajiny, a vypocet stravneho by bol dost komplikovany.Mala som kontorlu z inspektoratu prace a robim to podla nich dobre.Tak asi tolko.
Danila
02.09.06,17:07
Sorry že vám skačem do toho ale ked je blbý šéfer tak čo snim.Moji sa na platy stažuju len tý ktorý nestihaju.. asi tolko z praxeNo ale to tvrdíš Ty ........
kamowski
03.09.06,16:06
Sorry že vám skačem do toho ale ked je blbý šéfer tak čo snim.Moji sa na platy stažuju len tý ktorý nestihaju.. asi tolko z praxe Hm.Ďakujem za poklonu! Pradpokladám, že si "šéf", takže sorry, no comment. Obaja vieme svoje a je tomimotemy