mofisto
20.04.10,21:20
Zdravím poradu, zaujímal by ma Váš názor na tento dopravný priestupok. Moje auto odtiahla Mestská polícia z miesta, kde bola táto dopravná značka:
54143
Ms. policajt rozhodol o odstránení (odtiahnutí) vozidla na základe §43 ods. 4 bod b) zákona č. 8/2009 o cestnej premávke. Auto mi vydali so šekom na 60 Eur. Podľa uvedeného paragrafu môže správca cesty odstrániť vozidlo, ak stojí na "vyhradenom parkovisku". Vyhradené parkovisko musí byť označené dopravnou značkou IP 16 a napr. miesto pre osoby s telesným postihnutím s dodatkovou tabuľou E 15.
54139

alebo kombinovanou značkou

54140

Je možné značku (prvú), kde bol vynechaný nápis "RÉSERVÉ", ktorá bola na parkovisku a na základe ktorej mi odtiahli vozidlo, považovať za značku IP 16, resp. "vyhradené parkovisko" v zmysle platných predpisov?
misoft
20.04.10,19:54
Podľa mňa:

Príloha 54143 (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=54143)
nie je platná zvislá dopravná značka, pretože podľa zákona č.315/1996 Z.z. sú tieto značky presne špecifikované. Takáto "akože kombinácia" dopravnej značky nemá oporu v uvedenom zákone - môže byť považovaná len za dopravnú značku "Parkovisko".
Ich vyjadrenie priestupku je právne postihnuteľná, pretože bol vyjadrený na základe neplatnej, prípadne nesprávne upravenej dopravnej značky.

Žiadal by som (na tvojom mieste) vyjadrenie DI o platnosti dopravnej značky, opierajúc sa o zákon 315, kde sú presne stanovené formy a tvary dopravných značiek. Pokiaľ by DI konštatoval, že táto dopravná značka je neplatná, príp. nezodpovedá zákonu, žiadal by som od Mestskej polície, aby uvedený dopravný priestupok bol anulovaný a žiadal o preplatenie vynaložených nákladov.

BTW: preštuduj, či náhodou Mestká polícia môže riešiť takéto dopravné priestupky - nemá to náhodou robiť PZ SR? Nemali to náhodou oznámiť PZ SR?
(http://www.vodicak.sk/teoria_files/315_1996.pdf)
willma
20.04.10,19:58
z ľudského hľadiska na takých miestach sa jednoducho neparkuje, z hľadiska zákona to vyzerá na staršiu značku, v novej vyhláške som tento typ nenašla, je tam len tebou spomínaná IP16, ktorá môže byť kombinovaná dodatkovými tabuľami s počtom miest E1 a E15 na označenie parkovacieho miesta pre osobu so zdravotným postihnutím. a to: misoft- mestská polícia je oprávnená riešiť stacionárne priestupky aj čo sa týka dopravy t.j. neoprávnené parkovanie na vyhradených miestach, prípadne na zeleni atď.
mofisto
20.04.10,20:25
Ďakujem za Vaše názory, súhlasím, že to miesto bolo určené pre osoby s telesným postihnutím a nie je mojou praxou, že by som na takých miestach parkoval pravidelne, bohužiaľ tá značka bola dosť zašitá a jednoducho som si ju nevšimol, vodorovné značenie bolo zmazané. Ani by mi nevadila pokuta (dali mi 2 šeky, jeden na 33 Eur - bloková pokuta a druhý za odťahovku), ale odtiahnutie vozidla je iná vec. To je zásah do vlastníckych práv, mohli ma počkať a dať mi pokutu na mieste alebo dať papuču, ale nie odstrániť auto. Preto si vyjasňujem právoplatnosť rozhodnutia o odtiahnutí. Autá by sa mali odťahovať, ak sú prekážkou premávky.
misoft
21.04.10,15:52
to willma
Nehádam sa, len som položil otázku a ty si dala patričnú odpoveď. A aj to je kvalifikovaná odpoveď - vďaka. Budem o niečo múdrejší - človek sa učí celý život.