riveta
20.04.10,19:47
Zomrel mi manžel,mám tri nezaopatrené deti.Auto je písané na manžela.Počula som,že na dedičskom konaní sa delí na polovicu,ktorá by mala patriť mne a polovicu,ktorá sa delí na 4 časti.Mám vyplatiť deti z čiastky,ktorá im patrí a založiť im vkladné knižky s danou sumou.Má s tým niekto skúsenosť?
Mária27
20.04.10,18:00
Ak ste auto nadobudli spolu, patrí do BSM, teda polovica je tvoja. V dedičskom konaní sa môžete dohodnúť, že si auto pripadne tebe a deti vyplatíš.
riveta
21.04.10,17:58
Keď mám na to auto požičané peniaze od rodičov,ale ešte som to nesplatila,ako to bude v tomto prípade?Platí to isté?
riveta
21.04.10,18:05
Chcem sa ešte spýtať,či je to zo zákona povinné vyplatiť deti,keď toľko prostriedkov nebudem mať,ako sa to rieši?Znalecký posudok je oveľa vyšší,auto by som v tej hodnote nepredala.
Xanti
21.04.10,18:14
Chcem sa ešte spýtať,či je to zo zákona povinné vyplatiť deti,keď toľko prostriedkov nebudem mať,ako sa to rieši?Znalecký posudok je oveľa vyšší,auto by som v tej hodnote nepredala.
Nemáte žiaden iný majetok?
Napr. byt, ty by si vymenila svoj dedičský podiel na byte za dedičský podiel detí na aute. A byt budete spoluvlastníci všetci. Ty budeš mať 1/2 po vysporiadaní BSM, a deti budú mať po 1/6 tine podielu na byte. A nemusíš nikoho vyplácať.
wagner
21.04.10,19:34
Keď mám na to auto požičané peniaze od rodičov,ale ešte som to nesplatila,ako to bude v tomto prípade?Platí to isté?

Do dedičstva treba nahlásiť aj dlh na auto. O tú čiastku by sa mala ponížiť hodnota auta pre výplatu dedičského podielu. Nedávala by som za čiastky auta deťom podiel napr. na byte. Auto stráca na hodnote a prišla by si zbytočne o svoj podiel.